İçeriğe Yönlendir

Hız Göstergesi Çalışmıyor

Burak Ağcayazı

Recommended Posts

Evren Barış Özbek

Ömrünü tamamlamak üzere olan aküler benzer sıkıntılara neden oluyor.

Yorum bağlantısı
  • 8 ay sonra...
Erkan Kıyak

3 yıl ve yaklaşık 30000 km önce aracımın hız göstergesi aniden sıfıra düşüyor ve km saati ---- şeklinde yazılar çıkıyordu. Hız sensörünü değiştirerek porblemi çözmüştük. Şimdiki sorunum ise biraz farklı, aracın km göstergesi bazen aniden 20-30 km arası ileri fırlıyor, öncekinde olduğu gibi sıfırlanmıyor. Obd cihazı ile baktım hata kaydı yok, hatta araç hareket halindeyken torque programı ile kontrol ettim, hız göstergesi fırladığında torque programındaki veri de fırlıyor, yani sanırım göstergede problem yok. Akü kontrol edildi, şarj kontrol edildi, hız sensörü soketi temizlendi, maalesef sorun düzelmedi, nedir bu aracın derdi acaba?

Bu arada bu sorunun başlaması ile birlikte kapı açık ikaz ışığı da araç hareket halindeyken kısa süreliğine yandığı oluyor, bu olay hız göstergesi fırladığında olmuyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erkan Kıyak

Dün hız sensörünü değiştirdim fakat sorun devam ediyor. Hatta dünden bu yana rölantideyken bile birkaç kez aniden km göstergesi 0'dan 80'lere kadar çıktı. Problem sensörlerde olmadığına göre nerede olabilir. Hız sensörünün soketi temizlendi, obd cihazı ve gauge modunda hız verisi takip edildi, km göstergesi fırladığında obddeki ve gaugedeki veriler de fırlıyor. Buradan göestergede problem olmadığını gelen veriyi aynen gösterdiğini çıkarabilir miyiz?

Başka nerde olabilir problem? Hız sensörüne giren soket temizlendi, bu sokete bağlı kablonun diğer ucu nerede acaba, belki orda bir problem vardır?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

tam da uğraşılıp sonra en basit yerde arıza bulunacak bir hadise sabırlı ve fordu tanıyan bir elektrikçi müdahelesi lazım

Yorum bağlantısı
Erkan Kıyak

Bir haftadır hız göstergesinin aniden fırlama ve araç hareket halindeyken kısa süreliğine kapı açık ikaz ışığı yanma sorunu vardı. Ayrıca son birkaç gündür alt devirlerde gaz yememe gibi problemler olmaya başlamıştı. Hız sensörünü değiştirdik hız göstergesinin aniden fırlama sorunu çözülmedi, şoför kapı kilit sensörünü değiştirdik, bagaj da dahil olmak üzere tüm kapılardaki sensörleri kontrol ettik sensörlerde sorun yoktu fakat hala kısa süreliğine kapı açık ikaz ışığı yanma problemi devam ediyordu.

Sanırım tüm bu sorunları çözdük. Şöyle ki; ilk olarak aracın alt devirlerde silkeleme problemini çözmek için buji, buji kablosu ve bobini değiştirdik, aracın silkeleme problemi ortadan kalktığı gibi diğer sorunların da kaybolduğunu gördük. Buji, buji kablosu ve bobin değişiminden sonra hız sensörü ve kapı açık ikaz ışığı sorunu tekrarlayıp tekrarlamadığını görmek için tümseklerden atladık, çukurlara girdik, ani hızlanma ve frenlemeler yaptık hiçbirinde bu problemler tekrarlanmadı. Gösterge panelindeki bu sorunların arızalı bobin ve buji kablosunun araçta yaratabileceği dengesiz elektrik akımlarından kaynaklanmış olabileceğini düşündük. Umarım bu düşüncemiz doğru çıkar ve tekrar aynı sorunları yaşamayız. Bu tarz problemleri olanlar bu ihtimali de göz önünde bulundurabilirler.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
  • 2 ay sonra...
Nurettin Özsoy

2001 model focus ghia sedan modeli aracımda 2 haftadır gösterge problemi var. Bazen klometre devir benzin göstergeleri sona dayanıyor bazende sıfıra iniyor. Gecen bir elektirkciye gittim söktü göstergeli yerinden konotrol etti anlamadım diyerek topladı. Bu sökme ve toplama aşamasından sonra bir daha göstergeler çalışmadı. Sizlerinde başına bu gibi bir arıza geldimi acaba?

Yardımlarınızı ve önerilerinizi bekliyorum.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

2001 model focus ghia sedan modeli aracımda 2 haftadır gösterge problemi var. Bazen klometre devir benzin göstergeleri sona dayanıyor bazende sıfıra iniyor. Gecen bir elektirkciye gittim söktü göstergeli yerinden konotrol etti anlamadım diyerek topladı. Bu sökme ve toplama aşamasından sonra bir daha göstergeler çalışmadı. Sizlerinde başına bu gibi bir arıza geldimi acaba?

Yardımlarınızı ve önerilerinizi bekliyorum.

Probleminizi keşke elektrikçiye gitmeden buraya yazsaydınız. Çok büyük ihtimalle akünüz bitiyor. Ancak göstergeniz şu an ne alemde bilemem...

Yorum bağlantısı
Nurettin Özsoy
(düzenlendi)

Probleminizi keşke elektrikçiye gitmeden buraya yazsaydınız. Çok büyük ihtimalle akünüz bitiyor. Ancak göstergeniz şu an ne alemde bilemem...

Göstergeler su an çalışmıyor, panelde sadece sinyaller uzunları yaktığımda mavi uzunların yandığını belirten gösterge, el fireni göstergesi akü göstergesi çalışıyor. Akünüz bitiyor demişsiniz ama marşın basmasında her hangi bir sıkıntı yok bir kez marşa bastığımda araba çalışıyor. Bu konuyu biraz acarmısınız?

Çalışmayan göstergeler hız, devir, benzin, hararet ve bugüne kadar yapılan kilometre göstergesi çalışmıyor. Diğerlerinde sorun yok.

tarihinde Nurettin Özsoy tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Göstergeler su an çalışmıyor, panelde sadece sinyaller uzunları yaktığımda mavi uzunların yandığını belirten gösterge, el fireni göstergesi akü göstergesi çalışıyor. Akünüz bitiyor demişsiniz ama marşın basmasında her hangi bir sıkıntı yok bir kez marşa bastığımda araba çalışıyor. Bu konuyu biraz acarmısınız?

Ford'lar, çalışma anında akü düşükse tüm kadranlar dibe dayanıp sona geri düşer.

Yorum bağlantısı
Nurettin Özsoy

İlk bir kaç gün ibreler sona dayanıp dibe düşüyordu dijital kilometre göstergesi gidip geliyordu ama sonra birdaha gelmedi göstergeler. Kontağı actığımda ibrelerde hiç hareket yok.

Yorum bağlantısı
Nurettin Özsoy
(düzenlendi)

Bugün bir oto elektrikcisine gittim yeni bir akü bağladı sorun yine aynı. Aracımı bir bilgisaya bağlatarak arıza tespitimi yaptırmalıyım acaba?

tarihinde Nurettin Özsoy tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Bugün bir oto elektrikcisine gittim yeni bir akü bağladı sorun yine aynı. Aracımı bir bilgisaya bağlatarak arıza tespitimi yaptırmalıyım acaba?

İlk söken muhtemelen göstergeyi bozdu. Sanıyorum ki çıkma bakmanız gerekecek...

Yorum bağlantısı
Nurettin Özsoy

İlk söken muhtemelen göstergeyi bozdu. Sanıyorum ki çıkma bakmanız gerekecek...

İlk söken usta sadece panelin arkasına bağlanan fişi yerinden çıkardı. Birde motorun orada bununan sigorta kutusunun oradaki fişi cıkarıp geriye taktı. Gösterge panelinin için açılmadı. Kontağı Çevirdiğimde göstergelerin hiç birinde bir hareket yok dijital kısımdaki rakamlar, hararet göstefesi, devir saaati, hız göstergesi ve benzin göstergesi çalışmıyor. Kontağı ilk actığımda solda sarı yanan arac çalıştığında sönen boğazı gösteren lambada yanmıyor.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Samet Karaağaç

herkese selam .. benimde 2006 tdci makyajlı kasa fiesta m var . aracımın göstergeleri gidiyor araç bir süre gaz yemiyor dipte gazı hissediyorum . servise gittiğimde hız sensörünün değişmesi gerektiğini söylediler . sizce bu parçayı değişsem sorun ortadan kaybolur mu ? yardımlarınızı bekliyorum abilerim ?

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Yılmaz Kuzucu

selam arkadaşlar

forumda yeniyim, bana yardımcı olabilecek arkadaşların yardımını bekliyorum

sorunum şu; 2004 model focus comfort sedan aracımın hız göstergesi araç hareket halindeyken, örneğin 40km/saat hız ile bile giderken gösterge birden 220km/saat e kadar çıkıyor ve bazen müzik sistemin deki ses bile artıp azalıyor bu sorunun kaynağı hakkında yardımlarınızı bekliyorum

ilginiz için şimdiden teşekkürler

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

hız sensöründe sorun var veya tesisatta, teyp te hız ile birlikte sesi yükseltir, bu yan etki , esas olan hız sensörü civarı arızaya baktırmak

Yorum bağlantısı
Fatih İzbudak

Benim de 2000 model focusumda benzer bir sorun var gecenlerde debriyaj baski balatasini degistirdim ondan sonra hiz gostergesi kafayi yedi, degisene kadar sorun yoktu. Muhtemelen usta hiz sensorunun soketini sokerken zarar verdi su an ara ara calismiyor ve calismayinca da silkeleme yapiyor. Kac defa ustaya gittim lifte kaldirip sokup takiyor tamam abi deyip gonderiyor, en son plastik kelepceyle sikti o zamnadan beri nadiren bozuluyor mecbur boyle kullanacaz artik.

Yorum bağlantısı
Mehmet Yalas

Arkadaşlar aynı sorun benim 2000 model focusta da var hız göstergesi birden düşüyor araç bazen silkeleme yapıyor bir de birkaç defa başıma geldi göstergelerdeki kapı açık lambası yanıp sönüyor

ayrıca araç hızlanınca bazen tekleme yapıyor buji ve buji kablolarını değiştirdim düzelmedi

Yorum bağlantısı
Erkan Kıyak

Arkadaşlar aynı sorun benim 2000 model focusta da var hız göstergesi birden düşüyor araç bazen silkeleme yapıyor bir de birkaç defa başıma geldi göstergelerdeki kapı açık lambası yanıp sönüyor

ayrıca araç hızlanınca bazen tekleme yapıyor buji ve buji kablolarını değiştirdim düzelmedi

Aracımdaki problemlerle birebir aynı. Bobin değişince düzelmişti aracımdaki problemler.
Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Gökhun Batur

Arkadaşlarım merhaba. Benim de benzer bir sorunum var acaba yaşamış olan var mıdır diye danışmak istedim. Aracım 2000model Focus1 sedan Ambiente. Hareket halindeyken (herzaman değil ama buara sıklaştı) kilometre saati birden kapanıyor. Bazen ---- şeklinde çizgiler beliriyor ekranda; bazen de ekran 160.xxx kilometreyi gösterirken kilometre saati dakikalarca hatta saatlerce çalışmıyor. Komple panelde sıkıntı yok; hararet, devir saati, yakıt göstergesi çalışmaya devam ediyor ancak sadece kilometre saati tekliyor böyle :unsure2:  Bazen hareket halindeyken kendi kendine geri geliyor; bazen de biryere uğramak için stop edip; geri gelip çalıştırdığımda düzelmiş oluyor. Ne yapmalıyım sizce???

Yorum bağlantısı
Erkan Kıyak

Arkadaşlarım merhaba. Benim de benzer bir sorunum var acaba yaşamış olan var mıdır diye danışmak istedim. Aracım 2000model Focus1 sedan Ambiente. Hareket halindeyken (herzaman değil ama buara sıklaştı) kilometre saati birden kapanıyor. Bazen ---- şeklinde çizgiler beliriyor ekranda; bazen de ekran 160.xxx kilometreyi gösterirken kilometre saati dakikalarca hatta saatlerce çalışmıyor. Komple panelde sıkıntı yok; hararet, devir saati, yakıt göstergesi çalışmaya devam ediyor ancak sadece kilometre saati tekliyor böyle :unsure2:  Bazen hareket halindeyken kendi kendine geri geliyor; bazen de biryere uğramak için stop edip; geri gelip çalıştırdığımda düzelmiş oluyor. Ne yapmalıyım sizce???

Hız sensörü değişecek, sorun bitecek..

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...