İçeriğe Yönlendir

Focus I - Klima Kullanımı (Auto Modu)

Yusuf Yeşilkaya

Recommended Posts

Yusuf Yeşilkaya

Klima kullanımı ile ilgili olarak 2003 model focusumda digital klima mevcut. anlayamadığım auto tuşuna bastığım zaman neye göre otomatik oluyor. Kendisini neye göre ayarlıyor. Bilgisi olan varmıdır acaba?

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Auto tuşu aktifken sizin ayarladığınız dereceye geldiğinde otomatik olarak devreden çıkıyor ve aracın içindeki sıcaklığı ayarlanan sabit tutmak için kendiliğinden devreye girip çıkıyor.Fan hızınıda kendisi ayarlıyor diye biliyorum.Yanlışım yoksa

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Forumda arama yaparsaniz, detayli cevaplara ulasabilirsiniz. Daha once detaylar paylasilmisti.

Saygilarimla.

Yorum bağlantısı
Engin Özarı

Uzun yola çıktınız, Klima derecersi 23 olaraka ayarladınız. Bir kaç saat sonra, daha ılıman bir iklim bölgesine geldiniz. Güneş var Aracın iç sıcaklığı arttı.Klima kabin muhtelifindeki ısı sensörlerinden gelen sıcaklıkları algıladı. Kabin sıcaklığı +23 üzerine çıkmaya balayınca, klima sıcak hava verimini keserek vea azaltarak, ılık, soğuk arasına geçiş yaptı. Birka saat sonra hava kapandı ve soğumaya başladı.Kabinde soğumaya başladı. Bu sefer soğuk kesilerek sıcak hava üflemeye başlayacak. Siz hiç bir ayarlama yapmadan.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Genellikle daha çok yakıt harcamanıza neden olur.

Sebepleri:

1- TAze hava girişini kapamaz. Bu nedenle soğutma ve ısıtma verimi düşer

2- Orta karar havalarda dışardan hava basarak sağlanabilecek soğutmayı klima kompresörünü devrede tutarak sağlar

3- Klima kompresörünü gereksiz yere devreye sokar,

+4- Bazı arabalarda arabaya girer girmez çok üfürmeye çalışarak gürültü yapar.

Pek tavsiye etmem. AC/OFF yapabilecek durumdaysanız o zaman auto iyidir.

Yorum bağlantısı
Saygın Can Oğuz

Ben çoğunlukla AC/OFF konumunda ama AUTO modunda kullanıyorum, gayet güzel ve dengeli oluyor. Yazın sıcaklarda ise klima açık gene AUTO. Üşütmüyor, yakmıyor geyet güzel yolculuk ediliyor. Ford'un sistemini de güzel yapmışlar. Bir kere çok sesli değil. Kullanımı kolay. AC/OFF ise her açtığınızda aynı geliyor. Ayrı bir OFF tuşu var, toptan kapayıp açabiliyorsunuz. Ben gayet başarılı buluyorum.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

ben fordların yeni klimalarını çözemedim. klima panelinde sağlı sollu 2 düğme var ve eklranda iki sıcaklık değeri oluyor. bu bmwlerdeki gibi sağ sol farklı havalandırma sistemi mi oluyor yoksa belli bir sıcaklık aralığı vermek için mi kullanılıyor. yani 16-20 derece arasında saılınm yapsın gibi.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

ben çözemedim kullanımını. bmwlerde sağ sol farklı yönetiliyor onu biliyorum ama arkadaşın mondeoda farkı hissedemdim ben.

Yorum bağlantısı
Fırat Şenol

Senin söylediğin çift yönlü klima Mustafa . Dürüst olmak gerekirse gerçek anlamda bir farklılık yarattığını çok düşünmüyorum . Daha önce Jetta , Mondeo ve Peugeot 207 'de deneme şansım oldu . Özellikle yazın içerideki hava sana çok soğuk gelmeye başlarsa kendi tarafının sıcaklığını biraz arttırıyorsun oda sana soğuk üflemeyi baya baya azaltıyor ve üşümen geçiyor . Bundan fazlasını da beklemek zaten saçma olur diye düşünüyorum . Bu arada eğer yanlış bilmiyorsam bu tip klimalar iki bölge arasındaki sıcaklık farkını en fazla 4 derece olarak ayarlamaya müsade ediyor... :rolleyes:

Yorum bağlantısı
  • 6 yıl sonra...
Murat Çeviren

Yazın klima autodayken araç sıcaklığı serinledikten sonra bu defa dengelemek için sıcak üflemeye başladı. yazın sıcak üflemesi demek biraz sonra da dengelemek için soğuk üfleyeceği anlamına gelir ki bu da hem motoru yorar hem de yakıt tüketimini arttırır.

Klimanın devredeyken sıcak üflememesi için ne yapmam lazım. Daha aracın klimasını çözemedim.

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
4 dakika önce, Murat Çeviren yazdı:

Yazın klima autodayken araç sıcaklığı serinledikten sonra bu defa dengelemek için sıcak üflemeye başladı. yazın sıcak üflemesi demek biraz sonra da dengelemek için soğuk üfleyeceği anlamına gelir ki bu da hem motoru yorar hem de yakıt tüketimini arttırır.

Klimanın devredeyken sıcak üflememesi için ne yapmam lazım. Daha aracın klimasını çözemedim.

Evet ust mesajlarda auto konumun yakiti artirdigina dair bilgiler mevcut.Ama Ben sicak ufledigini dusunmuyorum.Soguktan ciktigindan dolayi derece artirmis size oyle gelmis olabilir diye dusunuyorum..

Yorum bağlantısı
Ahmet Gül
1 saat önce, Murat Çeviren yazdı:

İçerisi yeterince serinlediyse auto mod klima kompresörünü devreden çıkarır fanı minimum seviyeye getirir. Sıcak üflemesi mümkün değil. Ben hep auto mod ile kullanırım. Yazın klima kışın kalorifer açmanıza gerek yok. Ne gerekirse araç kendi yapıyor. Yakıtı artırması mümkün ancak bunun hissedilebilir olduğunu düşünmüyorum. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Sıcak üflemez. Şahit olmadım hiç.
Soğuğun şiddetini düşürür. Üflemeyi kısar.

Sıcak üflüyorsa
İç sıcaklık sensörünü bi temizleyin. Belki doğru okuyamıyordur.

Yorum bağlantısı
Mustafa Ata

Benim aracimda klima surekli auto da 23 dereceye ayirli olarak kullanirim s.ici s.disi hep ayni sicaklik sabittir. yakiti artirdigini gormedim 2 hafta once cerkezkoyden istanbul kocaeli sakarya bilecik kutahya afyon burdur guzergahindan fethiye ye yaklasik 900 km yol yaptim yakit ortalmam 4.6lt oldu. Yine dun itibariyla fethiye antalya alanya anamur mersin aksaray guzergahindan kirsehire geldim yakitim 5.5lt olarak gerceklesti.

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış
8 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Sıcak üflemez. Şahit olmadım hiç.
Soğuğun şiddetini düşürür. Üflemeyi kısar.

Sıcak üflüyorsa
İç sıcaklık sensörünü bi temizleyin. Belki doğru okuyamıyordur.

Tatil dönüşü gece Sivas'a girerken benim araçta sıcak üfledi, 26 derecede kullanıyordum. Dereceyi düşürüp kapatıp açınca tekrar soğuğa geçti :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Levent Güzelkalp

Benim klimam da aynı çalışıyor özellikle bahar aylarında gündüz sıcak gece biraz daha ılık olduğu durumlarda klima 24 ayarlı olduğunda hava serinlemeye başlayınca baştan fan yavaşlıyor bir müddet sonra ılık(sıcak) hava üflemeye başlıyor 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
35 dakika önce, Selçuk Bakış yazdı:

Tatil dönüşü gece Sivas'a girerken benim araçta sıcak üfledi, 26 derecede kullanıyordum. Dereceyi düşürüp kapatıp açınca tekrar soğuğa geçti :)

Sivas diyorsun... Gece diyorsun.. Isıtmaya geçmesi normal :)

33 dakika önce, Levent Güzelkalp yazdı:

Benim klimam da aynı çalışıyor özellikle bahar aylarında gündüz sıcak gece biraz daha ılık olduğu durumlarda klima 24 ayarlı olduğunda hava serinlemeye başlayınca baştan fan yavaşlıyor bir müddet sonra ılık(sıcak) hava üflemeye başlıyor 

İşini yapıyor :)

Görevi 24 derecede tutmak elbet gerekeni yapacak.. 

Ancak soğuturken yapmaz bunu.. Yani dışarı 30 derece iken yapmaz.. 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

İşini yapıyor [emoji4]
26 derece ne ya. 20 derece üzeri klima açılır biz de. Sıcak oluy. Dayanamıyık.
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış
Bir saat önce, Ertan Çabuk yazdı:
3 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

İşini yapıyor emoji4.png

26 derece ne ya. 20 derece üzeri klima açılır biz de. Sıcak oluy. Dayanamıyık.

Ben sıcağı severim :) Arda'da uyuyunca bu sıcaklıkta rahatsız olmuyor. Duruma göre sıcaklığı artırıp düşürüyoruz ama genelde 26 da duruyor.

Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

alıştırma uşağı sıcağa...

Ben sıcağı severim [emoji4] Arda'da uyuyunca bu sıcaklıkta rahatsız olmuyor. Duruma göre sıcaklığı artırıp düşürüyoruz ama genelde 26 da duruyor.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış
2 dakika önce, Ertan Çabuk yazdı:

alıştırma uşağı sıcağa...

O soğuğu seviyor zaten ama uyurken en iyi o sıcaklıkta rahat ediyor :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...