İçeriğe Yönlendir

Hız Göstergesi Çalışmıyor

Burak Ağcayazı

Recommended Posts

Burak Ağcayazı

Arkadaşlar bir arkadaşımın 2000 model Focus aracı var ve geçen hafta hareket halinde hız göstergesi,birden sıfıra düştü ve dijıtal bölüm çizgi çizgi oldu , tamircide hız sensörü değiştirildi ama durum yine aynı,tamirci göstergede arıza olabilir dedi .Acaba bu şekilde bir sorunla karşılaşan ve çözüm bulan kimse varmı? şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Aytaç Bulgay

Anlattıgınız olay bende de oluyor arada sırada pek üstüne düşmedim. Çözümünü merakla bekliyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Cem Yıldız

Bende de oldu bir 10 gün önce ama bende ki durum biraz farklı sadece hız gostergesi çaışmadı km sayacı aktıftı suan bı sorun yok ama bende çözümü bekliyorum

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Gauge test ile gösterge kontrolü yapılabilir diye hatırlıyorum?

Gauge'ta ibreler hareket ettirilmiyor muydu?

Ayrıca orada digital olarak hızını görebilirseniz beyin doğru okuyordur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Gökhan Dönmez2
(düzenlendi)

Merhabalar,

Ben 15 günlük 2001 sport trend kullanıcısı olarak forumun yeni üyesiyim.

Benim aracımda da aynı sorun var. Önce hız ibresi 0'da kalıyor. Bazen 80'i geçince geri toparlıyor, bazen de bir süre sonra km sayacı da çalışmıyor ve çizgiler görünüyor. Bu arada devir saatinde bir sorun olmuyor. Bu durumum bir süre sonra motor arıza lambasını yaktı. Sanayide eskiden fordda elektrikçi olduğu iddia edilen bir usta arabayı bilgisayara bağladığında arıza lambasının şanzıman hız sensörü yüzünden yandığını söyledi.

Yetkili servis parçanın fiyatını 180 TL olarak söyledi, internette ise intermotor markalı ve aracıma uygun şanzıman hız sensörünü 50 TL'ye buldum. Bu parçaya güvenilebilir mi acaba, konu ile ilgili görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

tarihinde Gökhan Dönmez2 tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

parça değişiminden önce usta bir kontrol etsin bakalım. Belkide kablo donanımından kaynaklanan bir sorun olabilir. ;)

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Merhabalar,

Ben 15 günlük 2001 sport trend kullanıcısı olarak forumun yeni üyesiyim.

Benim aracımda da aynı sorun var. Önce hız ibresi 0'da kalıyor. Bazen 80'i geçince geri toparlıyor, bazen de bir süre sonra km sayacı da çalışmıyor ve çizgiler görünüyor. Bu arada devir saatinde bir sorun olmuyor. Bu durumum bir süre sonra motor arıza lambasını yaktı. Sanayide eskiden fordda elektrikçi olduğu iddia edilen bir usta arabayı bilgisayara bağladığında arıza lambasının şanzıman hız sensörü yüzünden yandığını söyledi.

Yetkili servis parçanın fiyatını 180 TL olarak söyledi, internette ise intermotor markalı ve aracıma uygun şanzıman hız sensörünü 50 TL'ye buldum. Bu parçaya güvenilebilir mi acaba, konu ile ilgili görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Araca uygun diyorsunuz ama belkide uygun değildir...Bence öncelikle bir ustaya baktırın.Belkide basit bir çözümü vardır.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Burak Ağcayazı
(düzenlendi)

hız sensorunun orjınalı 60 tl arkadasımın aracta onu 2 kere degıstırdık olmadı sonra bır baska focustan gostergeyı sokup buna takarak denedık yıne calısmadı , motor uzerınden gelen tesısatı ve soketlerı kablo demetini komple sokerek temızledık kontrol ettık yıne duzelmedı 2 secenek kalıyordu ya şanzıman yada aracın Ecu su !

bir gün arkadaşım geldi ve göstergenın kesık kesık calıştığını 2 km yol yaptıgını gosterdi aracla bayagı bir gezdık yol aldıkca sanki gostergedeki abuk subuk calışma duzelıyordu ve hiç yapmamaya basladı . şuan sorun yok ama nedenını bulamadık

arkadasım sabah araca bindiğinde vitesi cok sert gecirmiş debriyajdan ayagı kaymıs ve nasıl olduysa gosterge kendine geldi nasıl bir baglantı anlayamadık

tarihinde Burak Ağcayazı tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Misafir

hız sensorunun orjınalı 60 tl arkadasımın aracta onu 2 kere degıstırdık olmadı sonra bır baska focustan gostergeyı sokup buna takarak denedık yıne calısmadı , motor uzerınden gelen tesısatı ve soketlerı kablo demetini komple sokerek temızledık kontrol ettık yıne duzelmedı 2 secenek kalıyordu ya şanzıman yada aracın Ecu su !

bir gün arkadaşım geldi ve göstergenın kesık kesık calıştığını 2 km yol yaptıgını gosterdi aracla bayagı bir gezdık yol aldıkca sanki gostergedeki abuk subuk calışma duzelıyordu ve hiç yapmamaya basladı . şuan sorun yok ama nedenını bulamadık

arkadasım sabah araca bindiğinde vitesi cok sert gecirmiş debriyajdan ayagı kaymıs ve nasıl olduysa gosterge kendine geldi nasıl bir baglantı anlayamadık

Hız sensörü veriyi şanzımandan okuyor. Tek ilgisi, şanzımandaki bir iletim probleminin şok sarsıntı ile düzelmesi. Milyonda bir olacak birşey gerçekleşmiş. Geçmiş olsun ama yine şiddetli bir vites geçişinde tekrar çalışmamamsı da sözkonusu olabilir.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Mehmet Taner Kadak

Hiz sensorunun kablosu ve soketini de degismeniz lazim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emrah Abalı

aynı durum bende de oldu. ustama anlattığımda motorun arkasında bir yeri eliyle daha sonra hava ile iyice temizledi. bilgisayaradan da arıza lambasını söndürdü. şuan normal çalışıyor. çok nadir takılma yapıyor. problem devam ederse elektiksel problem olabileceğini söyledi. isteyen arakadaşlara şaşmazda usta forum yönetimi izin verirse bilgilerini verebilirim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Burak Ağcayazı

gosterge bır muddet çalıştıktan sonra tekrar bozuldu , sanırım şanzımandakı sensorun karşılığında bir sıkıntı var tek çözümüde şanzımanın sökülmesi

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Mustafa Ceviz

arkadaşlar merhaba 2004 hb collection aracım var 5.vitesten 4. vitese geçiş esnasında ayağımı debriyajdan cekerken hız göstergesi biranda 0(sıfıra) düşüyor 1-2 sn orda bekleyip tekrar olması gereken hıza aniden cıkıyor. iniş ve cıkış çok hızlı aniden pat diye resmen düşüyor ve aynı hızda cıkıyor sizce nedeni nedir?

Yorum bağlantısı
Emrah Abalı

arkadşalr sıkıntıyı ustama sordum açıkladı. sensöre bağlanan soket fordlarda maalesef açıkta olduğunu bundan dolayı ıslanmalardan dollayı söz konusun soket ve sensörün içersinde paslnamlardan ve kirlenmelrden dolayı böle birşey olduğunu temizlenince arıza gideriliyor.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Bekir Yığrık

Soğuk havalarda yapıyorsa, yağ katılaşıyordur ondan yapabilir.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Erşan Acun
Soğuk havalarda yapıyorsa, yağ katılaşıyordur ondan yapabilir.

Aynı sorun bende de var, hergün işe giderken araç hareketinden 2-3 km sonra ibra birden düşüyor, düşme esnasında araçta çık hafif bir ivmelenme oluyor, sanki yakıta pislik gelmesi gibi, ama çok az. sonrasında 2-3 km sonra geri kendiliğinden düzeliyor, aynı ivmelenme düzelirken de oluyor. bugün araç boşta hareket ederken oldu, ayağım da frenin üzerindeydi, bu sefer km ibresiyle birlikte rolanti biraz aşağı düştü, Usta yağışlı havada yapar diyor. yağışlı havada yapmıyor, kuru ve ayazda yapıyor. bir kere de aynı olay gene oldu arıza lambasını yaktı, ibre düzeldi ama arıza lambası sönmedi, sonra geri kendiliğinden söndü. anlayacağınız içinden çıkılmaz saçma sapan bir olaylar zinciri :)

Yorum bağlantısı
Bekir Yığrık

Bence soğuktan yapıyor bunu.

Bu günlerde -30'u geçiyoruz.

Sabah tek marşda alıyor ama,vitese falan geçirmek baya bir zor oluyor.

Havalar ısınınca da yaparsa o zaman baktırın derim.

Arıza lambası önemli....(dikkat)

Yorum bağlantısı
Erşan Acun

Bence soğuktan yapıyor bunu.

Bu günlerde -30'u geçiyoruz.

Sabah tek marşda alıyor ama,vitese falan geçirmek baya bir zor oluyor.

Havalar ısınınca da yaparsa o zaman baktırın derim.

Arıza lambası önemli....(dikkat)

işte arıza lambası yandı ustama gittim soketi söküp wd40 sıkmasını istedim, sıktı ve gösterge düzeldi, zaten stop edip çalıştırınca bazen düzeliyordu, vakit olmadığından arıza lambasına bakmadık, eve giderken halen yanıyordu, ertesi gün de yandı sonra kendiliğinden söndü ve yukarıdaki yazıyı yazdıktan sonra bi daha yapmadı, hergün yapıyordu şimdilik yok.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Mustafa Karaoğlan

Aracımın modeli 2006 Fiesta 1.4 TDCI makyajsız kasa..aracımın son 1 hafadır kadranında oluşan bir sorun var.Devir saatinde bir problem yok fakat hızı gösteren ibre bazen çalışmıyor bazende düzeliyor..Ama son 2 gündür hiç çalışmıyor..Buna bağlı olarak onun altındaki aracın şuana kadarki olan km'sini gösteren dijital kısımda çizgi çizgi oluyor onuda göstermiyor.Servise gidip birsürü para bayılmak istemiyorum aracımın sorunu ne olabilir ve bir oto elektrikçide yaptırabilirmiyim acaba bunu?Yardımcı olursanız seviinirim..

Yorum bağlantısı
Talip Eren

%90 km sensörü arızalı..bence servise gidin

+1 Bence de...

Yorum bağlantısı
Erkan Ambarkütük

benim hız göstergesi de yolda giderken bazen anlık sıfıra düşüp hemen geri düzeliyor acaba bende de mi problem var yoksa normal midir?

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

benim hız göstergesi de yolda giderken bazen anlık sıfıra düşüp hemen geri düzeliyor acaba bende de mi problem var yoksa normal midir?

Eğer arabayı aniden 0 km hıza düşürüp tekrar 70-80 km. hıza çıkarmıyorsanız arabanın hız sensöründe problem var...:) 70-80 liralık bir parçadır, kolayca değişir... :good1:

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...