İçeriğe Yönlendir

Kayıştan Gelen ıslık Sesi Nasıl Kesilir?

Kenan Yılmaz

Recommended Posts

Kenan Yılmaz

Mrb arkadaşlar, benim focus da bayağı bir süredi ıslık sesini andıran rahatsız edici bir ses var. Bu sesi kesmek için,

triger kayışına motor yağı, mazot yada şu pas gidericilerden döksem ses kesilir mi?

Ya da kayışa herhangi bir zararı olur mu?

Bu sesi masrafsızca kesmenin bir yolu yok mu?

Yorum bağlantısı
Tamer Ergen

Nasıl kesileceğini bilmiyorum ama triger kayışına o dediklerinden birisini dökersen kayışı değiştirmek zorunda kalırsın.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Mrb arkadaşlar, benim focus da bayağı bir süredi ıslık sesini andıran rahatsız edici bir ses var. Bu sesi kesmek için,

triger kayışına motor yağı, mazot yada şu pas gidericilerden döksem ses kesilir mi?

Ya da kayışa herhangi bir zararı olur mu?

Bu sesi masrafsızca kesmenin bir yolu yok mu?

V kayışı tabir edilen kayış ötüyor. Ekseri araç ilk çalışınca yüksek devire çıkarken yapar.Alternatör veya gergi merkezi neresi iseora üzerinden gergi ayarı yapılacak. Deformasyon oluştu ise yenilenicek 20-30 tl lik parça sizi yolda bırakır.Yağ ve türevielrini sürerseniz kaldırıp atın kayışı hiç bir işe yaramaz (kayar durur daha çok ciyaklar )

Yorum bağlantısı
Vural Sarı
motor yağı döktüm zaten.

Kapı gıcırtısına motor yağı dökülür :D

Yorum bağlantısı
Vural Sarı
benim usta, eski arabama talk bebe pudrasi dokmustu. o an oldu, satana kadar bir ses duymadim gayri.

abi kapi gicirtisina dahi motor yagi dokmuyorlar, zamanla tozu ceker diye. kapiya gres suruyorlar.

Lafın gelişi :D

Yorum bağlantısı
Lokman Ceritlioğlu

sanki aklımda kalmış, bebek pudrası dökerlerdi eskiden, öyle hatırlıyorum. :D

Yorum bağlantısı
Kenan Yılmaz

yağın üzerine bir de pudra dökeyim bari.

Benim anlamadım dökülen yağ kurumayacak mı?

Açıkta bir yer orası. Sürekli yağlı mı kalacak?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Gerginiliği kontrol edilir.. Ses kesilmez ise kayış sökülür içi dışa gelecek şekilde çevirilir takılır...

Yine kesilmez ise değiştirilir.. Ama yağlanmaz :)

Yorum bağlantısı
Lokman Ceritlioğlu

üstüne birde pudra dökmeyin sakın, yağ dkmeden önce denenebilirdi :bambam2:

Yorum bağlantısı
O.Yücel Çetin

her ses gelen yere yağ dökmeyin bundan sonra :bambam2: 30 TL kayış parası verin de aklınız başınıza gelsin. :police:

Yorum bağlantısı
Kenan Yılmaz
Afferim :nazar:

Bugün aracı çalıştırdım. Hiç sorun çıkmadı. Hatta 2-3 dakika içinde o rahatsız edici kayış sesi kesildi. Öğleden sonra ise 1 dakika bile sürmeden kayış sesi kayboldu.

Motor yağı döktüm dedimse bir damacana dökmedim ya. Kapağın içine biraz bir tatlı kaşığı kadar döküp öndeki yuvarlak dönen kısma damlattım. Zaten çalıştırınca o yağı etrafa attı.

Yorum bağlantısı
Kenan Yılmaz
benim usta, eski arabama talk bebe pudrasi dokmustu. o an oldu, satana kadar bir ses duymadim gayri.

abi kapi gicirtisina dahi motor yagi dokmuyorlar, zamanla tozu ceker diye. kapiya gres suruyorlar.

Kapıya gres sürme devre bitmedi mi?

Gres yağı kadar saçma bir ürün var mı?

Tozu toplayınca çamur oluyor resmen. Biz bundan 20 sene önce patozların dönen kısımlarında bulunan bilyalarının yağlanması için gres yağı kullanıyorduk.

Yorum bağlantısı
Vural Sarı
bizde bundan bir bucuk hafta once benim patozda, sey pardon arabanin kapi millerinde kullandik. :nazar: iki kademeli acilmasi icin mentesenin haricinde ortada kademe mili var, ona surdu benim usta. piyasada grese esdeger urun var mi bilmem ama daha uzun yillar sanayi urunlerinde kullanilacagina eminim.

Var. Slikon gres.

Yorum bağlantısı
Mehmet Taner Kadak
Gerginiliği kontrol edilir.. Ses kesilmez ise kayış sökülür içi dışa gelecek şekilde çevirilir takılır...

:nazar: Bu sekilde hic donmezki kayis?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
:) Bu sekilde hic donmezki kayis?

Galiba anlatamadım Mehmet...

Yapacağımız işlem şu:

darkesv1.gifdarkesv2.gif

Kayışı çıkarıp, motor tarafına gelen kısmını dışa gelecek şekilde takacağız..

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Sedat Can

Benim Focusda da triger ve v kayışı değiştirdikten sonra ıslık sesi gelmeye başladı, tıpkı ince tiz turbo sesi gibi. (Değişim yetkili serviste yapıldı) Özellikle araç devirlenirken daha da artıyor. Kayışlar yeni diye pek önemsemedim ama acaba v kayışı gergin mi ayarlandı? V kayışının olması gereken gerginliği nasıl tespit edilir?

Yorum bağlantısı
Özay Uçar

kayış değişimi ne kadar tuttu sedat bey???

ideal gerginlikte kayışa basınca bir parmak kadar esnemesi lazım diye biliyorum....

Yorum bağlantısı
Sedat Can
kayış değişimi ne kadar tuttu sedat bey???

ideal gerginlikte kayışa basınca bir parmak kadar esnemesi lazım diye biliyorum....

Ford Başer'de 2 ay önce kampanya vardı, triger değişimi 236 Tl. (Devirdaim-V kayışı seti hariç)

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Elinizle bastırdığınızda çok az bir şekilde esnemesi lazım.Yarım cm gibi falan diyebilirim.

Yorum bağlantısı
Sedat Can
Elinizle bastırdığınızda çok az bir şekilde esnemesi lazım.Yarım cm gibi falan diyebilirim.

Sorumu şöyle değiştirsem; Focuslarda v kayışı gerginliğini gergi bilyası mı ayarlıyor yoksa gergi ayarı var mı?

Yorum bağlantısı
Tahir İlter
Sorumu şöyle değiştirsem; Focuslarda v kayışı gerginliğini gergi bilyası mı ayarlıyor yoksa gergi ayarı var mı?

gergi bilyası trigeri ayarlıyor diye biliyorum dayconun videosunda o şekilde görmüştüm.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...