İçeriğe Yönlendir

Ka - Hakkında Herşey

Bekir Polat

Recommended Posts

Sani Gerşon

Enjektör alınmışken çıkma değilde en azından revize tercih edilmeli bence. Çıkmanında ne durumda olduğu bilinmeyecek çünkü.

Araçtaki benzin kokusu ateşleme sisteminden de olabilir. Buji-kabloları ve gerekirse bobin değiştirelerek önceklikle bunlara bakılmalı.

Sizdeki bujilerin hala doğru buji olup olmadığını bilmiyoruz.

Yorum bağlantısı
Bekir Polat
Enjektör alınmışken çıkma değilde en azından revize tercih edilmeli bence. Çıkmanında ne durumda olduğu bilinmeyecek çünkü.

Araçtaki benzin kokusu ateşleme sisteminden de olabilir. Buji-kabloları ve gerekirse bobin değiştirelerek önceklikle bunlara bakılmalı.

Sizdeki bujilerin hala doğru buji olup olmadığını bilmiyoruz.

yok abi bujilerim dogru serviste de baktırdım.kablolarını da yeniletmiştim.

p.tesi ustanın yanına gidip enjektör ve bu buharlaştırma hortumuna bidaha baktırıp al derse alacagım.

hakkımıza hayırlısı!!

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Hararet ışığı riskli?! Aracın suyunu kontrol ediyor musunuz?

Subap ayarları bozulursa pistonlar subaplara vurup yamulttuğunda hangi ustanız karşılayacak, bunu da sordunuz mu?

İç sirkulasyon da çalışmıyorsa panel problemli olabilir dediğim gibi.

İstanbul'daysanız Dolapdere Liderler Oto'dan Osman usta ile görüşün. Nokta atışı ile size tüm eksiklerinizi söyler. 330krş neye hitap ediyor bilmiyorum ama benim ortalamam 7.5lt idi.

Ka adamı usta yapıyor demek. :D

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Evren bey, aracın temizini almazsanız ustası oluyorsunuz. Ben hata edip temizini almamışım (alırken baktırmamıştım acemilikten) bu sebeple ustası olmuştum. Bir de doğru ustayı bulana kadar kasap ellerde harcanmıştı arabam. Satarken tek sıkıntısı vardı, adam da gördü bedelini düştüm ve sattım. En son abim rastlamış arabama, adam hala geziyordu.

Yorum bağlantısı
Bekir Polat
Evren bey, aracın temizini almazsanız ustası oluyorsunuz. Ben hata edip temizini almamışım (alırken baktırmamıştım acemilikten) bu sebeple ustası olmuştum. Bir de doğru ustayı bulana kadar kasap ellerde harcanmıştı arabam. Satarken tek sıkıntısı vardı, adam da gördü bedelini düştüm ve sattım. En son abim rastlamış arabama, adam hala geziyordu.

abi senle aynı kaderi paylaşıyoruz :)

Yorum bağlantısı
Bekir Polat
(düzenlendi)

sonunda düzgün ustayı buldum.direk söylediklerimden sonra enjektörlerde sorun vardır dedi bujilerden yola çıkarak 1.enjektör arızalı dedi söktü ve diger 3 enjektör orjinal 1.si başka çıktı orjinalını bulamadık deneme amaçlı başka bir tane taktık.sonuç müthiç arabanın çekişi gaz yemesi hız yapması mükemmel oldu son olarak depoyu fulledim 1 hafta kullanıp tekrar fulleyip ne kadar yaktıgını tespit edip ustanın yanına gidecegim.eger düzelme istedigimiz gibi olmazsa orjinal enjektör sipariş edecegim.

diger bir konu ise gider hortumu serviste yok denilmişti usta baktı var dedi.

mouf(tam ismini bilmiyorum) sensörü yok demişlerdi serviste usta bu modellerde olmaz ki dedi.

yani servis beş kuruş etmezmiş burdan bunu anladım.

inşallah hallolur bu kez arabam rahat rahat binerim.

herkese iyi akşamlar..

tarihinde Bekir Polat tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
sonunda düzgün ustayı buldum.direk söylediklerimden sonra enjektörlerde sorun vardır dedi bujilerden yola çıkarak 1.enjektör arızalı dedi söktü ve diger 3 enjektör orjinal 1.si başka çıktı orjinalını bulamadık deneme amaçlı başka bir tane taktık.sonuç müthiç arabanın çekişi gaz yemesi hız yapması mükemmel oldu son olarak depoyu fulledim 1 hafta kullanıp tekrar fulleyip ne kadar yaktıgını tespit edip ustanın yanına gidecegim.eger düzelme istedigimiz gibi olmazsa orjinal enjektör sipariş edecegim.

diger bir konu ise gider hortumu serviste yok denilmişti usta baktı var dedi.

mouf(tam ismini bilmiyorum) sensörü yok demişlerdi serviste usta bu modellerde olmaz ki dedi.

yani servis beş kuruş etmezmiş burdan bunu anladım.

inşallah hallolur bu kez arabam rahat rahat binerim.

herkese iyi akşamlar..

Enjeksiyonu kesinlikle orjinal alın. Ayrıca yanlış hatırlamıyorsam KA'da enjeksiyon takıldıktan sonra kodlanması gerekebilirdi.

MAF sensöründen bahsediyor servis. Her KA'da ya MAF ya MAP sensörü vardır. MAP'ı kontrol ettirin.

Oksijen sensörünüzü kontrol ettirin.

Dediğim gibi, yetkili servise KA gitmezse, nereden bilsinler :)

Yorum bağlantısı
Bekir Polat
Enjeksiyonu kesinlikle orjinal alın. Ayrıca yanlış hatırlamıyorsam KA'da enjeksiyon takıldıktan sonra kodlanması gerekebilirdi.

MAF sensöründen bahsediyor servis. Her KA'da ya MAF ya MAP sensörü vardır. MAP'ı kontrol ettirin.

Oksijen sensörünüzü kontrol ettirin.

Dediğim gibi, yetkili servise KA gitmezse, nereden bilsinler :D

evet abi çok büyük ihtimal orjinal alıcagım .ancak sorun sadece ordan mı anlamış olacagız daha sonra almak hiç zoruma gitmez.okadar çok şeye boş yere para verdim ki artık ince eleyip sık dokuyorum :s..

abi peki bu maf sensörü olayını ustaya nasıl anlatacagım ne işe yarar nerde olur ona göre ustaya anlatırım derdim?

zaten bu enjeksiyonların söküldügü kutunun üstünde bir parça var ve hiç bir fiş takılı degil acaba orası mı degilse o parça niye poşta?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
(düzenlendi)

ŞU ilandaki motorda MAF var.

ŞU ilanda ise MAP.

MAF'lı olanlar hava filtre kabini ile motora giden hortumda kabinden hemen sonra gözüken sensördür.

MAF, havanın akışını ısısını ölçer.

MAP basıncını.

Konuyu okursa Can veya Çağlar abi açıklamayı daha net yaparlar.

tarihinde Sani Ger?on tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Bekir Polat
ŞU ilandaki motorda MAF var.

ŞU ilanda ise MAP.

MAF'lı olanlar hava filtre kabini ile motora giden hortumda kabinden hemen sonra gözüken sensördür.

MAF, havanın akışını ısısını ölçer.

MAP basıncını.

Konuyu okursa Can veya Çağlar abi açıklamayı daha net yaparlar.

abi vallah epey bi baktım ama benim arabanın yanına götürdüm bilgisayarı tek tek inceledim bir fark göremedim eger mümkünse zahmet olmazsa şöyle işaretleyip resimleri koysan anlarım ya da direk tamircinin yanına bilgisayarı mı götürsem?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
(düzenlendi)

MAF ve MAP diye işaretledim.

MAP'ın yerini tam hatırlamıyorum yanlış işaretlemiş olabilir.

MAF sensörünü de temizletmeni öneririm. Balata spreyi ile temizliyorlardı galiba. Aman dikkat etsin ustan, pahalı parçadır.

Sol resimdeki maf, diğeri de map.

tarihinde Sani Ger?on tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

ne gereksiz kalabalık bir motor bu, mapmış mafmış, çak karbüratörü olsun bitsin :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
ne gereksiz kalabalık bir motor bu, mapmış mafmış, çak karbüratörü olsun bitsin :(

İki tane de ayar vidası... Tamamdır :D

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
ne gereksiz kalabalık bir motor bu, mapmış mafmış, çak karbüratörü olsun bitsin :nazar:

Teknolojik Kent bu, kıskanmayalım :D

İki tane de ayar vidası... Tamamdır :)

İki vidası sadece rölanti valfında var, fazla bile :lol2:

Yorum bağlantısı
Bekir Polat

çok teşekkür ederim abi hava filtresinin oradaki parça var abi fişi de takılı ancak , enjeksiyonun arkasındaki parçada var fakat fiş takılı degil ama parça var.olmasa bende resmini çekip ekliyim daha net olur.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Foto iyi olur. Hem aracınızı da tanımış oluruz.

Dip not: Değişim gerektiyse zamanında MAF'lı emme manifoldu bulunamadığı için MAP'lı konulup sensör iptal edilmiş olabilir.

Yorum bağlantısı
Bekir Polat

29n9iy1.jpg

bu biraz genel çekim.

2h7lxkp.jpg

bu fiş takılı olmayan parça

20iji35.jpg

bu fişi takılı olan parça

2wcf8qx.jpg

bu iki parçada başı boş abi bunların nere takıldıgını bulamadık birisi hortum biryerden kopmuş gibi digeri, fiş ama bunun boyu bukadar fazla uzamıyor etrafında takılacak hiçbir şey yok.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Manifold farklı, benimki kesinlikle böyle değildi.

Boştaki parçaları maalesef bilemiyorum.

Yorum bağlantısı
Bekir Polat

arabanın neresi dogru çıkacak şaşıyorum :)

şuan yakıt düzelmiş gibi duruyor abi manifoldu gösteermeme gerek varmı çok sorun çıkarır mı eger yakıt sorunum hallolursa.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Yok, zaten sorunlu olsa saçma sapan bi rölantiniz olurdu. Adı üstünde, emme manifoldu.

Şu an yakıtınız 100km'de kaç LT'ye indi?

Yorum bağlantısı
Bekir Polat
Yok, zaten sorunlu olsa saçma sapan bi rölantiniz olurdu. Adı üstünde, emme manifoldu.

Şu an yakıtınız 100km'de kaç LT'ye indi?

tahmini söyledim abi.hafta sonu uzun yol yapıp geldikten sonra depoyu tekrar fulleyip tam sonuca ulaşacagım.ancak yaptırdıktan sonra çok iyiiydi bu sabah çaliştirirken zor çalişti yani normalde anında marşa basınca çalişirdi şimdi biraz hırılıtıdan sonra çalişiyor ve çekiş sanki düştü ve yakıtta arttı gibi yani tamamen hissiyat.acaba 2 günmü dayandı enjektör diye düşünüyorum?

Yorum bağlantısı
Bekir Polat
Yok. Aracın beynini okuttunuz mu? Hata kodları veriyor mu?

abi serviste baktıklarında daha önce bahsettigim hortum yok enjektörlerin hepsi ölmüş ve bir de maf sensörü olması lazım senin arabanda yok demişlerdi.

ancak usta hortumu bana bile gösterdi var dedi enjektörlerinde 1 tanesi bozuk dedi onuda degişdik maf sensörü bu arabada olmayabilir dedi.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Bu enjektörle hele bi 100-200km'yi tamamlayın ya da bir depo ile kaç km gittiğinize bakalım, sonra tekrardan konuşalım bence :good1:

Yorum bağlantısı
Bekir Polat
Bu enjektörle hele bi 100-200km'yi tamamlayın ya da bir depo ile kaç km gittiğinize bakalım, sonra tekrardan konuşalım bence :p

şuan 197 km ptesi 60 daha olur akşama dogru tekrar fulleyip net sonuca ulaşırım büyük ihtimal.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...