İçeriğe Yönlendir

Ford Panelvan Aracı Binek Otomobile Çevirme

Arif İsik

Recommended Posts

Arif İsik

merhaba benim sorum var aracım panelvan bir araç..ruhsatta hususi kamyonet olarak geçiyor ben bunu hususi binek olarak degiştirmek istiyorum.Ötv farkı verilip camlar koltuklar işlenip 4+1 binek otomobil oluyor mu?internette motor taşıt vergisi sitesinde kamyonet ve benzeri için 0-1500cc arası gözüküyor benden panelvan parası isteniyor bu değiştirilebilir mi?Ruhsatta hususi geçmesine ragmen neden yıllık muayeneye giriyor.Binek dönüşümüne devam ediliyor mu?Yasalar hakkında bilgisi olanların Yardım ve cevaplarınızı bekliyorum beni aydınlatırsanız şimdiden teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Arif Bey, aracınızı otomobile çevirme şansınız yok... Bu işler bitti..

Aracınız fabrika çıkışı neyse, ondan devam etmek zorunda...

Aracınız kamyonet sınıfında olduğu için her yıl muayeneye giriyor... Hususi olması bir şey değiştirmiyor...

Bu arada, soyadınızı Işık olarak düzelteceğim.. Bu uyarıyı dikkate alın lütfen, aksi takdirde foruma giriş yapamazsınız...

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tar?m

Anadolları kesip kamyonet yapmak tarihe karıştı yani. Bu durumu bilmiyordum öğrendiğim iyi oldu.

Yorum bağlantısı
Arif İsik

peki koltuk ve camların işletilmesi onlarda mı bitti?

Yorum bağlantısı
Rıfat Çakar
peki koltuk ve camların işletilmesi onlarda mı bitti?

Arif Bey kısaca süreç şu şekilde ilerliyor ;

Aracınızın dönüşüm projesini yaptırıyorsunuz , camları ve koltuğu takıp projeyi alıp muayene istasyonuna gidiyorsunuz. EK-1 formunu doldurup , aracın muayenesini bu forma yaptırıyorsunuz. Daha sonra EK-1 ile trafik şubeye gidip ruhsatınızı değiştirebiliyorsunuz. Ancak şu var , aracınız yine kamyonet olarak kalıyor.

Yerinizde olsam aracımı satıp , tek kapı da olsa bir otomobil alırdım. Her yıl muayene çekilir iş değil.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Enes Ekincioğlu
camda işleniyor koltukta hatta işlemesende birşey olmuyor ben biniyorum mesela... ancak yılda bir muayeneye devam fiyat uygunsa bildiğin temiz bir arabaysa neden 10 bin tl daha fazla veresinki ? ayrıca ötv farkını verip binekte yapabilirsin bu seçenek hala var ama milletin nasılsa ötv farkı vermeyeceğini öngörerek kalktı diyorlar....

benmde camlar ruhsata işli ,fakat koltuklar diğil ..şiddetle koltukların ruhsata işletmek istiyorum ,nasıl yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim ..her yıl muayene önmli dğil katlanırım ..aracın baglanmasından iyidir en azından ..

camda işleniyor koltukta hatta işlemesende birşey olmuyor ben biniyorum mesela... ancak yılda bir muayeneye devam fiyat uygunsa bildiğin temiz bir arabaysa neden 10 bin tl daha fazla veresinki ? ayrıca ötv farkını verip binekte yapabilirsin bu seçenek hala var ama milletin nasılsa ötv farkı vermeyeceğini öngörerek kalktı diyorlar....

benmde camlar ruhsata işli ,fakat koltuklar diğil ..şiddetle koltukların ruhsata işletmek istiyorum ,nasıl yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim ..her yıl muayene önmli dğil katlanırım ..aracın baglanmasından iyidir en azından ..

Yorum bağlantısı
  • 8 yıl sonra...
Hasan Ali Gürsoy

Merhaba sevgili üyeler. Uzun zamandır uğrayamadım. hayatımda bir takım değişiklikler yaptığım için zaman bulamadım diyelim. Mesela çoluk çocuk tası tarağı topladım ve istanbuldan muğla yatağana taşındım. çok şükür kurtuldum istanbuldan. :D

uzun zamandır konuşulmamış konuyu arattım ve kurallara uymuş olmanın vermiş olduğu mutlulukla meramımı anlatıyorum. bu kadar girizgah yeter.

Şu an çalıştığım iş yerinde bir palio van 1.2 sl 8 valf bir araç var. 2004 model 250 binde. motor istiyor ama maşallahı var. 6-8 bin aralığında bitirme planım var. özellikle aracı tanıdığım için bunu almak istiyorum. camlı kapalı kasa olarak yazıyor ruhsatta. ben arkasına koltuk taktırmak ve bu ekilde ayağmı yerden kesmesini umut ediyorum.

konuya vakıf abilerimden izlemem gereken yolu rica edecektim.

muayeneden geçmesi için plan proje istediklerini sanıyorum. lakin ben muayeneden koltuksuz geçirsem ama aracı koltuklu kullansam ceza yer miyim."konu ile ilgili aydınlatırsanız sevinirim.

plan proje maliyetleri nedir ve projeyi imzalayacak makina mühendisinin bu yetkiye sahip olması gerekir mi?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

artık yapılamıyor, sağlam birşeyler bulun. kamyonet olmayan. günümüzde motor masrafı da bel büker uğraşmayın

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Hasan Ali Gürsoy yazdı:

Şu an çalıştığım iş yerinde bir palio van 1.2 sl 8 valf bir araç var. 2004 model 250 binde. motor istiyor ama maşallahı var. 6-8 bin aralığında bitirme planım var. özellikle aracı tanıdığım için bunu almak istiyorum. camlı kapalı kasa olarak yazıyor ruhsatta. ben arkasına koltuk taktırmak ve bu ekilde ayağmı yerden kesmesini umut ediyorum.

Son zamanlarda bu tür tadilatlar duymuyorum ancak, bilgi alınacak yer makine mühendisleri odasıdır.. 

Bunun dışında, arkaya koltuk takarsan ve çevirmede polis fark ederse, değişikliği zamanında bildirmemekten ceza yazabilir. Trafikten men edebilir. 

Kamyonetin muayenesi her yıl, trafik sigortası pahalı..

Çok mu ucuz alıyorsun. ?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Hasan Ali Gürsoy

Son zamanlarda bu tür tadilatlar duymuyorum ancak, bilgi alınacak yer makine mühendisleri odasıdır.. 
Bunun dışında, arkaya koltuk takarsan ve çevirmede polis fark ederse, değişikliği zamanında bildirmemekten ceza yazabilir. Trafikten men edebilir. 
Kamyonetin muayenesi her yıl, trafik sigortası pahalı..
Çok mu ucuz alıyorsun. ?

Abi bu kin verme neyin nesi?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Tapatalkın sponsor olduğu bir sanal para galiba
Çok da detay bilmiyoruz.
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Hasan Ali Gürsoy yazdı:

Tapatalk'ın ödül sistemi. Bir karşılığı var mı, yok. Ama psikolojik bi olay işte.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Bedirhan Tulga
(düzenlendi)

Bahsedilen işleyişi biz kendi aracımıza uyguladık, 2008 1.4 TDCİ Van Fiesta'mız var.Araç koltuk ve camlıydı muayene girerken koltukları söküp öyle giriyordum yıllardır.5 yıl kadar öyle kullandım bir sorun yaşamadım küçük yerde ikamet ettiğimden dolayı.Bu yaz aracı 3+1 Camlı koltuklu olarak işlettik.4+1 olarak geçmiyor 3+1 geçiyor bu modeller diye biliyorum.Ankarada makina mühendisleri odasından proje çizdirdik TSE onaylı bazı yerler 2000 bazıları daha farklı fiyatlara çıkarıtıyor ben 750 TL ye çizdirdim.Muayene dönemine yakın tarihte yaptırdım projeyi.Muayene istasyonuna proje ile gidiyorsunuz geri kalan işlemler yeni ruhsat defteri çıkartılarak işlenmiş oluyor.Proje TÜVTÜRK'e veriliyor orda kalıyor bizde değil.Başka sorunuz olursa veya çalıştığım firmanın iletişimi yardımcı olurum.Ödemesini havaale edip kargo ile projeyi bana gönderdiler.

Ek olarak sayın mod. arkadaşın bildirim alabilmesi açısından mesajını alıntılayarak düzeltme şansınız var mıdır acaba ? Forum işleyişini hakkında henüz bilgisizim.Teşekkürler.

tarihinde Bedirhan Tulga tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Bedirhan Tulga yazdı:

Bahsedilen işleyişi biz kendi aracımıza uyguladık, 2008 1.4 TDCİ Van Fiesta'mız var.Araç koltuk ve camlıydı muayene girerken koltukları söküp öyle giriyordum yıllardır.5 yıl kadar öyle kullandım bir sorun yaşamadım küçük yerde ikamet ettiğimden dolayı.Bu yaz aracı 3+1 Camlı koltuklu olarak işlettik.4+1 olarak geçmiyor 3+1 geçiyor bu modeller diye biliyorum.Ankarada makina mühendisleri odasından proje çizdirdik TSE onaylı bazı yerler 2000 bazıları daha farklı fiyatlara çıkarıtıyor ben 750 TL ye çizdirdim.Muayene dönemine yakın tarihte yaptırdım projeyi.Muayene istasyonuna proje ile gidiyorsunuz geri kalan işlemler yeni ruhsat defteri çıkartılarak işlenmiş oluyor.Proje TÜVTÜRK'e veriliyor orda kalıyor bizde değil.Başka sorunuz olursa veya çalıştığım firmanın iletişimi yardımcı olurum.Ödemesini havaale edip kargo ile projeyi bana gönderdiler.

Ek olarak sayın mod. arkadaşın bildirim alabilmesi açısından mesajını alıntılayarak düzeltme şansınız var mıdır acaba ? Forum işleyişini hakkında henüz bilgisizim.Teşekkürler.

araç binek olarak mı geçiyor ruhsatta? muayene kaç yılda bir bu işlemden sonra?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Çağlar Bayur yazdı:

araç binek olarak mı geçiyor ruhsatta? muayene kaç yılda bir bu işlemden sonra?

Binekten kasıtları koltuklu kamyonet galiba Çağlar.

Ruhsatta sadece koltuk sayısı değişmiştir. 

Kamyonet iken panelvan olmuş.  

Hızı 10 km artmış. mtv değişecek, düşecek mtv. muayene yine her yıl. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...