İçeriğe Yönlendir

C - Max II - Tdci Yakıt Tüketimi

Guest Erc

Recommended Posts

Altan YILMAZ

Aracınız da 2000 devir üzerine çıkmassanız eğer motorun ömrü artar hemde yakıt tasarufu

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Mustafa Uz

Aracım 350 km'ye geldi. İlk aldığım gün şehir içi 50 km. ortalaması 4,5 lt. idi.

2. gün 150 km. oldu. 2. günde yapılan yol 50 km'si şehir içi,50 km'si şehir dışı. Şehir dışı hız 140-160 aralığında. 150 km sonunda ortalama 5,5 lt'ye yükseldi. bugün 200 km. kadar yol yaptım. yine 50 km'si şehir içi 150 km'si şehir dışı. Fakat şehir dışı hızım bu kez oldukça yüksekti. Araca hiç tam gaz yüklenmedim. 160-180 arası gezindi genelde. 1 kez 200'ü az geçti kadran. Toplamdaki 350 km ortalamam 6 lt. oldu.

Ayrıca bugün özellikle teybi de kapattım. 180'de bile kapı fitillerinden test araçlarında 110'da duyduğum kadar rüzgar sesi duymadığımı gönül rahatlığı ile söyleyebilirim.

Yorum bağlantısı
Metin Aydın

Yaklaşık 4 yıldan beri benzinli cmax kullanıyordum. Geçen sene lpg taktırdım. Yakıt tüketimi şehir içi 9 lt civarında. Trafiğin durumuna ve kullanım durumuna göre 8.5 de 9.5 de gördüm ki sizin aracınız 125 bg.

Yorum bağlantısı
Halil İbrahim Tiske

Yaklaşık 4 yıldan beri benzinli cmax kullanıyordum. Geçen sene lpg taktırdım. Yakıt tüketimi şehir içi 9 lt civarında. Trafiğin durumuna ve kullanım durumuna göre 8.5 de 9.5 de gördüm ki sizin aracınız 125 bg.

Şehir içi şehir dışı karışık 6.5 lt/100 km.

Araç 1850 km'ye geldi. Sanırım biraz sert kullanıyorum.

Değerler biraz yüksek değil mi?

Yorum bağlantısı
Mustafa Uz

Şehir içi şehir dışı karışık 6.5 lt/100 km.

Araç 1850 km'ye geldi. Sanırım biraz sert kullanıyorum.

Değerler biraz yüksek değil mi?

Halil İbrahim bey ; Çanakkale'nin şehir içi trafiği oldukça berbat şu an. Bence 6,5 lt. oldukça idaal bir değer. Sonuçta 1400 kg. aracın boş ağırlığı. Ayrıca yoncalardan bahsettiğiniz mesajınızı hatırlıyorum. Vites değişimlerinde biraz daha dikkatli olursanız sanırım 0,5 lt. daha düşürmeniz mümkün yakıtınızı.

Yorum bağlantısı
Halil İbrahim Tiske

Halil İbrahim bey ; Çanakkale'nin şehir içi trafiği oldukça berbat şu an. Bence 6,5 lt. oldukça idaal bir değer. Sonuçta 1400 kg. aracın boş ağırlığı.yrıca yoncalardan bahsettiğiniz mesajınızı hatırlıyorum. Vites değişimlerinde biraz daha dikkatli olursanız sanırım 0,5 lt. daha düşürmeniz mümkün yakıtınızı.

Önerinizi dikkate alacağım Mustafa Bey. Teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Mustafa SEMİH ÇIRPAR

merhaba. Benim aracım ilk defa 920 km. şehirlerarası yol yaptı (mersin izmir) yola çıktığımda aracım 1450 km deydi. Ortalama 5.8 -6.0 civarı yaktı. Aracımı ort 110 km süratle ve çok büyük kısmını cruize control ile kullandım. Tüketim bana inanılmaz fazla geldi. İnanın aracımı ne hızlanırken ne de başka zaman hiç zorlamıyorum. Acaba bu sarfiyat düşermi yoksa aracımı servise götürüp göstereyimmi. Yardımlarınızı bekliyorum.

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

merhaba. Benim aracım ilk defa 920 km. şehirlerarası yol yaptı (mersin izmir) yola çıktığımda aracım 1450 km deydi. Ortalama 5.8 -6.0 civarı yaktı. Aracımı ort 110 km süratle ve çok büyük kısmını cruize control ile kullandım. Tüketim bana inanılmaz fazla geldi. İnanın aracımı ne hızlanırken ne de başka zaman hiç zorlamıyorum. Acaba bu sarfiyat düşermi yoksa aracımı servise götürüp göstereyimmi. Yardımlarınızı bekliyorum.

80 -90 civarı uzun yolda 4,5 litreleri hatta altını görebilme şansınız var.Tüketiminiz 110-120 civarlarınde 5,5 -6 arasıdır. Bence gayet normal...Fabrika verileri 80-90 arası araç iken, deniz seviyesinde normal sıcaklıklarda vs.vs gibi çok mükemmel şartlarda ancak tutturuluyor. Bu kadarını becerebilmek için Hz.Eyüb sabrı gerekiyor :)

Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı
(düzenlendi)

Benim hala aynı karmada 6,3-6,4 litre civarında.Şehir içi en fazla 7,5 litre gördüm. Şehirlerarasında da 4,9 gördüm en düşük( Yaklaşık 1040 km menzille). Kullanım olarak çok yavaş değilimdir, ama sollamalara 120'yi de geçmem bölünmüş yollar ya da otobanlarda...

http://www.spritmonitor.de/en/detail/351260.html

tarihinde H.Cenk Bayrakçı tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mustafa Uz

1238 KM oldu aracı alalı. İlk 650 km. ortalamam 6,3 yol bilgisayarı idi. Gerçekleşen 6,5 olmuştu. Yol bilgisayarını sıfırlayıp depo fulledim. Şu an 588 km'de. ve yol bilgisayarı 5,7 gösteriyor. tahminim depo fullediğimde bu kez 6 litre çıkacak ortalama değerim. 588 km'nin tamamı bursa şehir içi. ilk 650 km'de 2 kez karacabeye gitmiştim ve yolda 160-180 aralığında hatta anlık olarak 210 gördüğüm bile olmuş idi. Ortalamamı yükselten de zaten bu karacabey olayı idi ilk depoda. Bence C-Max yakıt yönünden oldukça ideal bir araç. 1450 kg. ağırlığı var. Fiesta 1100 kg idi ve benim şehir içi ortalamam 6,5 lt'nin altına düşmüyordu. Şehir dışında ise 7,5-8 lt'leri görüyordum. Benim kullanım tarzım biraz farklı olduğu için şehir dışı ortalama yakıt sarfiyatım hep yüksek olmuştur şehir içi sarfiyat değerlerimden. :blush: :blush: :blush:

Yorum bağlantısı
Necat Ertan

1238 KM oldu aracı alalı. İlk 650 km. ortalamam 6,3 yol bilgisayarı idi. Gerçekleşen 6,5 olmuştu. Yol bilgisayarını sıfırlayıp depo fulledim. Şu an 588 km'de. ve yol bilgisayarı 5,7 gösteriyor. tahminim depo fullediğimde bu kez 6 litre çıkacak ortalama değerim. 588 km'nin tamamı bursa şehir içi. ilk 650 km'de 2 kez karacabeye gitmiştim ve yolda 160-180 aralığında hatta anlık olarak 210 gördüğüm bile olmuş idi. Ortalamamı yükselten de zaten bu karacabey olayı idi ilk depoda. Bence C-Max yakıt yönünden oldukça ideal bir araç. 1450 kg. ağırlığı var. Fiesta 1100 kg idi ve benim şehir içi ortalamam 6,5 lt'nin altına düşmüyordu. Şehir dışında ise 7,5-8 lt'leri görüyordum. Benim kullanım tarzım biraz farklı olduğu için şehir dışı ortalama yakıt sarfiyatım hep yüksek olmuştur şehir içi sarfiyat değerlerimden. :blush: :blush: :blush:

C-max tdci aracın fabrika verisi maksimum hızı 184 km/h. Benimde tecrübelerime göre aracın 210 km ye ulaşması, hele hele anlık olarak ulaşması imkansız gibi birşey. Aracım için 180 km/h hızına kadar istekli olan hızlanma bu noktadan sonra neredeyse duruyor. Çok çok uzun düzlüklerde araç 190 km. gösterge hızına ulaşabiliyor.

Yazdıklarınızdan sonra aracımda sorun var diye düşünmeye başladım :s

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

C-max tdci aracın fabrika verisi maksimum hızı 184 km/h. Benimde tecrübelerime göre aracın 210 km ye ulaşması, hele hele anlık olarak ulaşması imkansız gibi birşey. Aracım için 180 km/h hızına kadar istekli olan hızlanma bu noktadan sonra neredeyse duruyor. Çok çok uzun düzlüklerde araç 190 km. gösterge hızına ulaşabiliyor.

Yazdıklarınız doğru tesbitler aracınızda sorun yok. Düz yolda 190 'larda normal şartlarda hızı bitiyor.Hafifte olsa eyim varsa 200 üstüne çıkabiliyor.

Yorum bağlantısı
Mustafa Uz

Aracınızda hiçbir sorun yok Necat bey. Araç direk olarak düzde 180 km. hıza ulaşıyor. Yaklaşık 30 saniye sonrasında ancak 190 km. hızı görebiliyor. Düzde 200 görebilmeniz için en az 3 dakika duble gazda ayağınızı hafif 1-2 mm. kaldırıp çekerek görebiliyorsunuz. Rüzgar ise kesinlikle karşınızda olmaması gerekiyor. Arkanızda ya da rüzgarsız havada deneme yapmış olmanız şart. 210 için ise en az % 5 eğim ve arkadan rüzgar şart.

Aracın teknik özelliklerine baktığımızda 3600 devirde max. gücü verdiğini görüyoruz. Araç bu sebepten ötürü düzde kesinlikle 200'ü aşamıyor. 3600 devirde 200 gibi bir hız görüyor. Tam olarak anlam veremediğim nokta ise şu. Max. tork 2500 devirde tamamlanıyor ve devir arttıkça tork düşmeye başlıyor. Fakat 2500 devirde araç daha 138-140 km gibi bir hızda oluyor ve hız yükselmesi 180 km/s'e kadar yani yaklaşık 3300 devire kadar kesintisiz devam ediyor. Ve 180'de bıçakla kesilmişçesine kalıyor. 3300 devirde ne olduğunu anlayamadım. :i-ih: :i-ih: :i-ih: :i-ih:

Yorum bağlantısı
Necat Ertan

Aracınızda hiçbir sorun yok Necat bey. Araç direk olarak düzde 180 km. hıza ulaşıyor. Yaklaşık 30 saniye sonrasında ancak 190 km. hızı görebiliyor. Düzde 200 görebilmeniz için en az 3 dakika duble gazda ayağınızı hafif 1-2 mm. kaldırıp çekerek görebiliyorsunuz. Rüzgar ise kesinlikle karşınızda olmaması gerekiyor. Arkanızda ya da rüzgarsız havada deneme yapmış olmanız şart. 210 için ise en az % 5 eğim ve arkadan rüzgar şart.

Aracın teknik özelliklerine baktığımızda 3600 devirde max. gücü verdiğini görüyoruz. Araç bu sebepten ötürü düzde kesinlikle 200'ü aşamıyor. 3600 devirde 200 gibi bir hız görüyor. Tam olarak anlam veremediğim nokta ise şu. Max. tork 2500 devirde tamamlanıyor ve devir arttıkça tork düşmeye başlıyor. Fakat 2500 devirde araç daha 138-140 km gibi bir hızda oluyor ve hız yükselmesi 180 km/s'e kadar yani yaklaşık 3300 devire kadar kesintisiz devam ediyor. Ve 180'de bıçakla kesilmişçesine kalıyor. 3300 devirde ne olduğunu anlayamadım. :i-ih: :i-ih: :i-ih: :i-ih:

Anlattiklariniz birebir yasadiklarimla ortusuyor, icim rahatladi, tesekkur ederim Mustafa Bey :flowers:

Yorum bağlantısı
Cihangir Elbasan

Benim araçla ilgili izlenimlerimde sizinkiyle örtüşüyor.

Aracım şu an 2000'e yaklaştı.1 hafta önce Sivas-Tekirdağ arası 1103 km yol yaptım.Tamamına yakını zaten şehir dışı idi.Yol bilgisayarı 5.1lt gösteriyordu.

Benim manual yani kaba hesabımla 250Tl (maks) yaktı.Yol bilgisayarı ile hesapladığımda 228 Tl çıkıyor.Çoğunlukla 6.vites 100-120 arası zaman zaman 130-140 ile gittim.

Yorum bağlantısı
Mustafa Uz

4. kez depo fulledim arkadaşlar. Aracım 2800 km'ye geldi. Bu kez yol bilgisayarı tam 5 lt. ortalama gösteriyor idi. 830 km. yol yaptım ve 190 TL'ye depo fullendi. Bu da ortalama 5,3 LT'ye tekabul ediyor. Gaza gelmediğimiz zamanlarda cebimiz de bayram ediyor sanırım. :biggrin:

Yorum bağlantısı
Mustafa Uz

Serhat bey aracınız hayırlı olsun da daha 300 km'de bir aracı bu kadar zorlamak sizce doğru mu??

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
habib özboyacı

merhaba ford ailesi üyeleri bu sene aranıza bende çorumdan katıldım ilk defa forda biniyorum c max tdci 115 hp titanium x paketli aracı aldım ilk zamanlar aracın yakıtından şikayetciydim yol bilgisayarı şehir içi 10.5 leri gösteriyordu cebimi yakmaya başladıgını düşünüyordum.tabi bunda benim kullanımımla ilgili problemler vardı şöyle arac dizel kış şartları arac tam ısınacagı sıra işim bitiyordu ev ve işyerim 5 km anlık yakıtı acınca ilk calıstırmada 2 ler 3 ler gibi oluyor ısınınca 0.5 lere düşüyor .servisle görüştüm arac yeni 5000 bine gelene kadar düzelir dediler.hem onların dediği hemde hevesime yenik düşüp fırsat buldukca uzun yol yapmaya başladım şimdi uzun yol deneyimimi sizlerle paylaşmak istiyorum çorum sungurlu arası 80 km tam ölçüm için çorum çıkışı opet den alıp girerkende aynı opet den hatta aynı pompadan aldım.çıkış saatlerim ve hava sıcaklıgı ve yük gibi şeylerinde hep aynı olmasına dikkat ettim cep telefonumu direksiyona bağlayıp anlık tüketimi actım hem gidişte hem gelişde farklı hızlarda yaptıgım bi sürü videoları izleyip deneyimimi paylaşıyorum not litre fiyatı 1 2 krş degişmiş olabilir çünkü bu ölçümü 1 aya sıgdırmaya calıştım

1 deneme gece 05 00 suları hızımı 90 a sabitleyip hız sabitleyicisini actım yollar duble ve o saatte pek trafik olmadıgı için frene hiç dokunmadım diyebilirim.ziyaretimi yaptım aynı şekilde geri döndüm gidiş dönüş 45 tl 170 km pompa litre fiyatı 4.35tl yakıt tüketimi 264 krş aynı şartlarda hız sabitleyiciyi devreden cıkarıp yine 90 km hızla 47 tl yaktı 276 krs

2 deneme hava agırlık saat şartları aynı 110 km ile 48 tl 282 krs manuel kullanım 50 tl 294 krs

3 deneme 150 km hızla 55 tl 323 krs tabi bazı yerlerde frene cok ihtiyacım oldu manuel kullanım 58 tl 341 krs

4 deneme 180 km hızla 65 tl 382krş bunun hız sabitleyiciyi devreden çıkarıp henüz denemesini yapmadım

deneyimlerden şunu gördüm manuel kullanımda vitesi boşa almayıp ayagını gaz pedalından cekince yakıt tüketimi 0 lira gösteriyor taki tekrar basana kadar bazı kişiler boşda yakmaz diyorlar bu tes çürümüş oluyor edindiğim bilgiye göre arac vitesde iken hem yakmıyormuş hemde kontrollü gidiyormuş gereksiz fren yapıpda aracın balatalarını daha uzun süre kullanılıyormuş tavsiyem boşa atmak yerine yüksek viesde olacak birde uzun yoldan gelince veya mola yerlerinde araca su tutturmayın disklerle ilgili problemler yasayabilirsiniz bu deneyimden çıkan sonuç hıza karşı kendimizi frenlemek hem gereksiz yere aracın fren sistemini hemde cebimizi incitmemek.özellikle ani kalkışlarda anlık yakıta bakın helede motor sogukken ... hatırlamışken hız sabitleyici ile giderken korkuyordum şimdi frenin yerini karıştırırsam diye alışınca çok rahat oluyor hiç yorulmuyorum el gazını kullanıp devreden cıkartıyorum sonra yavaşlayıp duruyorum.

saygıdeger ford ailem hepinize kazasız ve agız tadıyla keyifli hayırlı sürüşler diliyorum.saygılarımla çorumlu kardeşiniz habib

yazım imla hatalarım varsa şimdiden affola

Yorum bağlantısı
habib özboyacı

R4I806g.jpg

hayırlı ugurlu olsun ben ne kadar zorladıysam180 in üstüne çıkartamadım siz nasıl başardınız paylaşırsanız sevinirim

Yorum bağlantısı
Mustafa Uz

hayırlı ugurlu olsun ben ne kadar zorladıysam180 in üstüne çıkartamadım siz nasıl başardınız paylaşırsanız sevinirim

Eğer aracınız grand değil ise düz yolda ve rüzgarsız havada limitör ve hız sabitleyiciyi kullanmadığınız zamanlarda çok rahat 180 görüyor. 180'den sonra duble gaz yaparsanız 20 sn. içinde 185 oluyor. Hafif bayır aşağı yol da araç 195-200 rahat görüyor. 210 için ise rüzgarı arkanıza almanız şart. Benim aracım 2 ocakta trafiğe çıktı. Şu an 4300 Km'de. 210 hatta 213 gördüğüm oldu. Arkanıza kuvvetli rüzgar alır iseniz araç 220 Km'yi de görebilir. Kullandığımız araç kinetik bir tasarıma sahip fakat focus'a yada passat'a kıyas ile rüzgar direnci oldukça fazla olduğu için max. hız denemelerinde hava şartı önem arzediyor. Ayrıca araçta yol bilgisayarından dinamik tork kontrolünü kapatıp otobanda deneme yapar iseniz vites geçişlerini de 3500-4000 devir gibi gerçekleştirirseniz araç 200'e kadar sabit hızlanmaya devam ediyor. Rüzgar karşınızda bile olsa 190 rahat görebiliyor olmanız gerekli otoban şartlarında.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
habib özboyacı

Eğer aracınız grand değil ise düz yolda ve rüzgarsız havada limitör ve hız sabitleyiciyi kullanmadığınız zamanlarda çok rahat 180 görüyor. 180'den sonra duble gaz yaparsanız 20 sn. içinde 185 oluyor. Hafif bayır aşağı yol da araç 195-200 rahat görüyor. 210 için ise rüzgarı arkanıza almanız şart. Benim aracım 2 ocakta trafiğe çıktı. Şu an 4300 Km'de. 210 hatta 213 gördüğüm oldu. Arkanıza kuvvetli rüzgar alır iseniz araç 220 Km'yi de görebilir. Kullandığımız araç kinetik bir tasarıma sahip fakat focus'a yada passat'a kıyas ile rüzgar direnci oldukça fazla olduğu için max. hız denemelerinde hava şartı önem arzediyor. Ayrıca araçta yol bilgisayarından dinamik tork kontrolünü kapatıp otobanda deneme yapar iseniz vites geçişlerini de 3500-4000 devir gibi gerçekleştirirseniz araç 200'e kadar sabit hızlanmaya devam ediyor. Rüzgar karşınızda bile olsa 190 rahat görebiliyor olmanız gerekli otoban şartlarında.

cevabınız için teşekkür ederim çok aydınlatıcı oldu yarın bu dinamik tork kontrolünü devre dışı bırakıp bir deneme yapmak istiyorum

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Mustafa Uz

Arkadaşlar aracım 5700 km'ye geldi. Hafta sonu yine uzun yola çıktım ve 800 km. yol yaptım. Bunun 600 Km'si 90-130 aralığında 200 Km'si ise 160-210 aralığında seyredildi. Yaklaşık 50 km. Çanakkale şehir içinde kullanıldı. 800 km. sonucunda yol bilgisayarındaki ortalama hız 92 Km. idi. Hız sabitleyici hiç kullanılmadı sadece 130 limit hız kullandım. Yol bilgisayarındaki ortalama değer 5,4 Lt. Gerçekleşen ortalama değer ise 5,43 Lt. oldu. Bence oldukça ideal bir değer. 800 km boyunca sadece 3 kez tapa gaz kullandım. 1 tanesi rampada passat 1,6 dti sollamaya çıktım adam gaz kökledi bende sollamayı bırakmadım. 1 kez arabada hız denemesi yaparken tapa gaz kullandım ve 210 gördüm. 1 kez de çok kısa süreli sollamada sıkıştığım için tapa gaz kullandım. 110-180 akseleresi denemiş oldum. Onun haricinde hiç tapa gaz yüklenmedim. Sanırım ortalamam bu yüzden 5,43 seviyesinde gerçekleşti.

Yorum bağlantısı
Hakan Gürsu
4. kez depo fulledim arkadaşlar. Aracım 2800 km'ye geldi. Bu kez yol bilgisayarı tam 5 lt. ortalama gösteriyor idi. 830 km. yol yaptım ve 190 TL'ye depo fullendi. Bu da ortalama 5,3 LT'ye tekabul ediyor. Gaza gelmediğimiz zamanlarda cebimiz de bayram ediyor sanırım. :biggrin:

Mustafa bey yol bilg. Ortalama hızınız kaç yazabilirmisiniz.

Yorum bağlantısı
Mustafa Uz

Mustafa bey yol bilg. Ortalama hızınız kaç yazabilirmisiniz.

Yanlış hatırlamıyor isem 55 gibi bir rakam idi. 830 km'nin 550 km'si şehir dışı ve 90-100 arası kullanılmıştı.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...