İçeriğe Yönlendir

Mondeo - Herşey Kontrol Edildi Motor Zor Çalışıyor

Eray Eski

Recommended Posts

Kemalettin Karatum

Bende şöyle de bir şey oluyor bilmem işinize yarar mı?

Aracım LPG li. Olurda LPG biter, araç benzine geçer ve ben LPG almadan benzin ile yoluma devam edip kontağı kapattığımda hala benzinde isem.

Ertesi sabah ilk marşta saniyesinde çalışıyor. (aksi durumda dediğim gibi 3. saniyede çalışıyor.)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bende şöyle de bir şey oluyor bilmem işinize yarar mı?

Aracım LPG li. Olurda LPG biter, araç benzine geçer ve ben LPG almadan benzin ile yoluma devam edip kontağı kapattığımda hala benzinde isem.

Ertesi sabah ilk marşta saniyesinde çalışıyor. (aksi durumda dediğim gibi 3. saniyede çalışıyor.)

Senin de kalibrasyonun bozuk olabilir...

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

Carbon clean makinasına bağlayıp aracın soğumasını beklemek lazım. Carbon clean makinası ile bakalım ilk marşta çalışacak mı ?

Yorum bağlantısı
Kemalettin Karatum

Senin de kalibrasyonun bozuk olabilir...

Ne bileyim, 3 saniye içinde çalışan motor nedense bana sorun gibi gelmedi.

Yorum bağlantısı
Eray Eski

araci aksamdan benzinde calisir vaziyette birakinca nadiren sabahlari tek marsta calisiyor. ama bu cok nadir oluyor. ilk mars turunda bazen calisiverecekmis gibi oluyor ama tekrar uzun marsla calisiyor... bende anlamadim gitti. :angry: haklisiniz 3 saniye normal bi mars suresi ama bu aracin calismasi gereken normal sure 1 saniye. tek marsla calismasi lazim. carbon clean sonrasi hala gec calisiyor aracim.....

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Ben hala yakıt hattı ile alakalı diyorum.

Bir önceki mesajımda yazdığım gibi, motora yakıt ulaşır ulaşmaz tıkır tıkır aldı ikinci marşı. Ben olsam komple şamandıra - pompa ikilisini "orjinali" ile değiştirirdim.

Yorum bağlantısı
Eray Eski

Ben hala yakıt hattı ile alakalı diyorum.

Bir önceki mesajımda yazdığım gibi, motora yakıt ulaşır ulaşmaz tıkır tıkır aldı ikinci marşı. Ben olsam komple şamandıra - pompa ikilisini "orjinali" ile değiştirirdim.

Sani bey bana da yakittaymis gibi geliyor sorun.... ama zaten yakit pompasi degisti.... samandraninda aracin calismasini etkileyebilecek bi ozelligi yok.. kaldiki eski yakit pompasida bozuk degildi. biz belki sorun pompadadir diye bi ihtimal yuzunden pompayi degistirdik. ve sorun devam etti.. hatta 2 kere degisti yakit pompasi. once bosch takildi o arizali cikti sonra visteon marka takildi. yine sonuc ayni. suan gorunurde arizasi olmayan yakiti yeterli basincla pompalayan 2 tane pompa var elimde.... bi kere daha degisim riskine giremiyorum bu yuzden. ya yine ayni sorun devam ederse........

yakitla alakali olarak enjektor kutugundeki basinc sensorunde ariza olma ihtimali uzerinde duruyoruz.... ama o parca da ne sokulup temizlenebiliyor nede yenisi var... parcayi bulmak cok zor.....

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Tanıdığınız mondeo sahibi yok mu, deneme amaçlı ondan sökülsün?

Yorum bağlantısı
Eray Eski
(düzenlendi)

Tanıdığınız mondeo sahibi yok mu, deneme amaçlı ondan sökülsün?

eger komple samandra degisimi icin diyorsaniz, kuzenimin 97 mondeo ghia si var.. ama benzin pompalari farkliydi. komple soksek denk gelirmi ki..

ama enjektor kutugu icin diyorsaniz 97-98 model mondeolarla 99-2000 modellerin motorlar farkli. enjektor kutukleri ayni olma ihtimalleri dusuk

tarihinde Eray Eski tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Eray Eski

hmm en kisa zamanda bi denemek lazim. eger denk geliyorsa. bi arastirayim ben.......

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Eray Eski

arkadasimda saglam focus samandrasi var komple. bugun takip deneyelim diye baktim. fisleri farkli. :(

illaki tanidik 99 - 2000 model bi mondeo sahibi bulup deneme amacli ondan isteyecez komple benzin samandirasini.........

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Eray Eski
(düzenlendi)

97 model mondeo ghia ile 99 model mondeo glx benzin samandralari birbirine uyuyuyor. ayni tip. kuzenimin mondeosu ile benim mondeonun komple samandralarini tamirci arkadasimin yardimi ile sokup karsilastirdik. tek farki ghianin samandrasinda yol bilgisayari icin ek parca var. kalan benzini hem yol bilgisayarina hemde benzin ibresine veri olarak gonderiyor. ve samandrada gec calismayi etkileyebilecek bi durumu olmadigina kanaat getirdik. herseyi tekrar eski yerine takip monte ettikten sonra fotograf cekmek aklimiza geldigi icin malesef fotograf yok . :(

gec calisma sorunu halen yakit kaynakli oldugunu dusunmekteyiz ve suan sorunun kaynagi olarak sadece enjektor kutugu kaliyor. enjektor kutugunun arizali olup olmadigini nasil kontrol edebiliriz. ? 97 mondeonun enjektor kutugu farkli galiba. uymadigi icin degistirip kontrol edemiyoruz.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Mehmets Kaya

merhaba

bu da benim aracım aynı problem bende de var ama bir türlü servis problemi çözemiyor.

-http://www.dailymotion.com/video/xpe4uc_megane-3-zor-calisiyor_auto

bir çözüm bulursanız ve paylaşırsanız memnun olurum

selamlar

Yorum bağlantısı
Eray Eski

merhaba

bu da benim aracım aynı problem bende de var ama bir türlü servis problemi çözemiyor.

-http://www.dailymotion.com/video/xpe4uc_megane-3-zor-calisiyor_auto

bir çözüm bulursanız ve paylaşırsanız memnun olurum

selamlar

hala arastiriyorum Mehmet bey. videoyu izledim. araclarin calisma suresi hemen hemen ayni. arizada aynidir insallah, birbirimize yol gostermis oluruz. mesajlarimi okuduysaniz simdiye kadar yapilanlari gormussunuzdur. suan enjektor kutugu uzerine yogunlastik. saglam bi enjektor kutugu ve enjektorler ile degistirip deneyecegim. gelismeleri burdan soyluyorum zaten. eger sizde sorunu cozebilirseniz paylasin lutfen. bu arada simdiye kadar servis ne yapti bu ariza icin araciniza ?

Yorum bağlantısı
Engin Ünal

eray çıkmacı yokmu orda , mondeo için ne lazımsa ondan alın deneyin , işine yarayan parçayı taktır , diğerlerini geri iade et.

Yorum bağlantısı
Eray Eski

eray çıkmacı yokmu orda , mondeo için ne lazımsa ondan alın deneyin , işine yarayan parçayı taktır , diğerlerini geri iade et.

Engin abi kuzenim 2000 model mondeo ghia alacak. aslinda onu bekliyorum ;)

cikmaci var ama enjektor kutugu cok nadir arizalanan bi parca oldugu icin bulabilecegimi sanmiyorum. bulsamda cok para isterler kesin. kuzen araci alinca parcalari degistirip deneyecegiz. o zaman daha net bi degerlendirme yapariz. eger sorun enjektor kutugunde degilse bir ihtimali daha eleyerek motora odaklanmamiz gerekecek :( motorda subablarin kacirma ihtimali varmis. once ust kapak sokulerek subablar kontrol edilecek ve gerekirse eger degisecek....

Yorum bağlantısı
Mehmets Kaya

Eray bey merhaba

baştan beri sizi takip ediyorum. aracım garantili olduğu için başkalarına el sürdüremiyorum. servisin çözmesi gerekliyor. ayı problem şu an bir kaç kişide var eğer çözersek mutlaka paylaşacağım. Engin bey ile aynı fikirdeyim problemimiz yakıt kaynaklı kapak falan söktürme zaten sübap problemi olsa tekleme ve stop etme problemleri olur. motora giden hava yakıt karışımı hava sıcaklığıyla ilgili. Araç ilk çalıştırmada hava sıcaklığı değerine bağlı olarak hava-yakıt karışımını ayarlayamıyor. soğuk havalarda yeterince zengin karışım sağlanmıyor. bunun sebebi ya hava sıcaklığını yada soğutma suyu sıcaklığını ölçen sensörmü bilmiyorum o her neyse problemli. ya kalibrasyonu bozuk ya tepki süresi uzun yada doğru ölçüyor fakat aracın beyni adilik yapıyor. ben bunları servise söyledim ama onların burunları havada olduğu için beni dikkate almadılar. mutlaka bu değimi kontrol ettir.

selamlar

Yorum bağlantısı
Eray Eski
(düzenlendi)

Sen arızayı yakıt sistemnde ara kardeşim.Başka yerde arama.

her ihtimali degerlendiriyoruz abi. ama buyuk ihtimalle enjektorler ve enjektor kutugunde.. en kisa zamanda degisitirip kontrol edecegiz bakalim...

zaten videoyu izlediysen yakit sisteminde sorun var gibi. ikinci marsta hemen calisiyor.

http://www.dailymoti...ec-calyyma_auto

Eray bey merhaba

baştan beri sizi takip ediyorum. aracım garantili olduğu için başkalarına el sürdüremiyorum. servisin çözmesi gerekliyor. ayı problem şu an bir kaç kişide var eğer çözersek mutlaka paylaşacağım. Engin bey ile aynı fikirdeyim problemimiz yakıt kaynaklı kapak falan söktürme zaten sübap problemi olsa tekleme ve stop etme problemleri olur. motora giden hava yakıt karışımı hava sıcaklığıyla ilgili. Araç ilk çalıştırmada hava sıcaklığı değerine bağlı olarak hava-yakıt karışımını ayarlayamıyor. soğuk havalarda yeterince zengin karışım sağlanmıyor. bunun sebebi ya hava sıcaklığını yada soğutma suyu sıcaklığını ölçen sensörmü bilmiyorum o her neyse problemli. ya kalibrasyonu bozuk ya tepki süresi uzun yada doğru ölçüyor fakat aracın beyni adilik yapıyor. ben bunları servise söyledim ama onların burunları havada olduğu için beni dikkate almadılar. mutlaka bu değimi kontrol ettir.

selamlar

evet Mehmet abi her ihtimali degerlendirmek lazim. eger mondeo da bahsettiginiz sensorler var ise bi kontrol ettirmekte fayda var. ama yaz kis herzaman arac gec calisiyor. cok sicak gunlerde gunesin altinda saatlerce beklese bile gec calisiyor. :unsure2: hatta araci stop ettikten 1 saat sonra bile gec calisiyor. motor sicak oluyor halbuki. buyuk ihtimal yakit sistemiyle alakali. ve yakit sistemiyle alakali olarak sadece enjektor kutugu kaldi kontrol edilmeyen....

Yorum bağlantısı
Mehmets Kaya

bende sadece kışın oluyor yazın bu problem olmuyor. senin araçta büyük bir ihtimalle benzin geri kaçıyor. ve sanırım enjektör kütüğü içindeki basınç sensörün arızalı

inşallah sorunu giderirler.

selamlar

Yorum bağlantısı
Eray Eski

bende sadece kışın oluyor yazın bu problem olmuyor. senin araçta büyük bir ihtimalle benzin geri kaçıyor. ve sanırım enjektör kütüğü içindeki basınç sensörün arızalı

inşallah sorunu giderirler.

selamlar

evet bende aynen boyle dusunuyorum Mehmet abi. benzinin geri kacmasiyla ilgili olarak samandra ve benzin pompasini kontrol ettik orda bi sorun yok. son ihtimal enjektor kutugundeki basinc sensoru arizali. o sensor sokulup degistirilemiyor. komple kutugu degistirip deneyecez.. insallah hepimizin araclarindaki sorunlar kisa zamanda cozulurde zevk icinde bineriz :) suan tek keyfimi kaciran sorun bu..

iyi gunler...

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Eray Eski
(düzenlendi)

kuzenim bir sey farketmis. arac gec calistigi zamanlarda egzozdan siyah duman atiyormus aracim. normal tek marsla calistiginda duman vs yok. bugun emin olmak icin tekrar denedim. kuzene calistirttim, ben egzozu kontrol ettim. 5-6 saniye marstan sonra arac calisinca biraz siyah duman geldi egzozdan, stop edip tekrar calistirdi bu sefer duman falan yoktu.

arizayi yakit sisteminde ararken sizce bu durum hangi arizaya isaret ?

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Eray Eski

aklima soyle bi test yontemi geldi.

gec calisma sorunu yakitla mi alakali yoksa subablarla mi alakali bu test sonucunda ortaya cikacak :)

1- aracin benzin pompasina giden kablolari fisi cikartacam. (arac mars sirasinda benzin pompalamicak )

2- lpg nin sigortasi sokucem. ( yani araca herhangi bi yakit gelmicek mars sirasinda )

3- araci 6-7 saniye mars basicam. tabiki yakit gelmedigi icin calismicak....

sonra lpg sigortasi ve benzin pompasinin fisini tekrar takicam ve mars basacam.

benim dusunceme gore; eger araba bu islemler sonunda tek marsta calisirsa sorun subablarda...(mars sirasinda subablar isiniyor genisliyor ve kacaklar tikaniyor)

eger yine 5-6 saniye mars bastiktan sonra calisirsa sorun yakit sistemide......

bu test yontemi hakkinda ne dusunuyorsunuz ? dusuncem dogrumu yanlis mi ? yanlissa neden yanlis ? lutfen yardimci olun.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...