İçeriğe Yönlendir

Direksiyondan Gelen Ses

Musa Öğretir

Recommended Posts

Musa Öğretir

Merhabalar... daha 3 haftalık sıfır fiestada direksiyonu sola veya sağa tam çevirdiğim zaman gcır gıcır sesler geliyor. Bu normal midir?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Normaldir..

Sona dayarsanız pompa ses yapar, sona dayamadan önce duyduğunuz ses de lastik sesidir..

Yorum bağlantısı
Emrah Yıldırım 2

Pompa sesi hidrolik direksiyonda olan bir durum değilmi?

Fiesta yeni direksiyonlar elektrikli ve ben böyle bir ses duymuyorum.

Daha önce buna benzer konular açılmıştı formda kule bilyesi gibi birşeyler değişmişti bazı arkadaşların aracında

bir araştır sen yinede

Yorum bağlantısı
Osman Aykol
Merhabalar... daha 3 haftalık sıfır fiestada direksiyonu sola veya sağa tam çevirdiğim zaman gcır gıcır sesler geliyor. Bu normal midir?

8 aylık fiestamda son zamanlarda bende direksiyondan benzer bir sorun hissetmeye başlamıştım, 2 gün önce servise götürdüm ve direksiyon kısmından bir parça değiştirdiler.Sorun azaldı ama yine seyir halinde bir titreme benzeri sorun var. bugün lastik patlaması sonucu lastikçiyle keşfettiğimiz cantın bir çok yerden eğrilmiş olması deli etti.15000 bakımından yeni çıkmış ve daha 2 gün önce servise gitmiş aracımda acaba nereye bakıyorlar, üstelik ben sorunumu tekerlekleride işaret ederek anlattım.

Yorum bağlantısı
Uğraş Özyurt
(düzenlendi)

3 haftalık fiestadan bazı sesler gelebilir, benim tecrübem arabayı bir süre kullanıldıktan sonra bazı yerlerinden sesler geldiği sonra o seslerin çoğunun gittiği.bazılarınınsa kaldığı :) arabanın metalimi oturuyor yerine nedir bilemiyorum, benim arabada pek ses kalmadı gerçi, daha doğrusu rahatsız eden bir ses yok hava filtresini 9000 civarı değiştirirken ufak tefek bazı sesler vardı, serviste filtreyi değiştirirken söyledim kapı ayarlarını falan yaptılar, yaparken yağladılar cillop gibi oldu.Direksiyondan gelen sesin Mehmet beyin söylediği gibi normal olduğunu düşünüyorum.

tarihinde Ula? tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Musa Öğretir

Bilgilendirdiğiniz için çok teşekkürler arkadaşlar. Bir süre daha belemeyi tercih edeceğim ben de şimdilik...Olmazsa servise sorarız artık.

Yorum bağlantısı
Halil Gürses

Musa bey ben de 1.5-2 ay önce aldım fiesta benim aracın direksiyonunuda sağ sola çevirdiğimde taktır takır ses yapıyordu servise getirdim diresiyon milinin orda bi kelepçe varmış o gevşemiş fiestaların adetiymiş bu ses sizinkide o olabilir.

Yorum bağlantısı
Engin Oynak

Musa bey geçen yıl aynı bahsettiğiniz ses benim aracımda da oldu ama sizinkisi lastik sesi de olabilir çünkü lastikleriniz daha yeni ama benim aracımdan gelen sesi gösterdim ve amortisör kuleleri diye bir parça değiştirdiklerini söylediler şu an o sesten eser yok.Bir de o açıdan bakmalarını isteyin

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Islak parmağınızı cama sürdüğünüzde gıcır gıcır bir ses gelir. Ona benzir bir sesmi. Bu araba benim arabamdan da gelir, bazen kayboluyor. sürerken hissetmiyorumda, park ederken hissediyorum.

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Yıldıray Demirkıran
Musa bey ben de 1.5-2 ay önce aldım fiesta benim aracın direksiyonunuda sağ sola çevirdiğimde taktır takır ses yapıyordu servise getirdim diresiyon milinin orda bi kelepçe varmış o gevşemiş fiestaların adetiymiş bu ses sizinkide o olabilir.

Tam bu konu hakkında başlık açmayı düşünüyordum ki arama yapınca sizin yorumunuzu gördüm. Benim araçta da tam olarak böyle bir ses oluştu son 2 haftadır. Sağa veya sola direksiyonu tam olarak çevirdiğimde takır tukur sesler geliyor.

Bu durumda servise götürmem gerek sizlerden anladığım kadarıyla. Peki bu tehlike arz edecek bi durum mudur? Yani acilen götürmeli miyim? Bir de garanti kapsamında mı? :nazar:

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Lastiğin gıcır beton yada parkemsi yüzeylerde manevra yaparken çıkan cayırtı değil bu ses değilmi, eğer değilse takır tukur ses varsa gıcırtı varsa sorun başlangıcı olabilir, aksi durumda ses gelmez, düz hidrolik direksiyon sona dayandığında sadece hidrolik pompasının hıss sesine benzer sesi duyulur (elektrikliyi bilmem, sadece sorun potansiyeli yüksektir onu bilirim) , bu durumda tutarsanız sistem zarar görür, sizde sona doğru cıyırtı varsa rot başı rotil vs. hepsine baktırın derim, kelepçe gevşemesi dışında tıkır takur ses varsa yine sorun var demektir bana göre, hemen bir şey olmaz ama olacaktır, bende en ufak ses olmaz, tanusumuzda' da yıllarca ses gelmedi, ses varsa ya bu rot vs. den yada direksiyon sisteminden gelir, elektro hidrolikler bu konuda daha zayıf ne yazıkki, özelliklede Ford kaliteyi düşürmeye başladı bu aralar, her yeni modelde birşeyler azalıyor sanki.

Tip falan düzeliyor kalite düşüyor, inşallah haksızımdır.

Ford evos konsept...

ford-evos-concept.jpg

tarihinde Ali Cihangiro?lu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Yasin Çelik

Asfalt özelliklerine görede bir ses oluşabiliyor ama bu bariz lastik sesi, mesela ben izmir e gittiğimde direksiyon bozuldu bile zannetmiş idim, sonradan lastikten gelen zararsız bir ses olduğunu farkettim.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
HüseyinYılmaz

Aynı sorun benim aracımdada yaşandı ama hiçbir aksamın sökülmesine gerek yok sadece direksiyon milinin ilaçlanması ve kurutulması gerekli

Yorum bağlantısı
Salim İmamoğlu

Yeni fıestaların direksiyon mafsalından turlarda takur tukur sesler geliyor.Garantiden TSB uygulanıyor.Düzelmez ise mafsal komple değişiyor.Araçlarınızda varsa böyle sorunlar pompa sesi vs sona dayandı normaldir gözüyle bakmayın servise götürün 15 dk bir işlem.

Yorum bağlantısı
Aydın Karadağ

aynı dert bende de var direksiyon tam sağ ya da tam sola çevirirken hafif bir kütleme şeklindeydi 2 kere ayar direksiyon mafsal miline ayar yaptılar belli bir km düzeldi fakat sonradan yine olmaya başladı 3.de mafsalı değiştirdiler sorun halloldu fiestanin kroniklerindenmiş servis ilgileniyor..

Yorum bağlantısı
Mesut Özger

1.Yeni kasa fiestanın şuan için görülen en büyük sorunu direksiyondan gelen ses serviste garanti kapsamında mil ve mafsalı değiştirdiler sorun halloldu.

2.Çok önemli değil ama djital klimalı fiestalarda klimanın sensöründen gelen ses (soğutma pervanesine toplanan toz ve kir sebepli) serviste garanti kapsamlı değiştirdim.Halloldu.

3.2010 modellerde jantın 17 ve tekerleğin 195*45*17 olmasından jant yamuluyor şimdilik bu kadar inşallah daha da arıza çıkartmaz onun dışında güzel bir araç..

Yorum bağlantısı
Aydın Karadağ

mafsal ve mil bende de değişti yalnız bu kllima ile ilgili sorun ne onu pek anlamadım?

Yorum bağlantısı
Yıldıray Demirkıran

Ben geçen haftalarda gittim ve ilaçlama gibi birşey yapıldı. Sorun devam ederse yine gelin dediler ve ben yine gitmek durumundayım. 3. gelişinizde mafsal değişir ancak dediler. Şimdilik yine ilaçlama yapılacak.

Yorum bağlantısı
Yasin Çelik

Benim de bozuk yollar da lakır lakır ses yapıyor ,Söyledim Tsb yapıldı dediler şimdi yine lakır lukur ,En iyisi tekrardan gideyim bayramdan sonra.

Yorum bağlantısı
Aydın Karadağ
Benim de bozuk yollar da lakır lakır ses yapıyor ,Söyledim Tsb yapıldı dediler şimdi yine lakır lukur ,En iyisi tekrardan gideyim bayramdan sonra.

yasin direksiyon u çevirirken gelen takırtı kıtırtı 3. yaglamadan sonra mil ve mafsal değişimiyle tamamlandı sorun yok.

ama senin bahsettiğin olay bende de var aracın tamamen süspansiyonuyla alakalı. yani ona Tsb Psp Esp Abs Tcs de yapsalar düzelmez bilmem anlatabildim mi :D

Yorum bağlantısı
Yasin Çelik
yasin direksiyon u çevirirken gelen takırtı kıtırtı 3. yaglamadan sonra mil ve mafsal değişimiyle tamamlandı sorun yok.

ama senin bahsettiğin olay bende de var aracın tamamen süspansiyonuyla alakalı. yani ona Tsb Psp Esp Abs Tcs de yapsalar düzelmez bilmem anlatabildim mi :)

Zaten düzelmiyorki :D , Bizimkide bir umut işte :good1:

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Ali Civan

aynı sorun bendede oldu , sök temizle yağla geriye tak gönder mantığıyla çözdüler işi , daha devam ederse parça değişiyomuş . bende bi tek bu sorun için gitmeyeyim demiştim. şimdi konuyla ilgili aynı sıkıntıyı yaşayan bir sürü arkadaş görünce servise gittiğimde sıraya girmiş fiestacılarla karşılaşmadığıma şaşırdım : )

Yorum bağlantısı
  • 5 hafta sonra...
Yıldıray Demirkıran

Ben ilk gittiğimde yağlama gibi birşey yaptılar ve tekrarlarsa değişecek dediler. Tekrarladı ve değiştirdiler 3 hafta önce. Ama değişmesine rağmen yine başladı bu sorun. Ne yapacağımı bilemedim.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Özgür Mert

sabit dururken çevirince kütürtü geliyordu servis kısa bir mil değiştirdi ama ne olduğunu bilmiyorum şimdi herşey normal.

Yorum bağlantısı
  • 9 ay sonra...
Ali Civan

aynı sorun tekrarladı , direksiyon mafsalı değişti geçen gün. bakalım şimdilik iyi ama.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...