İçeriğe Yönlendir

Ka - Hakkında Herşey

Bekir Polat

Recommended Posts

Bekir Polat
(düzenlendi)

Herkese iyi akşamlar.Bugün tamirciye benim fareyi götürdüm,içimden arabayı aldığım adama ne küfürler ettim bilemezsiniz.yakıtı çok diye götürdüğüm tamirci beni oto teste gönderdi orda test sonucu adam oksijen müşürünü temizlet gel bir daha bakalım dediler tekrar tamirciye gittim,bujilerin önündeki müşür dedi temizleyelim bakalım deedi ancak ilk başda sökemedik ve hava filtresinin kabinini açıp öyle sökelim dedi ve hava filtresini açtık ki ne göreleim? hiç birşey arabada hava filtresi yoktu.başladık aramaya koskoca Antep'te Ka'nın hava filtresini bulamadık en yakın ölçüleri uyanı aldık taktık ama tam oturmadı sonra usta bujilere bakalım dedi bujilere baktı bunlar renault bujileri dedi bujileri degiştirelim dedik onuda istediğim gibisini bulamadık(platinium serisi) yerine şampiyon dedikleri buji setini aldık taktık.şimdilik bin bir test et,yakıtı değişmediyse geri gel dedi.

1.usta hiç hoşuma gitmedi başka ustaya gideyim mi?ya da servise?

2.filtrenin orjinalini nasıl bulabilirim?

cevaplarınız için şimdiden teşekkürler..

tarihinde Adnan tarafından düzenlendi
?mla kurallar?na uyunuz.
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Tam yazacaktım ki yapılmış: Bu motorda yanlış buji, motor yer, piston kırar. Ka nın bujisi çok az ufaktır, vidalandığı kafası kısadır, genelde bujiler 1 mm. gibi uzun kalıyor, piston kafasına temas ediyor, içiniz rahat etsin eski buji ile yenisini karşılaştırarak taktınız mı?

Yorum bağlantısı
Bekir Polat

çaglar bey ben pek anlamam ama usta gösterdi bir tanesinin ucu kömür gibi olmuştu bunlar renault buji si dedi 4 5 tane buji denedik olmadı en son bir tedarikçide orjinal ford ka buji si diye şampiyon marka aldık bu tamam dedi.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Herkese iyi akşamlar.Bugün tamirciye benim fareyi götürdüm,içimden arabayı aldığım adama ne küfürler ettim bilemezsiniz.yakıtı çok diye götürdüğüm tamirci beni oto teste gönderdi orda test sonucu adam oksijen müşürünü temizlet gel bir daha bakalım dediler tekrar tamirciye gittim,bujilerin önündeki müşür dedi temizleyelim bakalım deedi ancak ilk başda sökemedik ve hava filtresinin kabinini açıp öyle sökelim dedi ve hava filtresini açtık ki ne göreleim? hiç birşey arabada hava filtresi yoktu.başladık aramaya koskoca Antep'te Ka'nın hava filtresini bulamadık en yakın ölçüleri uyanı aldık taktık ama tam oturmadı sonra usta bujilere bakalım dedi bujilere baktı bunlar renault bujileri dedi bujileri degiştirelim dedik onuda istediğim gibisini bulamadık(platinium serisi) yerine şampiyon dedikleri buji setini aldık taktık.şimdilik bin bir test et,yakıtı değişmediyse geri gel dedi.

1.usta hiç hoşuma gitmedi başka ustaya gideyim mi?ya da servise?

2.filtrenin orjinalini nasıl bulabilirim?

cevaplarınız için şimdiden teşekkürler..

Forumdaki sponsorumuzdan tüm parçalarınızı bulabilirsiniz... http://www.otoclubturkiye.com/forum/Wwwfordbur...om-t215834.html

Yorum bağlantısı
Bekir Polat
(düzenlendi)

evet usta da öyle dedi ne varsa içine çeker allahtan motora birşey olmamış dedi ben şimdi sponsor la iletişişme geçip hava filtresi alıcagım o kesin acaba buji takımıda mı istetsem yoksa şuanki takılanı kullanıp denesem mi ?

tarihinde Bekir Polat tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
(düzenlendi)

Filtrelerinizi, bujinizi, buji kablolarınızı vs. tüm yedek parçalarınızı alın.

Eski sahibinin suçu olmayabilir, sonuçta sorun ustalarda. Parçası yoksa eski sahibi ne yapsın?

Bu arada, imkan varsa oksijen sensörünü de değiştirtin, bayağı eskimiştir. Temizlemeyle genelde pek sonuç alınamıyor.

tarihinde Sani Ger?on tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
evet usta da öyle dedi ne varsa içine çeker allahtan motora birşey olmamış dedi ben şimdi sponsor la iletişişme geçip hava filtresi alıcagım o kesin acaba buji takımıda mı istetsem yoksa şuanki takılanı kullanıp denesem mi ?

Acilen bujilerinizi ve hava filtrenizi değiştirin...

Yorum bağlantısı
Bekir Polat

hava filtresini sipariş ettim.elime ulaştıgı an degiştirecegim.bu araa aklıma gelmişken birşey daha sormak istiyorum.gazdan ayagımı çektigim zaman motor çok yüksek çalişip daha sonra yavaş yavaş rolanti normale dönyor usta baktı anlamadı başka usta bu arabada böyle dedi acaba geçiştirdi mi yoksa böylemi .başka bir usta rolanti kelebegi ölmüştür dedi.

işin özü düzgün anlayan bir usta bulamadım.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

3 ustada bilmiyor. En başta da yazdığım gibi, rölanti valfi ya da hız sensörü.

Bujilerinizi de acilen değiştirin.

Yorum bağlantısı
Fatih Kasa

+1211

Yorum bağlantısı
Bekir Polat

teşekkür ederim verdiginiz bilgiler için yarın başka bir usta ya gidecegiz.bakalım nasıl olacak parçalar bulunamazsa mecbur yine sponsordan almamız gerek buda hafta sonunu bulur.neyse hakkımıza hayırlısı herkese iyi akşamlar.

Yorum bağlantısı
Bekir Polat
(düzenlendi)

babamın götürdügü usta da sorunu çözemedi.bujileri degiştirmiş kaplolarını degiştirmiş oksijen müşürünü ve diger müşürleri temizledim demiş.birdee ön balatalar eskimiş demiş onu degiştirmiş.ama benzin durumu yine aynı şuan filte elime ulaştı tek degişmeyen filtre oldu.filtreyi de taktıktan sonra degişmezse servise götürmeyi düşünüyorum ya da sizin dediginiz parçaları sipariş edip direk ustaya bunları degiştirin diyecegim artık.

artık arabadan sogudom desem yalan olmaz.olmayınca arabayı düşman gibi görmeye başladım.

birde usta babama subab ayarları iyi demiş degiştirmemiş.anlamadım gitti niye hallolmuyor.

tarihinde Bekir Polat tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Bekir Polat
Ford'tan anlayan usta bulmanız lazım. Olmazsa soğursunuz tabi :)

bu kez kararlıyım bulucam.ford ka dan anladıgını bilmek içinde iyi bir yolum var.

usta arabayı görünce buney diyor ben de ford ka diyorum.

eger bir usta görüpte ford ka yı tanırsa ozaman dogru ustayı bulmuşum demektir. :)

Yorum bağlantısı
Bekir Polat

bu gün filtreyi taktım yaklaşık 50 km yol yaptım ilk başlarda araba çok rahatlamış gibiydi daha sonra dizel arabalar gibi çalişmaya başladı ve 1.vitesde zorla kalkmaya başladı.yani rampa da kalkacagı kalmadı desem yeridir .

servise gittim ve cuma gününe randevu verdiler. :)

Yorum bağlantısı
Şahin Topaloğlu
(düzenlendi)
Bekir bey hayırlı olsun.

Eski bir KA kullanıcısı olarak;

Hız sensörü ve rölanti valfini kontrol ettirin. Valf önce temizlenir, ömrünü doldurmuşsa değiştirilir. Sensör 50tl, valf 120tl civarındadır. Kendiniz dahi valf'i değiştirebilirsiniz.

Tüm ateşleme sisteminin bakımını yaptırın. Ben şehir içi 550km yol yapıyordum, ortalama tüketimim 7-7.5lt arasındaydı. Bujileriniz platinium serisi olmak zorunda (seti 50tl'dir) ve subab ayarınız doğru yapılmalıdır. Emmesi 0.2mm, egzozu 0.5mm'dir. Motor soğukken yapılmalı.

Yağı filtre ile beraber değiştiğinde 4-4.25lt arası alır ve -sakın ama sakın- 5-30'dan farklı yağ koymayın. Bazı ustalar 20-50 koymaya kalkıyor, aman!

Tabi normal filtre bakımlarını unutmayın.

Her türlü sorununuzda yardımcı olabileceğime inanıyorum, hayırlı olsun tekrardan.

:rolleyes: Sani gel diyarbakırada sana dükkan açayım... :)

tarihinde ?ahin Topalo?lu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
bu kez kararlıyım bulucam.ford ka dan anladıgını bilmek içinde iyi bir yolum var.

usta arabayı görünce buney diyor ben de ford ka diyorum.

eger bir usta görüpte ford ka yı tanırsa ozaman dogru ustayı bulmuşum demektir. :)

bu gün filtreyi taktım yaklaşık 50 km yol yaptım ilk başlarda araba çok rahatlamış gibiydi daha sonra dizel arabalar gibi çalişmaya başladı ve 1.vitesde zorla kalkmaya başladı.yani rampa da kalkacagı kalmadı desem yeridir .

servise gittim ve cuma gününe randevu verdiler. :D

Şu anki başka problem galiba. Debriyaj bitmiş sanki?

:angry: Sani gel diyarbakırada sana dükkan açayım... :)

Ford KA getirsinler önüme, 10dk da ne masrafı varsa dökerim :D

Bekir bey, servis bi döksün bakalım raporunu, sonra bir daha konuşalım.

Yorum bağlantısı
Bekir Polat

evet bende öyle düşünüyorum.ama nasıl konuşacagımı bilmiyorum.ben arabayı teste sokturacagım benzini çok yakıyor dedim görevli test şehir efsanesi dedi randevu al bakarız dedi.

şimdi ben gidince baktıracagım büyük ihtimal şundan dolayı bundan dolayı diyecekler fiyat hoşuma gitmezse ne desem de kaçsam acaba bilemiyorum açıkcası?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...