İçeriğe Yönlendir

Kış Bakımı ve Antifriz

Aykut Gürkan

Recommended Posts

Taner Dağlıgil

Bugün Astranın antifriz değişimi için servise gittiğimizde, mobil önerdiler bizede.

Renk bakımından artık kesinlikle kırmızı olması gerektiğini söylediler. Renk neden bu kadar önemli ?

Yorum bağlantısı
Engin Ünal

motor soğotma sıvısının derecesi kaç olmalı , benimki -25 derece çıktı yeterlimidir.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran
motor soğotma sıvısının derecesi kaç olmalı , benimki -25 derece çıktı yeterlimidir.

Evet yeterli...Eskişehir de hava sıcaklığı -25 altına düşmez.

Yorum bağlantısı
Orkun Özbay

kırmızı-pembe diye piyasada geçen antifrizler organik antifriz ,

organik antifrize üreticiler 2o yıl özelliğini kaybetmez diye ve motora zararı olmaz diye satıyorlar.

diğer mavi-yeşil antifirizlerin zaman içinde ,motordaki metal aksama ve hortumlara zarar verdiği söyleniyor

Yorum bağlantısı
Sedat Can

Antifirizin kırmızı renkte olması gerektiği konusunda hemfikiriz. Bu konuda en iyi kaynağın aracımızın kullanma kılavuzu olduğunu düşünüyorum. Ancak koyacağımız kırmızı veya yeşil antifirizin markası motor yağında olduğu gibi çok önem arzediyor mu? Otomobil markasına göre antifiriz markaları farklılık gösteriyor mu?

Yorum bağlantısı
Orkun Özbay

bence farketmez , ama dediğiniz gibi aracın kitapçığında yazan specleri karşılayan antifrizi , motor yağını

ve diğer sıvıları kullanmak daha mantıklı.

tabi biraz ticari yönlendirmelerin de kurbanı olmuş oluyoruz göz göre göre :D

Yorum bağlantısı
Kayhan Kaynak

Antifriz konusu aklıma takıldı biraz. Kırbısta malum havalar 0 derecenin altına düşmüyor hiç. Antifriz kullanmak yinede gereklimidir.? Yoksa kullanmasakta olurmu?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Antifriz sadece donmaya karşı kullanılmaz, suyun dolaştığı yerlerin sağlığı, soğutma verimin artırması etkisi de vardır, dünyada hiçbir fabrikadan antifrizsiz su ile motor çıkmaz.

Yorum bağlantısı
  • 5 hafta sonra...

Önceden antifriz seviyem motor soğukken max. çizgisine yakın, sıcakken max. çizgisinin üstünde olurdu. Birkaç gün önce motor soğukken kaputu açtığımda seviyenin tam min. çizgisinde olduğunu gördüm. Bugün de yine böyleydi. Motor çalışırken kontrol ettim, sızdıran biryer gözüme çarpmadı. Park ettiğim yerde de bir ıslaklık görünmüyor. Bu durum normal mi yoksa biryerlerden sızdırdığı kesin mi?

Bugün bir ustaya sordum kaloriferi çok kullandıysan buharlaşmış olabilir bende de oluyor dedi. Bir tanıdığım da antifriz al ekle biraz bişey olmaz dedi. Emin olmadan birşey yapmak istemedim sizce ne yapmalıyım?

(Araç LPG li. 1 yıldır bende, şimdiye kadar hiç azalma olmamıştı böyle. Antifirizin en son ne zaman değiştiğini bilmiyorum.)

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Sorduğunuz ne ustası :) bina dış cephe kaplama ustası olabilir mi? Motor soğukken nerede duruyor bakın, gereği var ise 1 bardak içme suyu ilave edin, işlem tamam.

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)
Sorduğunuz ne ustası :) bina dış cephe kaplama ustası olabilir mi? Motor soğukken nerede duruyor bakın, gereği var ise 1 bardak içme suyu ilave edin, işlem tamam.

Durduğu yerde bir iz görünmüyor. Sorduğum oto elektirikçisi ama o kadar da motordan anlar diye sordum. Bende zaten gereği olup olmadığını nerden anlayacağımı anlamadım :) 1 bardak su ekliyim ama içindeki nerden uçtu?

tarihinde Misafir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sedat Can
(düzenlendi)

Çağlar abi "birdaha o ustaya selam bile verme" demeyi unutmuş :nazar:

tarihinde Sedat Can tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Erhan Doruk

soğutma suyunun derecesini ölçtürüp -10C , -15C seviyelerindeyse elletmeyin. tümünü değiştirmenize gerek yok.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Konan antifrizin rengi mavi - yeşilmiydi, ilave edilmeden önce motordaki suyun orjinal rengine dikkat ettinizmi?

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran
yeşil di konan da yeşil di .renk değişimi olmadı. neden sordunuz?

O zaman hiç bir sorun olmaz.Uygulama doğru.-20,-25 derece de olması gerekli...1 Lt ekleme ile bu sağlanıyorsa değişime gerek yok.Verdiğiniz para da normal.10 TL antifriz için 10 TL de ustaya el emeği vermişsiniz...

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Turuncu ise organiktir.Anladığım kadarıyla ustanız 1 lt motor suyunu boşaltıp üzerine 1 lt antifriz koymuş...Boşaltımı da hortum çıkartarak yapmış.Bunun yerine yedek depodan 1 lt çekmesi lazımdı.Antifrizli su doğaya zararlıdır.Siz yinede aracınızda değen yerlere su dökün...Neticede kimyasal madde.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Rıdvan Bakkal
En ideal -15 ile -20 arasıdır. Kırmızı antifree kullansaydınız :D

En ideal %50su-%50antifriz karışımıdır, onun da derecesi -37'dir.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
neden kırmızı dediniz kırmızının ne özelliği vardır.

Kırmızı olan organiktir.. Fordlarda organik kullanılır...

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

İkisi de aynı antifiriz..

Biriniz turuncu demişsiniz.. öbürünüz kırmızı...

ikisi de organik..

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Kırmızı ile turuncu denilen aynı,yeşil ile mavi denilen de aynı :) Yani dört değil 2 renk antifriz var.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...