İçeriğe Yönlendir

Fiesta VI - Fren Sorunu

Ali Civan

Recommended Posts

Recep Çelebi

Hafif bir frenlemede ABS devreye giriyorsa aracınızda problem olduğu malum. ABS, hepimizinde bildiği gibi tekerleklerin bloke olmasını engelleme amacı taşıyan bir sistem. Bloke olmadan bloke olduğunu zannediyor aracınız. Bunu da bir sensör ile işlemciye iletiyor. O da ABS yi devreye alıyor. Sensör, sinyali dijital olarak iletiyorsa ki bence dijital olarak iletiyodur (bloke var ya da bloke yok şeklinde), problem sensörlerede dir.

İşlemcinin yazılımında da bir problem olabilir. Eğer ki ABS devreye girdiğinde saniyede 10-20 defa fren yapma girişimine bulunmuyor ise. Veya sensörden gelen sinyali tekerler bloke oldu şeklinde anlıyorsa.

Yorum bağlantısı
Yasin Çelik

Hafif bir frenlemede ABS devreye giriyorsa aracınızda problem olduğu malum. ABS, hepimizinde bildiği gibi tekerleklerin bloke olmasını engelleme amacı taşıyan bir sistem. Bloke olmadan bloke olduğunu zannediyor aracınız. Bunu da bir sensör ile işlemciye iletiyor. O da ABS yi devreye alıyor. Sensör, sinyali dijital olarak iletiyorsa ki bence dijital olarak iletiyodur (bloke var ya da bloke yok şeklinde), problem sensörlerede dir.

İşlemcinin yazılımında da bir problem olabilir. Eğer ki ABS devreye girdiğinde saniyede 10-20 defa fren yapma girişimine bulunmuyor ise. Veya sensörden gelen sinyali tekerler bloke oldu şeklinde anlıyorsa.

Servis normal sorun yok diyor ama :)

Yorum bağlantısı
Recep Çelebi

Başından savıyodur, kendisi de çaresini bilmiyodur. Kazaya sebep olan fren normal olur mu hiç. Başka servislere götürün derim.

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Hüseyin Kırız

Merhaba firen konusunda bu araçtan gercekten sogumuştum bu başlık altında bir kac kerede yazdım ..

33bin km de almıştım araçı 2011 model 58bin km ye geldi kısa sürede, fren sorunundan dolayı pek keyif vermemişti hangi aracı alsam diye bakınır olmuştum.

iki ay önce Diks balataların bitik oldugu tespit edildi onlar degiştirildi disk torna yapıldı sonrasında frenler birazdaha iyileşti balata cok bitmiş

lastiklerim de bitikti 4 gün önce M ile başlayan markanın dort mevsim lastigini taktık şu an frenler cok süper oldu artık keyifli kullanabiliyorum abs devreye cabuk girmiyor cünkü lastik yola iyi tutunuyor .

Burdan cıkardıgım ise bu tür sorunları yaşayan arkadaşlar ilk önce balatarını yenileyecekler torna yaptırcaklar yada yeni disk alacaklar ve lastikleride bitik veya yetersiz ise muhakkak degiştircekler. Bu işlemlerden sonra bende fren sıkıntısı kalmadı . fiesta fren konusunda cok hassas sanırsm balata ve lastiklerin %60bitik olması bile freni etkiliyor.

Yeniden araba almış gibi oldum ohh rahatladım tedirgin araba kullanmaktan tadını cıkaramıyordum :)

izmirde olan arkadaşlar araçımı test edebilirler.....

Yorum bağlantısı
Burak Ekici

Arkadaslar bu surun hakkinda bir bilgi edinen oldumu? Aracim 2012 model 11 bin km de ayni sorun bende de var ama yeni basladi hani arabayi stop edil freni pompalayinca dolar tas gibi olur ya aynen normal giderken fren pedali o sekil en ufak bi frenlemede bile abs devrete giriyor heleki islak yolda hic sansi yok direk kayiyor is dolayisiyla servise goturemiyorum bir cozum yada servisten bir cevap alabilen varda bilgilendirirse sevinirim.

Yorum bağlantısı
Burak Ekici

Lastikler daha yeni degisti ve hikayeden lastikte degil yani hadi diger lastiklerim iyi degildi diyelim bunlardami degil anlamadim gitti

Yorum bağlantısı
Ferdi Güler

Açıkçası ben fren ile ilgili hiç bir sorun yaşamıyorum, aksine çok memnunum...

Yorum bağlantısı
Burak Ekici

Cuma servisten radevu aldim bu sabah kendini daha da cok hissettirdi yavaslamak icin dokundugumda bile abs devreye giriyor.

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Lastikler daha yeni degisti ve hikayeden lastikte degil yani hadi diger lastiklerim iyi degildi diyelim bunlardami degil anlamadim gitti

ne marka hocam lastikler.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

fiestada abs biraz erken devrye giriyor ve durana kadar da devam ediyor sanırım :(

yeni takılan lastik marka modeli nedir? sıfır mı?

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Arabada sorun var, bu ne fiestanın fazlaca şişmiş balon olmasından, ne lastikten ne başka şeyden, bende mükemmel çalışıyor, sizde bir sorun olmalı, abs sistemide sorunlu olabilir, motor çalılırken pedal sertleşiyorsa vakum üzerine gidilmeli, bence kronik hasta bir araca denk gelmişsiniz, inşallah durum düzelir.

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Burak Ekici

lastikler lassa snoways era kış lastikleri sıfır aldım. Aracı bir kullama şansınız olsa sizde anlayacaksınız demek istediğimi hani fren pedalına basarken bile hissediyorsunuz cuma günü sorunu anlayacağız bakalım.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Güray Yıldız

Porya bilyenin değişmesi lazım artık hangisi bozuksa.Aynısını bende focusta yaşamıştım ne lastik ne sensör ne balata ne disk aynası porya bilye değişmesi lazım.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Güvenç Terzierol

Frenlemeyi nasıl yapıyorsunuz anlamadım. Ben 5 yıl Accent, 2 yıl Getz kullandım. Bu araçlarda ABS yoktu. Ancak ani frenle tekerlekleri sürterek aracı durdurduğumu hatırlamıyorum. Frenleme mantığım şu şekildedir: Eğer ani fren yapacaksam başlangıçta biraz fazla basarım. Araç yavaşladıkça frene basış şiddemi azaltırım. Çünkü yola sürterek yapılan frenin, aracı durdurma adına pek bir etkisi yoktur. Sanırım ABS de bunun için tasarlanmış ve yıllardır uygulanan bir sistem. Frene çok sest basıldığında tekerlekler bloke olmasın, işe yaramayan fren fren değildir, sürtünme kesildiği anda tekrar freni devreye alacağım mantığıyla çalışan bir sistem olsa gerek. Yanılıyor muyum?

doğru aslında. Motorsiklette olan birşey limon sıkar gigi fren yapmak diye birşey var. Araçtada işe yarıyor.

Önce hafif bir frenajla araç ağrılık merkezi öne aktarıldıktan sonra fazladan basınç uygulama.

Öne aktarılan ağırlık yüzünden ön lastiklere binen yük arttığından sürtünme kuvvetini de arttırır. esneyen lastık daha geniz yüzeye tutunur. Yapılan frende kitlenme sorunu büyük ölçüde engellenir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ünal Ercan

Bahsedildiği gibi ciddi bir sorun varsa çoktan birileri dava açmıştır (en azından rakip firmalardan) ve araç toplatılıp sorun giderilirdi. Ford'un böyle bir riske gireceğini tahmin etmem. Alanya Antalya arası yeni fiesta dizel kiralayıp kullanmıştım ve araçtan çok memnun kalmıştım yol tutuşu direksiyon tepkisi hızlanması ve frenlemesi çok iyiydi ki kendim focus kullanıyorum.

Eğer gerçekten o araçlarında üretim hatası olduğunu düşünüyorlarsa hukuki yollara başvurun derim. Ayıplı mal sayılır sonuçta sorunu düzeltmek zorundalar.

Bu şikayet eden kullanıcılar acaba daha önceki araçları Fiat grubu linea,albea,bravo,alfa romeo falan olabilir mi? Örneğin Fiatların freni o kadar hassas ve sert ki en ufak bir dokunuşta anında araç duruyor. karşılığında 20bin km'de balatanızı değişebiliyorsunuz.

Ayak alışkanlığı olabilir. Araca alışmak önemli. Ford'ların genel olarak freni yumuşak, yani önce orta sertlikte bile bassanız hafif hafif tutmaya başlıyor sonra basıncı biraz daha arttırmanız gerekiyor. ( Fren balataları 50bin km götürüyor.) Eğer siz az basınca tutmaz diye abanırsanız ABS devreye girer hemen. Ortada tutmak lazım. Uzun süre linea/bravo kullandıktan sonra focusa binince frenler güven vermiyor gibi hissediyorsunuz alışınca geçiyor.

Bu da farklı bir bakış açısı olsun...

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

50 binmi, 50 binde anca alışıyor, balatalar, bilinçli kullanımla 150 bin rahat götürüyor, debriyaj balatası bunuda geçiyor :)

Yorum bağlantısı
Onur Çelik2

Fiestayı durdurmak başlığı altında

maslak sanayide gezerek fiestayı durdurma yollarına bakacağız artık

Yorum bağlantısı
Cafer Demirağ

aynı sorunu ben de yaşıyorum.lastiklerim lassa impetus revo.yüksek hızda kesinlikle sorun yok frenlerde.ama 20-40km arası giderken ani fren yapınca abs hemen devreye giriyor.absnin devreye girmesi anormal bi durum değil tabiki,ama araç yola hiç yapışmıyor bildiğiniz gayır guyur ses çıkara çıkara gidiyor.geçenlerde tali yoldan anayola çıkarken gelen aracı geç fark ettim,frene bastığım an arabada hiçbir durma eğilimi olmadı kayarak gittim yola doğru.anayoldan gelen arkadaş biraz dikkatsiz olsa kaza yapmam işten bile değildi.

Yorum bağlantısı
Emre Köksal

ben kar lasitklerini taktığımdan beri yavaş giderken ani frenlemelerde hiç abs devreye girmedi...

normal lastiklerimde absyi hissettiğim çok oldu...

kışlıklar resmen yerle birleşiyo :)

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Doğu Kemik

Aynı durum bugün benim de dikkatimi çekti. İzmi Real arka yolunda 40 km ile giderken ani frenlemede ABS devreye girdi ama ne hikmetse devamında Yozgat' a gelmek için yola çıktım ve bir kere bile ABS ile münasebetimiz olmadı. (Not: Lastikler Yokohama S Drive 205/40/17). Bu işin var bir noktası ama ne?

Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Burak Yılmazer

bende de 2011 tdci fiesta titanium var dün önümdeki araç fren yapınca aniden frenlere asıldım ama tepki cok komikti ayağıma abs masaj yaptı diyebilirim,servise sordum lastik te sorun olabilir dediler ama lastikleri alalı daha 10.000 km olmadı ve lastik havalarıda ideal seviyede çıktı.lastiklerim contiental premium 3...demek ki fren sıkıntısı çeken bir tek ben değilim.öyleki diğer abs li araçlarda fren yaptığımda insan öne doğru yığılıyor ken ben bazen kendi aracımda ani frenlerde abs devreye girdiğinde koltukta normal kalıyorum

Yorum bağlantısı
Alper Demir

Aracı ilk aldım. 15 günde 5 defa abs devreye girdi. Araca hiç müdahale yapılmadan sürmeye devam ettim. İlk 15 günden sonra ABS hiç devreye girmedi(alıştık zibidi ile). Fren tutuş gayet iyi. Daha sonra balataları yenilettim(bitmişti). Daha da iyi oldu. Genelde şehir içi 30km -90km(4 gidiş 4 geliş yollarda çok erken ve çok geç vakitlerde müsait  :blush:  ) aralığında kullanırım. Biraz huyunu çözmek lazım. Ayrıca ABS devredeyken ayak çekilmez aksine daha çok basılır diye biliyorum. O çekme hatasını ilk abs devreye girdiğinde yaptım ve mesafe uzadı. Sonra bir arkadaş sakın çekme, daha da bas dedi. Sonra kataloğa baktım. Daha da bas diyordu.

Herneyse, sonuçta doğru frenleme ile ABS ye pek gerek kalmıyor zaten. Söylemeyi unuttum lastikler 4 senelik ve 41000km de :fiuw:

Bir de not düşmem lazım. Bazen görüyorum "bu gördüğüm en kötü fren, yol tutuş, motor vs vs" gibi cümleler. Bir önceki ve ilk aracım 90 Doğan L idi. Ve balata değişince "vay be frenler düzeldi" derdim. Fiestadan balataları at gitsin sadece disk ile fren tutuşu bile ondan iyidir :) Arkadaşlar kötü fren, yol tutuş görmemişler :D 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...