İçeriğe Yönlendir

Yeni Cep Telefonu Alırken Biraz Düşünelim

Çağlar Bayur

Recommended Posts

Çağlar Bayur

Cep telefonu için, yurt dışına 14 yılda 20.000.000.000 , 20milyar dolar aktarmışız/ödemişiz. Bu rakam ne ifade eder? Yaklaşık 20 adet Ford Gölcük fabrikası , 2 adet Tüpraş (Türkiye nin en büyük kuruluşu), Türkiye nin toplam dış borcunun %30 u .

Teknoloji/haberleşme elbette şart ama liseye giden öğrince cebinde Blacberry, İphone olsa ne olur olmasa ne olur, yakıtta, otomobilde ötv ye kızıyoruz ama bu rakamları boşu yere de yurt dışına aktarıyoruz. Aktardığımız bu rakamlar, bizim yurt içinde döktüğümüz alınterleri, toprakta fışkıran yağ da değil.

Bu teknolojiyi bize satanlar, 24 ayda bir yenisini alırken, biz 9 ayda bir değiştirmişiz.

Lcd/dvd/divx lerin rakamı nedir bu da ayrı bir konu.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

70milyon nüfuslu bir ülkede 100milyona yakın hat varken...

Rakam yine iyi kalmış...

Yorum bağlantısı
Murat Dere

İki seneyi geçti Omnia alalı, hiç üstüme alınmadım yani Çağlar Efendi. :D

Yorum bağlantısı
Nuri Güngör
Dört seneyi geçti benim k 750i hala çalışıyor garibim :D

Benim 6 sene oldu K750i ile hala sıkıntısı yok

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tar?m

95 yılından beni cep telefonu kullanırım. daha 4 kez değiştirdim :D) Ve hep etrafımdakilere de söylerim, boşa boşa para veriyorsunuz diye de anlamaz çoğu :D

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
2 yıl dolacak mevcut samsungla 3-5 gün sonra.

Nedir bu 750 nin sırrı beyler.

Arkadaşımda 5 yıl oldu kullanıyor.Telefon bittim ben diyor o hala devam ediyor.

k750i, ericsson'un en başarılı modeli. Resmen fotoğraf makinesine telefon sokuşturmuşlar.

Benim e71 de 2 senesini doldurdu. Kullandığım BB ise 2007'de alınma. 4 senesinde.

Yorum bağlantısı
Osman Kurt

Çağlar beye katılmakla birlikte farklı bir açıdan bakmak isterim. Zaten herkes üç aşağı beş yukarı aynı fikirde. Kaldı ki bende aynı fikirdeyim.

14 yıl 20 milyar $. yaklaşık yılda 1.43 milyar $, o da yaklaşık 2,2 milyar TL eder. Bu da kişi başı 70 milyon ise yaklaşık 30 Tl civarı. Kısaca herkes çocuk çoluk yılda 30 tl harcamışız. :D

Toplumumuz 80lerden itibaren tüketici toplumu yapılmak için herşey yapıldı. Doğal sonuç, reklamlara bir bakın, bunu al bunu da al, hemde şu kadara...

Olmadı şunu da al. Kredi çek hemde kefilsiz, sonuç bu ve benzeri.

Peki neden harcıyoruz? İnsanlar cep telefonunu genelde kendini tatmin etmek için alıyor, mutlu oluyor yada öyle zannediyor.

Başka bir açı; Adama bakıyorsun yiyecek yemeğe parası yok, son model cep telefonu kullanıyor. İnanılacak gibi değil. "Ayranı yok içmeye, atla gider çeşmeye" hikayesi.

Bilinç denen bir şey yok zaten, vatandaş teknoloji cahili, bir üst modelini alınca uzaya çıkacak ya :D :D

Keşke Gsm siz olabilseydik ama artık olmuyor,bir nevi zaruriyet oldu. Telefonum bozulmadan da yenisini almıyorum.5800 kullanıyorum 2. senesi,5 yıl daha kullanmak niyetim :D

Bu arada rakam dehşet verici okuyunca bir an yok canım TL falan derken doları gördüm.

Not: Bir konuyu düzeltmek isterim. Türkiyenin toplam dış borcu(devletin ve özel sektör toplam borçları) 600 milyar $. Ne yazık ki....

Yorum bağlantısı
Misafir

biraz ırkcı olacak ama ingilizleri hiç sevmem, tek sevdigim yanları, bir ürünü hurdaya çıkana kadar kullanırlar, gösteriş meraklısı degillerdir, bir malzeme yada araç işinizi görüyorsa fazlası müsriflikdir, günahdır.

Yorum bağlantısı
Cihan Tiftik

Yerli malının kalite kazanması,ancak kullanımının artmasıyla gerçekleşir. Yani biz kötü bile olsa yerli malı kullanmaya devam etseydik,yerli üretimimiz mecburen mevcut halinin üzerinde bi kaliteye sahip olacaktı zaten.

Yorum bağlantısı
Misafir

Evde hala çalışan bir Panasonic GD90 var annem onu kullanıyor.Ben 5 senedir Samsung x210 kullanıyorum.Babam'da hala Nokia 6300 kullanıyor,adı üzerinde telefon.Normal bir kullanıcı için konuştursun geretiğinde mesaj atsın yeter.Milyarlar veripte sadece hava atmak için telefon kullanan insan çok.Birde o telefonu kaybetsek ne olur hiç düşünmüyoruz.Ben elimdeki telefonu kaybetsem üzülmem (sadece içinde giden numaralara üzülürüm) bulan adamda sevinmez.

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
(düzenlendi)

Telefonum 2006'da aldığım SonyEricson z710i, 2gb kartı ve kulaklığı bana fazlasıyla yetiyor.İşe gidip gelirken müzik dinliyorum,pili 3-4 gün yetiyor, 2 mp kamerasıyla ufak fotoğraflar da çekiyorum değiştir diyorlar ama düşünmüyorum. Kasabadaki sabit hattı iptal ettik, anneme telefon vermemiz gerekiyor ve benim telefonu kullanmasını öğrendi. Sadece bu durum için ben yeni telefon almayı düşünüyorum.

tarihinde Adnan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

Herkes laptop alsın, 2 sen sonra arıza yapsın sonrada biz laptop tamircileri para kazansın :)

abi o telefonların tamir ücretleri ülke içinde biraz kalıyor yedek parça hariç ;) Adamların teknojilerini kuvvetlendiriyoruz

Yorum bağlantısı
Mehmet Solak
biraz ırkcı olacak ama ingilizleri hiç sevmem, tek sevdigim yanları, bir ürünü hurdaya çıkana kadar kullanırlar, gösteriş meraklısı degillerdir, bir malzeme yada araç işinizi görüyorsa fazlası müsriflikdir, günahdır.

:shok:;):):blink:

Yorum bağlantısı
R.Bahadır Irmak

1998 yılından beri telefon kullanıyorum, şu an kullanmakta olduğum 4. telefonum nokia 6630, 2006 da almıştım. Canavar gibi maşallah :good1: henüz orta 1'e giden kardeşim telefon istiyor dokunmatik olacakmış, istemesinin tek sebebi okulda arkdaşlarında olması.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Tüketici toplum olmaktan vazgeçtiğimiz gün dış mihraklar tepemize çökecekler. Şimdilik gavurların iyi müşterisiyiz.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu
2 yıl dolacak mevcut samsungla 3-5 gün sonra.

Nedir bu 750 nin sırrı beyler.

Arkadaşımda 5 yıl oldu kullanıyor.Telefon bittim ben diyor o hala devam ediyor.

Sony 750 ile başlayan ve 790 la devam eden cihazların daha iyisini çıkaramadı. Hani bir slogan varya vw nin

" biz daha iyisini yapana kadar en iyisi bu"

bende 4 yıldır k 790 kullanıyorum 4-5 kez tamir gördü hala değiştiremedim ama zamanı geldi değiştirmem gerek ama bunun yerine almayı düşündüğüm telefonlar hem biraz pahalı hemde bunun özelliklerini karşılamıyor. 4-5 sene kullanacağım bir telefon almayı düşünüyorum gene biraz ihtiyaçlarımı karşılayacak ama biraz daha zamanı var galiba.

Yorum bağlantısı
Misafir

Konu rakam boyutunda korkunç gözüküyor ama korkutucu olan bizim teknolojiye para yatırmamız değil. Geçinememiz. Alakasız gibi ama maalesef cep telefonu bugün nakit yerine geçiyor. Bankadan binbeşyüz lira çekmek yerine telefon alım satımına yöneliyorlar. 12 veya 24 taksitle alıp hemen telefoncuya bozduruyorlar. Özellikle pahalı modellerin satış adedini arttıran bir payı olduğunu düşünüyorum nakit ihtiyacının.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Erkut Uysal

2 ayda bir telefon değiştiririm en pahalısını en lüksünü alırım paraya hiç acımam nasıl olsa ağaçtan topluyorum... :fiuw: 9 yaşında yeğenim var her gün gelip dayı bana ne zaman telefon alacaksın diyor bende her gün bıkmadan yılmadan ona hayır almayacağım cevabını veriyorum :D müsrif bir toplumuz ihtiyacımızdan fazlasını istiyoruz istemekle kalmıyor bunu elde edebilmek için elimizden geleni yapıyoruz.Türk insanının yapısı bu herhalde yurt dışında yaşayanlara bir dikkat edin (Almanya,Fransa dakilere ) altlarında son model Bmw Mercedes Audi'ler vardır fakat evleri 1+1 arabaları kadar lüks değildir.Ama gavur öylemi araba 80 model evi 5 oda 1 salon.Bunun önüne geçebilmek içinde okumak eğitilmek bilinçlenmek gerek.Bu kadar ona buna salladın sen ne kullanıyorsunuz derseniz ben çift telefon kullanıyorum 2004'te (yanlış hatırlamıyorsam) Nokia 6630 aldım hala çok sağlam nazar olmasın 2008'de de Nokia 5800 aldım o bozuldu artık ben seni bıraktım sende beni bırak artık diyor ama ben inat ediyorum... :D

Yorum bağlantısı
Fatih Ada

Herkes için aynı durumun geçerli olduğunu düşünmüyorum,adam yeni üst model telefon aldı diye müsrif olarak adlandırılamaz..

Özelliklerini kullanıyordur alıyordur,bende fayda/maliyet önemli..

Yorum bağlantısı
Erkut Uysal

:good1:Eletronik ürünler kesinlikle ihtiyaca göre alınmalı bu gün Iphone 4 e 2000 tl para verip sadece elinde tutup hava atan insalar var...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Bende telefon hastalığı vardı, şu anda 2 tane telefonum var bir SE P990i (2006'da almıştım). Diğeri de Bleckberry 9000 Bold (2009 başında almıştım). Her ikisini de kullandım tüm özellikleriyle. Bu aralar değiştirmeyi düşünmüyorum.

Yorum bağlantısı
Serkan Armahan
Sorun geçinememek değil kanaat etmemek, ayağını yorganına göre uzatmamak, herşeye sahip olmak istemek...

gerçek zenginlik; herşeye sahip olmak değil, en az şeye ihtiyaç duymak..

demiş birisi :)

Yorum bağlantısı
Cavit Doğan
Cep telefonu için, yurt dışına 14 yılda 20.000.000.000 , 20milyar dolar aktarmışız/ödemişiz. Bu rakam ne ifade eder? Yaklaşık 20 adet Ford Gölcük fabrikası , 2 adet Tüpraş (Türkiye nin en büyük kuruluşu), Türkiye nin toplam dış borcunun %30 u .

Teknoloji/haberleşme elbette şart ama liseye giden öğrince cebinde Blacberry, İphone olsa ne olur olmasa ne olur, yakıtta, otomobilde ötv ye kızıyoruz ama bu rakamları boşu yere de yurt dışına aktarıyoruz. Aktardığımız bu rakamlar, bizim yurt içinde döktüğümüz alınterleri, toprakta fışkıran yağ da değil.

Bu teknolojiyi bize satanlar, 24 ayda bir yenisini alırken, biz 9 ayda bir değiştirmişiz.

Lcd/dvd/divx lerin rakamı nedir bu da ayrı bir konu.

Güzel bir konuya değinmişsin Çağlar..

Evet lüks merakımız var Lakin, gözden kaçan bazı hususlar var. Örneğin ben Türkiyeye gelen cihazların bir ingilizin, bir almanın, bir amerikalının kullandığı cihaz ile aynı kalitede olduğunu zannetmiyorum.

Mesela geçen gün aldığım ve geri verdiğim navigasyon cihazındaki ekran sorunu, bana yenisini verdiler oda aynısı çıktı..

Almanyada makina sökümü esnasında adamların kullandığı Bosch marka avuç içi taşlama aleti vardı ve alman öyle bir zorluyorduki şaşırdım ve sordum yanmıyormu bu diye, tercüme ettiler, hayır neden yansınki dedi alman..Kullanan bilir, bizdekiler ile onu yapsak beş dakika sonra sargısının kokusunu duyarsınız..

Hep şikayet ediyoruz ya yeni aracın her yerinden ses geliyor, yok boyası dökülüyor, yok bilmemne diye..Orası Türkiye bişi olmaz, gönder gitsin diyorlar bence

Not: Bir konuyu düzeltmek isterim. Türkiyenin toplam dış borcu(devletin ve özel sektör toplam borçları) 600 milyar $. Ne yazık ki....

Osman nereden aldın bu bilgiyi, ben 2010 sonu itibarı ile 290-300 milyar dolar olarak biliyorum (Dış borç)

Yorum bağlantısı
Bedri Baki

2008 mayısta askerden gelince n73 almıştım. Bir ay sonra 3. senesi dolacak. Daha da değiştirmeyi düşünmüyorum :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...