İçeriğe Yönlendir

C Max 1 - Araç İçinde Su Birikmesi

Doğan Aksu

Recommended Posts

İbrahim Erdal

Merhaba arkadaşım. Daha önce benim arabada da aynı problem oldu. Servis te bir iki dakikada hallettiler. Sorun klima hortumunun tıkanması idi. ön sağ taraftan torpido altından usta elini soktu hortumu çıkardı üfledi ve taktı . Sorun halloldu. Basit bir işlem.

Yorum bağlantısı
Eray Eski

bizim mondeolarda eger kalorifer hortumlari ve petegi saglamsa o bolgeden su almasinin ilk sebebi polen filtresinin kapaginin tam oturmamasidir ibrahim hocam. bu su alma olayi periyodik bakim sonrasi falan basladiysa eger muhtemelen polen filtresini degistirdikten sonra ya kapagi tam oturtamadilar ya da tirnaklarini kirdilar.. kontrol etmenizde fayda var.

Yorum bağlantısı
Eray Eski

C- maxta polen filtresi gaz pedalının yanındadır en olmayacak şey yani

o zaman baska ihtimaller degerlendirilmeli.

Yorum bağlantısı
Batın Kırat
(düzenlendi)

Arkadaşım bu sorununun çözümünü hiç başka yerlerde arama bakman gereken 2 yer var:

1. sanruf'un sağında ve solunda bulunan 2 ea su tahliye kanalı var muhtemelen sağ tarafınaki tahliye hortumu çıkmıştır. tavan döşemesindeki yolcu güneşliğini ve tavandaki yolcu el tutumağını söküp tavan döşemesini araladığında, sağ taraftaki tahliye hortumunun çıkmış olup olmadığını görmen mümkün. sol tahliye kanalına bakmak ister isen: o zaman aynı işlemi bahsettiğim malzemelerin şoför kısmındakilerini sökerek anlayabilirisin.

2. sanruftan gelen tahliye hortumları ön camdaki sağ ve sol direkler içerisinden geçerek, her iki ön kapının araç gövdesine bağlandığı yerdeki menteşelerin oradan dışarıya hafif çıkıntı olacak şekilde lastik bir parça montajlanmıştır. bu çıkıntı takribi olarak 2 cm civarıdır ve bu parça dokunulduğunda geriye gitme temayülü gösterir. belki bu parçalardan biri içeri kaçarak sanruftan dışarı tahliye edilmesi gereken suyu içeriye veriyor da olabilir.

Sırf bu sebepten dolayı 4 hafta kadar önce orta konsol ve tüm döşemeler dahil herşeyi söküp yıkadım, araçlarımız aynı eğer sormak istediğiniz birşey olur ise söküm ile alakalı yardımcı olurum. kolay gelsin.

tarihinde Batın Kırat tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
İbrahim Ethem Çürük

arkadaşlar son durum servisin sanayide camı yaptırdığı camcı su camdan almıyor diyerek aracı servise geri gönderdi.inanın şirket patronu ulen bu suyu ben mi koyuyorum diye servisi bi ton payladı.tekrar sunroof tahliyeleri klima kalorifer hortumları kontrol edildi.servis ustaları sanayideki camcı yalan söylüyor bu camdan oluyo demez mi? aracı akşam alcaz bi yağmurlu havada tekrar bakcaz ben servislerin böyle çalıştığını bilmiyordum tam hayal kırıklığı ayrıca batın bey dediğinizi ayrıca kontrol ettircem herkese teşekkürler...

Yorum bağlantısı
Hasan Tahsin Şipit

Şaka mı bu yahu. Yağmurun yağmasını neden bekliyorlar. Hortumla su tutamıyorlar mı?

Böyle servis olmaz.

Ustaellerin gözünü seveyim.

Yorum bağlantısı
Batın Kırat

Çok geçmiş olsun tekrardan. Böyle durumlarda servisin acizliğini duyunca inanın insan kahroluyor. eğer bu işin üstesinden servis gelemiyorsa kapatıp gitsinler, pazar da liman satsınlar daha iyi.

Yorum bağlantısı
  • 7 ay sonra...
Yasin Yaman

2005 model c-max aracımın şöför ve ön yolcu kısmındaki döşemelerin altındaki pamuksu dokuda su olduğunu fark ettim.Forumdaki diğer başlıkları okudum ancak suyun nereden ve nasıl geldiğini birtürlü çözemedim.Sanruf tahliyesinde sıkıntı yok.sanrufu açığp tahliye deliklerine su döktüğüm zaman kapıların kenarından su yere dökülüyor.İçeri herhangi bir sızıntı vermedi en azından ben görmedim.Aracımı yıkadım ancak herhangi bir yerinden sı sızdığını görmedim.Acaba kalorifer tesisatından mı geliyor diyorum ancak; arabada herhangi bir su eksiltme olayı olmuyor.Kafayı yemek üzereyim yok mu? Bunun bir çaresi arkadaşlar.

Birde son olarak polen filtresini değiştirdim ve çok kirlenmiş olduğunu gördüm.Aracın içine nerdeyse hava girmiyordu.Bundan dolayı içeri su alıyor olabilir mi.Cevaplarınız ve yardımlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Muhtemelen polen filtrenizden. Ya düzgün takamadınız, ya da kap veya kapağı kırık, suyu alıyor.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

C-maxte polen filtrresi, gaz pedalını yanında dır, değişm sonrası su alacak bir yapısı yok, focusI ler gibi değildir. sunroof a baktırmalı en önce, su aşağıdan dışarıy aakıyor olabilir, ama ya borularda çatlak oluşmuşsa? bu arada motor soğutma suyunu da eksilme var mı?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

C-maxte polen filtrresi, gaz pedalını yanında dır, değişm sonrası su alacak bir yapısı yok, focusI ler gibi değildir. sunroof a baktırmalı en önce, su aşağıdan dışarıy aakıyor olabilir, ama ya borularda çatlak oluşmuşsa? bu arada motor soğutma suyunu da eksilme var mı?

Bir şey daha öğrendik :tap2:

Yorum bağlantısı
Yasin Yaman
(düzenlendi)

Suda herhangi bir eksilme yok.

tarihinde Sani Gerşon tarafından düzenlendi
Tamamı büyük harf yazmıyoruz.
Yorum bağlantısı
Tolgay Bilge

SUDA HERHANGİ BİR EKSİLTME YOK

yolcu tarafindaki dosemenin altinda 2 adet tahliye deligi olacak plastikten onun kapagi cikmis yada kirilmis olailir bir arkadasiminkinde de ayni sorun vardi o delikleri silikonla kapatti ve sorun cozulmustu bi deneyin derim yanliz dosemeyi acmaniz gerekecek!

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Erol Akkurt
(düzenlendi)

arkadaslar merhaba

2006 tdci 1,6 focus c-max im var yeni aldim sayilir yeni farkettim yedek tekerlegin yuvasinda su birikiyor anlamadim kis ayindan ciktik

yagmur yok kar yok ama su sürekli birikiyor sanki bardakla su dökülmus gibi haftada bir siliyorum bezle araba cürüyecek diye korkuyorum :)

sicak soguk terleme yapiyor desek normal bir islaklik degil anlayamadim konu hakkinda fikri olan arkadaslardan yardim bekliyorum

tarihinde Erol Akkurt tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban
(düzenlendi)

arkadaslar merhaba

2006 tdci 1,6 focus c-max im var yeni aldim sayilir yeni farkettim yedek tekerlegin yuvasinda su birikiyor anlamadim kis ayindan ciktik

yagmur yok kar yok ama su sürekli birikiyor sanki bardakla su dökülmus gibi haftada bir siliyorum bezle araba cürüyecek diye korkuyorum :)

sicak soguk terleme yapiyor desek normal bir islaklik degil anlayamadim konu hakkinda fikri olan arkadaslardan yardim bekliyorum

Stoplardan alıyor olabilir suyu...Sunroof varsa onun arka çamurluklara uzanan tahliyeleri var sanıyorum, onlara da bakılabilir

tarihinde Abdurrahman Balaban tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

4 adet tahliye var sunroofta araç eğimine göre ön yada arka taraftan su tahliye oluyor

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Arka tahliye deliklerini farketmedim ama ön taraftaki tıkalıydı..Zaten dal parçası girmiş ucu dışarıda kalmış, bir de üstüne çamur birikmiş...Bende onu görünce zafer kazanmış komutan edasıyla durumu düzelttim..İçeriden sünnet çocuğu gibi kafayı çıkardığımdan etraf kalabalıktı inceleme fırsatım olmadı, tekrarı halinde oraları da temizlemek faydalı olacaktır..:D Teşekkürler... :good1:

Servis komple sökülüp takılacak dedi, 250 lira işçilik ve olası sökme takma kaynaklı kırıklardan oluşan parça ihtiyacının da ayrıca faturalandırılacağını söyledi bu arada...

Yorum bağlantısı
Erol Akkurt

bagaj plastigini söküp baktik ama ne nemli bir yeri var nede akinti olan yer kovayla su döktük bagaj kismina su akip gidiyor bagaj lastikleri kupkuru ama bir haftada sirilsiklam olmus

Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Mustafa GÜNDOĞDU

merhaba benimde 2006 model fiestamda yağmulu  havalar da  araç ön sağ ve sol paspas altında su alma problemi var. servise götürdüm fakat problemi çözemedi. daha sonra kaporta ustasına gösterdim alttan ışık tuttular ancak  su alan yeri bulamadı daha sonra  bazı yerlere silokon çekti sonuç  aracım yine su aldı. camdan alabileceğini söylediler camı değiştirdim fakat araç yağmur yağdığı zaman yine ön sağ ve sol paspas altına su alıyor. nereden aldığını hala bulamadım 

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Cevdet Yazici

Ford muhendislerini tebrik etmek lazım, nasıl bir tahliye kanalı duzenledilerse tıkanmış, klimanın yogusma suyu sağ on zemini basacak kadar araç içine doldu, dosemeyi sokup tahliye kanalına bağlantıyı sağlayan esnek boruyu cikardigimda yaklaşık yarım bardak su boşaldı, saiye bağlı olan hortumun ucuna ilave bir hortum bağlayıp içine su ufledim ama nafile araç altında bir kaç damla su düştü,hortumdaki suyu biraz geri emince sanırım tıkanan pislik yerinden oynadı ufledigimde su güldür güldür tahliye deliğinden boşaldı, yarın kismetse zemini kurutup kapatacagim, burada paylasimda fikirlerinden faydalandigim dostlara teşekkürler,bu makine her nekadar akvaryum olmaya niyetliyse de ben asla balıkçı olmayacagim, saygılar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

merhaba benimde 2006 model fiestamda yağmulu  havalar da  araç ön sağ ve sol paspas altında su alma problemi var. servise götürdüm fakat problemi çözemedi. daha sonra kaporta ustasına gösterdim alttan ışık tuttular ancak  su alan yeri bulamadı daha sonra  bazı yerlere silokon çekti sonuç  aracım yine su aldı. camdan alabileceğini söylediler camı değiştirdim fakat araç yağmur yağdığı zaman yine ön sağ ve sol paspas altına su alıyor. nereden aldığını hala bulamadım 

Polen filtresi kontrol edildi mi?

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Abdurrahman Balaban

Bu problem konusunda daha önce açılmış konu vardı ama  çözüm detayı yoktu sanıyorum.

Bagajın sağ tarafında nem farkedince  irdelemeye başladım ve yağmurlardan sonra arttığını farkettim.3 şüpheli vardı  bana göre ilki fitillerde sorun varmıydı bakılmalıydı,bakıldı sorun yoktu,sonra stopların gövde bağlantılarından aldığını düşündük ki doğruymuş.Tabi bu durumu test etmek lazımdı pet şişeyi su doldurup stopun üst tarafından suyu dökünce aşağıdan suyu çıktığını gördüm,teşhis tamam..3. şüpheliyi de söylemek lazım bu arada sunroof tahliye hortumunun yerinden çıkmış olması ki,yan paneli açınca onuda kontrol ettim .. Eğer su stop bağlantısından girmiyorsa su testini sunroof ile yapacaktım..

Öncelikle arka stop sökülüyor araç kitapcığında bu mevcut..232 syf

tUReUuO.png

Sonra bagaj alt koruma plastiği ve yan plastik sökülecek..Yan plastik parçada tek vida var oda oradaki eşya gözü içinde,geri kalanlar trim soketler fazla hırpalamadan çekilince çıkartılır aynı dikkatle yerine takılır..

cxjGESz.jpg

ODWtdR2.png

5jvFu96.png

6lQaG2x.png

jTeEvYt.jpg

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...