İçeriğe Yönlendir

Çok Acayip Bir Hararet Sorunu

Haydar Bakırcı-2

Recommended Posts

Haydar Bakırcı-2

arkadaşlar merhaba benim acayip bir sorunum var.yazın 2000 model ilk sahibi olduğumuz focus mk1 hb aracımla izine giderken 110 veya 120 km hızla uzun süre gittiğimde hararet hibresi kendi kendine kırmızıya doğru çıkıyor ama ayağımı gazdan çekmemle birlikte 1-2 saniye içinde ortaya yerine geliyor.bunun üzerine ustaların dediği ve araştırmalarıma bakarak devirdaym,devirdaym bilyası,termostat ve hararet müşürü değişti. 4-5 ay aradan sonra tekrar izine gitmek için adanaya gelirken gene tekrarladı dün yolda 110 la veya 120 ile uzun süre uzun yolda giderken kalkıyor ayamı gazdan çekince iniyor daha sonra aynı tempoda bazen 50km sonra bazen 3 km sonra gene yapıyor.ne yapmalıyım dostlar sorun ne olabilir ustaların hepsi ayrı bişi diyor...

Yorum bağlantısı
Turkay Enez

1-2 sn de normale inen ibre, sorunun elektriksel olduğunu düşündürüyor. Bu kadar kısa sürede hararet ne çıkar ne de iner, dolayısıyla mekanik parçalar (devirdaim, termostat, vs) bence boşuna değişmiş.

İlave olarak şu soruların cevabı hayırsa, sorun kesinlikle akımla (elektrik-elektronik) ilgili.

Soru1: Hararet kırmızıya çıktığında fan çalışıyor mu?

Soru2: Motorda az da olsa su eksiltme var mı?

Yorum bağlantısı
Haydar Bakırcı-2

1-2 sn de normale inen ibre, sorunun elektriksel olduğunu düşündürüyor. Bu kadar kısa sürede hararet ne çıkar ne de iner, dolayısıyla mekanik parçalar (devirdaim, termostat, vs) bence boşuna değişmiş.

İlave olarak şu soruların cevabı hayırsa, sorun kesinlikle akımla (elektrik-elektronik) ilgili.

Soru1: Hararet kırmızıya çıktığında fan çalışıyor mu?

Soru2: Motorda az da olsa su eksiltme var mı?

motorda su eksiltme kesinlikle yok,hararet kırmızıdan önce bir çizgi var sadece ona yaklaşıyor geçmiyor

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bu konuyla ilgili açılmış o kadar çok konu var ki..

Hava yapıyordur..

İyi bir ustaya gidin, aracın arkası yüksek bir yerde iken havasını alsın..

Yorum bağlantısı
Haydar Bakırcı-2

Havası alınacak, lpg var mı?

evet aracımda 1.5 sene önce takılmış tüp mevcut,

hocam bu hava tam olarak nasıl alınıyor ustalar o bu diyor anlamayınca inanıyoruz şimdi yazın bu sorun oldu saydığım parçalar değişti antifiriz dahil sorun kayboldu taki işlemler yapıldıktan 5 ay sonrası yani düne kadar hava olsa buzamana kadar zaten sorun devam etmezmiydi

Yorum bağlantısı
Savaş Değişli

Tam bu dertten muzdarip birisini buldunuz ve çözümü kesinlikle antifiriz yoğunluğu veya soğutma sistemindeki hava.İlk olarak yapmanız gereken antifiriz değerini ölçtürün,büyük olasılık -40 veya üzeri çıkacaktır,biraz antifiriz aldırın ve yerine su koydurun havasınıda adam akıllı aldılar mı elveda yalancı hararet

Yorum bağlantısı
Haydar Bakırcı-2

yarın deneyelim bakalım ama sorun uzun yola çıkmayınca çözülüp çözülmediğini anlayamam çünki şehir içinde yok bakalım hallolursa yazarım dediğiniz gibi yapınca

Yorum bağlantısı
Yusuf Yeşilkaya

Buradaki ustlar daha iyi bilirler tabiki. Ama aklıma gelen birşeyi de söylemeden edemedim; Hararek müşürünü çıkarıp altına bir pul koy, tekrar yerine tak. Bu şekilde bir deneyin. Benim bildiğim ve aynen sizin bahsettiğiniz sıkıntının çözümünü bu şekilde yapmıştık.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Pul koyma işine bulaşmayan onun başka türlü yan etkilerine maruz kalmayın.Doğru şekilde havası alınsın sorun kalmaz.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Focus I olan hararet için üretilmiş bir aparat takımı vardı hatırladığım kadarıyla özellikle lpg focuslarda oluşan hararet bu kit tertibatı ile hal oluyordu . Başka bir forumda bir arkadaş sorunu böyle çözmüştü hatta serviste takılmış diye hatırlıyorum

Evet böyle bir kit var ama gereksiz bir kit.LPG takılı bir çok focus da bu tip bir sorun yok.Mesela ben bu sorunu hiç yaşamadım...Sorun aracın hava yapmış olması.Bu da 5-10 dakikalık bir işlemle giderilebiliyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Başka foruma gerek yok..

Bu kiti bu forumda ilk taktıran benim..

Bunun hakkında Teknik Servis Bülteni var.

Parçası, hortumu, termostatı şeklinde bir kit.. Ancak:

Şimdiki servisteki ustalar bu tsb çok eski olduğu için bilmiyorlar..

Ortağımın focusa Yaşar Usta takmıştı..

Amacı, üst kapakta hava birikimini önlemek.

Yorum bağlantısı
Haydar Bakırcı-2

adana ford dan ayrılma elektirikci bir arkadaş buldum bugün işinin ehli dediler gittim.daha önceki takılan hararet müşürünün çin malı olabileceğini ve bundan ötürü yapacağını söyledi servisten 170 tl ye orjinal motocraft hararet müşürü aldık ve taktık,havayıda güzelce aldı ve allahın izni ile bidaha sorun olmaz dedi ne dersiniz eğer hala yaparsada gösterge dedi

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Gösterge değildir.. Sorununuzun müşürle çözüleceğine de inanmıyorum ama, iyi yapmışsınız.. ben çin malı müşüre güvenmezdim..

Yorum bağlantısı
Yusuf Yeşilkaya

Pul koyma işine bulaşmayan onun başka türlü yan etkilerine maruz kalmayın.Doğru şekilde havası alınsın sorun kalmaz.

Ayhan Bey benim aracımda bu sorun vardı ve pul koyularak sorun çözüldü. Ama şimdi siz öyle söyleyince merak ettim, ve içime kurt düştü. Ne gibi bir ya etki olabilir?

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Pul konulduğu zaman oluşacak gerçek hararetler zamanında fark edilmeyebilir.30 kuruşluk kar edelim derken 3 bin liralık masrafla karşı karşıya kalınabilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Haydar Bakırcı-2

Gösterge değildir.. Sorununuzun müşürle çözüleceğine de inanmıyorum ama, iyi yapmışsınız.. ben çin malı müşüre güvenmezdim..

peki sorun bunla çözülmezse napacaz ben izine geldim giderken tekrar yaparsa 68 aksarayda zor bunu çözecek usta ne tavsiye edersiniz

Yorum bağlantısı
Haydar Bakırcı-2

arkadaşlar sorunum çözülmedi gene yaptı hemde şehir icinde aynı şekilde orjinal müşürü takmamıza ,havasını almamıza,harareti 95 derece ayarını yapmamıza rağmen :(

elektirikcim abi göğsü dağıtıp bakacaz diyor napıcam ben ya

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

peki sorun bunla çözülmezse napacaz ben izine geldim giderken tekrar yaparsa 68 aksarayda zor bunu çözecek usta ne tavsiye edersiniz

Giderken 38 Kayseri'ye uğrayın...

Yaşar Usta Arkasına liftte kaldırıp havasını alsın.. genleşme kabının kapağını değişsin.. Gerek görürse termostatı değişsin..

Yapmazsa benim söylediğimi söyleyin..

elektirikcim abi göğsü dağıtıp bakacaz diyor napıcam ben ya

Göğüs falan dağıtmayın.. gerek yok, alakası da yok...

Yorum bağlantısı
Haydar Bakırcı-2

Yeni farkettim. Diyarbakır'da mısınız Haydar Bey?

yok aksarayda görev yapıyorum 68 ama şuan izinde adanadayım cumartesiye kadar

Havayı nasıl aldılar?

antifirizin olduğu su kapağını açtı ve aracın iki kere fanını devreye soktu başka şeylerde yaptı ama iyi temiz işciliği olan bi arkadaştı ford dan ayrılma kendi dükkanını açmış

Giderken 38 Kayseri'ye uğrayın...

Yaşar Usta Arkasına liftte kaldırıp havasını alsın.. genleşme kabının kapağını değişsin.. Gerek görürse termostatı değişsin..

Yapmazsa benim söylediğimi söyleyin..

Göğüs falan dağıtmayın.. gerek yok, alakası da yok...

bi usta contadan bahsetti araç soğukken su kabını doldur azına kadar dedi kapak açık kalsın aracı çalıştır dedi eğer suda köpürme olursa contadır dedi ha köpürmezse elektiriksel olabilir dedikleriniz değişti ise diyor

Yorum bağlantısı
Haydar Bakırcı-2

bilmiyorum ama bozuk olsa belli hızla uzun süre tabi gittikten sonramı yapmaya başlar ya kalkar inmez ya kalkmaz diye düşünüyorum

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...