İçeriğe Yönlendir

C Max 1 - Benzinli Yakıt Tüketimi

Mehmet Keskin2

Recommended Posts

Mehmet Keskin2
(düzenlendi)

Arkadaşlar ben böyle bir başlık göremedim. önceden açıldıysa silebilirsiniz.

Acaba benzinli araç kullanan üyeler çok m u az. benim 2004 model trend c max ım ilk ölçümümde şehirlerarası 100 km de 9 lt yaktı. hızım 110-120 arası

tarihinde Mehmet Keskin2 tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Keskin2

ben hanım ve bir çocuk vardı. klimayı açmadım. samsun ankara yolu

lpg li araç kullananlar için 100 km de litre değerleri kaç acaba. sonuçta şehir içi için bi ölçüm bence pek tutarlı değil şehirlerarası daha mantıklı.

Yorum bağlantısı
Sinan Yalçın Durmuş

9lt benzinmi lpg mi? tüketiminiz eger lpg ise 9lt normal

ama benzinse 9lt baya fazla şehirler arası

Yorum bağlantısı

Bolu-Ankara arası ototolda 120-140 arası 4 kişi ful bagaj klima sürekli açık halde.ortalama 8.7 litre lpg tüketimim vardı en son.bunun köy yolu ve çamurlu bir yerde kalıp biraz ileri geri uğraşılmasına rağmen tüketim bu.

Yorum bağlantısı
Mehmet Keskin2

9 lt lpg tüketimi yaptım benzin değil.

Yalnız aracı alalı 1300 km oldu her yakıt değerini hesaplıyorum. Sanki 90 la gittiğimde araç daha fazla yakıyor. (115-120 km ye göre) Acaba 90 da az yakar demeleri güvenlik açısından bir teşvik mi.

Yorum bağlantısı

Mehmet bey 9 litre Lpg değeri yol bilgisayarının gösterdiği değer mi sizin hesapladığınız değer mi?

90 km hız ile daha az yakması lazım.aracım yüksek olması nedeniyle rüzger direnci hızlandıkça fazlalaşıyor buda tüketimin daha fazla artmasına neden oluyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Keskin2
Mehmet bey 9 litre Lpg değeri yol bilgisayarının gösterdiği değer mi sizin hesapladığınız değer mi?

90 km hız ile daha az yakması lazım.aracım yüksek olması nedeniyle rüzger direnci hızlandıkça fazlalaşıyor buda tüketimin daha fazla artmasına neden oluyor.

9 lt değer benim ölçtüğüm değer. yol bilgisayarında anlık tüketimi göstermiyor. (Trend model benimki.) Bence 120 de daha az yakıyor araç. bir de öyle deneyeceğim.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
(düzenlendi)

ani bir kararla çıktığımız Alanya tatili sonrası yakıt değerlerimiz şöyle (tabiki lpg)

Ankara dan litre fiyatı 2.05 TL den 42 litre gaz 86 TL

Konya nın çıkışına kadar 356 km yol yapmışım.54 lTL karşılığında (litresi 2.36 Tl den) 23 litre Lpg alarak depoyu tamamen doldurdum.araçta 5 kişi,dolu bagaj ve klima açıktı.yola çıkarken ortalama hızı sıfırlamıştım.Lpg aldığımda ortalama hız 97km olarak gösteriyordu bilgisayar.23 litre ile yaptığım 356 km sonucunda 6.4lt/100km değerlerini yakalamış oldum.

Konya dan sonra bol iniş çıkışlı kamyonlu bir yolculuktan sonra Alanya ya indim.Tırmanmalar esnasında 70km hızın altına hiç düşmeden yolculuğu tamamladım.1 haftada orada şehir içi kullanımı sonunda toplamda aldığım 65 litre Lpg ile 760 km yol yaptım.

Buda 8.5lt/100km tüketim yapar.

Biraz karışık oldu ama güzergah faktörü tüketimde çok etkili olduğu için detaylı anlatmak istedim.

tarihinde Misafir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Mehmet Keskin2

bence lpg ile yakalanabilecek iyi bir değer.

ortalama hız 97 çıktığına göre genelde 100km nin üzerinde seyretmişsinizdir. Bu durumda araç 90 la gidince daha fazla yakıyor gibi bir sonuç çıkıyor sanki. Tam ölçemedim ve belki psikolojik olarak bana öyle geliyor ama araç sanki 110 civarı daha iyi bir yakıt tüketimi sağlıyor. Ben de detaylı bir ölçüm yaptığmda buraya yazacağım.

Sizin yakalamış olduğunuz değer gerçekten çok iyi. klima, yolcu ve yük durumu da cabası.

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)
bence lpg ile yakalanabilecek iyi bir değer.

ortalama hız 97 çıktığına göre genelde 100km nin üzerinde seyretmişsinizdir. Bu durumda araç 90 la gidince daha fazla yakıyor gibi bir sonuç çıkıyor sanki. Tam ölçemedim ve belki psikolojik olarak bana öyle geliyor ama araç sanki 110 civarı daha iyi bir yakıt tüketimi sağlıyor. Ben de detaylı bir ölçüm yaptığmda buraya yazacağım.

Sizin yakalamış olduğunuz değer gerçekten çok iyi. klima, yolcu ve yük durumu da cabası.

110km ve üzeri hızlarda tüketim artıyor.Aracın yüksek yapısı nedeniyle rüzgar direnci artıyor,kısa şamzıman oranları nedeniyle devir yükseliyor tüketimde artmaya başlıyor.

Ankara-Uşak arasında 3 kişi klima kapalı sunroof açık 6.2 litre Lpg yakmıştım 90km nin üzerine çıkmadan.

tarihinde Misafir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Bırakın 90ı 70km ile bile daha az yakarsınız, hızla birlikte hava sürtünmesi katlanarak artıyor.

Yorum bağlantısı
  • 6 ay sonra...
Misafir

Aralık-Mart ayları arasında tuttuğum listeyle bugün ortalama tüketimimi hesapladım.

Kış şartlarında tamamı şehir içinde ve %85 i çok kısa mesafe (2.5 km) olmak üzere harcadığım benzinde dahil 11.9lt /100km tüketimim olmuş.

Buharlaşma nedeniyle genelde klima açık , ve karma kullanım (yeri geldi sakin, yeri geldi agresif) ile elde ettiğim değerler bunlar.

Genelde 50tl lik gaz alıyorum.Agresif ağırlıkta kullandığım depolarda sakin kullanıma göre 20km daha az yol gittiğimi farkettiğim.

Yorum bağlantısı
Mehmet Özaltun

2005 c max lpg ile 3000 devri geçmemek kaydıyla uzun yolda 1 lt gazla 12 km gidiyor lpg taktıralı kısa bir zaman oldu ancak tüketim bana biraz fazla geliyor güzergah konya-istanbul toplam 56 lt gaz aldım 785 km yol yaptım siz bu konuda ne düşünüyorsunuz.Gerçekten fazla mı araç boştu.

Yorum bağlantısı
Misafir
2005 c max lpg ile 3000 devri geçmemek kaydıyla uzun yolda 1 lt gazla 12 km gidiyor lpg taktıralı kısa bir zaman oldu ancak tüketim bana biraz fazla geliyor güzergah konya-istanbul toplam 56 lt gaz aldım 785 km yol yaptım siz bu konuda ne düşünüyorsunuz.Gerçekten fazla mı araç boştu.

litre ye vurursak 7.1 litre ortalama yaparki buda iyi bir deger.

Yorum bağlantısı
Mehmet Özaltun

ancak sizin paylaştığınız değerlerin yanında fazla görünüyor..Dediğim gibi 98 km hız sabitleyiciyle 3000 devri geçmedim ve araçta boştu.

Yorum bağlantısı
Misafir

ancak sizin paylaştığınız değerlerin yanında fazla görünüyor..Dediğim gibi 98 km hız sabitleyiciyle 3000 devri geçmedim ve araçta boştu.

yanlıs hesaplamısım 56 lt degıl 65 lt

6.2 litrelik tüketimden bahsediyorsanız eğer o çok ekstra şartlarla elde edilmişti.90km/h hızın üzerine hiç çıkmadan klimasız şekilde yakalamıştım o değeri.

65 litre ilede ortalama 8.2 litre tüketimiz var demektir.Bu ağırlıkta ki araçlar için 7-8 litreler güzel rakamlar canınızı sıkmanıza gerek yok.

Yorum bağlantısı
Mehmet Özaltun

bu sartlarla boyle eger bıraz surat yapmaya kalksak ne olacak acaba

siz bu arabanın motor gücünden memnun musunuz bana ağırlığından dolayı kaldırmıyor gibi geliyor

Yorum bağlantısı
Misafir

Mehmet bey motor gücü doğru devir bandında kullanıldığında yeterli oluyor.bu da zaman zaman devrin 3000d/dak nın üzerine çıkarmak anlamına geliyor.yol-yük durumuna göre bir vites küçültmek gerekebiliyor.ancak şanzıman oranları nedeniyle buna çoğu zaman gerek kalmıyor.

Daha güçlü bir motor olsa kötü mü olur?tabi ki olmaz ancak bu motorda genel olarak yeterli bence

Yorum bağlantısı
Mehmet Özaltun

yani çağlar bey bu değerlerle yetinin diyorsunuz öyle mi

Yorum bağlantısı
Mehmet Özaltun

çağlar beyden başka ölçüm yapan var mı değerleriniz nedir.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Mehmet Gürbüz
(düzenlendi)

benim aracın yaklaşık tüketimi özetle şöyle: şehir içi: 10,5lt/100 km, şehirlerarası: 8lt/100km lpg. Benzinde ise şehir içi: 10lt/100 km şehirlerarası: 6lt/100 km.

benim aracın yaklaşık tüketimi özetle şöyle: şehir içi: 10,5lt/100 km, şehirlerarası: 8lt/100km lpg. Benzinde ise şehir içi: 10lt/100 km şehirlerarası: 6lt/100 km.

tarihinde Mehmet Gürbüz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Ömer Bastacıoğlu

Aracım 2004 C-Max Trend 69000 km.de hiç LPG takılmamış.Kışın:Şehir içi 44-45 litre ile yaklaşık 550 km( 8.2lt/100 km). Yazın:Araç çalıştığı sürece klima açık ( Malum Mersin :D ) şehir içinde 44-45 litre ile yaklaşık 500 km ( 9 lt/100 km.) Uzun yolda sakin sürüşle Beypazarı-Mersin arası Klima kapalı, araçta 4 kişi ,hızım 80-110 km arasında; 43 litre benzinle 650 km yaptı.Bu da 6.6 lt/100 km.ye denk geliyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...