İçeriğe Yönlendir

Laptop Seçimi, Ürün, Donanım Ve Fiyat Tavsiyeleri

Özgen Acar

Recommended Posts

• 3 hafta sonra...
Mehmet Acar

Bir süredir aynı serinin core i7 sini kullanıyorum. Çok ısınıyor ve fanı neredetse hiç susmuyor.

Yorum bağlantısı
Sinan Uzundumlu

Çağlar Bey,

Önerdiğiniz makina mutlaka güzeldir fakat fiyat konusunda belirli limitim var maalesef.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Notebook güzel ancak siteden haberim yok.

14" beğenmenizin sebebi var mıdır?

İ7 740QM işlemcili alın derim

Artık üretilmiyor bu işlemciler ;)

Yorum bağlantısı
Sinan Uzundumlu

Notebook güzel ancak siteden haberim yok.

14" beğenmenizin sebebi var mıdır?

Artık üretilmiyor bu işlemciler ;)

Sık Seyahatte olacağımdan dolayı 14" istedim. Fakat 15.6" da tercih edebilirim öneriniz var ise.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Sık Seyahatte olacağımdan dolayı 14" istedim. Fakat 15.6" da tercih edebilirim öneriniz var ise.

Seyahat ediyorsanız uygundur bence. Bazı kişiler bilmeden tercih ediyor, o yüzden emin olmak için sormuştum.

İ7 gereksiz.Bütçenize göre i5 yeterli..i7 de aşırı ısınma sorunları devam ediyor..

i7'ler için bir çok notebook markası geniş fan sunuyor. Ancak i7'leri 13-14" lere koyunca, fan koyacak yer yok. 15" lerde gayet sessiz olanları bilirim.

Bu arada imkan varsa seyahat olduğundan dolayı ŞU ürünü de önerebilirim. 13" olduğundan daha kolay taşınır.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Uygun fiyata satılan i7 lerin birçoğu aşırı ısınma sorunu yaşıyor.i7 alınacaksa hakkını verip almak lazım..

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Windows7 Home Basic işletim sistemine sahip, bence home premiumdan aşağısını düşünmeyin.

İsterse işletim sistemsiz versin, problem değil :spiteful:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Özgen
(düzenlendi)

Öncelikle söylemeliyim ki ben bir bilgisayar profesyoneli değilim. Aşağıdaki öneriler tecrübeye ve sınırlı amatör bilgiye dayanmaktadır. Laptop seçiminde zorlanan kişilere yardımcı olmak için yazılmıştır.

Ekran; Küçük olanların taşıması kolay olur ama fiyatı yüksek olabilir. Ekran kalitesi ise çok önemlidir. Mümkünse ilgilendiğiniz modelin ayrıntılı incelemesini internetten bulun ve ekran özelliklerini değerlendirin. Mat-parlak arasında ise ben kesin mat olan derim. Bulunması zordur ancak özellikle ışık miktarı yüksek ortamlarda çok iyi sonuç veriyor. Yansıma minimum oluyor. Parlak olanlar arasında ise Sony gibi bazı markaların ekranları gerçekten de diğerlerinden iyidir ancak fiyat farkı da belirgindir.

Pil ömrü; Doğal olarak uzun pil ömrü tercih nedenidir ancak bu konuda da üreticinin verdiği rakamdan ziyade bağımsız testleri okuyun. Yüksek kapasiteli pil varsa ve piyasada bulunuyor ise çok önemli bir özelliktir. Benim laptopumda yüksek kapasiteli pil kullanıyorum. Üretici maks 8.5 saat kullanım süresi derken ben 5 saat civarında kullanıyorum. Ayrıca bu pil daha büyük olduğundan laptopun arkasını bir miktar yükseltiyor. Ancak bu benin için bir avantaj, kullanım kolaylaşıyor. Pil ömrünün kullandıkça azalacağını da gözönünde bulundurun.

Hard disk; Daha pahalıdır ama mümkünse 5400 yerine 7200 rpm modelleri tercih edin. Bence verdiğiniz paraya değen bir hız artışı olacaktır. Ancak hard disklerin gürültü değerleri de farklıdır. Genelde daha hızlı daha seslidir. Hız sizin için önemliyse SSD kullanan modelleri seçebilirsiniz. Çok yüksek bir hız artışı olacaktır. Gürültü de olmaz. Örnek; benim laptop, windows 7 home premium, herhangi bir özel ayar olmadan 45. saniyede internet bağlantısı dahil tümüyle açılmış oluyor. Programlar da çok hızlı çalışıyor. Tabii bu SSDler hem çok pahalı hem de kapasiteleri düşük. Gerçi kullanıcıların çoğu kendilerine gerekenden çok daha fazla kapasiteli hard disk alma eğilimindedirler. Ben 120 GBlık bir SSD diski sonradan taktım ve çok memnunum. 1 yılı geçti, 40 küsur GB henüz boş.

İşlemci; Core i3 ya da i5 bir çok kişiye yetecektir. Core i7 halen pahalı ve fiyat/performans oranı yüksek. Sabırlı biriyseniz ve sadece net sörf vb basit işler yapacaksanız atom işlemci olabilir.

Ekran kartı; Son nesil oyunlar ve grafik programlarla ilginiz yoksa basit ve ucuz bir ekran kartı size yetecektir. Fazlasına ihtiyacınız var ise ciddi bir fiyat farkına razı olmanız gerekir. Bu modeller benim ilgi alanımda olmadığından yardımcı olamam.

Rahat kullanımlı bir klavye önemlidir. Kullandığınız ortama göre aydınlatmalı olanlardan tercih edebilirsiniz. Klavye rengi, sesi ve hissi de bazı kişiler için önemlidir. Almadan önce deneyin.

Tercihen en az 3 USB bağlantısı olsun. TV bağlantısı yapacaksanız HDMI çıkış önemlidir. 64 bit windows kullanacaksanız en az 4 GB RAM bulunsun. Fazlası göz çıkarmaz ama aynı anda yüklü programlar çalıştırmayacaksanız da ödediğiniz fiyat farkına değmez. 32 bit sistemler için 3 GB yeterli olacaktır. Wifi iletim gücü de her laptopda aynı değildir. Bu bilgiyi bazı modeller için internet değerlendirmelerinde bulabilirsiniz. Bazı modeller gerçekten çok ısınır. Nitekim benim laptopun en kötü yanı da budur. Dizüstünde fazla kullanırsam gerçekten terletiyor. Ancak bu bilgiyi de sadece bağımsız değerlendirmelerden edinebilirsiniz. Ben bu dezavantajını bilerek almıştım.

tarihinde Ali Özgen tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Serdar Göktaş

paylaşım için teşekkürler :good1:

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Ali bey,

Ekran küçüldükçe fiyatıda aynı oranda küçülmüyor maalesef :) Fiyat ekranla ters orantılıdır. Tabi netbook'lardan bahsetmiyorsak.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Aynı hızda değildir ama 15.6 ekranlı laptop, MediaMArkat ta 04 Ocağa kadar 800 TL , 2mb ram li. amd dual core galiba

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

http://www.vatanbilg...aspx?I_ID=58159

şu ürünü alayım mı :D 1 saatte gidip alabilirim

Ürün gayet iyi, fiyatı da iyi. İllaki ihtiyaç varsa alabilirsin.

Aynı hızda değildir ama 15.6 ekranlı laptop, MediaMArkat ta 04 Ocağa kadar 800 TL , 2mb ram li. amd dual core galiba

AMD'nin artık esamesi okunmuyor abi. Intel i serisi işlemcileri ile toz yutturuyor. Elöver ile Demirtaş gibi :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Ürün gayet iyi, fiyatı da iyi. İllaki ihtiyaç varsa alabilirsin.

AMD'nin artık esamesi okunmuyor abi. Intel i serisi işlemcileri ile toz yutturuyor. Elöver ile Demirtaş gibi :D

şuan o dizüstünden yazıyorum :p

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

şuan o dizüstünden yazıyorum :p

Vaay, hayırlı olsun :) Acil olarak win 7 prof yüklemeni tavsiye ederim :)

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

sağol. cd bulursam yüklerim de bunun recover tuş vs var dedi çözmem lazım

Yorum bağlantısı
Ali Özgen
(düzenlendi)

Ali bey,

Ekran küçüldükçe fiyatıda aynı oranda küçülmüyor maalesef :) Fiyat ekranla ters orantılıdır. Tabi netbook'lardan bahsetmiyorsak.

Evet büyük oranda haklısınız. Ben araştırırken yeterince dikkat etmemişim. Bazı küçükler gerçekten de oldukça pahalı. Yazının içinde düzeltmeyi de yaptım. Uyarınız için teşekkürler.

tarihinde Ali Özgen tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...