İçeriğe Yönlendir

C Max 1 - Araç İçinde Su Birikmesi

Doğan Aksu

Recommended Posts

Abdurrahman Balaban

Çözüm ,bu işlemler sonunda oradaki toz toprak temizlenecek ..İşaretli bölgeye bir tarafı yapışkanlı siyah izolasyon süngeri yada çift taraflı sünger yapışkan bant yapıştırılacak.Bu arada far üzerindeki izolasyon bandı da kontrol edilecek sağlam değilse yenilenecek vs.

AdiDHoc.png

Hatta stop üzerindeki sünger sağlamsa hiçbir işlem yapmaya gerek olmayabilir,temizlenip takılır.Bende hafif kalkmaya başlamıştı onu resimlemeyi unutmuşum

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Abdullah Hacıefendioğlu

Bugün bu bilimsel çalışmalarla tarihe geçeceğine inanıyorum abi :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

Bugün bu bilimsel çalışmalarla tarihe geçeceğine inanıyorum abi :)

Esteğfirullah..Birilerine faydası dokunur diye yazıyoruz .Çeşme, cami yaptıramayacağız nasıl olsa :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Abdullah Hacıefendioğlu

Esteğfirullah..Birilerine faydası dokunur diye yazıyoruz .Çeşme, cami yaptıramayacağız nasıl olsa :)

İnan cami yaptırmış kadar olacaksın, bunlar birilerinin işine yarayacak sana dua edecekler inşallah :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Özcan Cepheci

Bende Fusion' da benzer sorun vardı ve çözüm olarak aynı yerin( kabloların stop lambasına ulaştırmak için yapılan deliğin ) biraz üzerinden cam silikonu ile ters "V" şeklinde bir şekil yaparak şiddetli yağmurlarda suyun yönünü delik kısma (Siyah padli bölüme gelmeden önce )orta kısımdan yanlara yönledirmekte buldum. Aynı zamanda stop lambasının arkasındaki yapışkan süngerimsi pad'in üzerine bol bol Wd-40 sıkıp tamamını yağladım kaportaya yapışan kısımada Yağlı el kremi sürdüm Pad'in su geçirmezliğini sağlamak için. Birkaç yıldır sorun yaşamıyorum her stop lambası değişiminde yağlama merasimini özenle tekrar ediyorum.

Yorum bağlantısı
Misafir

sunroof tahliye hortumu bagajdan geçmiyor.Başıma geldi daha önce şöför tarafında paspas altında su birikiyordu.sunroof tahliye hortumundan kaynaklanıyormuş.Tahliye hortumları ön iki kapının menteşe bağlantılarının arkasından geçiyor ve çamurlukların altından suyu tahliye ediyor.4Jhs5vG.jpg

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

sunroof tahliye hortumu bagajdan geçmiyor.Başıma geldi daha önce şöför tarafında paspas altında su birikiyordu.sunroof tahliye hortumundan kaynaklanıyormuş.Tahliye hortumları ön iki kapının menteşe bağlantılarının arkasından geçiyor ve çamurlukların altından suyu tahliye ediyor.4Jhs5vG.jpg

Yanlış...Sunroof ta 4 adet tahliye vardır 2 adet önde, 2 adet arkada

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Aydın Perçem

Çözüm ,bu işlemler sonunda oradaki toz toprak temizlenecek ..İşaretli bölgeye bir tarafı yapışkanlı siyah izolasyon süngeri yada çift taraflı sünger yapışkan bant yapıştırılacak.Bu arada far üzerindeki izolasyon bandı da kontrol edilecek sağlam değilse yenilenecek vs.

Gönderilen Resim

Hatta stop üzerindeki sünger sağlamsa hiçbir işlem yapmaya gerek olmayabilir,temizlenip takılır.Bende hafif kalkmaya başlamıştı onu resimlemeyi unutmuşum

C-Max'da da sabit konuların sayısı artıyor..

Tebrikler güzel anlatım..

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...

Selamlar,

aracımda uzun zamandır sağ ön aya altında su birikmesi vardı. olabilecek tüm senaryoları kontrol ettik. Ön cam yağmur giderleri tıkalı olabilir, sunroof tahliye hortumu yerinden çıkmış yada tıkanmış olabilir, klima su tahliye hortumu tıkanmış olabilir, kalorifer kazanı terleme/ damlama yapmış olabilir.. Bizimki sunroof kaynaklı. İşe başladım tek başıma. Gereken aletler uzun yıldız tornavida ve çok ince uçlu bir alet (plastik kapakları zararsız açabilmek için) Aslında basit bir işlem ama birazda tehlikeli. Önce tavan kaplamasını iyice aralayabilmek için sökülecekler; ön kapı fitili, arka kapının öne bakan taraftaki fitili, emniyet kemeri plastik çıkış aksamı(yukarı aşağıya ayar kısmı), üst tutacaklar, ön cam güneşlikleri, ön kelebek camı plastik iç direkleri (BUNLARI AÇARKEN ÇOK DİKKATLİ OLMAK GEREK. BEN BÜTÜN PLASTİK KLİPSLERİ (TRİM Mİ DENİYOR NE) ONLARI KIRDIM SANIRIM. ÇATIR ÇUTUR ASILMAYIN SAKIN!) sunroof çerçeve fitili. (Ön kelebek camının içinde bir ince siyah birde kalın beyaz kanatlı bir hortum var. Önce ince siyah olan sandım. Tam kelebek camın orada birleşme ek yeri var. Oradan söktüm. Üfle Üfle yok bir numara. Tam teli sokacaktım baktım hortumdan mavi su akmaya başladı damla damla. Meğer arka cam silecek suyu hortumuymuş. İyiki teli sokmadım yoksa delerdik hortumu   :shok: Sonra çatır çutur tavan kaplamasını aşağıya çekiyorsunuz. Zaten tahliye hortumunu göreceksiniz. Bende sağ taraftaki hafif yerinden çıkmış. Komple tavanı açmaya korktum. Sanki tavan sacına yapışık gibi. Sonra toplayamam diye elim girecek kadar araladım. Hortumu komple çıkardım, tel ile iyice temizledim içini. 2 mt ye yakın girdi tel. Sonra üfledim (basınçlı hava) Sıkıca taktım yerine. Aynı işlemi sorun olmamasına rağmen sürücü tarafına da yaptım. Sunroof kanalına su döktüğümde önceden ufak ufak damlarken şimdi şarıl şarıl çağladı çamurluk ve kapı altından sular..

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Soner Gültekin

şu sunroof  ve klima tahliye hortumlarının yerlerini fotoğraflayabilirmisiniz. bende de var aynı sorun. sağ ön su alıyor.  servis kalorifer peteğinden dedi. dışarda bir ustaya götürdüm. çok güldü. petekten olsa içerde buhar olur, muhtemelen tahliye hortumları tıkalı dedi ama işi yoğun olduğu için bakamadı. 

Yorum bağlantısı

şu sunroof  ve klima tahliye hortumlarının yerlerini fotoğraflayabilirmisiniz. bende de var aynı sorun. sağ ön su alıyor.  servis kalorifer peteğinden dedi. dışarda bir ustaya götürdüm. çok güldü. petekten olsa içerde buhar olur, muhtemelen tahliye hortumları tıkalı dedi ama işi yoğun olduğu için bakamadı. 

Bir sonraki soruna kadar fotoğraflamak zor. Peteğe en azından benim için usta kontrolü gerek. Sunroof tahliyesi, sunroof u açtığınızda aracın ön tarafında ve arka tarafta köşelere denk gelen ksımlarda sağ ve soldadır. Zaten dikkatli bakınca görürsünüz. Basınçlı hava deniyor ama hortumlar yerlerinden kolay çıkmaya meyilli. Tehlikeli olabilir. Sökmeden de başka nasıl yapılır bilemiyorum.

c4rFawo.jpg?1

TPxfN4d.jpg?1

Yorum bağlantısı
Soner Gültekin
(düzenlendi)

Bir sonraki soruna kadar fotoğraflamak zor. Peteğe en azından benim için usta kontrolü gerek. Sunroof tahliyesi, sunroof u açtığınızda aracın ön tarafında ve arka tarafta köşelere denk gelen ksımlarda sağ ve soldadır. Zaten dikkatli bakınca görürsünüz. Basınçlı hava deniyor ama hortumlar yerlerinden kolay çıkmaya meyilli. Tehlikeli olabilir. Sökmeden de başka nasıl yapılır bilemiyorum.

teşekkür ederim ilginize

tarihinde Soner Kültepe tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 5 ay sonra...

:flowers: Kadir Gülay bey, aşağıdaki mesajı göndermiş. Telefonunu isteyen olursa ÖM atarım. Teşekkürler Kadir Bey..  :good1:

kadir gülay

Arkadaşlar bu sağ öne akan su klimanın suyu cam sunroof değil. bu fabrika hatası. klima radyatörünün olduğu plastik genleşip aradan su kaçırıyor. benimki de aynısı olup durdu. ustaya götürdüm olmadı kendim çözdüm. tahliyeden filan değil. peteğin olduğu havuzdan kaçırıyor, ustalar bulamıyor. 532xxxxxxx arayın tarif ederim yerini kendiniz tamir edersiniz.

29.05.2014, 23:04

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Tamer Yıldırım

Benim aracımda da, aldığımdan beri garip bir koku mevcut. Sırf bu yüzden detaylı iç temizlik yaptırdım. Başlarda koku kayboldu ancak yağmurlar başladıktan sonra tekrar başladı. Uzun arayışlardan sonra sadece sağ ön döşemede ıslaklık olduğu farkettim. Döşemeyi açtıktan sonra aşağıda resimde görülen hortum'dan başka birşey göremedim. İşaretlediğim yer komple ıslak, diğer yerler kuru. Arabanın ön tarafına hortumla su tuttum ama gösterdiğim hortum dahil hiç biryerden su sızıntısı olmadı. Sadece yağmur yağdığında sorun oluyor. Sunroof ön tahliyelerde sorun yok, döktüğüm bütün su tahliye oluyor. Yaz geldiği için şimdilik sorun yok ama kış için önlem almak gerek. Yeni konu açacaktım, bu konuyu görünce konumu kendim birleştirdim. :D

oLfQXJZ.jpg?1?7571

PT4nA03.jpg?1

Keçenin altı ıslanıp, siyahlaşmış.

oGo8HPv.jpg?1

1qqWdde.jpg?1

D4CNlz4.jpg?1

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

Sağ taraftaki sunroof tahliyesinden giriyordur..Sunroofu açıp sağdaki delikten yavaşça su dök ve araç içinde sağdaki 2 adet soketin olduğu noktayı kontrol et .Oradan içeri sızıyordur

Yorum bağlantısı
Tamer Yıldırım

Sağ taraftaki sunroof tahliyesinden giriyordur..Sunroofu açıp sağdaki delikten yavaşça su dök ve araç içinde sağdaki 2 adet soketin olduğu noktayı kontrol et .Oradan içeri sızıyordur

Abi, sunroof tahliyesine su döktüğümde de bi sızıntı olmadı. Döktüğüm tüm su ön kapının ordaki tahliyeden çıkıyor. Birtek ön camın altındaki tahliyeleri kontrol edemedim. Üstteki ızgaralı plastiği çıkarmak için sileceklerin sökülmesi gerekiyor. Silecek kollarındaki somunu sökmeme rağmen Sekman'dan ayıramadım. Bu yüzdende orayı kontrol edemedim. Üstten döktüğüm su alttan çıkıyor ama yinede o alan çok geniş, belki orda biyerde kaçak olabilir diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

Abi, sunroof tahliyesine su döktüğümde de bi sızıntı olmadı. Döktüğüm tüm su ön kapının ordaki tahliyeden çıkıyor. Birtek ön camın altındaki tahliyeleri kontrol edemedim. Üstteki ızgaralı plastiği çıkarmak için sileceklerin sökülmesi gerekiyor. Silecek kollarındaki somunu sökmeme rağmen Sekman'dan ayıramadım. Bu yüzdende orayı kontrol edemedim. Üstten döktüğüm su alttan çıkıyor ama yinede o alan çok geniş, belki orda biyerde kaçak olabilir diye düşünüyorum.

Yerdeki keçeleri kaldır ,tabandaki suyu kurula sonra soketlerin tam altına peçete koy ve sunroofun sağından suyu dök bakalım ıslanıyor mu..Sonra gel burada haklıymışsın de  :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...