İçeriğe Yönlendir

Ka - Rölanti Sorunları

Koray Sezginer

Recommended Posts

Koray Sezginer
(düzenlendi)

Merhabalar..

3 gün önce maksat hobi arabası olsun diye 98 model 1.3 Ford Ka araç aldım . 140.binde gayet temiz bir araba. Lakin ufak tefek sorunları çıktı tabi.Benim size sormak istediğim araba çalışırken yada debriyaja basarken araba kendliğinden gaz veriyor,ama araba durduğunda düzeliyor.Devir saati olmadığı için göremiyorum tabi ama tahminen 2500-3000 devire kadar çıkıyor.Ustama gittiğimde rölanti valfi dedi 90 tl verip onu değiştirdik düzelmedi gaz kelebeğine balata spreyi sıktık yine düzelmedi.Sizce sorun ne olabilir ? yardımcı olanlara şimdiden teşekkür ederim..

tarihinde Adnan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Koray Sezginer

Rölanti valfini değiştirdik yazdım dikkat ederseniz onda sıkıntı yok başka bir sorun var araçta..

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Hız sensörü ne alemde? Eski aracımdır, tanırım KA ları :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yaşar Demirci
hiz sensoru ne alemde? Eski aracimdirz, tanirim KA lari :)

evet bencede hız sensörü arızalı.

Yorum bağlantısı
Koray Sezginer

Yarın hız sensörünü iptal edicem, soketi çıkartıcam tek çarem bu gibi görünüyor..

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Yarın hız sensörünü iptal edicem, soketi çıkartıcam tek çarem bu gibi görünüyor..

:p

Ben demiştim di mi. Seat forumda :D , hoşgeldiniz bu arada.

Yorum bağlantısı
Koray Sezginer
:p

Ben demiştim di mi. Seat forumda :D , hoşgeldiniz bu arada.

Sen bu işi biliyorsun Çağlar abi sağolasın valla :good1: şimdi ustamdan geldim sorun çözüldü hız sensörünün soketini çıkarttık bu kadarmış :) inşallah bir daha sorun çıkartmaz ..

Yorum bağlantısı
Koray Sezginer
Fotoğraflarını da görmeyi isteriz :p

1 Nisan muayenesi bitiyor muayene işini hallettikten sonra cam film,tavan kaplama,xenon,filtre işlemleri yapılcak o zamana kadarda havalar düzelir inşallah bende güzel güzel resimler çekerim :D

Yorum bağlantısı
Koray Sezginer

Şimdi soketi sabah söktük eyvallah tamam da birde bu işlemden sonra çok yakmasın ? yada diğer sensörlere zarar verir mi ? ya da başka bir deyişle sıfır bir tane hız sensörü mü alsam ?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Xenon :lol2: merceksiz takarsan buralara pek uğrama :punish:

Vss arızalı demek değildir, Wds vb. ile yol testi yapılması gerekir vs. başka bir arızaya sebep olmaz.

Yorum bağlantısı
Koray Sezginer
(düzenlendi)
Xenon :s merceksiz takarsan buralara pek uğrama :punish:

Yurt dışında angel farlarını buldum ama gümrük kargo fiyatı vs vs şimdilik o beklemede abicim xenonun çokta acelesi yok zaten :punish:

Xenon :s merceksiz takarsan buralara pek uğrama :punish:

Vss arızalı demek değildir, Wds vb. ile yol testi yapılması gerekir vs. başka bir arızaya sebep olmaz.

Ama çok yakar yani :lol2: Şimdilik böyle bi deniyelim umarım bir sıkıntı çıkmaz ondan sonra gidişata göre hareket ederiz zaten :)

tarihinde Koray Sezginer tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Hız sensörü 50tl mi neydi. Değiştirin gitsin. Değmez "az mı yakacak çok mu yakacak" düşüncesiyle.

Üstüne üstlük İstanbul'da Osman usta var (liderler oto) gösterin arabayı ona. Benimkiyle hep o ilgilenmişti sağolsun.

Yorum bağlantısı
Koray Sezginer

Ben Anadolu yakasındayım burda Şahsuvaroğlu var tavsiye edersen ? Onun haricinde aldığımdan beri çok masraf yaptım motora birazda görünüşe önem verelim :lol2:

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Şahsuvaroğlu yetkili servis yanlış bilmiyorsam. Emin olabilirsin ki oradakiler KA'lar hakkında çok daha az bilgiye sahipler.

Liderler oto özel servistir, tüm işlerini çay kahve eşliğinde, Osman usta'nın bilgilendirici sohbetiyle çok daha ucuza yaptırabilirsin.

02122304841

Emin ol Avrupa yakasına geçtiğine değecektir.

Yorum bağlantısı
Koray Sezginer
Şahsuvaroğlu yetkili servis yanlış bilmiyorsam. Emin olabilirsin ki oradakiler KA'lar hakkında çok daha az bilgiye sahipler.

Liderler oto özel servistir, tüm işlerini çay kahve eşliğinde, Osman usta'nın bilgilendirici sohbetiyle çok daha ucuza yaptırabilirsin.

02122304841

Emin ol Avrupa yakasına geçtiğine değecektir.

Hocam parçanın fiyatı 325+KDV ama stoklarda yokmuş..Ama konuştuğum kişi bile sökebilirsiniz dedi genelde KA lar öyle kullanıyormuş ..

Yorum bağlantısı
  • 10 ay sonra...
Hikmet Demirtaş
(düzenlendi)

Hocam parçanın fiyatı 325+KDV ama stoklarda yokmuş..Ama konuştuğum kişi bile sökebilirsiniz dedi genelde KA lar öyle kullanıyormuş ..

Bende de aynı arıza varken ve arabayı daha yeni yeni tanımaya başladığım dönemler de usta yol testi yaparken , bana hiç sormadan arabadan inip kaputu açtı ve (sonradan hız sensörü olduğunu öğrendiğim) bir parçaya el attı ve arıza düzeldi.

O zaman ne yaptığını anlamamıştım. Sorduğum zaman da tamam bundan sonra düzgün çalışır demişti.

Daha sonraları genel bakım için başka bir ustaya gittiğim zaman ona sormuştum, o da hız sensörü olduğunu ( motor ve silecekler arasında )ve genelde soketi sökerek kullanıldığını söylemişti, forumdna öğrendiğim bazı şeyleri ona sorduğumda da 100 TL' de 1 TL kadar fazla yakar o da değiştirmeye değmez demişti. Fakat ondan sonra düzgün bir şeklide kullanıpta benzin sarfiyatını ölçüp, eskisiyle ( sökmeden önceki sarfiyat;7,1 LT/100KM) kıyaslama ortamı oluşmadı.

Havaalar ısınca en kısa zamanda dener ve sizlerle paylaşırım.

tarihinde Hikmet Demirtaş tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 5 hafta sonra...
Birol Anaç

Dün akşam Ford Ka aracım yolda giderken 3 kere stop etti. Daha sonra da sanki arabayı birisi arkadan tutup bırakır gibi bir hal aldı. Kaputu kaldırıp motora baktığımda motorun rolantisi bir yükselip bir düşüyordu.2 sn gibi süreçle bunu tekrarlıyordu. Bugün bir motor ustasına gösterdim. Motor ustası kurum yapmıştır deyip kelebekli parçayı rolanti sensörünü ve akışmetreyi balata spreyi ile temizledi. Şimdi eve geldim. Sorun ortadan kalktı, ancak şimdi de rolanti yükseldi. Motor yüksek rolantide çalışıyor. Araçta devir saati yok, ama tahminen rolantisi 13-14 tür gibime geliyor. Şimdi ne yapmam gerekecek? Rolantisi nasıl ayarlanıyor?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Dün akşam Ford Ka aracım yolda giderken 3 kere stop etti. Daha sonra da sanki arabayı birisi arkadan tutup bırakır gibi bir hal aldı. Kaputu kaldırıp motora baktığımda motorun rolantisi bir yükselip bir düşüyordu.2 sn gibi süreçle bunu tekrarlıyordu. Bugün bir motor ustasına gösterdim. Motor ustası kurum yapmıştır deyip kelebekli parçayı rolanti sensörünü ve akışmetreyi balata spreyi ile temizledi. Şimdi eve geldim. Sorun ortadan kalktı, ancak şimdi de rolanti yükseldi. Motor yüksek rolantide çalışıyor. Araçta devir saati yok, ama tahminen rolantisi 13-14 tür gibime geliyor. Şimdi ne yapmam gerekecek? Rolantisi nasıl ayarlanıyor?

Rölanti valfi ruhunu teslim etmiş muhtemelen. Ya da iyi takılamadı parçalar araç fazladan hava alıyor.

Yorum bağlantısı
Hikmet Demirtaş
(düzenlendi)

Bende de aynı arıza varken ............................ benzin sarfiyatını ölçüp, eskisiyle ( sökmeden önceki sarfiyat;7,1 LT/100KM) kıyaslama ortamı oluşmadı.

Geçen hafta denedim fakat havalar tam ısınmadı, belki de yanıltıcı olacak ama gene de paylaşmak istedim. 8LT/100 km şu an için 100 km de 1 lt yani 4,50 TL fark etti. daha önce ustanın dediği gibi 1TL fark etmedi. bakalım havalar ısınca TEKRAR DENERİM.

"383 km de depo fullendi 31 lt benzin aldı.".

edit; ilave

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Geçen hafta denedim fakat havalar tam ısınmadı, belki de yanıltıcı olacak ama gene de paylaşmak istedim. 8LT/100 km şu an için 100 km de 1 lt yani 4,50 TL fark etti. daha önce ustanın dediği gibi 1TL fark etmedi. bakalım havalar ısınca TEKRAR DENERİM.

"383 km de depo fullendi 31 lt benzin aldı.".

edit; ilave

9'dan mı 8'e düştü yoksa 7'den mi 8'e çıktı?

Sensörü takılı değilken araç gayet fazla yakıyor çünkü.

Yorum bağlantısı
Hikmet Demirtaş
(düzenlendi)

Bende de aynı arıza varken ve arabayı daha yeni yeni tanımaya başladığım dönemler de usta yol testi yaparken , bana hiç sormadan arabadan inip kaputu açtı ve (sonradan hız sensörü olduğunu öğrendiğim) bir parçaya el attı ve arıza düzeldi.

O zaman ne yaptığını anlamamıştım. Sorduğum zaman da tamam bundan sonra düzgün çalışır demişti.

Daha sonraları genel bakım için başka bir ustaya gittiğim zaman ona sormuştum, o da hız sensörü olduğunu ( motor ve silecekler arasında )ve genelde soketi sökerek kullanıldığını söylemişti, forumdna öğrendiğim bazı şeyleri ona sorduğumda da 100 TL' de 1 TL kadar fazla yakar o da değiştirmeye değmez demişti. Fakat ondan sonra düzgün bir şeklide kullanıpta benzin sarfiyatını ölçüp, eskisiyle ( sökmeden önceki sarfiyat;7,1 LT/100KM) kıyaslama ortamı oluşmadı.

9'dan mı 8'e düştü yoksa 7'den mi 8'e çıktı?

Sensörü takılı değilken araç gayet fazla yakıyor çünkü.

Merhaba Sani Bey,

Yer kaplamasın diye yukarıdaki paylaşımın tamamını almamıştım.

O nedenle sizin gözünüzden kaçmış olabilir. 7LT/100Km iken 8LT/100 Km oldu...(havalar ısınınca tekrar denerim)

EDİT; İmla

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Merhaba Sani Bey,

Yer kaplamasın diye yukarıdaki paylaşımın tamamını almamıştım.

O nedenle sizin gözünüzden kaçmış olabilir. 7LT/100Km iken 8LT/100 Km oldu...(havalar ısınınca tekrar denerim)

EDİT; İmla

Hah, kusura bakmayın, görmemişim orayı Hikmet bey :)

Sensör sökülünce rölanti ve gaz problemi düzeliyorsa sensör arızalıdır. Değişmesi lazım. 100 km'de %15 daha fazla yakıyorsunuz neredeyse. Bu da bir depoda 90km kadar fark ettirecektir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hikmet Demirtaş
Hah, kusura bakmayın, görmemişim orayı Hikmet bey :) Sensör sökülünce rölanti ve gaz problemi düzeliyorsa sensör arızalıdır. Değişmesi lazım. 100 km'de %15 daha fazla yakıyorsunuz neredeyse. Bu da bir depoda 90km kadar fark ettirecektir.

Haklısınız, yaklaşık 25-30 TL gibi bir rakam çıkıyor.

Sensörü değişirsem, mailyeti ne kadardır, kaç depoda amorti edebilirim, teşekkürler.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...