İçeriğe Yönlendir

Fiesta IV - Debriyajın Yukarıda Kavraması

Aziz Göktan Başaran

Recommended Posts

Aziz Göktan Başaran

Merhaba Ford Dostları,

99 Fiesta aracım 1 hafta yattı ve şirket aracı kullanmak zorunda kaldım (2011 Fiesta). Aracıma tekrar bindiğimde debriyajın nerdeyse en üst noktada kavradığını ve sert olduğunu gördüm. Çekişinde, kalkışında bir sorun yok.

-Temel bir sorun olabilir mi bu durumda? Yoksa tamamen psikolojik midir?

-Aşağıda kavramasını sağlayacak bir yol var mıdır?

Teşekkürler,

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Klasik ford debriyajıdır...

Başka araçtan kendi aracına geçince farketmişsindir.. Bence sorun yoktur..

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Bende kendi aracımda bunu farkedip forumda sormuştum.Çıkan sonuç ford debriyajı sıkıntı yok olarak noktaladık. :)

Yorum bağlantısı
Aziz Göktan Başaran

Sanırım bir sorun yok. Tekrar şirket aracına binince farkettim ki yukarıda kavrıyor onda da debriyaj. Pedalın hafifliğinden yanıldım galiba :)

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Gökhan Zengindemir
(düzenlendi)

benim aracımda 99 flair debriyaj üstten kavrıyo fakat yumuşak ve çalışırken fark ettğim bi ses var debriyaja bastığımda ses kesiliyo çektiğimde ise gurrrr gibi bi şey geliyo.sebebi nedir sizce?

tarihinde G tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 8 yıl sonra...
Vedat Kildiric

Değerli  fiesta kullanıcıları  2001 fiesta 'nın  debriyajı  çok yukarda videst  atma durumunda ayağımı  komple  kaldırma  durumunda kalıyorum bunun  bir çaresi  varmi ayarlana biliniyormu  birde benzinden tüpe geçtim  simit tank taktırdım  gerçekten arabam  yolda yakmiyormus sehirler ici 239 kuruş yakıyor benzinde ise 100 km 100 tl yakıyordu   saygilar

Yorum bağlantısı
Ali Gök

merhaba,

debriyaj konusunu bilmiyorum

yakıt lpg de 23 kuruş, benzinde 1 lira mı demek istediğiniz

hesaplamada hata olduğu kesin eğer böyle ise. yeniden test etmenizi öneririm

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

Arac baski balata kontolu yapilmali. Bahsettiginiz fazla yakit ve debriyaj problemi buna benzer sorunlar cikarir.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Vedat Kildiric yazdı:

Değerli  fiesta kullanıcıları  2001 fiesta 'nın  debriyajı  çok yukarda videst  atma durumunda ayağımı  komple  kaldırma  durumunda kalıyorum bunun  bir çaresi  varmi

Yeni mi aldınız aracı ?

Vedat Kildiric yazdı:

Değerli  fiesta kullanıcıları  2001 fiesta 'nın  debriyajı  çok yukarda 

Sizden öncekiler de bu sorunu yaşamış ve sormuş Vedat Bey.. Bu sebeple eski konu ile birleştirdim. Buradan devam lütfen. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Vedat Kildiric

Araba bende 5 senedir kullanıyorum mehmet  bey bütün bakımları yapılmış ve sorunsuz dur  ama benim merak etme  konum neden debraji  yukarda diyer araclardan 

Yorum bağlantısı
Vedat Kildiric
Ali Gök yazdı:

merhaba,

debriyaj konusunu bilmiyorum

yakıt lpg de 23 kuruş, benzinde 1 lira mı demek istediğiniz

hesaplamada hata olduğu kesin eğer böyle ise. yeniden test etmenizi öneririm

Alibey  evet benzinde şehir ici ne yapıtiysam  bu Araba yi  örnek 50 tl benzinle 50 km yol yapıyordum  iş yerim yaklaşık 2 km git gel   bundan muzdarip olup bende lpg yatırmaya  karar verdim   şimdi  şehir ici yakitim 230 kuruş  mutluyum  5 senedir bende komple motor yaptırdım araca ve  2 sene önce  8. 500 tl ye   yani dicegim ford ustaları  yok gibi gibi anlamıyorlar  geneli servisten çıkma  hemen  parca değişimine  gidiyorlar  

Yorum bağlantısı
Ersin Gökdemir
Vedat Kildiric yazdı:

Değerli  fiesta kullanıcıları  2001 fiesta 'nın  debriyajı  çok yukarda videst  atma durumunda ayağımı  komple  kaldırma  durumunda kalıyorum bunun  bir çaresi  varmi ayarlana biliniyormu  birde benzinden tüpe geçtim  simit tank taktırdım  gerçekten arabam  yolda yakmiyormus sehirler ici 239 kuruş yakıyor benzinde ise 100 km 100 tl yakıyordu   saygilar

Vites değiştirdikten hemen sonra gaz verince araba hızlanıyorsa problem yok.

Aynı durumda devir saati yükseliyor fakat araba hızlanmıyor ise problem var. (debriyaj kaçırıyor demek)

Benzin ile lpg arasında tahmini olarak yakıt %40 fark eder.

Sizin benzin yakıt sisteminde problem var. (enjektörler, benzin kaçağı ve benzeri durumlar olabilir.) 

Benzinde o kadar fazla yakması normal değil.

Yorum bağlantısı
Vedat Kildiric

Sayin ersin bey  öncelikle teşekürler  yorumunuz icin  arabamda  kalkış  yada çekiş problemim yok  sadece debraj  pedalı çok yukarıda ayağımı  yerden kaldırma  olayı var  basmak icin  hani debraja  ayağınızın topuyla yere başar ayak ucuyla da pedala basarsınız ya işte bende bu durum  tamamen kaldırma durumu oluyor

Yorum bağlantısı
Ersin Gökdemir
Vedat Kildiric yazdı:

Sayin ersin bey  öncelikle teşekürler  yorumunuz icin  arabamda  kalkış  yada çekiş problemim yok  sadece debraj  pedalı çok yukarıda ayağımı  yerden kaldırma  olayı var  basmak icin  hani debraja  ayağınızın topuyla yere başar ayak ucuyla da pedala basarsınız ya işte bende bu durum  tamamen kaldırma durumu oluyor

Pedal yüksekliğini yani kavrama noktasını ayarlama şansınız yok. (eski arabalarda ayarlanabiliyordu.)

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Gürkan Başbağcı

Ben de kısa bir süre 2018 megane kullandıktan sonra kendi aracım olan Bora'ya döndüğümde sürekli istop ettiriyordum. Sanayiye mi gitsem diyordum ama alışmayla ilgili.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Eren Gökmen

Klasik usta cevabı olacak ama "fordlarda böyle". Yapacak hicbir sey yok. Eğer başka bir sorununuz da yoksa gayet normal. Ben de focus 2 vardı. Tanıdıklarda başka fordlar da var. Hepsinin debriyaj kavramasi icin bacagi az bisey kaldirmak gerekiyor

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...