İçeriğe Yönlendir

Siyah İncim Ghia-X Mondeom

Mehmet Kaya

Recommended Posts

Mehmet Kaya

Aracımı tanıtma vakti geldi. Gerçi daha önce Evren Bey bir tanıtım yapmıştı sağolsun. İlkönce aracı almamda yardımlarını esirgemeyen ve fordclubta ilk yüz yüze tanıştığım değerli insan Evren İskent’te ve forumdan desteklerini esirgemeyen arkadaşlara teşekkür ediyorum.
Aracı 1-Aralık-2010 tarihinde 25.250 aldım. 2004 Monde Ghia-x Otomatik Benzinli.Simli siyah diyorlar.Km servis onayıyla orijinal 104.400km de aldım. Sabah son baktığımda 130bin km. Almadan iki gün önce LGP kiti takılmış ve onu ben ruhsata işlettim. Aracın darbesi boyası yok dedi servis. Ancak forumdan bir arkadaş bu aracın daha önce arkasında ezikler olduğunu söyledi. Uzun ve detaylı incelemem sonucunda bagaj açma düğmesinin üzerindeki parçada 4 tane çok küçük ezik izleri var.Buda dert değil.

Formla tanışmam nasıl olduğunu hatırlamıyorum ama tahminim mondeo ile ilgili araştırma yaparken tanışmış olma ihtimalim var. İlk aracım 1987 Ford Taunus GL 1.6 ve ikinci aracım 6 ay gibi uzun arayış sonucunda temiz MKII mondeo bulamayınca mecburen 1997 Opel Vectra GLS 2.0 aldım. Gerçekten gidişi mükkemmel araç. Ama ocağıma incir ağacı dikti J 2.5 yıl kullanmak zorunda kaldım ve 50bin km yol yaptım ve sattım. Artık hayalime kavuşma zamanı geldiğini düşündüm ve yine 6 ay gibi arayış içerisinde yaklaşık 10 araca talip oldum hepsinde sorun çıktı. En son Ankara’da bir araca talip oldum gece saat 23:30 gibi Evren Bey detaylı bir araştırmanın sonunda araçtan vazgeçirdi.Benim araç için yaptırdığım gbt te aracın 7. sahibi ben olacaktım Evren Bey olmasaydı J. Forumda Özgür Karaçaylı’nın aracına talip oldum. Araç gerçekten güzeldi ancak fiyatta anlaşamadım ve Bursa’da birtane buldum ve gittim aldım. Şayet bu araç olmasaydı İstanbul’a geçip Özgür Karaçaylı’nın aracını alacaktım. Aracı aldım ve 36 saat uykusuzluğun arkasından akşam saat 6 gibi yola çıkıp Ankara’ya geldim ve iyiki almışım dedim. Ankara’ya geldiğimde Evren Beyle yüz yüze tanışma şerefine nail oldum. Aracı kontrol etti ve onay verdi ve içim rahatladı ve hayalime içim rahat bir şekilde kavuşmuş oldu.

Aracı aldıktan sonra yaptıklarım;
1-İlk olarak stopları makyajlı stoplarla değiştirdim.
2-Aracın içi krem olduğu için 2mm masaüstü şeffaf naylondan paspasların üstüne ve bagaja koruma yaptım. Kirlendiğinde siliyorum temizleniyor.
3-Aldığımın ilk haftası antifirizi değiştirdim ve devirdaim pompası arızalandı. Yenisiyle değiştirdim.
4-Hiç bir sıkıntı yoktu ancak parlama oluyor diye şarj dinamosunu elden geçirttim.
5-Akü bir defa yolda bıraktı (sisler ve park açık kalmış J ) birkezde Ankara’da boyakoruma atarken bitti. Baktım yolda kalmaya gerek gittim aküyü değiştirdim.
6-Bir çift kar lastiği 4 adet te dört mevsim lastik aldım(1 yıl daha götürür dediler güvenemedim)
7-Teker bilyesinden hafif ses geliyordu. Rahatsız oldum değiştirdim.(Başkası değiştirmezdi eminim)
8-Plakaları kalın yazdırıp araca silikonla yapıştırdım.
9-Koltuk dişlisi sorunluydu Şefkatli Adminimiz Serkan abi aracılığıyla onuda değiştirdim.
10-Koltuk ısıtmalarda sorun vardı onunda içinden kablo kopmuş onuda yaptırdım.
Ufak tefek yine bazı sıkıntılar çıkardı ama onlar göze görünmüyor opele göre J
Artık içime sine sine biniyorum.

Tek şikayetim şehir içinde biraz fazla yakıyor. 17 lt buluyor. Ancak sabah trafiğinde 9 km yolda 11 kırmızı ışık bir okadarda yollara açılmış kanal hepsinde durkalk var.Biraz bu üzsede ama her koşulda çokkkkk memnunum.

Şu anki planlarım arasında şöfor koltuğunun kumaşı yüzünden aracın tüm kumaş bölümlerini değiştireceğim. Orjinal kumaşını arıyoruz. Oda aracın koltuklarını temizlettim. Orada bir delik vardı aracın kumaşının görüntüsü çok yıpranmış görünüyor ve kir yüze çıktı gibi. Amcam döşemeci araştırıyor siyahının bulmuş orjinal krem bakıyor. Belki uygun fiyata deride bulursam onuda değiştireceğim.Şanzuman yağını değiştirmeyi düşünüyorum.Tüm sıkıntılarım bitmiş olacak inşallah.
Saygılarımla.
4a7a.jpg

pour.jpg

jl7e.jpg

q7nf.jpg

gaex.jpg

3c7i.jpg

Şoför koltuğundaki şekil bozukluğu beni rahatsız ediyor.Herks temiz bulsada. Detaylı temizlikliten sonra bu hale geldi.

ybgs.jpg

lihc.jpg

Ayak paspaslarına 2mm naylonla koruma yaptım

t2xq.jpg

Bagajada aynı naylonla havuz yaptım.

fdqq.jpg

Ön kaputta Taş izleri var onlardan kurtulmanın tek çaresinin boyatmak olduğunu söylüyorlar. Kararsızım :(
y7d8.jpg

Vites kolununda aşınma var. Ankara'da çıkmacılara uğrayacam bunun için.

3ayv.jpg

Bir yıl içerisinde yaşadığım ufak tefek sorunlarda benden desteklerini esirgemeyen düm dostlara teşekkür ediyorum. Evren Bey siz hakkınızı helal edin. Sizin başınızı çok ağrıttım :)
Saygılarımla

• Beğen 14
Yorum bağlantısı
Fazlı Özdemir

Güle güle kullan Mehmet Hocam. Birgün yakından da görmek nasip olur umarım. Sanayide iyi bir oto döşemeci biliyorum. İki arkadaşım sıfır km araçlarına koltuk döşemesi yaptırdılar koruma amaçlı. Çok güzel oldu. Detaylı incelenmezse orijinal olmadığı dahi anlaşılmıyor. Bir gidip göstermekte yarar var.

Yorum bağlantısı
Mehmet Pınar

valla racınız gerçekten harika görünüyor..Kazasız belasız binin inşallah..Ahmet Kıyak kardeşimizinde dediği gibi kozmetik sorunu illaki çözülür..onlar hep zevk meselesi..Ama tank gibi bir araba+üstün yol tutuş ve sürüş keyfi bambaşkadır..Bence çok fazla bu detaylara takılmadan araba sürmenin zevkini yaşayın..Ankara gibi büyük bir şehirde her şeyin bir çaresi vardır..imkanlar çok fazla gerçekten..döşeme olsun ,çıkma parçalar olsun bunları kolayca halledebilirsiniz...ön kaput içinde boya yerine kaplama yaptırmayı düşübebilirsiniz bence..

Yorum bağlantısı
Ahmet Çankaya

aracınız tam binilecek araç...

ancak koltuk olayını bende çözmek için uğraşırdım...

aracın iç temizliği önemli benim için..

bagajdaki naylon güzelde paspaslardaki pek hoşuma gitmedi açıkçası.

ben olsam krem kauçuk paspas alır kışın kullanırdım..

Yorum bağlantısı
Hüseyin Matur

Maşalah. :nazar:

Ön kaput boyanıp şeffaf kaput koruma yaptırılmalı. Bence döşeme ve vites topuzu büyük sorun. :)

Başka eksik yok çünkü..

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Allah kazasız belasız kullanmayı nasip etsin Mehmet hocam.

X'in tadı başka. Kozmetik önemli değil. Peyder pey hepsi hallolur. Alt yapısı sağlam, güzel bir arabanız var.

Teşekkürler Ahmet Abi.Kozmetik olayını çözmek zor değil şükür amcam döşemeci :)

Güle güle kullan Mehmet Hocam. Birgün yakından da görmek nasip olur umarım. Sanayide iyi bir oto döşemeci biliyorum. İki arkadaşım sıfır km araçlarına koltuk döşemesi yaptırdılar koruma amaçlı. Çok güzel oldu. Detaylı incelenmezse orijinal olmadığı dahi anlaşılmıyor. Bir gidip göstermekte yarar var.

Teşekkürlerler Fazlı Bey. Birgün görüşelim.Hafta içi öğleden sonra müsaitim. Döşeme hususunda dediğiniz kişiyle görüşelim. Ancak amcamda döşemeci. Kendisi İskenderunda ama.

valla racınız gerçekten harika görünüyor..Kazasız belasız binin inşallah..Ahmet Kıyak kardeşimizinde dediği gibi kozmetik sorunu illaki çözülür..onlar hep zevk meselesi..Ama tank gibi bir araba+üstün yol tutuş ve sürüş keyfi bambaşkadır..Bence çok fazla bu detaylara takılmadan araba sürmenin zevkini yaşayın..Ankara gibi büyük bir şehirde her şeyin bir çaresi vardır..imkanlar çok fazla gerçekten..döşeme olsun ,çıkma parçalar olsun bunları kolayca halledebilirsiniz...ön kaput içinde boya yerine kaplama yaptırmayı düşübebilirsiniz bence..

Teşekkürler Mehmet Bey.Zevkini yaşıyorum şükürler olsun. Rabbim herkese gönlündekini versin.Bir ayağımız Ankara'da olunca sıkıntı etmiyorum parça işlerini zaten Mehmet Bey.Kaplatma işini aracı komple kaplatmayı düşünüyorum. Ama herşey maddiyata dayanıyor. Ama kaput gerçekten gözümü tırmalıyor. Boyatma maliyeti serviste 250 tl ancak araç boyalı olacak insanların araca bakış açısı değişecek. Maraş ve İskenderun gibi yerlerde bu sıkıntı var

aracınız tam binilecek araç...

ancak koltuk olayını bende çözmek için uğraşırdım...

aracın iç temizliği önemli benim için..

bagajdaki naylon güzelde paspaslardaki pek hoşuma gitmedi açıkçası.

ben olsam krem kauçuk paspas alır kışın kullanırdım..

Ahmet bey aracın koltuğunun orjinal kumaşını bulduğum an değiştirecem. Amcam araştırıyor. Krem kaucuk paspasları beğenmedim. Ancak naylon kaplama fotoğraflardan daha güzel duruyor. Sanki yokmuş gibi. Ankara'daki buluşmada Erkan Ahmet Abi falan gördüler ve çok beğendiler. Canlı hali daha hoş :)

Maşalah. :nazar:

Ön kaput boyanıp şeffaf kaput koruma yaptırılmalı. Bence döşeme ve vites topuzu büyük sorun. :)

Başka eksik yok çünkü..

Teşekkürler Hocam. Ön kaputu boyatmak sorun değilde boyattıktan sonra insanların bakış açısı. Vites topuzu için şimdilik yapacak birşey yok. Ankara'yı bekleyecek. Koltuklarda amcam kumaşı bulunca değişecek inşallah.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Mehmet Bey,

İlk tanıştığımızda amaç; memnun kalacağınız bir araç almanızı sağlamaktı. Bunu başardık ama daha önemlisi bu vesile ile sizin gibi bir dost kazanmak beni daha çok mutlu ediyor.

Saygılarımla.

tarihinde Evren İskent tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Hüseyin Matur

Teşekkürler Hocam. Ön kaputu boyatmak sorun değilde boyattıktan sonra insanların bakış açısı. Vites topuzu için şimdilik yapacak birşey yok. Ankara'yı bekleyecek. Koltuklarda amcam kumaşı bulunca değişecek inşallah.

Saygılarımla.

Ben hiç takılmıyorum boya olayına. Ladanın boyatmadığım yeri kalmadı. Olmazsa nokta nokta rutüş yaptırın.

Yorum bağlantısı

İyi günlerde kazasız,cezasız,arızasız,zevk ile kullanmanı diliyorum. :good1::nazar: :nazar: :nazar: :nazar: :f1:

Mondiyi akşamda olsa canlı görenlerdenim.Oldukca temizdi, iç dış görünüm ufak tefek pürüzlere rağmen çok güzeldi.Bakımlarınıda özenle yapan bir kullanıcı olman bu mondiye bence değer katıyor.

Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

Allah nazardan, kaza ve beladan uzak tutsun. Gerçekten güzel ve yakışıklı duruyor. Bir an benim aracın temiz hali gözümün önüne geldi :)

dediğiniz gibi ufak bir döşeme operasynu istiyor gibi.

Yorum bağlantısı
Ahmet Çankaya

benimde değiştirmek aklımdan geçiyor..

arka stoplar ne kadar?

sadece camı değişiyormu stopların ?

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Güle güle kullanın, Allah kaza bela vermesin. :nazar:

Teşekkür Ederim Ümit Bey.

Mehmet Bey,

İlk tanıştığımızda amaç; memnun kalacağınız bir araç almanızı sağlamaktı. Bunu başardık ama daha önemlisi bu vesile ile sizin gibi bir dost kazanmak beni daha çok mutlu ediyor.

Saygılarımla.

Evren Bey bende sizin gibi bir dost kazandığım için mutluyum. Teşekkür ediyorum.

Ben hiç takılmıyorum boya olayına. Ladanın boyatmadığım yeri kalmadı. Olmazsa nokta nokta rutüş yaptırın.

Hüseyim hocam öyle diyorsunda bu tür yerlerde bu sıkıntı heleki tampon ve kaput boyalı ise tamam kesin önden darbeli demektir.

Kaput bu haliyle çirkin görünüyorsa, satarken ne olur diye düşünmeyin bence. Boyatın gitsin.

Bir boyanın neden yapıldığını anlayabilecek insanlar halen var ülkemizde. Anlayamayacak olan da benim arabamı almasın zaten.

Valla Ahmet abi ön ve arka tamponlar ve kaputu boyatmayı düşünüyorum. Bu işide serviste yaptıracağım en azından servis kayıtlarında olsun neden olduğu.

İyi günlerde kazasız,cezasız,arızasız,zevk ile kullanmanı diliyorum. :good1::nazar: :nazar: :nazar: :nazar: :f1:

Mondiyi akşamda olsa canlı görenlerdenim.Oldukca temizdi, iç dış görünüm ufak tefek pürüzlere rağmen çok güzeldi.Bakımlarınıda özenle yapan bir kullanıcı olman bu mondiye bence değer katıyor.

Teşekkürler Oktay Abi. Az buçuk konuşmlarımızdan nasıl özenle baktığımı tahmin ediyorsunuzdur.

güle güle kullanın allah nazarlardan korusun :nazar::)

Teşekkürler Erku Bey.

Allah nazardan, kaza ve beladan uzak tutsun. Gerçekten güzel ve yakışıklı duruyor. Bir an benim aracın temiz hali gözümün önüne geldi :)

dediğiniz gibi ufak bir döşeme operasynu istiyor gibi.

Evet Evet tam dediğin gibi senin aracın temiz hali gibi(hiç görmesekte siz bile artık hayal ediyorsunuz. ) :)

Dediğiniz gibi Erkan Bey koltuk işlem istiyor. Ancak canlı hali o kadarda kötü değil de ben rahatsız oluyorum işte.

:nazar: Maaşallah hocam. Güle güle kullanın.

Teşekkürler Zafer Bey.

benimde değiştirmek aklımdan geçiyor..

arka stoplar ne kadar?

sadece camı değişiyormu stopların ?

Ahmet Bey stoplar komple değişiyor. Depo marka var onlar biraz ucuz 150 bulabilirsin. Ancak orjnalleri 200 tl üzeri.

Maşallah Hocam :)

Teşekkürler Mehmet Abi.

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Aracınızın maşallahı var ; güle güle kullanın.. :nazar:

Vites kolunu deri kaplatın ömürlük olsun..

Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

Bu otomatiklerin vites topuzlarını yenisi ile değiştirmek mümkün mü acaba? Yeni kasaların vites topuzlaro lık duruyor. Deneyen bilen var mıa caba?

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Aracınızın maşallahı var ; güle güle kullanın.. :nazar:

Vites kolunu deri kaplatın ömürlük olsun..

Teşekkürler Ersen Bey dediğiniz doğruda orjinal halini bulursam alacam yoksa amcam kaplayacak.

Yorum bağlantısı
Ali Eren
:nazar: :nazar: :nazar: güle güle kullan Mehmet Hocam. Allah kaza bela vermesin. Fotoğrafları nerde çektin? Bu arada K.Maraş'ta hangi okulda çalışıyordun?
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

:nazar: :nazar: :nazar: güle güle kullan Mehmet Hocam. Allah kaza bela vermesin. Fotoğrafları nerde çektin? Bu arada K.Maraş'ta hangi okulda çalışıyordun?

Teşekkürler Ali hocam. Çok sağol. Fotoğraflar Ankara ve Maraş'ta çekildi. Ben Maraş Merkez de Yavuz Selim İlköğretim Okulunda görev yapıyorum.

:nazar:

tank gibi maşallah :nazar:

Teşekkürler arkadaşlar.

Yorum bağlantısı
Fatih Bayram

Mehmet hocam aracınız gerçekten çok yakışıklıymış... :good1:

Koltuk derilerini tamir vs.yapan yerler var,ufak rütuşletebilirsiniz...komple değiştirmeye gerek yok bence.

Direksiyon çok hoşuma gitti...x farkı galiba. :yes:

Taş izleri nazarlık olarak kalsın Mehmet hocam... ;)

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

İlk Ankara'ya geldiği günkü resimlerini de ben ekleyeyim. İki GhiaX bir arada.

tarihinde Evren İskent tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...