İçeriğe Yönlendir

Tüketici Kredisi Kullanırken Mecburi Yapılan Hayat Sigortası

Guest Hakan Tarım

Recommended Posts

Guest Hakan Tar?m

Arkadaşlar güzel ve önemli bir konu. Mynet haberden alıntıdır.

Bankaların çeşitli alanlarda tüketicilere kredi verirken, hayat sigortasını zorunlu kıldığı, kredi alımı sırasında tüketicinin yeterince bilgilendirilmediği iddiasıyla bir çok kişinin bundan dolayı mağdur olduğu bildirildi.

Tüketici Hakları Derneği Diyarbakır Şube Başkanı Niyazi Kavar, yaptığı açıklamada, bankaların kullandırdığı kredilerde tüketicilerin mağduriyet yaşadıklarını, son yıllarda bu konuda da ciddi artış olduğunu söyledi.

Özellikle bankaların kredi kullandırırken tüketicilere hayat sigortası veya konut paket sigortası gibi sigortalar yaptırdıklarını, tüketicilerin krediye karşılık bir teminat göstermelerinin dışında, ayrıca bir de sigorta işlemi yapıldığını belirten Kavar, “Normalde krediler verilirken o teminatın yeterli olması gerekiyor. Eğer kredi dönüşümünde bir sorun yaşanırsa, teminatın işleme sokulması gerekiyorken bankalar bununla yetinmiyor. Üstelikte sigorta yaptırıyorlar. Bu sigortalar Tüketici Yasası'nın 5. maddesine aykırılık teşkil ediyor. Madde 'bir mal veya hizmetin bir başka mal veya hizmetin satışına şartlandırılamayacağını' açıkça hükme bağlamış. Buna rağmen maalesef bankalar bu uygulamaları sürdürmeye devam etmektedirler. Bu uygulamalar kimi vatandaşlar için gerçekten eziyet haline geliyor” dedi.

“BANKACILIK SİSTEMİMİZDE İNSANİ BOYUT YOK”

Kavar, bankaların tüketiciyi bilgilendirmeden sigorta işlemlerine başladığını, tüketicilerin önüne sigorta masrafı dahil bir masraf çıkarıldığını belirterek, şöyle konuştu:

“Tüketicilerin çoğu bilinçsiz bir şekilde bu sözleşmeyi imzalıyorlar. Ödeyecekleri meblağın, kredi borcu dışında bir sigorta ödemesi olup olmadığını çok fazla bilmiyorlar. Bu yüzden tüketicilerin aslında biraz daha bilinçli davranmaları gerekiyor. Ve kesinlikle ödeyecekleri bu taksitlerin içeriğini sormaları hangi kaleme, ne kadar para ödeyecekleri konusunda bilgilenmeleri gerekiyor. Banka yetkililerine konuyu sormaları gerekiyor. Bu sorunu ben de yaşadım. Kredi kullanırken kredi taksitlerinin dışında bir ödeme çıkarıldı. Bunun ne olduğunu sordum. Hayat sigortası ve konut paket sigortası olduğunu söylediler. Ben bu sigortaları almak istemediğimi söyledim. Bu durumda verilen talimat gereği kredi kullandırmayacaklarını söylediler. Ben de krediyi aldıktan sonra, bankaya itiraz edeceğimi belirttim. Sigortaları yaptılar. Ben de ihtiyacım olan krediyi kullandım. Daha sonra 5. maddeyi hatırlatarak sigorta kesintilerinin iade edilmesini istedim. Banka bana olumsuz cevap verdi. Bu kez ikamet ettiğim yerdeki kaymakamlık bünyesinde faaliyet gösteren Tüketici Hakem Heyetine konuyu götürdüm. Heyet beni haklı buldu. Banka heyetin beni haklı bulmasına rağmen kesintileri ödemek istemedi. Ben de avukat tuttum. İcraya vermek üzereyken avukatımın girişimiyle hesabıma benden fazladan alınan konut paket ile hayat sigortası paraları iade edildi.

Tüketicilere bunun bir örnek olduğunu söylemek istiyorum. Tüketiciler haklarını arasınlar. Tüketici Hakem Heyetleri bu konulara vakıf. Bankaların uygulamalarının haksız olduğuna hükmediyorlar.”

Yorum bağlantısı
Fatih Bayram

Bende yaklaşık 1 yıl önce 25000 kredi(ihtiyaç-5 yıl) kullanmak için başvurdum.

Onaylandıktan sonra malum hayat sigortası için tabi yaşa göre değişkenlik gösterebiliyor,yaklaşık 800 civarı hayat sigortası çıkardılar.

O kadar kesinti olmaz yanlışlık mı var falan filan muhabbetinden sonra,temsilci banka müdürünün yanına gitti,size özel sigorta vs...çok komik bi paraya işimi hallettiler.

Tabi sigortanın adını cinsini falan tam hatırlamıyorum ama sonuçta güle oynaya gitmiştim.

Haa bu arada kredi kullandığım bankanın maaş müşterisiyim bu arada.

Fakat benim izlenimim,gerek bu sigorta,gerekse faiz oranı,masraflarda bankaya göre belli esneklikler,hatta pazarlıklar bile olabiliyor...

Yorum bağlantısı
Engin Deniz

Krediyi çekerken gereksiz gibi görünsede, allah korusun bir vefat durumunda arkada kalanlara borç bırakmamak 50-100 liradan daha önemli değil mi?

Başımıza çok geldiği için soruyorum...

Ayrıca kredi çekmeden tüm masrafları çıkartıp veriyorum, yüksek geldiyse çekmeme özgürlüğü var, ama imzayı atıp işi gördükten sonra masrafları gidip tüketici heyetine şikayet etmek, geri almaya çalışmak bana pek mantıklı gelmiyor.

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tar?m

Engin hangi bankasınız bilmiyorum ama, bende mecbur tuttular. Hangi bankaya gittiysem gideyim. Paşa paşa ödettirmişlerdi. Niye mecburiyet?

Yorum bağlantısı
Olgu Temurtürkan

olaya tek taraflı bakmamak lazım, sonuçta onlarda verdikleri paranın geri dönüşünü sağlamaya çalışıyor.

evet hukuken bir mecburiyet yok, ama bize kredi vermeleri içinde bir mecburiyetleri yok, kredinin geri döneceğine inanmazlarsa vermiyorlar. bu da kredinin geri dönüşünü sağlamanın en garanti yolu.

bankaya dönüşü sağlanamayan her kredi diğer müşteriler için daha yüksek faiz oranı demektir.

Yorum bağlantısı
Engin Deniz
Engin hangi bankasınız bilmiyorum ama, bende mecbur tuttular. Hangi bankaya gittiysem gideyim. Paşa paşa ödettirmişlerdi. Niye mecburiyet?

Mecbur değilsin ki, 30 küsur banka var :good1:

Kefilsiz, formalitesiz kredi veriyoruz, teminat şart :D

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tar?m

İpotekli yani. Sonrası da masraf çözdürmek için limuzin tutulsa bile söyledikleri taksi parası vs masraflarından daha ucuza patlayacak para :good1: Çakalsınız çakallllll :D

Yorum bağlantısı
Rıfat Çakar

Sonuçta iş bir noktada gönüllülük esasına dayanıyor. Bankaya gönüllü olarak gidip , belirtilen şartları kabul ediyoruz ya da etmiyoruz. Banka bize kredi vermeye mecbur değil ki..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tar?m

BAnkanın işi O ! ;) Verecek, para kazanacak, işin tehlikesine de girecek. Serbest piyasa bu. Hep garantici olunursa işte böyle önü tutulmaz bir sektör olur...

Yorum bağlantısı
Engin Deniz
BAnkanın işi O ! ;) Verecek, para kazanacak, işin tehlikesine de girecek. Serbest piyasa bu. Hep garantici olunursa işte böyle önü tutulmaz bir sektör olur...

Sen bilgisayarlara neden deepfreeze, ıvır zıvır kurup koruyosun? Kurma virüs koruma falan madem :)

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tar?m

Lakin herkesin mailini kurcuklamıyoruz. Yazışmalarını takip etmiyoruz Enginim ;)

Yorum bağlantısı
Rıfat Çakar
Ticaret= risk ;)

Direkt karşılık risk diyemeyiz , bankanın yaptığıda ticaret değil , tefecilik zaten. :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Teoman Tuncel

Valla ben olaya birde şu gözle bakıyorum yukarıda arkadaşımız demiş ya 30 a yakın banka var aynı şekilde bankada benden almak istersen işine gelirse diyor. Bu risk algılama şekli. (Kasko misali) Bu tür kredilerde ölüm halinde gerçekten işe yarıyor. Fakat bir bankaya gidersiniz krediniz onaylanmaz başkasında onay çıkar oda yok sigorta yok hesap işletim bedeli der. E diğer banka niye vermedi krediyi, sizi kendi kriterlerinde riskli görüyor. Valla ben şundan şaşmam; Türkiyede, (reklam olacak ama) devlette ziraat, özelde garanti, ak, iş, yapıkredi den şaşmam.

Yorum bağlantısı
Engin Deniz
Valla ben olaya birde şu gözle bakıyorum yukarıda arkadaşımız demiş ya 30 a yakın banka var aynı şekilde bankada benden almak istersen işine gelirse diyor. Bu risk algılama şekli. (Kasko misali) Bu tür kredilerde ölüm halinde gerçekten işe yarıyor. Fakat bir bankaya gidersiniz krediniz onaylanmaz başkasında onay çıkar oda yok sigorta yok hesap işletim bedeli der. E diğer banka niye vermedi krediyi, sizi kendi kriterlerinde riskli görüyor. Valla ben şundan şaşmam; Türkiyede, (reklam olacak ama) devlette ziraat, özelde garanti, ak, iş, yapıkredi den şaşmam.

Yazdığınız bankalardan biri, hesaba para yatırmadan 10 TL cüzdan işlemeden 2 TL, hesap ekstresinde 1 TL ye yakın masraf kesiyor. Böyle büyük banka olunuyor demek ki :police:

Ben bankaları korumuyorum. Takıldığım nokta şu; Krediyi çekene kadar çok iyi olan banka, iş bittikten sonra tü kaka oluyor. Ben anlatmışım sana ne kadar masraf kesileceğini kabul etmişsin, altına imza atmışsın, sonra benden masraf kestiniz iade edin...

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tar?m

Haberin devamını da ilave edeyim bari...

83 YAŞINDAKİ EMEKLİ İŞÇİNİN MA
Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Necat Ertan

Bu hayat sigortası birazda bankaların sahibi yada iştiraki olduğu sigorta şirketleri ile ilgili. Sigorta şirketlerine de bu vesile ile kaynak yaratılıyor diye düşünüyorum. Düşünün; x bankın sahibi olduğu x sigorta şirketine, kullanılan kredi için hayat sigortası yaptırıyorsunuz. Vefat halinde zararı yine aynı bankanın sahibi olduğu sigorta şirketi ödüyor v.s.

Yorum bağlantısı
Ali Eren
Bu hayat sigortası birazda bankaların sahibi yada iştiraki olduğu sigorta şirketleri ile ilgili. Sigorta şirketlerine de bu vesile ile kaynak yaratılıyor diye düşünüyorum. Düşünün; x bankın sahibi olduğu x sigorta şirketine, kullanılan kredi için hayat sigortası yaptırıyorsunuz. Vefat halinde zararı yine aynı bankanın sahibi olduğu sigorta şirketi ödüyor v.s.

E bu işler böyle yürüyor tabi Necat Bey. Ford- Opet yakıt güvence sistemi gibi veya Opet-World card gibi.

Yani bir cebinden öbür cebine para aktarma işi. Tabi aktarırken para kazanma işi.

Yorum bağlantısı
Engin Deniz

Biz eskiden başka bir firmanın hayat sigortasını keserken, şimdi kendi şirketimizin poliçelerini kesiyoruz. Primler şu an daha ucuz.

Ama dediğiniz doğru, bankalar faiz gelirleri düştüğü için komisyon gelirlerine yöneldi. Sigortalar, Hesap işletim ücretleri vs.

Yorum bağlantısı
Misafir
Biz eskiden başka bir firmanın hayat sigortasını keserken, şimdi kendi şirketimizin poliçelerini kesiyoruz. Primler şu an daha ucuz.

Ama dediğiniz doğru, bankalar faiz gelirleri düştüğü için komisyon gelirlerine yöneldi. Sigortalar, Hesap işletim ücretleri vs.

Yurtdışında devletin emeklilik güvencesi yerine, özel sigortaların emeklilik sigortaları kullanıldığından, uzun vadede toplanan bu primleri kullanmak için bankalar kurulmuş. Yani bankaların sahibi, s,gorta şirketleri. Ülkemizdeki yapı da ise banka isimleri ile anılan sigorta şirketlerinin en büyük hissedarları bankalar. Geçtiğimiz dönemlerde banka sigortacılığı yaygın değildi. Engin Bey'in dediği gibi, enflasyon yüksekken devlet uzun vadeli borçlanamadığı için bol bol hazine bonosu, devlet tahvili basar, yüksek faizle borçlanırdı. Devletin en büyük kreditörü bu anlamda bakalardı. Bankalar yüksek faizle aldığı değerli kağıtları, mudilerine daha düşük faiz oranları ile satar, aradaki faiz farkı büyük olduğu için de, bankacılık dışı faaliyet giderleri ile uğraşmazlardı. Örneğin hesap işletim ücreti alınmazdı. Eft karşılığı alınacak masraflar şubeler yetkisinde hızlıca sıfırlanırdı. Şimdiki sistemde faizden nema şansı olmayan bankalar mecburen iştirakleri olan firmaların ürünlerine yöneldiler. Yani artık banka sigortacılığı diye yeni bir faaliyet alanı var. Bu alan eskiden de vardı ancak şimdiki kadar etkin kullanılmıyordu.

Ancak ben kredi esnasında hayat sigortasının zorlanması gerektiğini düşünüyorum. Bu bir tüketici hakkı ihlali değildir. Borçlanan kişinin vefatı halinde ailesini zora sokmaması için aldığı sorumluluktur. Zaten şu anda bankadan kredi çekecekseniz ve başka bir bankadan birikimli bir hayat sigortanız (emeklilik değil) varsa, dain-i mürtehin şerhi koydurarak bankayı alacaklı gösterebilirsiniz. Bu durumda kredi kullandıran banka eğer ki bu poliçedeki limitler, kredinin karşılanması için yeterli ise o poliçeyi kabul edecektir.

Bu emeklilik sigortası ile ilgili hesaplar, yaş ve teminat miktarına göre değiştiğinden, 50'li yaşların üstünde olanların primleri yüksek olabilir. Her banka aynı katsayıları uygulamıyor ancak yaşı genç olan bir kişinin ödeyeceği prim daha düşük olabilir.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Recep Mura

Arkadaşlar ben ev kredisi çektiğimde bir yıl sonra bana hiç haber vermeden hayat sigortası için para yatırmamı istediler bende yatırmak istemedim o zaman taksitlerinizi ödeyemezsiniz diye tehdit ettiler ödemek zorunda kaldım sonradan bunun zorunlu olmadığını öğrendim ve mart ayında THH'ye başvurdum Dosya asrafı ve fek ücreti ile beraber diğerleri için iade kararı vermişler ama hayat sigortasının iadesini reddetmişler sebepte yazmıyor acaba bunu neden reddettiler...

Yorum bağlantısı
Rıdvan Ergün

Esasen kredi alırken sigorta yaptırılması iyi bir şey. Allah gecinden versin, ters bir durumda geride kalanlara borç bırakmaktansa...

Fakat sigorta yaptırma özgürlüğünü(!) krediyi veren bankanın kendisine bırakırsanız kazığın ucunu sivriltiyorlar.

Taşıt kredisi için de kasko poliçesini şart koşuyorlar ya. Geçen sene benim aracın kasko poliçesi için kredi aldığım banka 4.200 TL fiyat çıkartıp poliçe yapmış.

İptal ettirip, Anadolu Sİgortada çok daha kapsamlı bir sigortayı 1200 civarında yaptırmıştım.

Yorum bağlantısı
Recep Mura

Esasen kredi alırken sigorta yaptırılması iyi bir şey. Allah gecinden versin, ters bir durumda geride kalanlara borç bırakmaktansa...

Fakat sigorta yaptırma özgürlüğünü(!) krediyi veren bankanın kendisine bırakırsanız kazığın ucunu sivriltiyorlar.

Taşıt kredisi için de kasko poliçesini şart koşuyorlar ya. Geçen sene benim aracın kasko poliçesi için kredi aldığım banka 4.200 TL fiyat çıkartıp poliçe yapmış.

İptal ettirip, Anadolu Sİgortada çok daha kapsamlı bir sigortayı 1200 civarında yaptırmıştım.

Banka şayet kredi çeker çekmez hemen bu sigortayı yaptırsaydı ve beni bilgilendirseydi anlardım ancak banka ben kredi ödemelerine başladıktan çok sonra 1-1.5 yıl sonra ödeme yapmamı istedi nedenini sorduğumda hayat sigortası dedi ben yaptırmak istemiyorum dedim yaptırmazsanız taksitlerinizi ödeyemezsiniz dedi eğer beni düşünmüş olsalardı bunu en başından yaptırmaları ve beni bilgilendirmeleri gerekirdi diye düşünüyorum ya o 1-1.5 yıl içerisinde bana birşey olsaydı aynı iyi niyeti banka gösterecek miydi acaba?Ve bana isterseniz dışarıda başka bir yerde de yaptırabilirsiniz diye seçenek de sunulmadı o anda bu konuda bilgim olmadığından mecbur yaptırdım...

Yorum bağlantısı
Fatih Ada

Bankada çalışırken bir müşteri konut kredisi kullanıp evini aldı,ilk taksidini dahi ödememişti ve vefat etti.. 180.000 TL'nin tamamı kredi kullanırken yaptırmış olduğu sigorta poliçesi sayesinde ödendi.. Şimdi bu kötü birşey mi?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...