İçeriğe Yönlendir

Çok Acayip Bir Hararet Sorunu

Haydar Bakırcı-2

Recommended Posts

Ayhan Onaran

Haydar bey daha önce size hava nasıl alınmalı bunları adım adım yazmıştım.Ancak siz de havanın aynen böyle alındığını ve sorunun çözülmediğini yazmıştınız.Ancak şimdi yazdıklarınızdan anlıyorum ki bu şekilde bir işlem yapılmamış.Fanın fişini söküp takmayla falan ilgili bir durum yok.Ya aynen aşağıda yazdığım gibi hava alacak bir usta bulun yada kendiniz bu işlemi gerçekleştirin.Aracın sağını solunu oynatarak başınıza başka dertler açmayın.Eğer antifriz seviyeniz çok yüksekse aşağıda yazılanları SU İLAVE ederek gerçekleştirin...

Arkadaşlar geçen günlerde öğrendiğim FOCUS 1 kasalarda hava alma yönetimini anlatıyorum.Eğer aracınızda ısı müşürü sorunu yoksa, bu yöntem ile aracınızın havasını tamamen almış olacaksınız..Sürekli bahsedildiği gibi araca ek bir aparat takmaya,aracı lifte alıp kaldırmaya,aracın yokuş yukarı veya aşağı durmasına falan gerek yok.Metod çok basit.Bu anlatım için fotoğrafta koyacaktım ama gerek olmadığını düşünüyorum.Adım adım yapılacakları yazayım...Anlamadığınız bir yer olursa yine yardımcı olurum.

1-Aracınızı düz bir yerde stop edin ve motorun soğumasını bekleyin..

2-Aracınız soğuduktan sonra yedek su deposunun kapağını açın..

3-Yedek su deposunun üst yanında bulunan iki hortum var.Bunlardan çamurluk tarafında olanı değil de motor tarafında olanı yerinden çıkartıp aşağıya doğru sallayın.Parmağınızla bu hortumun çıktığı deliği kapatın.

4-Yedek su deposuna antifriz ilave edin.Yavaş yavaş.Depodan taşmayacak şekilde..Acele etmeden...

5-Aşağıya salladığınız hortumdan ilk andan itibaren su akmaya başlayacak.Siz yukarıdan antifriz koydukça buradan gelen suyun rengi değişmeye başlayacak.Elinizde ki 3 lt lik antifriz bittiğinde bir müddet daha akmasını sağlayın.Seviyeye dikkat edin maksimum üzerinde kalmasın.Maksimum seviyenin biraz altına indiğinde çıkartmış olduğunuz hortumu yerine takın.

6-Yedek su deposu kapağını da kapatın.

7-Aracı çalıştırın.Araç fan açana kadar çalışsın.Aynı zamanda az önce çıkartmış olduğumuz hortumun ısınıp ısınmadığını kontrol edin.

8-Her şey yolundaysa hava alma işlemimiz bitti.

9-Antifriz seviyesini ölçün.Bulunduğunuz şehire göre dereceyi ayarlayın.

10-Bu adımları uygularsanız yalancı hararet dediğimiz hararet ibresinin sona dayanmasının önüne geçmiş olacaksınız.

Yöntem kesinlikle işe yaramaktadır.Bir çok aracın havası bu şekilde alınmıştır ve sorun çözülmüştür...Eğer sorun bunları yapmanıza rağmen devam ediyorsa donanımsal sıkıntılar vardır.

Yorum bağlantısı
Haydar Bakırcı-2

ayhan bey peki şöle bişi sorayım tamam yazdığınızı sanırım bende yapabilirim ama yanlışım yoksa aracımda saf antifiriz var sanırım 1lt su ile yapsam bu işlemi seviye ölçme aletim neyazıkki yok 1lt su halleder sanırım seviyeyi düşürür.çünkü kırmızı saf antifiriz var aracımda onun içindirki ölçüm cihazımda yok :( bunu musluk suyu ile yapmamda yaterli olurmu 1 veya1,5lt su ile

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Saf antifriz olduğundan eminseniz rengi epey koyuca duruyorsa bence 2 lt su ilave edebilirsiniz.Dinlenmiş musluk suyu koyabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Haydar Bakırcı-2

evet rengi koyu kırmızı resmen yanlışım yoksa su eklenmemişti ozaman usta bişi olmaz saf olmasından demişti çünki,ben nolur nolmaz dediğiniz uygulamayı 1,5 lt su ile yapıp deniyim çünki seviye ölçüm aleti yok bugünde yola çıkacam 1 saate kadar bi deniyim bakalım bu işlemi,gittiğim yerde ölçtürürüm artık seviyenin derecesini

Yorum bağlantısı
Haydar Bakırcı-2

çok teşekürlür umarım dediğiniz şekilde kendim sayenizde başarır ve kurtulurum bu nalet dertten

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

ayhan bey peki şöle bişi sorayım tamam yazdığınızı sanırım bende yapabilirim ama yanlışım yoksa aracımda saf antifiriz var sanırım 1lt su ile yapsam bu işlemi seviye ölçme aletim neyazıkki yok 1lt su halleder sanırım seviyeyi düşürür.çünkü kırmızı saf antifiriz var aracımda onun içindirki ölçüm cihazımda yok :( bunu musluk suyu ile yapmamda yaterli olurmu 1 veya1,5lt su ile

Göz kararı olmaz bu iş.. Her tamircide ölçüm cihazı vardır, ücretsiz ölçerler...

Serviste, ücretsiz bakım günleri var, onlar da bakar.. Derecesi ölçülmeli 25 derece civarına getirilmelidir..

Yorum bağlantısı
Haydar Bakırcı-2

ayhan bey dediğinizi nededim nasıl yaptım sonuç ne söyliyim.antifirizin olduğu kabın kapağını açtım ve motor tarafındaki ince olan hortumu çıkardım ve çıkardığım yere parmağımı koydum yavaş yavaş taşmıcak şekilde ara ara yaklaşık 1,5 ile 2 lt arası su koydum ve depodaki su maximum seviyesine geldiğinde çıkarmış olduğum hortumu tekrar parmağımı çekerek yerine güzelce taktım ve deponun kapağını kapattım ve aracı çalıştırdım akü tarafındaki fan devreye girene kadar çalıştı tabi arada bir gaz verdim devreye çabuk girsin diye fan devreye girdi ve 7-10 saniye sonra devreden çıktı aracı istop etmeden su kutusundan söktüğüm boruya dokunduğumda resmen yanıyordu çamurluk tarafındaki de aşşağı yukarı onun kadar sıcaktı su kabının altındaki radyetöre giden kalın boruya da dokunduğumda oda aşşa yukarı baya sıcaktı işlemi doğrumu yaptım ve o boruların bukadar şiddetli sıcak olması normalmi aceba?

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Evet bakalım sonuç ne olacak...Hortumların ısınması normal.Mutlaka antifriz değerinizi de ilk fırsatta ölçtürün.

Yorum bağlantısı
Haydar Bakırcı-2

ama el yakacak derecede ısınıyor ayhan bey bu normalmi özellikle o sökerek işlem yaptığım hortum ve yaptığım işlem yeterince doğru olmuşmu sizce

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Motor suyu 85-95 derece arasındadır genelde.. Bu sıcaklık ciddi derece yakıcı bir sıcaklıktır.. Bence normal..

Yorum bağlantısı
Haydar Bakırcı-2

bu söylediğim hortumların aşırı sıcak olması normal yani umarım ayhan beyin dediği şekilde havasınıda allahın izni ile doğru alabildiysem umarım sorun ortadan kalkmıştır vallaha ayhan beye başta olmak üzere çok duğacı olacağım:Dtabi fikir veren herkese ama eğer devam ederse napıcam oda aklımdan çıkmıyor doğrusu başka ne olabilir diye

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Antifrizi seyrelttiniz mi ?

Ölçüm yapıldı mı.. mutlaka yaptırın.. Antifriz fazla olunca düzgün soğutma olmaz, az olunca Aksaray'da dondurursun arabayı...

Benim personel, önceki gün Nevşehir'de focusu dondurmuş...

Yorum bağlantısı
Haydar Bakırcı-2

ölçüm yaptıramadım hocam malesef ama sanırım antifirizim saf kırmızı idi ve ayhan beyin dediği sistemi deneyerek yaklaşık 1.5 lt normal su ekleyerek dediği hava alma yöntemini denedim.demin yaklaşık 20 km lik bi düz yolda deneme yaptım git gel sabit 110km hızla bakalım şimdilik birşey yapmadı ama yarın uzun yola çıkınca belli olacak aksaraya girer girmezde antifirizi ölçtürürüm aceba kaç derece de olması lazım ortalama

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Allah'ın izniyle bu sefer düzelecek.Ben inanıyorum...Sizde kötü şeyler aklınıza getirmeyin :)

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Antifrizi seyrelttiniz mi ?

Ölçüm yapıldı mı.. mutlaka yaptırın.. Antifriz fazla olunca düzgün soğutma olmaz, az olunca Aksaray'da dondurursun arabayı...

Benim personel, önceki gün Nevşehir'de focusu dondurmuş...

Ne oldu sonra?

Yorum bağlantısı
Haydar Bakırcı-2

ne oldu derken hocam?şuan olan birşey yok birçok şey denedik,birsürü masraf edip sağlam parça bile değiştim bakalım önce allahın sonra ayhan beyin hava alma yöntemini sayasinde inşallah yarın sorunsuz gönül rahatlığı ile seyehat etmek nasip olacak inşallah

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Haydar bey arkadaş size sormamış..Mehmet abi'nin orada focusun motor donmuş onu sormuş.Bende merak ettim acaba donduğunu ne zaman anlamış ?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

ölçüm yaptıramadım hocam malesef ama sanırım antifirizim saf kırmızı idi ve ayhan beyin dediği sistemi deneyerek yaklaşık 1.5 lt normal su ekleyerek dediği hava alma yöntemini denedim.demin yaklaşık 20 km lik bi düz yolda deneme yaptım git gel sabit 110km hızla bakalım şimdilik birşey yapmadı ama yarın uzun yola çıkınca belli olacak aksaraya girer girmezde antifirizi ölçtürürüm aceba kaç derece de olması lazım ortalama

Aksarayda yaşayacaksanız 25 derece olsun..

Ne oldu sonra?

Arıza ışığı yakmış, hararet tavan yapmış...

Allahtan motordaki su donmamış sadece hortumlardaki donmuş.. Servise gitmiş, kontrol ettirmiş, bişey yok geçmiş olsun demişler...

Yorum bağlantısı
Haydar Bakırcı-2

sayın abilerim arkadaşlarım bugün geldim aksaraya ve hemet internet cafeye koştum.sorunum devam ediyor hele adanadat tekir yokuşunu çıkmam nerdeyse 1 saat sürdü.aksaraya gelir gelmez bir arkadaşın çok güvendiği bir ustaya koştum ve derdimi anlattım ilk başta usta baya baktı fanı devreye sokana kadar ısıttı vs vs ve soldaki fanın sağlıklı devreye girmediğini soketi söktüğünde kablonun birinin erime tarzı birşey yaptığını söyledi ve o kabloyu keserek haricen direk bir kablo bağladı ve soketi taktı ama servisin sahibi geldiğinde sorunu onada anlattımda ani iniş çıkış varsa kesin elektiriksel bi sorun var bu araçta dedi ve konyada bi usta tarif etti kesinlikle çözer elektiriksel se dedi.ama gelirken sorun düz yolda nerdeyse hiç yapmadı bu sefer hep rampalarda yaptı.hatta tekir rampasından taktım 5 e ve ayağımı gazda çekerek indim pozantıya kadar ve hararet hibresi bu sefer aşşağı indi gaza dokunduğumda biraz tekrar ortaya geldi.antifirizi ölçtük -28 derece napacam ben ya iyiden iyiye soğumaya başladım ya yapacağım masrafları göze alacam devam edecem yada satacam artık illallah ettim akıl verin bana nolur

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Buradan yardım ancak bu kadar oluyor..Aracınızı iyi bir ustanın görmesi şart.Giderilmeyecek sorun yoktur.Her sorunun çözümü elbet vardır.Ama pahalı ama ucuz....

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

İleri giderken hararet yaptığı yolu, yol müsait ise, geri geri çıkmayı deneyin.. bakalım yine yapacak mı..

Termostatınızı ve genleşme kabının kapağını değiştirin..

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...