İçeriğe Yönlendir

C - Max II - Tdci Yakıt Tüketimi

Guest Erc

Recommended Posts

Guest Erc

Arkadaşlar merhaba aracım 100 tl mazot ile tamamı şehir içi 400 km çok rahat yapıyor normal bazende sert kullanıyorum sizce tüketim nasıl

Ben yol bilgisayarına hiç bakmıyorum tutarsız geliyor bana ortalama ilk zamanlar 8 8.5 kende aynıydı yani 1000 tl ile 400km yapıyordu şimdide 7.7 yine aynı

Yorum bağlantısı
Sinan Yalçın Durmuş
(düzenlendi)
Arkadaşlar merhaba aracım 100 tl mazot ile tamamı şehir içi 400 km çok rahat yapıyor normal bazende sert kullanıyorum sizce tüketim nasıl

Ortalama aldıgınız yakıt 27lt felan yapıyor buda 6.7lt şehir içi 100km de yaktıgınız yakıt bence güzel bi tüketim :flowers:

benim araç 1.6 tdci 109ps 2005 model c-max şehir içi 170tl mazotla 650km felan anca yapıyorum :flowers:

şehir içi aracım benimde 7 lt felan yakıyor ama seri kullanıyordum depoyu doldurdum bakalım bu depo çok sakin kullanıyorum ne kadar götürecek bizi :)

+ aracınız kaç km de ?

tarihinde Yal tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Gürkan Sarıdaş

Sanki fabrika değerlerine göre biraz fazla yakıyor ondan mı yoksa benim araba rodaj döneminde olduğu için mi? 80 LT bile gördüm anlık yol tüketiminde :flowers:

Ayrıca hiç 6'nın altına inmiyor.

Yorum bağlantısı
Hüseyin Dönmez
Sanki fabrika değerlerine göre biraz fazla yakıyor ondan mı yoksa benim araba rodaj döneminde olduğu için mi? 80 LT bile gördüm anlık yol tüketiminde ;)

Ayrıca hiç 6'nın altına inmiyor.

şehir içi inmmemsi normal tabi.uzun yolda kesin 6lt altında bi tüketüm olur..

Yorum bağlantısı
Gürkan Sarıdaş

biraz zaman geçsin depoyu fulleyip yakıt tüketimini ölçeceğim. Özellikle de kurban bayramında. 900 km yolum var :D

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Gürkan Sarıdaş

Ben de sonunda aracımın yakıt tüketimini deneyebildim. Uzun yolda 5.7 yaktı. Fakat sürekli 120 sabit hızla gitmeye çalıştım ve arabada iki kişi vardı. Ayrıca bagaj ve arka koltuk komple eşya ile doluydu.

Şehit içi ise 8 lt civarı yakıyor. tam hesaplayamadım.

Yüksüz ve 90 sürat ile 5 lt ye çok yakın veriler verdi. Bu arada yol bilgisayarı nasıl olduysa sonucu tam tutturdu. :s

Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Onur işci
(düzenlendi)

Aracım 20000km'de ve yakıt tüketimi fabrika verilerinin yanına dahi yaklaşmamakta..Bu konuda FORD markasını müşterileri yanılttığı için şiddetle kınıyorum. Sanırım aşağıdaki linkte içeren testleri Ford uzayda yapıyor.

http://www.ford.com.tr/otomobiller/c-max-ve-grand-c-max/teknik-ozellikler

2000-2004 arası Renault Clio HB, 2004-2011 yılları arasında da Renault Laguna II kullandım. Yakıt tüketimi Renault'un fabrika verileri ile aynı hatta çoğunlukla altında idi.

Ford Tdci C-Max'te ise ortalama 4.6lt/100km açıkladığı değer, aracımda 6.1lt/100km. Yani sapma %32.6!!! bu yüzde hiçbir şekilde açıklanamaz.(ev-iş arası mesafemin %20lik kısmı şehir içi ve gidiş-dönüş yaklaşık 62km) Şehir dışı kullanımlarında 90-110km/h arası sürat ile gittiğim rampa olmayan yolda 4.1 değerinin yanına dahi yaklaşamadım. Genellikle 5.5lt seviyelerinde kaldı.

Konu ile ilgili Ford müşteri hizmetlerini aradığımda çalışan aracımı incelemek üzere dalga geçer gibi 1 ay boyunca alabileceklerini, herhangi bir ikame araç veremeyeceklerini iletti. Yani anlayacağınız Ford Müşteri Hizmetleri müşterileri ile dalga geçmek için çalışmakta. Açıkçası aracın fabrika yakıt değerleri ve aksesuar desteğinin komedi boyutunda olması dışında araçtan memnun olmakla beraber bu iki husus beni çok rahatsız etmekte.

Bu nedenlerle, ileride Ford'dan sonra alacağım aracın markasının Ford olmayacağı kesin gibi..

Saygılarımla,

tarihinde Onur işci tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Levent Gürel

Benim aracımla 50 TL yakıtla 180-200 km arası yol yapıyorum. Yakıt tüketimi tam depo doluyken ölçtüğümde ise ortalama 5,5 L civarlarında. 46 L yakıtla 800-850 km yol yapıyorum. Yakıt tüketimi tamamen kullanımla alakalı. Aracın bilgi ekranındaki vites değişim göstergelerini takip edip uyulduğu taktirde yukarıdaki tüketimler söz konusu olabiliyor. Ayrıca kalkışlarda çok seri kalkmamak her zaman ortalamayı düşürüyor. Honda otomatik sürmüş biri olarak Cmax'in oldukça tutumlu bir araç olduğunu söyleyebilir. Burada dikkat etmek gereken diğer önemli bir husus ise aracın ağırlığıdır. Aracınızda ne kadar donanım varsa o ölçüde ağırlığı da fazladır. Bu arada benim aracım titanium x-paket + otomatik park yani ağırlığı en yüksek haldedir.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Serkan Özmergen

merhaba

19 mayısta aracımla 700 km yol yaptım.izmir den fethiyeye gittim.arabada benden hariç 3 yetişkin ve 3 çocuk vardı.bagajdada iki ailenin eşyaları.(buda 4 çanta) vardı.izmire geldiğimde yakıt tüketimi 100 km/4,7 gösteriyordu.ortalama hızım 100-110 sadece aydın otobanında birazda olsa 120-130 arası gittim.bana göre bu performansa göre bu yakıt tüketimi süper.Ancak şehir içi kullanımda 7, 7-5 değerinin altına inmedi gibi

saygılarımla

Yorum bağlantısı
Mehmet Atak

Geçen hafta Antalya-Ankara arasında; Araçta 4 kişi,bagaj dolu, yb ort. hız 98 km/h, ort tüketim:4.6 lt/100 km

Dönüşte Ankara-Antalya arası; Araçta 2.5 kişi, bagaj yarım, yb ort hız 84 km/h, ort tüketim 3.8 lt/100 km

Rakımıda etkisiyle dönüşte herzaman az yakmaktadır.

Yorum bağlantısı
Necat Ertan

15 Martta trafiğe çıkan aracımla 6000 km.ye yaklaştım. Tüketim değerlerim 4000 li km.den sonra azalmaya başladı. İlk km.de şehir içi 7,5 dan aşağıyı düşmeyen araç şimdilerde 6,5 lt yi geçmiyor. Araç 1448 kg boş ağırlığa sahip, ben 0.15 ton çekiyorum, sürekli dolu depo, bagajda sürekli bir 15-20 kg yük ile seyrediyor. Değerler bence başarılı. Tüketim km. ilerledikçe daha da düşecektir diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Dimitri Lazaridi

Merhaba, ben 2011 model 1.6 115 bg C-Max ile şehir içi 4.9 lt./ 100 km'de yakıt tüketiyorum.bir full depo ile 900-950 km yol yapıyor. yaklaşık olarak ise 180 TL'ye doluyor.ancak bu yakıt tüketimine 30.000 km bakımdan sonra ve 45.000 km'de yapılan partekül temizliğinden sonra bu değerleri elde edebildim. ilk başlarda bir depo ile 600-650 km zor yapıyordu.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Doğu Kemik

Babamda da 2011 c max dizel var 23000 km de. 20.000 km ye kadar 6.1 gibi ortalaması vardı şu an 5.7 ler civarında. Ben kullandığımda yakıt tüketimini ortalama düşürüyorum. Bir de dikkatimi çeken bir nokta kolay kolay 6. vitese geçmemek. Şubat ayında İzmit Safranbolu arası yol yaptım Gidişimde 6. vitesi kullandım ortalama 6.8 lt yakıt tüketimim vardı. Dönüşte aracı daha devirli kullanıp kolay kolay 6. vitese geçmedim ve 5.5 lt yakıt ortalamam vardı.

Yorum bağlantısı
Necat Ertan

Babamda da 2011 c max dizel var 23000 km de. 20.000 km ye kadar 6.1 gibi ortalaması vardı şu an 5.7 ler civarında. Ben kullandığımda yakıt tüketimini ortalama düşürüyorum. Bir de dikkatimi çeken bir nokta kolay kolay 6. vitese geçmemek. Şubat ayında İzmit Safranbolu arası yol yaptım Gidişimde 6. vitesi kullandım ortalama 6.8 lt yakıt tüketimim vardı. Dönüşte aracı daha devirli kullanıp kolay kolay 6. vitese geçmedim ve 5.5 lt yakıt ortalamam vardı.

Güzergahı bilmiyorum ama yokuş yukarı eğimli olan gidiş yolunun, dönüşte inişi biçiminde gelinmesi etkili diyebilir miyiz ;)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Doğu Kemik
(düzenlendi)

Güzergahı bilmiyorum ama yokuş yukarı eğimli olan gidiş yolunun, dönüşte inişi biçiminde gelinmesi etkili diyebilir miyiz ;)

Olabilir iki şehir arası tepe noktası Gerede :)

Şu an araç 26.000 km de Kocaeli-Osmaniye-Gaziantep-Adana dolayları, Osmaniye-Yozgat, Yozgat-Safranbolu ve tekrar Safranbolu-Yozgat; yakıt tüketimi şehir içi şehir dışı ortalama 5,8 lt

tarihinde Doğu Kemik tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Ali Kurt

Herkese merhaba;

Burada yeniyim. Çünkü 2011 C max Titanium alalı bir hafta oldu. Birkaç izlenimi paylaşmak istiyorum.

1- araç 1. viteste kalkarken bazen sarsıyor.

2- Şehir içi yakıt tüketimi 5.9 ortalama ile gerçekleşti. 50 TL yakıt aldım km'yi 0'ladım ve 250 km kadar İstanbul'da şehir içinde yol yaptım. Ama aracı mümkün olduğunca uslu bir şekilde kullandım. Bence bu ölçülerde bir araba için harika bir değer.

3- Bu arada aracın ruhsatında C-MAX COMPACT diye bir yazı vardı.. hala da öyle. bu herkeste aynı mıdır?

Yorum bağlantısı
Özer Özcan

Benim ruhsatta da aynı şekilde yazıyor. Zaten yeni C-Max, araç sınıflandırmalarında Compact sınıf olarak geçiyor.

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

Herkese merhaba;

Burada yeniyim. Çünkü 2011 C max Titanium alalı bir hafta oldu. Birkaç izlenimi paylaşmak istiyorum.

1- araç 1. viteste kalkarken bazen sarsıyor.

2- Şehir içi yakıt tüketimi 5.9 ortalama ile gerçekleşti. 50 TL yakıt aldım km'yi 0'ladım ve 250 km kadar İstanbul'da şehir içinde yol yaptım. Ama aracı mümkün olduğunca uslu bir şekilde kullandım. Bence bu ölçülerde bir araba için harika bir değer.

3- Bu arada aracın ruhsatında C-MAX COMPACT diye bir yazı vardı.. hala da öyle. bu herkeste aynı mıdır?

1-Araç dolu ve klima açıkken bu durum oluşabiliyor biraz daha gaz ile düzelir (genelde yokuş kalkışlarında )

2-Yakıt ölçümü depo tam doldurulup belli bir mesafeden sonra tekrar doldurularak yapılmalı ayrıca yol bilg. değerleri yakın ama tam doğru olmayabiliyor

Yorum bağlantısı
Kerem Çoban

50/250=0,2 :)) ben bu değeri şehirler arası yakalıyorum sabit 90 km hızda. Bir yanlışınız var belli :)) Dur kalk trafikte imkanı yok ! Hayatta inanmam

Yorum bağlantısı
Ali Kurt

Tekrar merhaba;

Yakıt konusunda 2. denememi de yaptım. Evet ilkiyle aynı değerlerde. ancak anlık yakıt göstergesi sürekli açık durumda insanın psikolojisini bozsa da sürüş sırasında dikkatli davranmayı sağlıyor. Ayrıca gerçekten İstanbul'da şehir içi trafikte kah açık kah kapalıyken karışık ortalama 5.9 litre ve 50 TL yakıtla 250 km net. Bir de arkadaşların önerdiği gibi depoyu fulleyip deneyeceğim. ancak yeni zamlarla artık eskisi gibi olmayacağı kesin.

Bir sorum daha olacaktı. Kullanıcı kitabında bulamadığım için soruyorum. aracın pedalların olduğu alt kısımda motor kaputu açma kolunun yanında küçük bir düğme var.. ne işe yarıyor bilen var mı?

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

Tekrar merhaba;

Yakıt konusunda 2. denememi de yaptım. Evet ilkiyle aynı değerlerde. ancak anlık yakıt göstergesi sürekli açık durumda insanın psikolojisini bozsa da sürüş sırasında dikkatli davranmayı sağlıyor. Ayrıca gerçekten İstanbul'da şehir içi trafikte kah açık kah kapalıyken karışık ortalama 5.9 litre ve 50 TL yakıtla 250 km net. Bir de arkadaşların önerdiği gibi depoyu fulleyip deneyeceğim. ancak yeni zamlarla artık eskisi gibi olmayacağı kesin.

Bir sorum daha olacaktı. Kullanıcı kitabında bulamadığım için soruyorum. aracın pedalların olduğu alt kısımda motor kaputu açma kolunun yanında küçük bir düğme var.. ne işe yarıyor bilen var mı?

Benim araçta yok ama bir yerde okumuştum ''yakıt kesme sistemini'' tekrar aktif etmeye yarıyor galiba.Yani aracın emniyeti için konulmuş bir düğme..Araç darbe aldığında yakıtı keser o düğme tekrar aktif eder.

Yorum bağlantısı
Ali Kurt

Evet yeni zamlardan sonra yakıt denemeleri yaptım. 50 TL yakıtla 220 km yaptı. Bu rakam zamlardan önce 250 km idi.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...