İçeriğe Yönlendir

Blackberry

Naci Özkan

Recommended Posts

Naci Özkan

aynı zamanda bb nin dinlenemediği yönünde bi duyum aldım. milletvekillerinin tercih etmesi ve yasaklanmayı düşünmeleri bu sebepten olabilirmi

Yorum bağlantısı
Naci Özkan
torch tan bi çok kişi memnun kalmadı diye biliyorum.. ama tabi tercih meselesi,kimi de çok beğeniyor.. iyice incelenmeli alınmadan..

9700 ve 9780 aynı resmi yazılımı kullanıyor şuan ikisindede O.S 6.0 mevcut,tasarım olarakta birebir benziyor kadar yakınlar birbirlerine,9700 ün kasası metal malzeme görünümlü,bence daha hoş gösteriyor.. 9700 252mb 9780 512mb dahili belleğe sahip ikiside sd kart destekli.. 9700 3,2 megapixel 9780 5 megapixsel kamera kullanıyor..

9780 in sadece turkcelle çalışması gibi bir durum yok,avea da bu cihazı satıyor..

Bluetooth ile veri bb de biraz farklı,önce cihaz eklenip sonra veri alır yada yollar.. cihaz eklenir,dosya alınacak ise medya klasörüne gidilir alınacak dosyanın türü müzik ise müzik klasörünün üstüne resimse resime gidilerek bluetooth kullanarak al denilir ve gelen dosya için çıkan ekranda kaydet denilerek işlem tamamlanır..

http://www.otoclubturkiye.com/forum/index.php?...mp;qpid=1073219

9780 in operatör sağlayıcıları sadece turkcell yazıyo...bende anlamadım

Yorum bağlantısı
Naci Özkan

demekki blackberrynin sitesi güncel değil fatih abi...son bi soru siyahmı beyazmı?zevk meselesi diceksin ama ben siyahtan sıkıldım beyazada tereddütte kaldım :D

Yorum bağlantısı
Fatih Ada

ben titiz adamım temiz kullanırım diyorsan beyaz,

ağır dursun istiyorsan siyah..

beyaz benimde çok hoşuma gidiyor fakat yeni nesil dizilerde bayanların ellerinde hep beyazı var,beyazı bayana siyahı erkeğe imajı çiziyolar..

karar senin :D

Yorum bağlantısı
Naci Özkan

evet işte abi bende beyaz alacaktım ama o yüzden kararsız kaldım.yine yniden siyaha döncem gibi :D

Yorum bağlantısı
Hasan Aksüt
aynı zamanda bb nin dinlenemediği yönünde bi duyum aldım.

Acaba ne fark olabilir. Sonuç olarak GSM alt yapısında değişen bir standart yok.

Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı
Acaba ne fark olabilir. Sonuç olarak GSM alt yapısında değişen bir standart yok.

Şöyle bir yazı var:

BLACKBERRY DİNLEYENLERİN KABUSU OLDU

Türkiye’de yedi yaşındaki çocuktan yetmiş yaşındaki her birey de bulunan cep telefonları hayatımızın artık bir parcası. Sokaga çıkarken ev anahtarımızı alır gibi mutlaka cep telefonumuzu da alıyoruz.Her zaman her yerde hep kulağımız onda. O bizsiz biz onsuz yapamıyoruz sanki.

Adım adım bizi izliyor. İzleyenlere yerimizi konuşmamalarımızı ve yazışmalarımızı anında aktarıyor.

Kendi kendini ele vermek buna denir herhalde. Şu anda Türkiyede 113 milyon cep telefonu bulunuyor. Bunlardan 104 milyonu IMEI numarası kayıtlı bir şekilde kullanılmakta. Böylece hırsızlık ve gasp olayları da büyük ölçüde azalmış oluyor. Ama gayrı resmi rakamlara bu sayının 150 Milyon civarında oldugu yönünde. Peki insan neye taşır cebinde iki telefonu veya fazla sım kartlı telefonları.

Cevap olarak güvenlik akla gelebilir.Veya sadece bir kişi ile görüşmek için vesaire herkesin kendine göre bir sebebi var mutlaka. Ama çogunlugu sadece özel görüşmeleri için alınmış telefonlar. İnsana böylece güven hissi geliyor..

Peki Gerçek böylemi acaba ?

Blackberry Cep telefonları markası Dünya gündemine gerçeğin pek de bildiğimiz gibi olmadıgını beyan etti adeta.

Şu ana kadar bildiğimiz bir gerçek vardı ki Genel kurmay, Mit ,Savunma sanayi gibi yerlerde kullanılan kriptolu cep telefonları hariç her model cep telefonu devlet tarafından ve üreticileri tarafından dolayısıyla üretilen ülkenin istihbahrat örgütleri tarafından dogal olarak dinlenilebiliyordu.

Blackberry olayı karşımıza farklı bir gündem ile çıkageldi.İlk önce Suudi Arabistan’da patlak veren olaya konu Blackberry ile gündeme girdi. Suudi devleti Ülkedeki her model cep telefonu rahatlıkla dinliyo izliyor sms’leri okuyordu. Ama Blackberry dinleyemeyince firmayı uyardı.

‘’Ver bakayım şu kodları aç bana tüm sırlarını yoksa burada satış yaptırmam sana’’

Bu ihtar ile diğer ülkelerde ne oluyor yaa. Bir bakalım şuna deyince her ülke gerçekle yüzleşti. Devletler Blackberry ne acep ise dinleyemiyorlardı.

Bir başka olaya geçelim Blackberry ile hemen İsrail’in düzenlemiş oldugu tüm ölümlü operasyonlarda Yeni Delhi, Bahreyn ,Ürdün, Filistin vb yerlerdeki operasyone katılan her kişinin üzerinde Blackberry telefonları bulundu. Bu telefonlar yerel yetkililer tarafından dinelenemiyor ve izlenemiyordu.

Gerçek anlaşıldı ki Blackberry farkı birileri dinliyordu konuşmaları ama asıl dinlemek isteyenler değildi.

Suyun başını başkaları tutmuş her Blackberry telefonu yurtdışından dinleniyordu. Çünkü telefon üretildiği merkezler dışında kimse dinleyemiyordu. Buda herkesi kolayca dinleyenleri rahatsız etmişti. Suudi Arabistan’da sonra Kuveyt, Hindistan, Lübnan, Almanya derken Türkiye’de olaya dahil oldu. BTK konuyu şu sıralar incelemekte. Haıtlanacagı üzere bir firmada TBMM’deki tüm milletvekillerine en son model Blackberry cep telefonu hediye etmişti.

Geçelim konuyla alakalı ayrı bir maddeye: İnternete girin internet casus yazılımlar diye aratıgınız zaman bir sürü satın alabilieceğiniz programlar. Peki siz mi dinlersiniz yoksa sizimi dinlerler orası şüpheli.. Ama şu anda isteyen istediğiniz rahatlıkla dinleyebilimekte. Askerliğini yapanlar bilirler her ahizeli telefonda şöyle bir yazı yazardı. ‘’Dikkat bu telefonlar dinlenmekte’’ Artık sadece ahizeli değil her türlü telefon ve ortam rahatlıkla dinlenmekte. Türkiye’deki en son ergenekon adı verilen davada her delil dinleme ile ortaya çıktıgını unutmayalım.

Blackberry cep telefonları çalışma prensibinden dolayı kullanıcısının e-posta ve mesajlarını Kanada, Britanya ve ABD’de bulunan sunucularda topluyor, oradan sahibine yolluyor. Yani bütün mesajların kopyaları bu üç ülkede tutuluyor. Bu sunuculara kimlerin erişimi olduğundan emin olamayan Fransız Gizli Servisi bir genelgeyle kamu kuruluşlarında bu cihazların kullanımının yasaklanmasını tavsiye etti ve bu olaylar patlak verdi.

Peki bu . Blackberry telefonu ile bitecek mi sanmıyorum. Çünkü şu an için piyasada bulunmayan belki bir on yıl sonra ortaya çıkacagını umdugum yeni teknolojiler bulunmakta.Bunların çoğu şimdilik kaydı ile halkın kullanımında değil.Sadece istihbahrat örgütleri tarafından kullanılan sistemler.

Bunları bilmek içinde kahin olmaya gerek yok. Sadece analiz gücünüzü ve gündemi takip edin bakın neler yakalayacaksınız.

Dinlemede kalmaya devam edin.....

BAKİ GÜNAY

Yorum bağlantısı
Hasan Aksüt

Bence mail trafiğinin şifreli olmasından dolayı çözemiyorlar. Bahsedilen konu bu. Bir de BB işletim sistemine özgü yazılım henüz üretilememiş olabilir. Ama konuşmanın yasal yollar çerçevesinde dinlenmesi sorun olmaz.

Yorum bağlantısı
Oğuz Altınada

Dün ilk defak hiç araştırmadan etmeden, BB 8520 aldım..

Şimdi sadece internete girmek ve bb messengerı kullanmak için standart internet paketlerinden (100MB gibi) alsam kullanabilirmiyim yoksa BISlerden mi almam lazım :D

Yorum bağlantısı
Oğuz Altınada

Bir de bunların bekleme modunda ekranı kapanana kadar ekrana saat çıkartamazmıyız?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Şimdi sadece internete girmek ve bb messengerı kullanmak için standart internet paketlerinden (100MB gibi) alsam kullanabilirmiyim yoksa BISlerden mi almam lazım :)

BIS almanız gerekir diye hatırlıyorum.

Yorum bağlantısı
Oğuz Altınada
BIS almanız gerekir diye hatırlıyorum.

Evet öyleymiş :)

Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Şimdi sadece internete girmek ve bb messengerı kullanmak için standart internet paketlerinden (100MB gibi) alsam kullanabilirmiyim yoksa BISlerden mi almam lazım :s

Yanı verilmiş ama BIS alman lazım, internet paketini bitirirsin hemen. Pın'ini gönder BIS alınca, BBM üzerinden destek vereyim. :)

Bir de bunların bekleme modunda ekranı kapanana kadar ekrana saat çıkartamazmıyız?

Yok, sadece şarj edilirken çıkıyor saat.

Yorum bağlantısı
Oğuz Altınada
Yanı verilmiş ama BIS alman lazım, internet paketini bitirirsin hemen. Pın'ini gönder BIS alınca, BBM üzerinden destek vereyim. :)

Yok, sadece şarj edilirken çıkıyor saat.

23972224 :s

Yorum bağlantısı
Fatih Ada

oğuz telefonun hayırlı olsun cevap verilmiş ama bis aboneliği tanımlatman gerekiyor,hattın turkcell ise sorun yok ama diğer operatörlerden birini kullanıyorsan dikkatli olmanı öneririm,her kullanımı bis aboneliğine dahil etmiyorlar,faturan kabarık gelmesin.. turkcellde 4gb tanımlanıyor ve istediğin şekilde kullanabiliyorsun..

saat ile ilgilide sol yanda bulunan bastığında say a comment diye gıcık bi şekilde sesli komut bekleyen tuşa saati atarsan,o tuşa bastığın anda direk saat çkar ekrana taki sen yes no yada geri tuşuna basana kadar..

Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Yok yav, o pin harf de içermeli... Shift+Alt+H yap, oradaki PIN'i yaz Oğuz...Ha eğer hepsi rakamsa ilk defe görüyorum. :)

Yorum bağlantısı
Fatih Ada

oğuz seçeneklerde durum var oradada çıkar yada telefonun kutusu yakınlarındaysa oradada yazar pini.

Yorum bağlantısı
Oğuz Altınada
oğuz telefonun hayırlı olsun cevap verilmiş ama bis aboneliği tanımlatman gerekiyor,hattın turkcell ise sorun yok ama diğer operatörlerden birini kullanıyorsan dikkatli olmanı öneririm,her kullanımı bis aboneliğine dahil etmiyorlar,faturan kabarık gelmesin.. turkcellde 4gb tanımlanıyor ve istediğin şekilde kullanabiliyorsun..

saat ile ilgilide sol yanda bulunan bastığında say a comment diye gıcık bi şekilde sesli komut bekleyen tuşa saati atarsan,o tuşa bastığın anda direk saat çkar ekrana taki sen yes no yada geri tuşuna basana kadar..

evet böyle yapmak en iyisi

Yok yav, o pin harf de içermeli... Shift+Alt+H yap, oradaki PIN'i yaz Oğuz...Ha eğer hepsi rakamsa ilk defe görüyorum. :s

abi pinim o :)

Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı
Eklemeyı denedınız mı? :)

Onay bekliyorum senden...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...