İçeriğe Yönlendir

Bilgisayar Temizliği Ve Soğutulması

Sani Gerşon
Çözüme git Sani Gerşon tarafından,

Recommended Posts

Sani Gerşon

Sevgili arkadaşlarım;

Şu sıcak yaz günlerinde bilgisayar kasalarınızı azda olsa ferahlatın. Artan işlemci ısımla beraber kasama bir adet daha fan aldım. İyice derledim topladım sonrasında kapattım ve çalıştırıp ölçtüm. Kompresörle yaptığım temizlik sonrası 2-4dereceye varan soğuma sağladım.

Muhtemelen sigara içen ve kasasını hiç açmamış arkadaşlarımın pc kasaları aşağıdaki gibi bir görüntüye sahiptir.

dirty-computer.jpg

Bu görüntü genelde 1-2 senede oluşur. Hiç açmayan arkadaşlarım, bir gün pc'de gariplik hissedip kasayı açtıklarında zaten bir veya daha çok komponentleri uçmuş oluyorlar.

Kasanızı her zaman temiz tutun, aşağıdaki gibi bir işlemci fanı durumu karşısında muhtemelen donmalar ve performans düşüşleri yaşayacaksınız;

Dirty-CPU-Fan.jpg

Bu gibi durumların önüne geçmek için 6 ayda bir evlerinizde kasaları kompresörle (imkan yoksa ayda 1 küçük boya fırçası ile) işyerlerinizde ise 4-6 ayda bir mutlaka kompresörle temizlik yapın.

Kasalarınıza fanlarınızı düzgün yerleştirin;

600px-Computer_case_coolingair_flow.png
-Fanlar, önden havayı alıp, arkadan atmalıdır. Minimum 1 fan bulundurun ve öncelikle kasanın önüne takın. Tabiiki içeri temiz hava verecek biçimde. Egzoz fanınız yoksa dahi güç kaynağınız kendi fanıyla sıcak havayı dışarı atacaktır.
- Fanlar her zaman temiz tutulmalıdır. Kasanızın sağlığı onlara emanet!
-İmkan varsa kasa içine hava üfleyen her fanın önüne mutlaka fan filtresi -yoksa sineklik- koyun.

Ayrıca kasa konumlandırmalarınız çok önemli.
-Halı üstüne koyulacaksa mutlaka halıdan 5-10cm yukarıda durmalı. Benim naylonHB'im gibi :)
-Duvarlara sıkıştırılmamalı, pc masalarına hapsolmamalılar. Kenarları mutlaka 5'er cm açık, ön ve arkası tamamiyle açık olmalılar.

Laptop'ları olan kullanıcılar ise fan emişlerine dudaklarını yapıştırarak üfleyebilirler. Sökülebiliyorsa alt kapak sökülüp fan fırça ile temizlenebilir.

Tüm anlattıklarım evde yapılabilecek basitliktedirler, hepinize iyi oyunlar, iyi gezinmeler :good1:

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Laptop'ları olan kullanıcılar ise fan emişlerine dudaklarını yapıştırarak üfleyebilirler. Sökülebiliyorsa alt kapak sökülüp fan fırça ile temizlenebilir.

ÇEvremizden soran olursa, ne yaptığımızı nasıl anlatacağız?

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Klavyene sağlık Sani 3-4 ayda bir antistatik fırçayla temizliyorum bu sayede kompresör kullanmayada gerek kalmıyor. biri PSU da olmak üzere 2 adet 12 cm fanım soğutma konusundada üstüne düşeni fazlasıyla yapıyor.

Hilal Cebeciyi twettliyodum dersin abi :unsure2:

Yorum bağlantısı
Çağdaş Hatırnaz

Bende bu şekilde temizliyorum kompresörle fakat aklıma takılıyor. Kompresörle fana daldığımız zaman tozların çoğunu dışarı ama bir kısmınıda basınçla içeriye itiyoruz. Acaba başka bir şekilde temizlememiz dahamı iyi olur? :unsure2:

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Hatırlattığın iyi oldu Sani; cumartesi günü işyerindekileri temizleyeyim..

Virüs kapmasın :unsure2:

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tar?m

En büyük etken ayak seviyesinde kasa bulundurmamak, özellikle ev ortamında halı üzerinde bulundurulmamalı. Mutlaka bel seviyesi üzeri olmalı. Masa fiskos ne bulursanız bulun onun üzerine koyun kasalarınızı.

Not: Dudak yapıştırma işlemini Saniden resimli anlatımını istiyoruz. Senelerden beri meslekteyim anlam veremedim :unknw:

Bende bu şekilde temizliyorum kompresörle fakat aklıma takılıyor. Kompresörle fana daldığımız zaman tozların çoğunu dışarı ama bir kısmınıda basınçla içeriye itiyoruz. Acaba başka bir şekilde temizlememiz dahamı iyi olur? :unsure2:

fıskiyeyle su tut :p

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
Not: Dudak yapıştırma işlemini Saniden resimli anlatımını istiyoruz. Senelerden beri meslekteyim anlam veremedim :unknw:

Evet evet ben anlayamadım nerden üflücez nasıl olacak resimli anlatım bekliyoruz.. :unsure2:

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Gözüne bir anda güzel gözüktüğünü, daha fazla karşı koyamadığını, bu sebeple yapman gerektiğini, hatta tam zamanında karşıdakinin seni farkettiğini yoksa daha da ileri gidebileceğini :rofl:

Bazı laptopların alt kapakları açılamıyor, bu sebeple mecbur. Onların fanları küçük olduğu için kompresör zarar verebilir ama çok yakınlaşmadan da basılabilir.

Bu arada dip not; kompresör sonrası bazı fanlar ses yapabilir. Fanın dönmeyen kısımdaki etiketini kaldırıp kauçuğu da kaldırırsanız, mile ulaşırsınız, bi parça wd40 sesi kesecektir. Yine de ses geliyorsa, eller cebe :)

En büyük etken ayak seviyesinde kasa bulundurmamak, özellikle ev ortamında halı üzerinde bulundurulmamalı. Mutlaka bel seviyesi üzeri olmalı. Masa fiskos ne bulursanız bulun onun üzerine koyun kasalarınızı.

Evet evet ben anlayamadım nerden üflücez nasıl olacak resimli anlatım bekliyoruz.. :unsure2:

Şöyle

lips.jpg

dudaklarınızı yapıştırdıktan sonra, gerisini Elöver bilir, o fotoşla halleder :p

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tar?m

KÜçük bir dipnot daha, fanları kalem gibi birşeyle tutun, dönmemesini sağlayın, sonra basın kompresörü. Ne fan bozulur ne başka birşey :unsure2: Ses yapmasının tek sebebi o an haddinden fazla döndüğündendir

Yorum bağlantısı
Çağdaş Hatırnaz

Ben dudak yapıştırma işelmini tercih etmek istiyorum :unsure2:

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
dudaklarınızı yapıştırdıktan sonra, gerisini Elöver bilir, o fotoşla halleder :unsure2:

Fatoşla falan olmaz ; fotoğraflı anlatım istiyoruz :unknw:

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
KÜçük bir dipnot daha, fanları kalem gibi birşeyle tutun, dönmemesini sağlayın, sonra basın kompresörü. Ne fan bozulur ne başka birşey :p Ses yapmasının tek sebebi o an haddinden fazla döndüğündendir

Abi pc kapalıyken yapsınlar, daha kolay değil mi :)

Fatoşla falan olmaz ; fotoğraflı anlatım istiyoruz :D

Elöver'e güveniyorum ama şöyle bir link buldum:

http://www.kavacikbilgisayarteknikservisi....unu-cozumu.html

Bu arada bazı resimlerde buldum google'da ama paylaşırsam site kapanır :D

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tar?m
Abi pc kapalıyken yapsınlar, daha kolay değil mi :D

Mübarek hava makinesini tutunca fan dönmeyecek mi? Hem de sınırından daha fazla? :D Onun için fanın o anlık dönmemesini sağlamak en garanti yoldur. Tornavida kalem vb. birşey ile arasına sıkıştırır sabitlersin sonr basarsın havayı.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

:D

Vesile ile, boş zamanında mesela hafta sonu bir uğra, boyanı kontrol edeyim.

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Bu arada işlemcinin termal jelinide senede 1 kere yenilemekte fayda var.Her bilgisayarcıda şırınga içinde satılıyor uygulamasıda kolay ucuz bişey zaten.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mübarek hava makinesini tutunca fan dönmeyecek mi? Hem de sınırından daha fazla? :D Onun için fanın o anlık dönmemesini sağlamak en garanti yoldur. Tornavida kalem vb. birşey ile arasına sıkıştırır sabitlersin sonr basarsın havayı.

Fana sıcak silikon sıkıp tuttursak faydası olur mu?

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Ben fanı elimle tutmayı tercih ediyorum; yoksa Hakanın dedği gibi yüksek hızlara çıkıor; sinek gibi vızıldıyor..

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
:)

Vesile ile, boş zamanında mesela hafta sonu bir uğra, boyanı kontrol edeyim.

Uğrayayım bi ara, döndn mü abi?

Bu arada işlemcinin termal jelinide senede 1 kere yenilemekte fayda var.Her bilgisayarcıda şırınga içinde satılıyor uygulamasıda kolay ucuz bişey zaten.

Bu profesyonellik isteyen bir iştir. Yenilenmesi çok önemli ancak işlemci fanının sökülmesi herkesin yapabileceği bir şey değil. Bu yüzden anlatıp sonrasında "abi bak böyle oldu, elimize aldık, şimdi ne yapacağız" gibi soruların gelmesinden korkarım :D

Hımm.. Sapıkça :D

Sorma abi, nerelere çektiler konuyu, adım çıkmış dokuza, inmez 8.99'a

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
(düzenlendi)

Pis bilgisayar yoktur, pis ortam vardır, birde çamur atılmış ortam vardır. Sani'nin dudak işlemine çamur atılmıştır :D

Ayrıcana Hakan'nın ve Sani'nin dediklerini evde yapmayın. Kasa bilgisayarlarınız yerle yeksan olsun. Evdekiler daha az yer temizliği yaparlar. Kasa yardımcı süpürge görevine devam etsin :)

Dip not : Hakan Tarım'ın bilgisayarı evde yerde duruyor zaten. Daha az temizlik yapıyor kendileri :D

tarihinde Servet Ayd?n tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
(düzenlendi)

ben bir ara giriştim bu temizliğe wd40 sıkmıştım ara ara patinaja düşüyor işlemci fanı :p ama vınlaması azaldı :p

kasa balkon kapısına yakın kapıyı açınca fanlar yavaşlıyor :lol2:

tarihinde Mustafa T tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
ben bir ara giriştim bu temizliğe wd40 sıkmıştım ara ara patinaja düşüyor işlemci fanı :p ama vınlaması azaldı :p

kasa balkon kapısına yakın kapıyı açınca fanlar yavaşlıyor :lol2:

Bu sıkıntı var demektir. Demekki soğumak istiyor ama soğuyamıyor. Ya kasa temizlenecek, ya fan iyice kontrol edilecek ya da değişecek.

Yorum bağlantısı
Adnan Çakır
Şöyle

lips.jpg

dudaklarınızı yapıştırdıktan sonra, :p

Sani böyle cilalı bir dudak olması şart mı olmasada olur mu. :lol2:

Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
lips.jpg

Buna hangi fan dayanır ki, temizleyeceğiz derken tamamen öldürmeyelim :lol2:

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...