İçeriğe Yönlendir

Ka - Rölanti Sorunları

Koray Sezginer

Recommended Posts

Mehmet Kıdıman

sani be henüz değiştirmedim ancak temizledim elimden geldiğince hız sensörünü net olarak göremedim resimlerden sileceklere yakın ne kadar soket varsa söktüm temizledim .

İlk kalkışta tak tak diye tabir edebileceğim gaz çekememişte yada tıkanmışta sonra bir anda almış hissi yaratan durum tamamen düzeldi. Çok nadir stop etme durumu var 1 kere 100 le giderken boşa aldığımda yaptı birde durma noktasına kadar yavaşladığımda araç boşta iken yaptı. onlarda sanıyorum sensor değişince düzelir.

Teşeküürler

Yorum bağlantısı

Benim hız sensörü yerine takılı değil acaba nereye takılıyor bu soket, motorun arka kısmına hep baktım bulamadım bir türlü. stop etme olayı çok az olsada var bazen ters yerlerde başıma geliyor şimdiye kadar sıkıntı yaşamadım fakat ister istemez can sıkıyor, genellikle gaza basmadan viteste motora bindirme yaptığımda yapıyor. birde soketi takıp deneme yapalım.

yardım lütfen

Yorum bağlantısı
Tarık Altuğ

Hız sensörü 50tl mi neydi. Değiştirin gitsin. Değmez "az mı yakacak çok mu yakacak" düşüncesiyle.

Üstüne üstlük İstanbul'da Osman usta var (liderler oto) gösterin arabayı ona. Benimkiyle hep o ilgilenmişti sağolsun.

hız sensörü ile rolanti valfi ayrı şeyler anladığım kadarıyla fakat ustaya sordum öyle birşey yok dedi bi resim üzerinden gösterebilirmisiniz yada satışta bi sitede falan varsa linkte olur bulamadım bende bi türlü hız sensörünü bu arada bu parçayı neden arıyorum onuda söyliyim trafik lambalarında yada yavaşlayıp ikiye attığımda stop ediyor araba

Yorum bağlantısı
Tarık Altuğ

teşekkür ederim , bu arada rolanti valfini bulmuştum iki fiyat var ikiside orjinal biri 100 lira biri 250 lira biri için 96-97 biri için 98-2001 model için yazmışlar tipleri boyları aynı eski model yılı olanı ucuzu model yılına göre o uyumlu bana ama dediğim gibi hız sensörünü bulamadım ne arabada nede satışta :) çağlar bey araba boşa alınca stop ediyor ama bazen tam ikiye taktığım sırada da stop ediyor ama her zaman ve her zaman yavaşlarken devir aldığında stop ediyor vites yükseltirken değil..

Yorum bağlantısı
Serhat Çitak

teşekkür ederim , bu arada rolanti valfini bulmuştum iki fiyat var ikiside orjinal biri 100 lira biri 250 lira biri için 96-97 biri için 98-2001 model için yazmışlar tipleri boyları aynı eski model yılı olanı ucuzu model yılına göre o uyumlu bana ama dediğim gibi hız sensörünü bulamadım ne arabada nede satışta :) çağlar bey araba boşa alınca stop ediyor ama bazen tam ikiye taktığım sırada da stop ediyor ama her zaman ve her zaman yavaşlarken devir aldığında stop ediyor vites yükseltirken değil..

Hız sensörü için merkez oto yu aradınız mı ? orda sanırsam var.

Yorum bağlantısı
Burcu Sedir

merhabalar yine ben :) bugün bir problem yaşadım bunu hemen paylaşmak istedim...bugün aracımı kullanırken, çalıştıralı daha 1-2 km olmuşken dik bir yokuştan iniyorum ve mağlum boşa aldım yokuş dikti ve birden farkettim ki frenler tutmuo direksiyon sertleşti hemen tabi panik yaptım vitesi 2 ye attım motor freni yapmak için araba biraz sarsıldı ama yine frenler düzelmedi..bende hemen yokuştan kurtulmak için sağa doğru bir yola girdim orda yawaşladı araba ve sonunda el freniyle durabildim..frenler hiçbirşekilde düzelmedi ve 2dk sonra arabayı tekrar çalıştırdım ve normale döndü.bunun sebebi genel bir sıkıntımı yoksa benden kaynaklı birşeymidir ?? ayrıca dik yokuşlarda boşa almak doğrumudur...şimdiden cvplarınız için teşekkürler

Yorum bağlantısı
Fırat Özdemir

seyir halindeyken motorunuz stop etmiş kuvvetle muhtemel,büyük badire.geçmiş olsun

2.vitese atarakta farkında olmadan vurdurarak çalıştırmışınız gibi görünüyor

Yorum bağlantısı
Burcu Sedir

peki bu olabilecek bi sıkıntımıdır ? yani boş ta çalıştırmamam mı gerekir ?

Yorum bağlantısı
Fırat Özdemir

elbette olabilecek bir durum değildir,ka,larda seyir halindeyken stop yaygın bir durumdur rölanti kontrol valfindendir genelde,veya gaz kelebek pozisyon sensöründendir,seyir halindeyken kontağınızı kapattığınızı düşünün ,yaşadığınız bunun gibi bir şey diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Burcu Sedir

ama benim aracımda böyle bi sıkıntı olmadığını biliyorum zaten servisede gösterdim rölantisinde sıkıntı olmadığını söylemişti.yani bende anlamıyorum umarım bir daha yaşamam..

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

merhabalar yine ben :) bugün bir problem yaşadım bunu hemen paylaşmak istedim...bugün aracımı kullanırken, çalıştıralı daha 1-2 km olmuşken dik bir yokuştan iniyorum ve mağlum boşa aldım yokuş dikti ve birden farkettim ki frenler tutmuo direksiyon sertleşti hemen tabi panik yaptım vitesi 2 ye attım motor freni yapmak için araba biraz sarsıldı ama yine frenler düzelmedi..bende hemen yokuştan kurtulmak için sağa doğru bir yola girdim orda yawaşladı araba ve sonunda el freniyle durabildim..frenler hiçbirşekilde düzelmedi ve 2dk sonra arabayı tekrar çalıştırdım ve normale döndü.bunun sebebi genel bir sıkıntımı yoksa benden kaynaklı birşeymidir ?? ayrıca dik yokuşlarda boşa almak doğrumudur...şimdiden cvplarınız için teşekkürler

Burcu hanım,

Yokuşlar asla boş vitesle inilmez. Bu tip durumlar içindir boşla inilmemesi.

2. konu, boşta olduğu için yine rölanti valfi + hız sensörü ikilisinden biri aracınızı stop ettirmiş, doğal olarak frenler şişmiş ve tutmamış. Acil olarak bu ikiliyi kontrol ettirin.

Tüm KA kullanan arkadaşlarım, 100-200'e bakmayın, bu parçalar bu araba için belki hayati önem taşımıyor ama sizin için taşıyor...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Burcu Sedir

evet ben servise gittim hemde sabri beye gösterdim genel olarak baktı bi sıkıntı olmadığını söyledi bana..ayrıca başka bi zaman yaşaamdım ben bu problemi

Yorum bağlantısı
Hikmet Demirtaş

evet ben servise gittim hemde sabri beye gösterdim genel olarak baktı bi sıkıntı olmadığını söyledi bana..ayrıca başka bi zaman yaşaamdım ben bu problemi

Çok büyük geçmiş olsun,

Direksiyonu ve frenleri olmayan bir arabayı size verseler ve bunu şu yokuştan aşağı indir deseler yaparmısınız??? işte siz bunu yapmışsınız.

Sani Bey' in de dediği gibi arabayı seyir halindeyken boşa almanın bir faydası yok, hatta tehlikesi var. Hele hele yokuş aşağı inereken hiç bir şekilde boşa almayın.

Aynı durum, ben de de oluyor ama sürekli değildi bu aralar sıklaşmaya başladı en ksıa sürede kontrol ettirmek gerekecek.

Kazasız sürüşler.

Yorum bağlantısı
Barış Kalkan

stop etme olayı tehlikeli gercekten ışıklarda dururken bile son noktaya kadar devriyaja basmamaya çalışırım işe yaramayan fren pedalı ve direksiyon ile gitmek fena..

stop etme benim aracımda yok şükür olursada ilk dakikasında yolum sanayiden geçer çok geçmiş oldun

Yorum bağlantısı
Burcu Sedir

teşekkürler çok büyük bi sıkıntıydı..kimse böyle bi sıkıntı yaşamasın.gerçekten dikkat etmek gerekio

Yorum bağlantısı

Bendede vardı hafta sonu kurcaladım biraz hız sensörünün soketi çıkıkmış, sensörü temizledim güzelce taktım şimdilik düzeldi, inşallah tekrarlamaz.

Yorum bağlantısı
Halil Hıdırlar

Hakan bey merhaba hız sensörünün tam yeri nerede alt kısımdanmı ulaşılıyor yoksa motor bölümündenmi. Foto varsa çok iyi olur.Bende bir temizlik yapmak istiyorum.

Yorum bağlantısı

Hız sensörü için tam yerinin fotoğrafını ekleyemedim ellerim yağlıydı, bir kaç fotoğraf var, linkte,http://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/231154-ford-ka-devir-saati/page__st__20

Motor kısmından ulaşılıyor. Tam yeri hava filtre kutusunun altında şanzumanın arkaya bakan uç kısmında, km saatinden gelen dışı kaplamalı teli takip edince bulması daha kolay oluyor.

Nerede oturduğunuzu bilemiyorum yakınlarda iseniz yardımcı olurum temizleme işlemi için, :)

Yorum bağlantısı
Barış Kalkan

ka kullananlar bir gün buluşup araçlarımızı kontrel etsekmi acaba bilgili olan arkadaşlardan detaylı bilgide aışverişi güzel olur forumda istanbulda enaz 5 kişi var sanırım araçlarımızdaki eksikleri ve hatalarıda anlamış oluruz..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Halil Hıdırlar

Hakan bey merhaba, Teşekkurler bilgi için Kağıthane'de ikamet ediyorum, hafta sonu uğraşım başarılı olmaz isem tekrar yardımınızı rica ederim.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...