İçeriğe Yönlendir

Bilgisayar Temizliği Ve Soğutulması

Sani Gerşon
Çözüme git Sani Gerşon tarafından,

Recommended Posts

Recep Mura

Benim notebook'da Toshiba Satellite L500-1GT alalı 3 yıl olmak üzere ve son zamanlarla fan neredeyse hep devrede gibi bir ara sökmeden fanın olduğu yeri elektrikli süpürge ile çektim ama korka korka açılırken bir tuhaf oldu eyvahh kaş yapayım derken göz çıkardım herhalde dedim çok şükür uzun sürmedi normal faaliyetine devam etti acaba özel olarak bunun temizlenmesi kolay mıdır? Yoksa Mert'in bilgisayarında olduğu gibi anakarta kadar sökmek mi lazım...Eğer iş oralara kadar gidecekse toparlayamayabilirim...çok şükür henüz kapanma vb. olmuyor ama fare üzerine elimi koyduğumda aşırı sıcak oluyor ve fan hep devrede oluyor...

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

dell bu açıdan iyidir iyi :p

Söyle, kaç tane XPS anakartı değiştirdin :D

Benim notebook'da Toshiba Satellite L500-1GT alalı 3 yıl olmak üzere ve son zamanlarla fan neredeyse hep devrede gibi bir ara sökmeden fanın olduğu yeri elektrikli süpürge ile çektim ama korka korka açılırken bir tuhaf oldu eyvahh kaş yapayım derken göz çıkardım herhalde dedim çok şükür uzun sürmedi normal faaliyetine devam etti acaba özel olarak bunun temizlenmesi kolay mıdır? Yoksa Mert'in bilgisayarında olduğu gibi anakarta kadar sökmek mi lazım...Eğer iş oralara kadar gidecekse toparlayamayabilirim...çok şükür henüz kapanma vb. olmuyor ama fare üzerine elimi koyduğumda aşırı sıcak oluyor ve fan hep devrede oluyor...

Notebook'unuzun altının resmini çekip koyabilir misiniz?

Şurada biraz anlatılmış.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

sadece XPS lerinkinimi :rolleyes:

Benim bildiğim bi onlar var. Hepsi tırt :D

Notebook'ta ASUS ve HP Probook'tan şaşmam. İlla paraysa dert, Lenovo :)

Yorum bağlantısı
Guest Mert Boran

Çok teşekkür ederim Sani Abi az evvel en ufak noktasına kadar dağıtıp temizleyip topladım.Klavyenin çalışmayan tuşuda çalıştı. :)

Mert kardeşim packerd bell notebook var. 1 yıl sonunda toz birikmesine bağlı olarak oyun oynarken kapanmaya başladı. Bilgisayarcıda içini açtırıp fanlar temizlenmeye çalışıldı. Nasıl bir tasarım mantığı ise fanlara ve soğutma sistemine ulaşmak için içi anakart falanda dahil komple söküldü. Çok zahmetli oldu. Işallah biladerin sorunu çözülür ama bilgisiyarcı eleman tanıdıktı o bile çok sövmüş.

Abi, benimki öyle değilmiş. Gayet basitmiş. Ama ben anakartı felanda söktüm. NAsıl toz pislik girmiş anlatamam. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Çok teşekkür ederim Sani Abi az evvel en ufak noktasına kadar dağıtıp temizleyip topladım.Klavyenin çalışmayan tuşuda çalıştı. :)

Abi, benimki öyle değilmiş. Gayet basitmiş. Ama ben anakartı felanda söktüm. NAsıl toz pislik girmiş anlatamam. :)

Foto çekseydin, herkes faydalansaydı keşke :)

Yorum bağlantısı
Oğuzhan Demir

AMD her zaman ısınır. Söküp macun yeniledin mi?

Normalde yine iyide, özellikle filim izlerken veya oyun oynarken bir gün kasayı eritecek :)

Macun almak için bugün servisten caddede indim ama unuttum :s şimdi aklıma geldi yarın bir daha denerim :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Buda benim canavar. 2009 yılımda topladı. I7 2,8 ghz 860 serisi işlemciye sahip. Ancak ekran kartı, ram ve ssd takviyesi yapmak lazım. Bırakın ısınmayı odayı soğutuyor:)

i7 950'ye sahibim. SSD kesin tavsiyemdir.

Bu arada kabloları toplamanızı öneririm.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Hacım söyle resmi konuşmasana:)

Ssd alıp rapid 0 rapid 1 yapılacak sonrasında windows ssd ye yüklenecek. Anakartımın usb 3,0 desteği var. Onun içinde bir şeyler yapılacak sanırım:)

Raid olmalı.

Size performansı verecek ürün, raid0'dır. Ancak diskin birinin bozulması halinde tüm veriler puff :)

Yorum bağlantısı
Erdem Dertsiz

Benim bildiğim bi onlar var. Hepsi tırt :D

Notebook'ta ASUS ve HP Probook'tan şaşmam. İlla paraysa dert, Lenovo :)

Destek verdiğim yerde şu anda hp ve dell kullanıyorlar. hp probook gerçekten sağlam alet.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Hacım söyle resmi konuşmasana:)

İsme bakmadan mesaj yazarım. Avatar da dikkatimi çekmeyince, bir garip olmuş :D

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Ben böyle ciddiyetsiz bir servis anlayışı görmedim. Arıyorum en az yarım saat bekletiyorlar nedense hep bekleyenler arasında dokuzuncu sıradayım. Sonra alo diyorum sesiniz gelmiyor diye kapatiyorlar. Bi yarım saat daha bekle. Bugün de bana ustune bastira bastira ekran karti sorunu dediğim halde sadece klavye arizalanmis deyip 120 tl istediler. Ayrica nasılsa daha hic bakmadiklari belli garantisi bitti demişler. Simdide Özür diliyorlar not almamisiz cok pardon vs vs diye. Bilgisayarı daha ilk kez bugün açtılar. Eğer servisi destech olan bir urun alacaksınız 2 kere düşünün hatta düşünmeyin.

http://www.destekwega.com/CustomerService/EndUser/ViewOrder.aspx

Şu linkten de kontrolünü yapabilirsin?

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Selçuk Bakış

sadece temizlemek yeterli değil, işlemci fanı ve işlemci arasındaki macun eğer hiç değişmediyse tamamen katılaşmıştır, onu kazıyıp yenisini sürerseniz daha etkili soğutma olur, makinenizde daha rahatlar.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Guest Mert Boran
(düzenlendi)

O değilde dağıtırım uleen. :p
Arkadaşın asus'u. Fan için LCD'yi bile söktüm. Önceleri soğutucusuz çalışmayan pc şu anda gayet güzel çalışıyor. Beni izlerken nasıl stres içindeydi anlatamam sanırsın çocuğunu kesiyorlar. :p
KTlif8C.jpg?1

tarihinde Mert Boran tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı

ÇEvremizden soran olursa, ne yaptığımızı nasıl anlatacağız?

Açıklayabilirim deyip yutkunduktan sonra konuşmuyorsunuz : )

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Arka kapağı sökülmeden temizlenmiyor muydu? Asus'ta ilk defa gördüm :shok:

Yorum bağlantısı
Guest Mert Boran

Arka kapağı sökülmeden temizlenmiyor muydu? Asus'ta ilk defa gördüm :shok:

Abi keşke sadece arka kapak olsa. Bilgisayar adına birşey kalmayıncaya kadar sökmek zorunda kaldım. Sıra lcd'ye geldiğinde içimden derin bir has.. ile birlikte toplayamayacağım galiba ben bu cihazı dedim ama Allah'tan toplayabildim. Arkadaşım bana her seferinde teşekkür ediyor.  :D

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Abi keşke sadece arka kapak olsa. Bilgisayar adına birşey kalmayıncaya kadar sökmek zorunda kaldım. Sıra lcd'ye geldiğinde içimden derin bir has.. ile birlikte toplayamayacağım galiba ben bu cihazı dedim ama Allah'tan toplayabildim. Arkadaşım bana her seferinde teşekkür ediyor.   :D

Bu genelde hp ve lenovo'larda olur ekrana kadar sökmek olayı. Şaşırdım valla. Neyse, sorun çözülmüş, sende toplamışsın, daha ne olsun :)

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Guest Mert Boran
(düzenlendi)

Bugün kendi Casper'imin fan temizliği ve termal sıvı değişimini yaptım. Oldukça basit bir işlem. Zaten bizde tek kapak çıksa yetiyor. Bu casperı sevmeye başladım. :D
Ha maliyetide yazalım: Mahalle arasında ki bilgisayarcıdan almama rağmen 5 Tl. Bilgisayar net bir şekilde daha az ısınıyor gibi. 

tarihinde Mert Boran tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Bugün kendi Casper'imin fan temizliği ve termal sıvı değişimini yaptım. Oldukça basit bir işlem. Zaten bizde tek kapak çıksa yetiyor. Bu casperı sevmeye başladım. :D

Hani foto?

Yorum bağlantısı
Guest Mert Boran

Hani foto?

Abi bilgisayarı hemen toplamam gerekti babam facebookuma gireceğim diye basimda bekleyince. Ama malzemeler şunlar:

Gönderilen Resim

Aslında video bile cekmeyi düşünüyordum. Neyse daha 2 tane laptop daha var. :D

Bu arada bilgisayar 2010 üretimliymiş ama macun oldukça sertti. Normal mi ki ? 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Normal. Macun temizlemesi genellikle daha pc sıcakken yapılır ki, sertleşmesin diye.

MAsaüstlerinde soğutucu ile beraber işlemciyi caart diye çektiğim çok oldu :)

Yorum bağlantısı
Guest Mert Boran

Normal. Macun temizlemesi genellikle daha pc sıcakken yapılır ki, sertleşmesin diye.

MAsaüstlerinde soğutucu ile beraber işlemciyi caart diye çektiğim çok oldu :)

Peki abi, fanı yağlamak gerekir mi? Gerekirse ne ile? Eskiden philipsin bir spreyi vardı. :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Demirci

Arkadaşlar konu güzelmiş . Bir nacizane tavsiyede ben yazayım . Kasanıza hava tutmadan önce fan besleme soketlerini çıkartıp öyle hava üfleyin . Zira fanlar üflenen hava şiddetine bağlı olarak voltaj üretmekteler . Nadirde olsa bu voltaj anakarta zarar verebilir . Birkez başıma gelmişti . Temizlikten sonra pc çalışmadı . Ben bu şekilde yorumlamıştım .

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Peki abi, fanı yağlamak gerekir mi? Gerekirse ne ile? Eskiden philipsin bir spreyi vardı. :)

Fandan fana değişir. Motorlu ve mıknatıslı iki tip fan var. Motorlu olanların millerine etiketi sökerek WD40 sıkabilirsin. Mıknatıslı olanlarda pervaneyi elinle çektin mi geliyor zaten. Mile yine wd40, tamamdır!

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...