İçeriğe Yönlendir

Kış Bakımı ve Antifriz

Aykut Gürkan

Recommended Posts

Mustafa Öztemiz
Merhaba arkadaşlar

Benim 1.6 focusm var ancak araban cok sık antifriz eksiltiyor.Baktım motoryağına karıçırmıyor radyatöre ve hotumlarınada baktım dışarıya birkaçak veya damlama yok.Gerçi servise götürecğim ama belki sizin başınızada gelmiştir diye bir ön bilgi alayımdedim.

cevaplarınız için şimdiden teşekürler

Bundan önceki aracımda aynı o şekildeydi (polo) en son yolda bıraktı. Motor kapağında kılcal çatlak oluştuysa yani daha önce hararet yaptı ve conta yaktıysa bu şekilde oluyor. Büyük ihtimalle sizin aracınızda da öyle olmuş geçmiş olsun.

Yorum bağlantısı
İrşat Kandemir

Benim focustada vardı aynı sorun uzun aramalar sonucunda lpg buharlaştırıcıya giden hatta buldum.Fakat eğer kaçağı bulmak istiyorsanız motor soğukken arayınız.Banada söylenen buydu öyle yaptım ama elle su borularının altlarını kontrol en sağlıklısı bence

Yorum bağlantısı
Yaşar Demirci

lpg beynine giden T hortumlarını kontrol edin. termostat yuvasını da kontrol edin

Yorum bağlantısı
Yakup Başaran
lpg beynine giden T hortumlarını kontrol edin. termostat yuvasını da kontrol edin

+10

Genelde o TE'lerden kaçırıyor. Kelepçelere bir bakın. Plastikse metal yapın. Geçmiş olsun.

Yorum bağlantısı
Süleyman Çetin

Antifiriz eksiltme olayı benim Fiesta'da da vardı. Su deposunun görünmeyen yerlerinde çatlaklar varmış onadan kaynaklanıyormuş. Depoyu yeniledik sorun ortadan kalktı. :rolleyes:

Yorum bağlantısı
  • 7 ay sonra...
Semih Saner
(düzenlendi)

Yapılması gereken kışlık bakımlar basitçe nelerdir?

Teşekkürler; ilginiz için...

tarihinde Ayça Şimşek tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sadettin Çelik
(düzenlendi)

1.Antifiriz kontrolü.

tarihinde Sadettin tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Semih Saner
Lastik, fren, ısıtma sistemi, soğutma sistemi kontrolleri.

Teşekkür ederim...

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Kışın soğutma sistemi cam kapı kolları mı oluyor :(

:(

Motor soğutma sistemi Hakaan.. Yani antirifiz seviyesi :shok:

Ayrıca; güzel bir noktaya değindin..

Klima yaz kadar olmasa da kışın da buğu çözmek için çok lazım oluyor..

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Lastikler kontrol edilebilir,

cam suyuna donmasına karşı bir miktar antifriz konulabilir,

kapı fitilleri plastik bakım ürünleri ile beslenerek soğukta donmaları önlenebilir,

cila ile koruma altına alınabilir.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Semih bey, avatırınız kural dışı olduğu için sildim.

Lütfen kurallarımızı gözden geçiriniz.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
cam suyuna donmasına karşı bir miktar antifriz konulabilir,

Antifiriz olmaz.. Yağlıdır..

Alkol koyulmalı.. Veya bundan alınmalı

k_cam_suyu_1.JPG

Yorum bağlantısı
Turkay Enez
(düzenlendi)

Toparlayacak olursak,

Lastik diş derinliği 2 mm nin altına düşmüşse lastikler kışa girmeden yenilenmeli, (Mümkünse kış lastiği takılmalı),

Zincir bagajdaki yerini almalı, (Zincir takılacağı zaman jant kapaklarını çıkarmak; alaşım janta zincir takılacaksa jantın çizilmesini önlemek için araya karton yerleştirmek unutulmayacak.)

Bakım zamanı yaklaşmışsa kışın girmesini beklemeden yağ ve filtreler değiştirilmeli,

Bujiler 40 bin km yi geçmişse değiştirilmeli.

Antifrizli cam suyu konulmalı, (Önemsiz gibi görünmesine rağmen çok önemli, çünkü depoda sadece su varsa suyun donma ihtimali yüksek.)

Eski araçlar için (soğutma sisteminde sadece su varsa) motor suyuna %50 oranında antifriz ilave edilecek,

Akü 4-5 yıllık olmuşsa ve marş sırasında nazlanıyorsa (Kışın ortasında iflas ettiğinde keşke daha önce değiştirseydim dememek için) gözünün yaşına bakmadan çöplüğe gönderilmeli.

El freni çok yukarda kavramaya başladıysa, ya fren balataları bitmek üzeredir ya da ayar gerektiriyordur. (Kışın karlı buzlu yollarda frenin dengesi için bu da unutulmamalı.)

Yedek lastik havaları da kontrol edilmeli. (İnce lastik varsa havası 60 psi ye ayarlanmalı)

tarihinde Turkay Enez tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Sedat Can

Herkese merhabalar, malum kış geldi artık. Kış bakımında ilk akla gelen antifiriz oluyor. Geçen gün antifirizi ölçtürdüğümde -18 çıktı. Ankara'da hava şartları bu derece kötü olmasada işi şansa bırakmamak adına su kabından yaklaşık 1 lt. alıp yerine 1 lt. antifriz eklemeyi düşünüyorum. Mobilin kırmızı antifrizini piyasada bulamadım, ford yedek parça sitelerinde genelde "Veritas" marka (sanırım Alman malı) kırmızı antifriz bulunuyor. Bu markayı tavsiye edermisiniz, ya da tavsiye edeceğiniz daha iyi bir marka var mı?

Ürün bu:

veritasm.jpg

Yorum bağlantısı
Yetkin Akın

Ben Veritas isimli antifrizden 2 yıl önce dolum yaptım halen kullanmaktayım bir sorun yok.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Markaları bilemem ama gereği halinde servisten orjinalini - üstünde Ford onaylı bilgisi yazanı alıp ilave ederdim.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Mobil baktım da kırmızı dediğiniz gibi yok...Mobil yerine benim ilk tercihim Opet olurdu.

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

bende mavi var. yokuş yukarı çok sıkıştırırsam ara sıra hararet yaptım diyor, ama şimdiye kadar bi sorun olmadı. geçen tamircim kırmızı ile değiştirelim dediler de, fiyatı çok geldi yaptırmadım. zaten hararet sorununa da çözüm olacağını sanmıyorum.

Yorum bağlantısı
Sedat Can
Markaları bilemem ama gereği halinde servisten orjinalini - üstünde Ford onaylı bilgisi yazanı alıp ilave ederdim.

Ford kullanım kılavuzunda WSS-B97 M44-D Motorcraft marka antifriz kullanmayı öneriyor, ancak piyasada böyle bir ürün yok. Aynı özellikte FMY marka antifriz var. Ancak çoğumuz fordun orjinal yağı motorcraft olduğu halde bunun yerine Mobil kullanıyoruz. Bu durumda "Veritas" marka antifriz seçiminde umarım sorun olmaz.

Yorum bağlantısı
Orkun Özbay

WSS-B97 M44-D ford'un onay kodu bildiğim kadarıyla mobil opet ve totalde var

fmy'de opet'in üretimi.

fmy'nin satış fiyatı 1 lt 9.50 lira

3 litre 27.50 lira

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...