İçeriğe Yönlendir

C - Max II - Tdci Yakıt Tüketimi

Guest Erc

Recommended Posts

Korhan Şenörer

Aynı arabadan bende de var.

Arabam 6000 km'de. Arabada iki kişiyle klima açık 100-110 km/h hızla 5.5 lt/100km yakıyor.

Bir kere Ankara Eskişehir yaptım. 5.1 yaktı.

Eski 2008 dizel Focusuma göre şehir içi daha az şehir dışı daha çok yakıyor.

Bende öyle düşünüyorum yeni aldığım aracım henüz rodaj süresinde ama yinede eski arcım 2004 dizel c-max'e göre şehiriçinde daha az, şehirdışında daha çok yakıyor sanki.

Yorum bağlantısı
Özgür Çakırhan

Benim araçta 100 km de 5,6 değere sahip, Fiestam100 TL ile 450-470 km yol gidiyor şehir içinde, benim araç fiesta ama C-max kocaman kasası var bu çok zor bir ihtimal bence

Yorum bağlantısı
Mustafa Uz

Benim araçta 100 km de 5,6 değere sahip, Fiestam100 TL ile 450-470 km yol gidiyor şehir içinde, benim araç fiesta ama C-max kocaman kasası var bu çok zor bir ihtimal bence

2008-2013 Yılları arasında eski kasa ve yeni kasa fiesta olmak üzere ikisinden de kullandım. Fiestayı zorladığınızda cmaxten daha fazla yakıyor. C-Max'i iktisat düşünmeden de kullansanız 6,5 litrenin üzerine pek çıkmıyor. Ben en fazla 8,4 gördüm. Aynı kullanım tarzında fiestada 10 litreyi görmüştüm. Anlıktan bahsetmiyorum. Söylediğim değerler min. 600 km'nin ortalamasıdır. Araçta 5 kişi var ise ve 130 km. sabit hızla giderseniz CMax fiestadan en az 1 litre daha az harcar 100 km'de. Şehir içi kullanımında ise aynı kullanım şartlarında CMax fiestadan 1 litre fazla harcar. C-Max ile ilgili son depo mazot kullanımını 13.03 tarihli mesajımda anlattım. Aynı kullanım tarzını fiestada yapmış olsa idim kesinlikle en az 6,5 lt. ortalama değer yakalardım.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ömer Bastacıoğlu

6.5 i anca connect yakar nasıl bir kullanımmış anlamadım. birde sorum olacak duble gaz nedir.?

Tam gaz :fiuw: , gaz pedalını döşemeye yapıştırmak :f1:

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Mustafa Uz

Arkadaşlar Aracım 9000 km'ye geldi. Yakıt bilgisini paylaşmak istedim. İlk 480 Km. bursa şehir içi yol bilgisayarı ortalama yakıt tüketimi değeri 5,6 Lt. Ortalama hız ise 18 Km/h idi. Hemen akabinde çanakkale gidiş dönüş yaptım. 90-120 arası hızda genelde 105 km. ile giderek tam 1000 km'de. Bursaya 35 km kala eşkel sapağındaki shelden depoyu fulledim. Yol bilgisayarı ortalama tüketimim 5 litre idi. Aldığım mazot 50 lt. tam aldı.(204,5 TL.) Ortalama hızım ise 1000 Km sonunda 55 Km/h olarak gerçekleşti. Demekki C-Max gerçekten hem şehir içinde hem de şehir dışında fabrikasyon değerleri yakalayabiliyor. (4,1 Ş.Dışı, 5,4 Ş.İçi ) 20-21 kuruş ortalama değer 1,5 ton ağırlığında bir araç için gayet iyi bir değer bence.

Yorum bağlantısı
Hakan Gürsu
Arkadaşlar Aracım 9000 km'ye geldi. Yakıt bilgisini paylaşmak istedim. İlk 480 Km. bursa şehir içi yol bilgisayarı ortalama yakıt tüketimi değeri 5,6 Lt. Ortalama hız ise 18 Km/h idi. Hemen akabinde çanakkale gidiş dönüş yaptım. 90-120 arası hızda genelde 105 km. ile giderek tam 1000 km'de. Bursaya 35 km kala eşkel sapağındaki shelden depoyu fulledim. Yol bilgisayarı ortalama tüketimim 5 litre idi. Aldığım mazot 50 lt. tam aldı.(204,5 TL.) Ortalama hızım ise 1000 Km sonunda 55 Km/h olarak gerçekleşti. Demekki C-Max gerçekten hem şehir içinde hem de şehir dışında fabrikasyon değerleri yakalayabiliyor. (4,1 Ş.Dışı, 5,4 Ş.İçi ) 20-21 kuruş ortalama değer 1,5 ton ağırlığında bir araç için gayet iyi bir değer bence.

18 km/h ortalama hızla şehir içi 5,6 yaktıysa, 55 km/h ortalama hızla 5,4 yakmasında bi tuhaflık yokmu sizce.Daha az yakması gerekmezmiydi.

Yorum bağlantısı
Mustafa Uz

18 km/h ortalama hızla şehir içi 5,6 yaktıysa, 55 km/h ortalama hızla 5,4 yakmasında bi tuhaflık yokmu sizce.Daha az yakması gerekmezmiydi.

Galiba anlatmak istediğim yanlık anlaşıldı hakan bey. 5,4 Litreden kastım fabrikasyon dehir içi değeri idi. 55 km. ortalama değer ise 1000 km. sonucunda yol bilgisayarında görünen ortalama değer. Biraz önce aracımı istop ettim. Tamamı şehir içi toplam 146 km. yol yapmışım. ilk 2 yonca 5 yaprak olmuş son yonca ise henüz 4 yaprakta. Ortalama hızıma bakmadım. Ortala tüketimim ise arabayı 1 saat önce çalıştırdığımda 5,5 idi. 30 km. kadar yol yaptım. gece trafik olmadığı için ortala değerim 5,4'e düştü.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cihangir Elbasan

Galiba anlatmak istediğim yanlık anlaşıldı hakan bey. 5,4 Litreden kastım fabrikasyon dehir içi değeri idi. 55 km. ortalama değer ise 1000 km. sonucunda yol bilgisayarında görünen ortalama değer. Biraz önce aracımı istop ettim. Tamamı şehir içi toplam 146 km. yol yapmışım. ilk 2 yonca 5 yaprak olmuş son yonca ise henüz 4 yaprakta. Ortalama hızıma bakmadım. Ortala tüketimim ise arabayı 1 saat önce çalıştırdığımda 5,5 idi. 30 km. kadar yol yaptım. gece trafik olmadığı için ortala değerim 5,4'e düştü.

Benim yoncaların hepsi dolu. Şehir dışı 5litre şehir içi ise 6.2 litre ortalamam var.Bu değerlerin altına düşmedi.

Yorum bağlantısı
Mustafa Uz

Benim yoncaların hepsi dolu. Şehir dışı 5litre şehir içi ise 6.2 litre ortalamam var.Bu değerlerin altına düşmedi.

Ben 6-7 bin km'den sonra şehir içi ortalamasında 6 Lt'nin altına düşmeyi başarabildim. Ani kalkış yapmadığınız sürece düşebilirsiniz diye tahmin ediyorum. Birde benim en kısa ş.içi mesafem 9 km. Bu da etkin olabilir.

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Engin Hançerlioğlu

Şehir içinde 2012 model 3.16 d den daha az yakıyor bu araç....5.4 lt ortalama...

Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
İlker PINAR

2012 C max 1.6 tdci titanium x paket aracım var.14 000 km oldu.Uzun yolda 750 km yol yaptım.Ortalam 100 km hızla gittim.Yakıt tüketimim 100 km de 5.4 litre.Uzun yolda yakıt tüketimim bu ortalam hızla gidersem daha ne kadar düşer.

Yorum bağlantısı

2012 C max 1.6 tdci titanium x paket aracım var.14 000 km oldu.Uzun yolda 750 km yol yaptım.Ortalam 100 km hızla gittim.Yakıt tüketimim 100 km de 5.4 litre.Uzun yolda yakıt tüketimim bu ortalam hızla gidersem daha ne kadar düşer.

Tekirdağ- Antalya, ortalama hız 93 km/h, 4,5 ortalama tüketim.. (2013 model Tit.X)

Yorum bağlantısı
İnan Çınar
(düzenlendi)

Hızınıza göre yakıt biraz fazla gibi...Ancak:

Yolun durumu(akıcı trafik-çok şeritli yol, trafik lambalarının azlığı, engebesiz oluşu, kendinden ağır araçların peşine takılmak zorunda kalma vb.)

Vites değiştirme devriniz

Araçtaki kişi sayısı-yük durumu

gibi etmenler yakıtı etkiler. Amasya -Kula   arası dolu bagaj 2 yetişkin 1 çocuk 5.1 lt yaktı ortalamada.

Amasyada fullendi. Kulada 835 km oldu. 190 tl aldı depo. Hız sabitleyici 100 km ye ayarlıydı.

yol bilgisayarı değerleri 4.6 gösteriyordu ama 5.1 yaktım

tarihinde İnan Çınar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı

Hızınıza göre yakıt biraz fazla gibi...Ancak:

Yolun durumu(akıcı trafik-çok şeritli yol, trafik lambalarının azlığı, engebesiz oluşu, kendinden ağır araçların peşine takılmak zorunda kalma vb.)

Vites değiştirme devriniz

Araçtaki kişi sayısı-yük durumu

gibi etmenler yakıtı etkiler. Amasya -Kula   arası dolu bagaj 2 yetişkin 1 çocuk 5.1 lt yaktı ortalamada.

Amasyada fullendi. Kulada 835 km oldu. 190 tl aldı depo. Hız sabitleyici 100 km ye ayarlıydı.

yol bilgisayarı değerleri 4.6 gösteriyordu ama 5.1 yaktım

Benim yazdığım değer yol bilgisayarından. +0,5 ilave edilirse 5 lt yapar..

Yorum bağlantısı
İnan Çınar
(düzenlendi)

4.5 lt yol bilgisayarı değerleri mi yoksa  sizin hesabınız mı? bende farklı çıktı da...

aynı anda yazmışız cevabımı aldım :)

tarihinde İnan Çınar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban
(düzenlendi)

Peygamber sabrı  ile 90 km sabit hızda   154 km mesafede 3,6 lt ortalama tüketim görmüşlüğümüz var..Depo ölçümü 3.9 lt idi..klima kapalı ve ben 0,086 ton ağırlığımla

Belirtelim, araç 2004 tdci c max

Edit :yüklemi, öznesi karman çorman yazmışım cümleyi

tarihinde Abdurrahman Balaban tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı

Peygamber sabrı 90 km sabit hızda  ile 154 km mesafede 3,6 lt ortalama tüketim görmüşlüğümüz..Depo ölçümü 3.9 lt idi..klima kapalı ve tek ben 0,086 ton ağırlığımla

Belirtelim, araç 2004 tdci c max

Kurban Bayramı FCTR bayramlaşmak için İstanbul a gittim. 50 km dayanabildim 95 km/h hıza. 4,5 altına inemedim..

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

Kurban Bayramı FCTR bayramlaşmak için İstanbul a gittim. 50 km dayanabildim 95 km/h hıza. 4,5 altına inemedim..

Benimde ilk ve son testim oldu bu zaten.. :D  

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

Arada bir basında bir firmanın uzun yol testi yazısı çıkar bir depo ile 1200 yok 1400 km diye. Biraz araştırma yapınca bu testlerdeki uzun yoldaki ortlama hız 59 km çıkıyor. Ben 20'şer km lik hızlarda basit bir deneme yapmıştım. 60-70 km hızlarda 4 litrelere hatta altına kadar iniyor. 80 civarında 4,5 , 100 civarında 5 lerde dolaşıyor. 100'den sonraki her +20 km.de 1 litre artıyor benim 109 luk C-max...İnternette yaptığım uzun araştırmalar neticesinde 1,5 reno 1,6 wag grubu 1,6 psa motor hemen hemen aynı değerlerde yakmaktadır. yok aslında aralarında çok farkları. Araçtaki ağırlık, yol durumu, rüzgar yönü, aracın bakım durumu, ve en önemlisi sağ ayak bu değerlerin üstüne çıkıyor altına inmiyor.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
İlker PINAR

2012 C max 1.6 tdci titanium x paket aracım var.14 000 km oldu.Uzun yolda 750 km yol yaptım.Ortalam 100 km hızla gittim.Yakıt tüketimim 100 km de 5.4 litre.Bazı arkadaşlar bu ortalama hız ile daha az yakıt sarfiyatı olduğunu yazıyorlar.Vites değişimleri kaç devirde yapıyorlar?Şu an 14000 km oldu.Yakıt sarfiyatı kaç km den sonra düşebilir.

Yorum bağlantısı
İnan Çınar

15 bin bakımına gittiğiniz zaman serviste aracının yazılımına bakılmasını özellikle isteyiniz. Yukarıda yazdığım nedenlerle tüketiminiz yüksekse bir şey diyemem ama yazılım güncellemesinden sonra yakıtının düştüğünü söyleyen arkadaşlar var. bakım sonrası düşer diye geçiştirirler ama bende bakım sonrasının bir farkı olmadı. araç 20 binde benim. vites değiştirme ikazına göre  1750-2000 devir arası değiştiriyorum. araç 1.5 tonluk bir araç, ani kalkış ve hızlanmalardan kaçının, ayağınızın altında yumurta varmış gibi basın gaza....

Yorum bağlantısı
İlker PINAR

15 bin bakımına gittiğiniz zaman serviste aracının yazılımına bakılmasını özellikle isteyiniz. Yukarıda yazdığım nedenlerle tüketiminiz yüksekse bir şey diyemem ama yazılım güncellemesinden sonra yakıtının düştüğünü söyleyen arkadaşlar var. bakım sonrası düşer diye geçiştirirler ama bende bakım sonrasının bir farkı olmadı. araç 20 binde benim. vites değiştirme ikazına göre  1750-2000 devir arası değiştiriyorum. araç 1.5 tonluk bir araç, ani kalkış ve hızlanmalardan kaçının, ayağınızın altında yumurta varmış gibi basın gaza....

15 000 bakımı yapıldı.Yeni güncellemeler yüklendi.Sarfiyat bu bakımdan sonra yapıldı.Yol istikameti İzmir-Manisa-Balıkesir güzelgahında yapıldı.Belki 20 000 km den sonra düşer.

Yorum bağlantısı
İnan Çınar

Yol durumu önemli, Sabuncu Beli  inşaat halinde malum. İnerken de, çıkarken de problem. Bornova çıkışı da inşaat halindeydi en son. Gerekli güncellemeler yapıldıysa zamanla düşer diyorum. Bir de çok aşırı değil tüketiminiz bence.

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

1750-2000 devir aralığında vites değiştirmek uzun vadede bol bol kurum sahibi olmak demektir.Doğrusu ,vites değişim sonrası 1750 dd (max tork değeri) ibrenin kalmasıdır.Düz yolda 2500 yokuşta ve dolu iken 2750-3000 devir idealdir..^Tasarruf yapılacak diye sübaplar,egr,emme manifoldu,katalizörü kurum doldurmak mantıklı değil

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

Yeni araçlarda artık şu kadar km.den sonra düşer düştü düşecek gibi laflara inanmayın düşmesinide beklemeyin. Yaklaşık son 10 seneden bu yana üretilen araçlarda bu tip varsayımlar geçersizdir. Sadece araç size. siz araca alışınca düşme olursa olur hepsi bu kadadır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...