İçeriğe Yönlendir

Çok Acayip Bir Hararet Sorunu

Haydar Bakırcı-2

Recommended Posts

Ali Toprak

termostatın erken açmasının ne gibi bi faydası olacak peki termostat her turlu acıyo zaten sıkıntı ordamı yoksa ısınan havanın müşürü harakete geçirmesinde mi?termostat açsa bile hava varsa yine müşürü uyaracak ve gösterge fırlayacak yanlışmı düşünüyorum

yada antifirizi inceltmenin amacı ne

antifirizim kırmızı ıcındekı yeşildi boşaltıldı kırmızı koyuldu ama tabıkı ıcınde ufak bı mıktar yesıl kaldı ama yogunluk kırmızı

Termostatın 8 derece daha erken açılması motor suyunun radyatör içerisinde daha erken soğumaya başlaması demek.Bu da hararetin fazla yükselmesini engeller..Antifiriz ne kadar yoğun olursa soğuması da o kadar geç olur.Bu araca antifirizini be kendim koydum.termostat değişim sonrası.Hiç hava felan almadım.

Yorum bağlantısı
Serdar Özmen

Termostatın 8 derece daha erken açılması motor suyunun radyatör içerisinde daha erken soğumaya başlaması demek.Bu da hararetin fazla yükselmesini engeller..Antifiriz ne kadar yoğun olursa soğuması da o kadar geç olur.Bu araca antifirizini be kendim koydum.termostat değişim sonrası.Hiç hava felan almadım.

anladım,

yani antifirizi inceltmekle iyi yapmışım fakat birde son olarak termostatı değiştirmem gerekiyo bilmiyorum belki de taktığımız termostat zaten sizin dediğiniz 74 lüktür yarın arayıp soracam bi bakalım cok sagolun

Yorum bağlantısı
Serdar Özmen

araç artık sorun yaratmıyor gibi yardımcı olan herkese teşekkür ederim çok uzun aralıklarla ama kısa vadeli yükseliyor hararet oda sıkıntı yaratmıyor çıktığı gibi hemen iniyor

Yorum bağlantısı
  • 10 ay sonra...
Tuncer Karakaya

Nevşehir'de yok ama.. Aylar önce ben sana Yaşar Usta'yı tavsiye etmiştim...

mehmet bey şu yaşar ustanın telefonunu ve işyerinin adını yerini sizden alabilir miyim?

Yorum bağlantısı
Ünal Doğar

Aksaray ford servisinde kendisi.Foruma da üye mesaj yollarsanız size döner.

Yorum bağlantısı
Adem Balta

bende iki önce antifirizi değiştirdim mavi vardı kırmızı döktük. Ama tamamen boşalmadık. sadece kutudaki bitti üzerine doldurduk. İçinde kalanla karışmıştır. Şimdilik bir problem yok.

birde daha triger kayışının ne zaman üretildiğini bilmeyen bana bilgi veren var.usta varrrrrrrrr usta var. ya işlerine gelmiyor yada gerçekten bilmiyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

mehmet bey şu yaşar ustanın telefonunu ve işyerinin adını yerini sizden alabilir miyim?

Kaçırdınız Yaşar Ustayı... :)

Yorum bağlantısı
Tuncer Karakaya

Kaçırdınız Yaşar Ustayı... :)

nereye gitti.kayseride bu işi yapacak usta  tanıdığınız var mı?

Yorum bağlantısı
Tuncer Karakaya

Ey forum sakinleri!!!!!!    Ankarada bu hava alma işini halledip yalancı hararet sorununu çözecek usta tanıdığı olan varmı? varsa acil tarafından bana bildirebilir mi 

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Aziz Yardım

2004 focus aracımın 15 gün önce antifirizini değiştirdim. daha sonra araba hararet yapmaya başladı. iki hafta uğraştım. radyatör temizliği, termostat değişimi 4-5 defa hava lama işlemi, antifiriz seyreltme hiç biri bi işe yaramadı. forumda gezerken çorum eser ford servisini okudum. bu sabah çoruma gittim. bi aparat vasıtasıyla aracımın suyu boşaltılıp tekrar dolum yapıldı. sorunum düzeldi çok şükür. çorum otogarının tam karşısı eser özel ford servisi. ustanın adı gazi tuygun. tl: 05357268835. hiç başka şeylerle uğraşmayın. bu sorunun ilacı gazi tuygun. teşekürler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Mustafa YILDIZ

Haydar Bey'in  yaşadığı probleme benzer bir problem de ben yaşadım.

Ankara'da yaşıyorum. 2 hafta önce aracıma ağır bakımları yaptırdım. Bakımdan 4 gün sonra da uzun yola çıktım (Ankara'dan Manisa'ya). Çevre yoluna çıkar çıkmaz biraz yokuş olduğunda aracın hararet ibresi kırmızı bölgeye kadar geliyordu. Ayağımı gaz pedalından kaldırdıktan  kısa bir süre sonra ortaya ( olması gerektiği yere) geliyordu. Polatlı'da bir tamirciye uğradım, bir sorun olmadığını söyledi ve havasını aldı ve yola devam ettim. Kısa bir süre sonra tekrardan hararetin yükseldiğini gördüm. Bu arada bakımları yapan usta da LPG'yi ısıtan beyin dedikleri cihazdaki sızıntılardan kaynaklı olduğunu söylemişti. Manisa'ya gittim. LPG'ci bir yere uğradım problemi anlattım. LPG'den böyle bir sorun olamayacağını söyledi. O şekilde hareret kırmızıyı göstererek tekrar ANKARA'ya geldim. 2 gün önce cumartesi günü bir tanıdık ile başka bir ustaya gittim. Sorunu anlattım hava'dan olabileceğini söyledi, aracın arkasını kriko sistemi ile kaldırarak çalıştırdı ve havayı aldı. Test için çevre yoluna çıktım rampalara geldiğimde hararet tekrardan kırmızıya dayanıyordu. Batıkent Çakırlar mevkiindeki yokuşları çıkarken bile hararet yükseliyordu. Soğuk havada düz yolda bile araç fan açıyordu. Arkadaşım Yıldırımlar Sanayi sitesindeki YÜKSEL OTO KİLİNİK'ten bahsetti ve oraya gittik. Problemi anlattım. Motorun alt su borularına baktı soğuk olduğunu farketti ve direkt teşhis koydu. Araçta "sanal hararet" olduğunu söyledi. Sıcaklık sensörünü çıkardı. Tam ne yaptığını bilmiyorum ama büyük ihtimalle contayı değiştirdi veya benzer bir şeyler yaptı. Sensörü tekrar taktı. Aracı test modunda çalıştırdı ve motor sıcaklığını gösterecek şekilde ekrandaki menüleri değiştirdi. Aracımı götürdüğüm götürdüğüm diğer ustalar bu ekrana hiç bakmamışlardı. Araç 1-2 saate yakın rolentide çalıştı. 102°C'de fan açıyor, 99°C'de fana kapatıyordu. 3   kez fanın açılıp kapanmasını bekledik ve sonrasında test sürüşüne çıktım. Sabahtan hararetin yükseldiği yokuşları tekrar çıktım ve hiç bir şekilde hareretin kırmızıya gelmediğini gözledim. Fan bile açmadı çünkü yolda giderken bir yandan da motor suyu sıcaklığını kontrol ettim. 100°C'den yukarı çıkmadı.

Bu şekilde benim aracımdaki sorunu çözdük. 

Saygılar.

Yorum bağlantısı
Cem Yilmaz
(düzenlendi)

Haydar Bey'in  yaşadığı probleme benzer bir problem de ben yaşadım.

Ankara'da yaşıyorum. 2 hafta önce aracıma ağır bakımları yaptırdım. Bakımdan 4 gün sonra da uzun yola çıktım (Ankara'dan Manisa'ya). Çevre yoluna çıkar çıkmaz biraz yokuş olduğunda aracın hararet ibresi kırmızı bölgeye kadar geliyordu. Ayağımı gaz pedalından kaldırdıktan  kısa bir süre sonra ortaya ( olması gerektiği yere) geliyordu. Polatlı'da bir tamirciye uğradım, bir sorun olmadığını söyledi ve havasını aldı ve yola devam ettim. Kısa bir süre sonra tekrardan hararetin yükseldiğini gördüm. Bu arada bakımları yapan usta da LPG'yi ısıtan beyin dedikleri cihazdaki sızıntılardan kaynaklı olduğunu söylemişti. Manisa'ya gittim. LPG'ci bir yere uğradım problemi anlattım. LPG'den böyle bir sorun olamayacağını söyledi. O şekilde hareret kırmızıyı göstererek tekrar ANKARA'ya geldim. 2 gün önce cumartesi günü bir tanıdık ile başka bir ustaya gittim. Sorunu anlattım hava'dan olabileceğini söyledi, aracın arkasını kriko sistemi ile kaldırarak çalıştırdı ve havayı aldı. Test için çevre yoluna çıktım rampalara geldiğimde hararet tekrardan kırmızıya dayanıyordu. Batıkent Çakırlar mevkiindeki yokuşları çıkarken bile hararet yükseliyordu. Soğuk havada düz yolda bile araç fan açıyordu. Arkadaşım Yıldırımlar Sanayi sitesindeki YÜKSEL OTO KİLİNİK'ten bahsetti ve oraya gittik. Problemi anlattım. Motorun alt su borularına baktı soğuk olduğunu farketti ve direkt teşhis koydu. Araçta "sanal hararet" olduğunu söyledi. Sıcaklık sensörünü çıkardı. Tam ne yaptığını bilmiyorum ama büyük ihtimalle contayı değiştirdi veya benzer bir şeyler yaptı. Sensörü tekrar taktı. Aracı test modunda çalıştırdı ve motor sıcaklığını gösterecek şekilde ekrandaki menüleri değiştirdi. Aracımı götürdüğüm götürdüğüm diğer ustalar bu ekrana hiç bakmamışlardı. Araç 1-2 saate yakın rolentide çalıştı. 102°C'de fan açıyor, 99°C'de fana kapatıyordu. 3   kez fanın açılıp kapanmasını bekledik ve sonrasında test sürüşüne çıktım. Sabahtan hararetin yükseldiği yokuşları tekrar çıktım ve hiç bir şekilde hareretin kırmızıya gelmediğini gözledim. Fan bile açmadı çünkü yolda giderken bir yandan da motor suyu sıcaklığını kontrol ettim. 100°C'den yukarı çıkmadı.

Bu şekilde benim aracımdaki sorunu çözdük. 

Saygılar.

Gittiğiniz, usta diye nitelendirdiğiniz kişi, muhtemelen sensörün altına pul koymuş. Arızayı gizleme yöntemini seçmiş gibi gözüküyor.. Malesef piyasada bu tip kişiler çok fazla..

Aracınıza yetkili serviste baktırmanızı yada Ankaradaki arkadaşlardan bu işten gerçekten anlayan kişilerin iletişim bilgilerini alarak düzgün bir servise gitmenizi önerirrim.

tarihinde Cem Yilmaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Kemal İneç

Mustafa Bey sorununuz düzeldi mi bilmiyorum ama bir çok muhtemel sebebi var yalancı hararetin benimde başıma geldi servise sabah 8de girdim akşam 6da anca çıktım önce sanayiye gittim tabi orada Termostatı çıkardılar içinde 1mm çapında boncuk gibi birşeyi çıkarıp o şekilde geri tatlılar neymiş bunun oynak olmasi lazim mis ondan yapıyorMuş tabi olmadı o dediğiniz ekrandan işi kontrolüde yaptı paşam tamamdır diyip 130tlmi attı cebine sonuç hüsran sonra direk servise gittim özel servis orada hararet müsürü değişti oldu gibi dedik test esnasında yine yaptı havası alındı tabi fordun önerdiği şekilde garip bi hava alma sistemleri var onda olmadı hortumlar kontrol edildi oda olmadı Enson devir daim pompası söküldü bingo soldaki poyra ile sağdaki pervane bağımsız çalışıyor yani pompa nakavt kafasına göre suyu gönderiyor kafasına göre göndermiyor şükür en sonunda 10 saatlik araştırma sonucu sorun çözüldü tekrar ederse bunları göz önünde bulundurun derim çoğu usta yalancı hararet nedir onu bile bilmiyor

Yorum bağlantısı
Mustafa YILDIZ

Kemal Bey merhaba,

Benim arabada da devir daim pompasını değiştirmiştik sonrasında böyle bir problem ortaya çıktı. Şimdilik bir sorun yok, arasıra aracı çalıştırıken test modunu açıp motor suyu sıcaklığını kontrol ediyorum. Bir sorun yaşamadım henüz.

Acaba devir daim pompasını değiştirirken montaj hatası mı oldu merak ettim şimdi. 

Teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Mustafa Merzifonluoğlu
(düzenlendi)

Antifriz değişimi/takviyesinden sonra hararet sorununu bende yaşadım, aynı yukarıda anlatılanlar gibi rampada kırmızıya hareket daha sonra rampa bitince aniden normale dönüş. Aracı çok kullanmadığım için bir iki sefer gerçekleşen bu durumdan sonra fırsat bulduğumda hararet sorununu hallettik. Öncesinde lastik tamiri için gittiğim sanayide uğradığım bir kaç tamirci yine yukarıda bazı arkadaşların başına gelenler gibi kimi parçaları değiştirmek istediler ancak ben izin vermedim. 

Ankara'da olan veya Ankara'ya yolu düşenler için benim tavsiyem Öner Otomotiv Tuncay Usta, Ankara Şaşmaz. Ankara'ya taşındığımdan bu yana aracın diğer bazı sorunları için de gittim ve ustanın usta olduğunu anlamış olduk. Üyelerden Ankara'da olan çoğu arkadaş zaten onu biliyor, bu nedenle allayıp pullamadan sadece ustayı öneriyorum.  

tarihinde Mustafa Merzifonluoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...