İçeriğe Yönlendir

Sport Trend'i Chipledik

Barış Berber

Recommended Posts

Barış Berber

Evet arkadaşlar kısa bir süre önce aldığımız 2001 sport trendimizi fk 5cm yayları taktıktan sonra motor ile ilgili modifiyelere bugünden itibaren başladık ve aracımızı beyin yazılımını yeniliyerek chipledik 130ps olan orjinal güç firma katoloğuna göre 142ps oldu ancak İzmir'de dyno bulamayınca tespitini yapamadık bizde Onur'la bir yol tecrübesi yapalım dedik ilk izlenimler iyi fakat bazen 5-6bin devir civarıda kasma yaptı katalizörden olduğunu düşünüyoruz yarın kat'i iptal ettirip tekrar deniyeceğiz

Yorum bağlantısı
Onur Demir
(düzenlendi)

Bugün araca Chip uygulaması yapıldı. Ecuspeed in ege bölge bayi olan arkadaşımıza cumartesi günü orjinal yazılımı verdik, oda İtalya'ya mail attı, Bugün bitmiş hali geldi. Araca uygulandı. listesinde ----2.0 130 PS / 96 KW Benzin 142 PS / 104 KW +12 NM---- yazıyordu.

Standart araca yüklemeyi yaptık, orjinal halini en son kullanan Barış Abi (Ben arada 109luk focus, 1.6fusion kullandım) o aradaki farkı daha çok anlar. Onun dediğine göre fark baya var orjinale göre (verilen paranın da etkisi olabilir :D ). Ben de bu akşam kullandım, baya bir test ettim, gayet başarılı gibi geldi ancak çektiğimiz videoları seyredince sanki çokta iyi değilmiş gibi, Gerçi telefonu sabit bile tutamadı Barış Abi :D Vites geçişlerinde falan kafa atıyor resmen. İvmelenmesi gerçekten hoşuma gitti. Ama videolardan yorum yapamadım :lol2:

Ancak sorunumuz var; basmaya Eğer 1.viteste başlarsam 3.viteste 5bin devirde , 2.viteste basarsam 4.vitesin 5bininci devrinde araç bildiğiniz tıkanıyor ve gitmiyor. ARada bir bırakır gibi oluyor sonra gene sıkıyor.

Katalizör duruyor ki bence tıkanmasının sebebi o, Çünkü alt devirde hiç bir sıkıntı yok. Aem in İntake kiti geliyor yarın onu takıcaz ve Katalizör iptal edilicek. Ondan sonra tekrar bir denicez.

Buda Anıl'dan alıp montajını yaptığımız Amerikan panjurun fotoğrafı :police:

8162.jpg

tarihinde Onur Demir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Onur Demir

:D aynı anda konu açmışız :D

Abi Sende Macera bitmez bu saatten sonra, güncel tutulcak konu lazım :police:

Moderatörlerden ricam bu konuyu benim açtığım konuyla birleştirsek zahmet olmazsa :lol2:

Yorum bağlantısı
Adnan Çakır

Barış bey hayırlı olsun keyifle binin.

Konu birleştirilmiştir. :D

Yorum bağlantısı
Anil Berke Kavraal

st 170 zamazingosu takılırsa ne olucak onu merak ediyorum yazılım ne kadar tuttu :D

Yorum bağlantısı
Onur Demir
Barış bey hayırlı olsun keyifle binin.

Konu birleştirilmiştir. :good1:

Teşekkür ederim Abi.

st 170 zamazingosu takılırsa ne olucak onu merak ediyorum yazılım ne kadar tuttu :)

O zamazingoyu daha araştırırken Barış Abi rahat duramadı ve aradan çıkarttı :) ST170 headers Türkiye'de kolay bulunamayacak gibi, İngiltereden getirmek lazım sanki. Bulunca alıcaz elbette.

Yazılımın fiyatını Barış Abi yazsın :)

Aem Filtre 250 onu biliyorum mesela :) KAt iptali yapmak gerek tıkanıyor araba :)

Yorum bağlantısı
Barış Berber

evt onur son anada fark ettim ikimizde aynı anda açmışız konuyu bende diğer tarafta şu header'a bakıyorum buldum bir iki tane

Yorum bağlantısı
Onur Demir
(düzenlendi)

Video paylaşayım daha açıklayıcı olur. öncelikle tekrar tektar seyrettim ve karar verdim, roll için basarken vites ve hız, videodaki gibi benim lehime pek göze hoş gelmesede. Video da göze hoş gelmesi için 60km/h 2. vites basmak lazım bunu gördüm.

Videoda da söylüyorum tıkandığı zaman ve devirleri 6bin de atmak zorunda kalıyorum tıkanmayı hissettiğimde. Tıkanma her viteste 5750-6000de başlıyor. 2 vites sonra 5000 dd kalıyor.

tıkla ve seyret

tarihinde Onur Demir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Onur Demir
Onur izleyemedim yaa..Sayfayı açıyor videoyu göstermiyor..

Açılıyor Bende ama anlamadım.

Video pek sağlıklı gözükmüyor. :D

Video mu araç mı :unsure:

Yorum bağlantısı
Onur Demir
Araç için söyledim. :nazar:

Sağlıklı olmayan, o takıldığı yerler içinse yazılımla alakalımıdır acep ?

Sayfada hata var diyor onur ,acaba benim pc demi sorun var..?

Gözüküyor Erkan, Bu dns ayarlarınla alakalı olabbilir. Zamanında Youtube için bişeyler yaptıysan o yüzden açılmayabilir streetfire.net

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

vidyo açılmıyor Onur bende de. Standart ayarlar mevcut halbuki. Bu arada yazılım öncesi ve sonrası dyno çıktısı olmadan karar vermek biraz piskolojik te olabilir :nazar:

Dereceli egzantrik ne zaman geliyor ???

Yorum bağlantısı
Rıfat Çakar
Sağlıklı olmayan, o takıldığı yerler içinse yazılımla alakalımıdır acep ?

Valla yazılımla alakalı olabilir demek zor bence. Yazılımda yapılan işlemlerin ne olduğunu gayet iyi biliyoruz , yazılımdan kaynaklandığını düşünmüyorum. Motor çevirmiyor nedense ? Yazılımsal olamaz..

7 bin devirlere geldiğinde durum ne peki ? Videoda o kadar çıkmamışsınız.

Yorum bağlantısı
Onur Demir
vidyo açılmıyor Onur bende de. Standart ayarlar mevcut halbuki. Bu arada yazılım öncesi ve sonrası dyno çıktısı olmadan karar vermek biraz piskolojik te olabilir :hahahoho:

Dereceli egzantrik ne zaman geliyor ???

Dynoya gircektik oncesi sonrasi olarak, ama ne yazikki koca izmirde dyno yok. Bitane otokentte var ekpertiz yerinde ordada komple expertiz yapiliyor araca.

Birde dun hiz 80deyken 4.viteste 180e kadar hic sikintisiz cevirdi. Ama 2.vitesten basa basa gelip 4te yuklenince 5bin dd uzerine cikmiyor arac. Kat iptali, filtre ile ve stock bir st ile denicez. Kasma olayi muhtemelen katalizorden. Kat iptalinden sonra hala kasarsa arac chip isi yalan olacak ozaman :D

Valla yazılımla alakalı olabilir demek zor bence. Yazılımda yapılan işlemlerin ne olduğunu gayet iyi biliyoruz , yazılımdan kaynaklandığını düşünmüyorum. Motor çevirmiyor nedense ? Yazılımsal olamaz..

7 bin devirlere geldiğinde durum ne peki ? Videoda o kadar çıkmamışsınız.

Chipten once lpg deyken bile 1 ve 2 de kesici yapiyodu arac skintisiz. Ama dedigim gibi baslangicin 2 vites ustunu ilk defa dun denedim olmadi. Erken vites atmamin sebebi aracin kasmasidir, kasmaya basladigi an atiyorum vitesi. Ya kati doldurduk yada baska bisey var ???

Yorum bağlantısı
Rıfat Çakar

Ka iptali herşeyi belirleyecek o zaman , merak ettim bende şimdi neden yaptığını. Ben chip yaptırdığımda hiç öyle sıkıntı olmadı katı parçalaya parçalaya gidiyordum. :hahahoho:

Yorum bağlantısı
Onur Demir
sanki benzin pompası gibi :good1: uzakta öyle gibi gözüküyor

Himm bak isin orasini hic dusunmemistim. Benzin pompasinda sorun olsa niye sadece ust devirde tikansin ki ?

Bu arada sorun ciddi gibi bu halde dynoya girdi dynomos(expertiz yerinde) 105hp cikardi. Adam standartlarda 127hp civari cikiyo bize ekpertize gelen araclarda diyor. Adam da, araba 4.viteste 5bine gelince tikanip kaliyo anlamadim bu isi demis. Aksam dyno ciktisini paylasirim,yorumlRiz beraber. Simdi kat iptali icin egzozcuda arac. Aksama dogruda filtre takilir aksamada yuklenir bakarim. Yarin sabah tekrar dyno. Hala kotu ise orjinal yazilim yuklenip birdaha bakacaz sorun nerde diye.

Yorum bağlantısı
Rıfat Çakar

Sonuçta üst devirlere çıktıkça püskürtülen yakıt miktarıda arttığından benzin pompası ya da yakıt ile ilgili bir bölümde oluışan sorun aracın gücünü net şekilde etkiler.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

1. Yazılım öncesi dyno/mekanik kontorl şart temel sağlam olmalı

2. 500ün üsütnde dyno ölçümü yaptım, standart Ford motorları hep + 2/8 Ps fazla çıkar

3. Sadece yazılım ile, enjektör/benzin basıncı ile oynanmadan 2.0 Zeteci, 130dan142ye çıkaran bir yazılım görürsem benim için bir ilk olacak.

4. İlk olarak enjektörleri söktürüp ölçüm yaptırırdım ben olsam, mesela Bosch Car Service lerde, aynı anda da benzin basıncına bakılırdı, ardından kompresyon testi. Tüm bunlar genel durumun %90 ı hakkında belgeli sonuç sunar.

Yorum bağlantısı
Onur Demir

Ahh ahhh Baris abi okusun bunlari :D aracin orjinal halinde basmisligim var gayet saglikli gibiydi, lpg de basmistim ama benzinde hic kullanmadim. O yuzden net yorum yapamiyorum. Simdi kat iptali ve filtre takilip yarin yine dynoya girilcek. Baktik olmuyo orjinal yazilimla denicez. Sorun var ise o zaman ortaya cikar. Bastan yapilcak seyi sonda yaptik resmen :p

Yorum bağlantısı
Anil Berke Kavraal

video yu izledim de devirlenmesi ve gidişi benimkinden kötü duruyor gibi geldi bana Onur...

Yorum bağlantısı
Onur Demir

Evet kötü çünkü :) Ben devirin nasıl takıldığını göstermek için koydum zaten videoyu :) Bugün kat iptali ve filtre kiti montajı yapılmış, Ben daha görmedim aracı Barış Abinin telefonda söylediği Takılma ve isteksizlik hala mevcut. LPG de çok çok iyi devirlerde kesiciye kadar sorunsuz gittiğini söylüyor.

Şimdi yarın yazılım orjinale çevrilip öyle denenicek, hala aynı sorun mevcut ise yüksek ihtimal Benzin pompası arızalı yada Benzin enjektörlerinde sorun var. Dezavantajımız aracı alır almaz lpg taktık ve hep lpg de performansını denedik. o yüzden benzinde yazılımdan öncede böylemiydi değilmiydi bilemiyoruz. Yarın orjinal yazılımı attırıp sorun varmı kontrol edicez.

Yorum bağlantısı
Rıfat Çakar

Devir kesiciye kadar çoktaaan benzine geçer araç , hakkaten çok enteresan. 5500 - 6000 gibi gazla değil benzinle ilerlemesi lazım aracın. Oraları geçtiğine göre benzin geliyor demektir.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
Devir kesiciye kadar çoktaaan benzine geçer araç , hakkaten çok enteresan. 5500 - 6000 gibi gazla değil benzinle ilerlemesi lazım aracın. Oraları geçtiğine göre benzin geliyor demektir.

:p niye benzine geçiyor Rıfat :p

Evet kötü çünkü :) Ben devirin nasıl takıldığını göstermek için koydum zaten videoyu :p Bugün kat iptali ve filtre kiti montajı yapılmış, Ben daha görmedim aracı Barış Abinin telefonda söylediği Takılma ve isteksizlik hala mevcut. LPG de çok çok iyi gittiğini devirlerde kesiciye kadar sorunsuz gittiğini söylüyor.

Şimdi yarın yazılım orjinale çevrilip öyle denenicek, hala aynı sorun mevcut ise yüksek ihtimal Benzin pompası arızalı yada Benzin enjektörlerinde sorun var. Dezavantajımız aracı alır almaz lpg taktık ve hep lpg de performansını denedik. o yüzden benzinde yazılımdan öncede böylemiydi değilmiydi bilemiyoruz. Yarın orjinal yazılımı attırıp sorun varmı kontrol edicez.

Lpg ilk kalibrasyonu yapıldığında araç yolda benzinde değil miydi? yoksa araç sabitken mi kablire edildi.Bence ilk benzin filitresine bakılmalı,ama lpg'de benzinden iyi yürümesi ilginç.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...