İçeriğe Yönlendir

Saksıda Limon Ağacı

Mehmet Ozyurek

Recommended Posts

Mehmet Ozyurek

Evde, saksıda bir limon ağacım var..

Aşılıymış.. Bir rivayete göre de daha önceden meyva vermiş..

3 yıldır bende..

Geçen yıllarda çok hızlı büyüyordu, ben de sürekli buduyordum..

Son budadıktan sonra az büyümeye başladı ama işin garibi hiç meyva vermedi..

Nerde hata yapıyorum... ?

fotoraf0183.jpg

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Abi genç yaştaki limon ağacını bir kere şekil vermek için budayacaksın,dahada karışmayacaksın,limon sürekli budanmayı sevmez....Ayrıca sen budadıkça ağaç kendini büyümeye verir ve fazla meyveye yatmaz...

İyide Onur, sonuçta burası evin içi tavana değiyordu... :rolleyes:

Evet budamada hata yaptım galiba.. Ama düzene ayak uydurdu.. Artık az büyüyor. :)

Bir tane çiçeği var şimdi.. yıllardan sonra ilk kez.. Acaba ne yapsam.. Gübre mi versem, suyu mu artırsam.. ?

Yorum bağlantısı
Lokman Ceritlioğlu

emmi arada güneş görsün. ayrıca toprağı iyi değil sanki ;)

Yorum bağlantısı
Fatih Ada

Mehmet Abi limonun boya gitmiş süs limonu bu kadar büyümemeli.. gövde çok cılız kalmış,eğer o alttaki ince dal ve yapraklı kısım *küfür*** sürgün dediğimiz kökten doğru çıkmış ise onu kesmeni öneririm..

çiçeklenme döneminde çok fazla çiçek döküyor ise su vermeyi kesmelisin..

eğer ilk başta tohumdan üretim ile yetişmiş ve üzerine aşı yapılmış ise meyve vermesi 7 seneyi bulacaktır..

birde görebildiğim kadarı ile saksın ufak,kılcal kökleri sarmal şeklinde saksıyı komple sarmıştır,saksısını büyüt ve toprağını bu şekilde bırakma..

ara ara toprağını kabartarak havalandır ve çiçeklenme döneminde fosfor ağırlıklı meyve verirse mevyeden sonra azot ağırlı gübre takviyesi mutlaka yap.. doğal gübre kullanmak istersen koyun gübresi öneririm..

limon bol ışığı sever fakat 10 derecenin altında kalmamalı..

saksıyı değiştirirkende saksının dibine bir miktar pomza taşı dök ve toprağa pomza+torf karşımı ekle..

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
;) Abi başta şekil budaması yapılıp tavana kadar büyümesine izin verilmemesi lazımdı,bence hiçbişey yapmana gerek yok,sadece uzun bir süre hiç budama,mevcut dallar ve gövde biraz kalınlaşsın hem ürün verir hemde sonra kafana göre tekrar budarsın...Yalnız saksısınıda büyütsen iyi olur.

Abi böyle bodur olmalı

cU02Y.jpgIenFA.jpg

Onur aldığımda böyleydi.. Ben büyütmedim :)

Sorun şu ki.. Alttan hiç sürgün vermiyor.. Uçlardan sürüyor...

Mehmet Abi limonun boya gitmiş süs limonu bu kadar büyümemeli.. gövde çok cılız kalmış,eğer o alttaki ince dal ve yapraklı kısım *küfür*** sürgün dediğimiz kökten doğru çıkmış ise onu kesmeni öneririm..

çiçeklenme döneminde çok fazla çiçek döküyor ise su vermeyi kesmelisin..

eğer ilk başta tohumdan üretim ile yetişmiş ve üzerine aşı yapılmış ise meyve vermesi 7 seneyi bulacaktır..

birde görebildiğim kadarı ile saksın ufak,kılcal kökleri sarmal şeklinde saksıyı komple sarmıştır,saksısını büyüt ve toprağını bu şekilde bırakma..

ara ara toprağını kabartarak havalandır ve çiçeklenme döneminde fosfor ağırlıklı meyve verirse mevyeden sonra azot ağırlı gübre takviyesi mutlaka yap.. doğal gübre kullanmak istersen koyun gübresi öneririm..

limon bol ışığı sever fakat 10 derecenin altında kalmamalı..

saksıyı değiştirirkende saksının dibine bir miktar pomza taşı dök ve toprağa pomza+torf karşımı ekle..

Fatih gövdede gördüğün farklı bir bitki.. Ben hurma çekirdeği atmıştım dibine galiba hurma o ;)

Çiçek hiç açmıyor.. Sadece bir tane dün gördüm..

Yediveren cinsi aşılı olduğunu söylediler ve 7 yıllık yok bu.. Daha çok bekleyeceğiz desene :)

Şimdi saksısını değiştirsem, o bir tane çiçeği dökermi ki.. Bir yerde böyle bir şey okudum.. Çiçek döneminde oynamayın diyordu.. ?

Işığı iyi sayılır, güney cephede ama direk güneş görmüyor.. Göstereyim mi ?

Yorum bağlantısı
Oğuzhan Demir
(düzenlendi)

Bizdede var 1 tane her yıl 5-8 tane limon verir. Buyu Onur abinin resimlerindeki gibi ama ne kadar dalı var nede seninki gibi az. Öyle özel bakmıyoruz. Yazın dışarda kışın antrede duruyor. Hala dışarda evde olsaydı resimlerdim.

tarihinde O?uzhan Demir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Fatih Ada
Onur aldığımda böyleydi.. Ben büyütmedim :)

Sorun şu ki.. Alttan hiç sürgün vermiyor.. Uçlardan sürüyor...

Fatih gövdede gördüğün farklı bir bitki.. Ben hurma çekirdeği atmıştım dibine galiba hurma o ;)

Çiçek hiç açmıyor.. Sadece bir tane dün gördüm..

Yediveren cinsi aşılı olduğunu söylediler ve 7 yıllık yok bu.. Daha çok bekleyeceğiz desene ;)

Şimdi saksısını değiştirsem, o bir tane çiçeği dökermi ki.. Bir yerde böyle bir şey okudum.. Çiçek döneminde oynamayın diyordu.. ?

Işığı iyi sayılır, güney cephede ama direk güneş görmüyor.. Göstereyim mi ?

Mehmet abi limonu mümkün olduğu kadar güneş gören bi yere koy hep güneş alsın..

o hurmayıda çıkar ordan bıldır hurmalar limonu tırmalar :)

aslında limonun saksı değişim zamanı ilkbahar ama istersen bi dene,ev ortamında tutuyosun çünkü..

kışa doğru ev ısındığından hava kuru olacağı için yapraklara su püskürt.. saksı dibinde yazda olsa kışta olsa asla su kalmasın kökleri çürütürsün..

saksıyı değiştirirsen aklında olsun,sarmalanmış keçe gibi çıkacak muhtemelen kökleri,onların birazını kopartki bitki kök gelişimi yapsın yeni saksıda..

yazın balkona bahçeye çıkardın mı sen limonu hiç yoksa hep o köşedemi durdu?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

İstanbul havası lazım buna, kargola

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
yazın balkona bahçeye çıkardın mı sen limonu hiç yoksa hep o köşedemi durdu?

Yok Fatih çıkarmadım.. yaz mı gördük ki, hemen kış geldi ;)

Kaloriferler yanıyor ev sıcak... ;)

Yorum bağlantısı
Fatih Ada

Yazları bahçe yada balkona güneşli alana koy,sıcaktan ziyade güneş lazım ;)

Bizim bahçede bir limon ağacı var ama bildiğin ağaç,kavun kadar limon veriyor ;)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Yerini değiştirdim.. iki pencerenin ortasına aldım.. iki pencereden de güneş alır... Dibini karıştırdım... Çok sert değildi. kök sarmış gibi..

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Mehmet abi saksı küçük bu bir,ikincisi güneş gören bir ortamda kalması lazım,üçüncüsü ara sıra toprağına sıvı vitamin desteği şart,dördüncüsü fazla su vermemek gerek.Çok su verirsen böyle uzar gider...Beşincisi ve en önemlisi de bence sen bunu değiştir bundan bi cacık olmaz gibi :nazar:

Yorum bağlantısı
Oğuzhan Demir

Diğer mesajda yazmayı unutmuşum abi toprağından bi 250 gram gönder bi bakalım toprağın durumu nedir?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Beşincisi ve en önemlisi de bence sen bunu değiştir bundan bi cacık olmaz gibi :nazar:

Sabırlı adamımdır, 7. yılı bekleyeceğm :nazar:

Diğer mesajda yazmayı unutmuşum abi toprağından bi 250 gram gönder bi bakalım toprağın durumu nedir?

Çok zahmetli :flowers:

Yorum bağlantısı
Mahmut Şahin

evlendiğimiz sene hanım sağolsun bir kalemden limon yetiştirmeye başlamıştı. o gün bugüne kadar tam 11 sene geçti daha halen bizim saksıdaki limon meyve veremedi. limonun üstüne biz iki tane meyve verdik daha halen bizim limonda hiç atraksiyon yok. bakalım ne zamana kadar sürecek bu tembellik.

Yorum bağlantısı
Hüseyin Matur

Yerini yagırgamıştır abi. Yalova havası iyi gelir ona. :bravo:

Limonlarından gönderirim..

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Allah ömür verirse, 7 yılın dolmasını bekleyeceğim...

Adı da zaten yedi verenmiş..

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
Allah ömür verirse, 7 yılın dolmasını bekleyeceğim...

Adı da zaten yedi verenmiş..

Tam emin değilim ama benim bildiğim yediveren farklı birşey. Mesela bizim bahcede yedi veren dedikleri aşı kara dut var. Yazın başında başlayıp yazın sonuna kadar hergün kilo kilo dut veriyor. Tüm yaz devamlı arkadan yeşil dutlar gelip kararıyor. Normal dutlar ise kısa sürede birkez olup geçer.

Tarımdan meyveden pek anlamam ama limon ağacı için şunu söylüyeyim. Limon oldukca asitli bir meyve ve meyvelerindeki enerjisini topraktan aldığını düşünürsek o topraktaki enerji kaç sezon meyve vermeye yetebilirki. Sonuçta ufaçık saksı... Belki gübreli yeni toprak iyi gelebilir.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Abi limon şimdi kaç yaşında? Bunu söküp yerine kayısı diksen 2 sene sonra hem büyüklük olarak bunu geçer,hemde meyvesini yemeye başlarsın :s

En az 4-5 yaşında vardır...

Tam emin değilim ama benim bildiğim yediveren farklı birşey. Mesela bizim bahcede yedi veren dedikleri aşı kara dut var. Yazın başında başlayıp yazın sonuna kadar hergün kilo kilo dut veriyor. Tüm yaz devamlı arkadan yeşil dutlar gelip kararıyor. Normal dutlar ise kısa sürede birkez olup geçer.

Tarımdan meyveden pek anlamam ama limon ağacı için şunu söylüyeyim. Limon oldukca asitli bir meyve ve meyvelerindeki enerjisini topraktan aldığını düşünürsek o topraktaki enerji kaç sezon meyve vermeye yetebilirki. Sonuçta ufaçık saksı... Belki gübreli yeni toprak iyi gelebilir.

Ayhan bu da sizin dut gibi olmalı... Yani sürekli meyva olmalı başında...

Toprak meyva ilişkisini bilmem..

Gübre vermeliyim kanatindeyim..

ne uğraşıyorsun be abiciğim, kendini üzdüğüne değermi, kaç kilo lazım sen haber ver. komşunun bahçesi bizimde bahçemiz sayılır. :kafa:

Hehe.. olay başka abi... :D

Mehmet abi anamura gittigimde ben sana güzel bi limon agacı göndereyim şöle ufacık tefecik bol meyveli olanlarından abi sabrın sonu selamettir hatırlatırım :D

Bodur olsun.. :D

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
Benim bildiğim çiçeğin meyveye dönmesi için döllenmesi gerek, bunun içinde ya rüzgarla yada arı,sinek v.s. ile dişi-erkek çiçek arasında tozlaşma olması gerekiyor. Yani Mehmet abi senin ağacın ilişkiye girmesi lazım :angry:

yedi verense 7 keremi :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

İyide şu anda çiçek bir tane... :nazar:

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Şşşş.. sessiz olun, benimki çiçek açıyor.. 6-7 tane tomurcuk gördüm :vroom:

Maşallah diyin ha :fiuw:

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...