İçeriğe Yönlendir

Fiesta VI - Fren Sorunu

Ali Civan

Recommended Posts

Yusuf Taş

Bende birşey sormak istiyorum.Aracımda frene bastığım zaman hafif bir sürtme sesi geliyor.Bu normal mi?Farklı marka araçlarda karşılaşmadım ama başka bir fiestada denemedim.Fiesta sahibi arkadaşlar sizde de böyle midir?

Yorum bağlantısı
Alper Demir
(düzenlendi)

Bende birşey sormak istiyorum.Aracımda frene bastığım zaman hafif bir sürtme sesi geliyor.Bu normal mi?Farklı marka araçlarda karşılaşmadım ama başka bir fiestada denemedim.Fiesta sahibi arkadaşlar sizde de böyle midir?

Değil. Bende sürtme sesi yok. Kardeşim sıfır suzuki swift almıştı. İlk 1000km de olur sonra gider demişlerdi. Balatalar tazeyken biraz ses oluyor. Birde balatalar bittikten sonra oluyor (diske dürtmeye başlıyor)  diye biliyorum. Çok huylanırsanız bir baktırın bence  balatalara, zor bir işlem değil. O ses normal koşullarda duyuluyorsa rahatsız edici olabiliyor.

Not: Düşündüm de belki çok hafif geliyordur ben farketmemişimdir. Yarın sessiz bir ortam bulursam deniyim.

tarihinde Alper Demir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Yusuf Taş

Benim araç 23.000 de aşırı bir ses yok ama hafif bir ses bile olsa insan tedirgin oluyor fren sonuçta.Ama bugüne kadar frenle,durma konusunda bir sorunum olmadı.

Yorum bağlantısı
Alper Demir

Benim araç 23.000 de aşırı bir ses yok ama hafif bir ses bile olsa insan tedirgin oluyor fren sonuçta.Ama bugüne kadar frenle,durma konusunda bir sorunum olmadı.

Eski aracımla başımdan geçen bir tecrübeyi de aktarayım. Fren yağı kaçırıyormuş benim haberim yok. Sabah çalıştırdım arabayı 2-3 km gidince farkettimki fren çok az tutuyor. İyice köklüyorum ama 40 km hızla giderken 20m de felan duruyor. Korka korka ilerledim. 3-4 km sonra iyice zıvanadan çıktı. Çok yavaş yavaş giderek ve el frenini normal fren gibi kullanmaya çalışarak bir ustaya ulaştım. Balata kısmından kaçırıyormuş ve yağ felan kalmamış artık. Düzeltti ve kurtuldum. Yani frenler iyice gevşerse hemen en yakın ustaya gitmek lazım. Bu dediğim Doğan L de oldu.

Yeni nesil araçlarda durum belki biraz farklıdır. Geçenlerde kuzenin 2012 fiestasında fren yağının olduğu haznede yağ görünmüyordu ama frenler tutuyordu. Demekki hortum içlerinde kalan yağ ile idare edebiliyor.  Motor yağı gibi düzenli olarak orayıda kontrol etmek lazım. Aslında sağlam arabada yıllar boyunca kaçırmaması lazım ama belli olmuyor işte. Dediğiniz gibi lastikler, fren gibi güvenlikle direk alakalı yerler konusunda tedirginlik iyi bir şey bence.

Yorum bağlantısı
Alper Demir

Biraz önce araçla o sesi test etmek için çıktım. Boş bir sokağa girdim ve soluma park eden araçları alıp hızlanıp boşa aldım, sol camı da sonuna kadar açıp frene bastım. Sürtünme sesi duydum ama o sesten emin olmak için 3-4 defa fren uygulamam gerekti. Normal zamanda duyulmasına imkan olmayan bir ses. Hatta boşta giden motordan tıs-tıs-tıs... diye senkron gelen hafif ses bile duydum(normal mi acaba :unsure2: ). Bırakın normal sürüşte, bomboş sokakta solumda araçlar olmasa iki sesi de duymazdım.

Yorum bağlantısı
Yusuf Taş

Yok bende camlar kapalıykende o ses geliyor.Ama derinden tıs-tıs pedala basma süreme bağlı olarak sesi duyuyorum.bakıma girince söyliyeceğim bakalım.Teşekkür ederim ilginize.

Yorum bağlantısı
Burak Yılmazer

Bu konu daha önce açılmış olmasına rağmen ben yine fikirlerinizi almak istiyorum.Hayati önem taşıyan aracın en önemli sistemlerinden biri olan fren fiesta titanium aracımda yine canımı sıkmaya başladı.Araç 60 km altındaki hızlarda frene basmaya korkar oldum.Ani fren yapmasamda ayağımı frene biraz sert bastığımda ABS hemen devreye giriyor ve araba resmen sabunlu yolda gider gibi duruyor desem inanmayın durmaya çalışıyor hele birde direksiyonu çok hafif kırdığım zaman Allah korusun...Şimdi bazı detayları önceden veriyorum bu sorunu çözmek için.

Aracıma daha yeni continental contact premium 3 lastik aldım.

Lastik basınç seviyelerimi her ay ölçtürüyorum.

Balatalarım iyi durumda.

Bu sorun fiestanın kaderimi yoksa benim araçta bir sıkıntımı var?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Bu konu daha önce açılmış olmasına rağmen ben yine fikirlerinizi almak istiyorum.Hayati önem taşıyan aracın en önemli sistemlerinden biri olan fren fiesta titanium aracımda yine canımı sıkmaya başladı.Araç 60 km altındaki hızlarda frene basmaya korkar oldum.Ani fren yapmasamda ayağımı frene biraz sert bastığımda ABS hemen devreye giriyor ve araba resmen sabunlu yolda gider gibi duruyor desem inanmayın durmaya çalışıyor hele birde direksiyonu çok hafif kırdığım zaman Allah korusun...Şimdi bazı detayları önceden veriyorum bu sorunu çözmek için.

Aracıma daha yeni continental contact premium 3 lastik aldım.

Lastik basınç seviyelerimi her ay ölçtürüyorum.

Balatalarım iyi durumda.

Bu sorun fiestanın kaderimi yoksa benim araçta bir sıkıntımı var?

Konunuzu birleştirdim. Daha önce var olduğunu bildiğiniz konulardan devam etmenizi rica ederiz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fırat Çakıroğlu

Kaderimdir diyip iki katı takip mesafesi bırakarak dualar ile yol yapıyorum :)))

GT-I8190 cihazımdan gönderildi

Yorum bağlantısı
Melih Gülbahar

Balataları serviste değiştirdim 6 bin km oldu hala ötüyor servisi aradığımda abi yeni balatalar böyle içinde sertleştirici var :) diyor.Bir anormallik var dimi vaktim olmadığından gidemiyorum servise diskleri çizmez inşallah.

Yorum bağlantısı
Fırat Çakıroğlu

Benim ki de aynı. Servis de aynı şeyi söyledi. Sorun yok keyfinize bakın. Önemli olan fren performansınız. Özellikle toz vs de sesi arttırıyor.

Yorum bağlantısı
Ersin Esirtgener

peki frenlere ne gibi bir modifikasyon yapabiliriz bilgisi olanlar biraz aydınlatabilirmi?

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Tayfun Doğan

Arkadaşlar biliyorum böyle bir konu var ama çözüme ulaşılmamış. Şimdi anlatıyorum;

aracım 2012 fiesta.

Lastikler brigestone(orijinal üzerinde olan)

11000 km de

Hız 40 - 50 km

Lastik havası 31 ön. 30 arka.

Mevkii optimum outlet önü ( kaymak gibi asfalt)

Durum:

Bu şartlarda frene biraz sert bastım( kesinlikle köküne kadar değil) öndeki araca tıklayınca durdum(2 araba mesafe vardı ve önündeki araçta ortalama 20 km hızdaydı)

Frene basınca aBS devreye girdiği için vücudum öne bir hamle yapmadı bile.

Sonuç:

Bıktım bu arabadan. şehir içinde acemi bayanlar gibi 50 metre takip mesafesi ve 30 km hızla gitmek zorunda kalıyorum. Yada taban sacını kestirip Fred cakmaktaş gibi ayaklarımla fren yapıcam.

Var mı bi çözüm arabayı değiştirmekten başka?

Yorum bağlantısı
Safak Acar
(düzenlendi)

Aynı sıkıntı bende de var aracı olabilidğince yawaş kullanıyorum, konuda farklı nedenler tartişildi buyrun.

tarihinde Mehmet Özyürek tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Alper Demir

1 defa başıma geldi. O gün bugündür ışıklara hızlı yaklaşmamaya çalışıyorum. Yüksek hızlarda bir sıkıntı yok.

Yorum bağlantısı
Alper Demir
(düzenlendi)

Bence sorun lastiklerde

Olabilir, mesela bende 4,5 senelik good year var ve buna rağmen 1 defa başıma geldi. Lastikleri değiştirince kurtulacağımı ümit ediyorum. Aracın kızaklamadan ABS nin devreye girme ihtimalini düşünmek istemiyorum. Öyle bir şey varsa yuh olsun Ford'a.

Birde bu ABS ler araçtan araca değişir mi?. ABS devreye girince; bende, çok frenlemeyi hissetmiyorum (ama sonuçta duruyor araç). "Şu markanın ABS 'si daha iyi duruyor" gibi bir durum var mı? Bana olmaması lazımmış gibi geliyor. Sonuçta yapılan iş belli.

Yorum bağlantısı
Safak Acar

Abs devreye girdiğinde hisssetmen lazim ama lastik kaydığı için ben cok hissediyorum sağlı sollu ön lastikler kayıyor bi kütürtü kopuyor.. sonra duruyo.

Olabilir, mesela bende 4,5 senelik good year var ve buna rağmen 1 defa başıma geldi. Lastikleri değiştirince kurtulacağımı ümit ediyorum. Aracın kızaklamadan ABS nin devreye girme ihtimalini düşünmek istemiyorum. Öyle bir şey varsa yuh olsun Ford'a.

Birde bu ABS ler araçtan araca değişir mi?. ABS devreye girince; bende, çok frenlemeyi hissetmiyorum (ama sonuçta duruyor araç). "Şu markanın ABS 'si daha iyi duruyor" gibi bir durum var mı? Bana olmaması lazımmış gibi geliyor. Sonuçta yapılan iş belli.

,

+ fren pedalında ani frende hissediyorsunuz Abs yi.

Yorum bağlantısı
Alper Demir
(düzenlendi)

Abs devreye girdiğinde hisssetmen lazim ama lastik kaydığı için ben cok hissediyorum sağlı sollu ön lastikler kayıyor bi kütürtü kopuyor.. sonra duruyo.

,

+ fren pedalında ani frende hissediyorsunuz Abs yi.

Onu demek istememiştim. ABS devreye girince bariz belli oluyor zaten. Aşağıda çakıl taşı var gibi bir ses ve titreme oluyor. Demek istediğim; araç fren yaparken camdan fırlayacakmışız gibi bir durum olmuyor. Aracın durma mesafesi bayağı uzuyor sanki. Mesafenin bir miktar uzaması zaten normal. Bu mesafe markadan markaya çok farkedermi. Mesela ABS devredeyken bir focus ile golf'ün durma mesafesi yaklaşık aynı mıdır?

Yorum bağlantısı
Tayfun Doğan

Valla resmen o kütürtü sesiyle araba kaymaya başlayınca kendimi var mısın yok musunda kutu açar gibi hissediyorum... "Oooooo bakalım bu sefer vuracak mı oleeey vurmadık " gibi... Resmen arabayı izliyorum bu sefer ne tepki verecek diye. Tabi ayağımı frenden biraz çekip aBS yi durdurmak istiyorum. ABS devreden çıkınca fren de devreden çıkıyor. Çünkü aBS bırakmıyor arabayı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alper Demir
(düzenlendi)

Valla resmen o kütürtü sesiyle araba kaymaya başlayınca kendimi var mısın yok musunda kutu açar gibi hissediyorum... "Oooooo bakalım bu sefer vuracak mı oleeey vurmadık " gibi... Resmen arabayı izliyorum bu sefer ne tepki verecek diye. Tabi ayağımı frenden biraz çekip aBS yi durdurmak istiyorum. ABS devreden çıkınca fren de devreden çıkıyor. Çünkü aBS bırakmıyor arabayı.

Bir yerde okudum ve üstüne bir arkadaş da söylemişti. ABS bir defa devreye girdiyse, iyice köklemek lazım mış. Gevşetince iş daha da uzuyormuş

Yorum bağlantısı
Tayfun Doğan

pedala tam  kuvvet uyguladınız mı?

Yaşım küçük ama babamın galerici olması sebebiyle uzun zamandır birçok arabayı kullandım. Bu tarz durumlarda aBS olmayan araçların hani kızaklamadan hemen önceki fren dozajı var ya. İşte ona kadar basıyorum. Tabi bu kırmızıışıkta durur gibi yumuşak değil biraz daha sert. Sonra aBS devreye girince yavaş yavaş çekiyorum ayağımı. Ama aBS devreden çıktığında frene de basmıyo oluyorum. Tabi bu anlattıklarım deneme yaparken yaptıklarım. Bugün yaşadığım olayda da buna yakın davrandım ama yine aynı sonuç.

Yorum bağlantısı
Tayfun Doğan

1 defa başıma geldi. O gün bugündür ışıklara hızlı yaklaşmamaya çalışıyorum. Yüksek hızlarda bir sıkıntı yok.

Evet Alper bey yüksek hızlarda deniyorum bu sefer de neredeyse aBS yi devreye sokamıyorum. Aracın burnu öne doğru eğilip müthiş bir ivmeyle yavaşlıyor. 30-40 km hıza düşünce ayağımı frenden çekip aynı dozda tekrar basıyorum aBS devreye giriyor. Bu işin tam tersi olması lazım değil mi.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...