İçeriğe Yönlendir

Focus 1,Km'ye,Neredeyse 1 TL Yakıyor..

Harun Aydın

Recommended Posts

Harun Aydın

Herkese selam ford focus 1,6 16 v 2001 model ambiante benzinlii arac bu arabanın bir benzin ayarı falan varmı acabaaa ????

50 tl lik benzin alıyorum şehir içi yaptığı km 55 km neredeyse 1 tl yakıo bu normalmidir neden kaynaklanır ne yapmam gerekiyor acaba bir ayar vs birşeyler varmı :) Yardımcı olun :)

Yorum bağlantısı
Onur Çam
(düzenlendi)

off çokmuş dostum bende 50 tl alıyorum 1.6 benzinli benimki de 120 km filan gidiyor şehir içinde.

tarihinde Onur Çam tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Harun Aydın
(düzenlendi)

off çokmuş dostum bende 50 tl alıyorum 1.6 benzinli benimki de 120 km filan gidiyor şehir içinde.

çok iyiyymiş ya niye benimki böyle şimdi ben benzin ışığı tam yandı gittim 50 tl benzin aldım 54 km falan yaptım yandı ışık tekrar bunun ayarı falan oluyormu acaba nedir bu ya :)

tarihinde Harun Aydın tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Eren

Sanki yakmıyor da bir yerlere döküyor gibi.

Hakikaten çokmuş. 1 liraya yakın tüketim. Akıllara zarar vallahi. :shok:

Üstadlarımız fazla yakmaya sebep olabilecek şeyleri yazacaklardır. ;)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

ayar gaz pedalına az basmada :)

50 lira aldım şu kadar gittim demekden çok depoyu fulleyip 100 km gittikten sonra yine fulleyerek bi ölçüm yapmak daha sağlıklı olur.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Harun Aydın

işte bunun sebebini öğrenmek istiyorum cok yakıyor neden??? birde kusura bakmayın konuyu yanlış yere açmışım galiba yeniyim daha alışırım :)doğru yere açtım tekrar tabiki doğru yere acmak sorunu hızlı şekilde çözmeme yardımcı olacaktır..

Yorum bağlantısı
Harun Aydın

50 lira aldım şu kadar gittim demekden çok depoyu fulleyip 100 km gittikten sonra yine fulleyerek bi ölçüm yapmak daha sağlıklı olur.

anladım kaça doluyor bu aracın depo acaba :)

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

İki ayrı konu aynı sorun için açılmaz..Kapattım..

Konuları birleştirdim ; bir ipte iki cambaz oynamıyor :p

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Harun Aydın

Konuları birleştirdim ; bir ipte iki cambaz oynamıyor :p

teşekkür ederim sonradan farkettim saten oraya açtım tekrar ben birleştiremiyorum :) zamanla öğreniriz doğru yere açarım artık..:) ama benim şu derde bi çare bulacak birisi lazım şimdi :)

Yorum bağlantısı
Fatih Bayram

Mustafa 1 lira yakan araçtan bahsediyor... :shok:

Gaz pedalını kırsa bile o kadar yakmaz...bence başka bir sorun var.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Harun Aydın
(düzenlendi)

Mustafa 1 lira yakan araçtan bahsediyor... :shok:

Gaz pedalını kırsa bile o kadar yakmaz...bence başka bir sorun var.

ya abi işte şimdi bi derde çare bulun benim ne olacak böyle akarı kokarı falan yok benzin öyle olsa fark ederim ama bilmiyorum ki neden yapıyor.

tarihinde Harun Aydın tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

ölçüm yanlış. 50 liraya şu kdar gidiyorum denirkn lamba kıstas alınıyor. olur 1 lira yakmaz 55 krş yakar. mesela ama ölçüm sağlıklı oldmadığı için fazla gelir. o araba ortalama 20 litre yakması lazım en az :D onu yakmak içinde tapagaz gidilmesi lazım. arıza lambası yanmıyorsa 20 litre yakacak adam otobanda 180-190 hiç gaz kesmeden gitse belki yakar.foc

focusun depo 55 litre lamba yandıktan onra 50 litreye yakın alıyor fulleyince. yaklaşık 220-230 lirya dolar. 50 lira zaten bi çeyrek depo etmiyor

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Harun Aydın

bu ölçüm bir sefere mahsus mu yapıldı her zaman mı böyle,aldığınız benzinde bir yanlışlık olmasın 50 tl yerine 25-30 tl lik koymuş olabilirler

30 tl likte denedim 20 tl yede 30 tlye 35 km gittim 20 tl ye 26 km yaptm şehir içi

30 tl likte denedim 20 tl yede 30 tlye 35 km gittim 20 tl ye 26 km yaptm şehir içi

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

aracı çok kısa mesafelerde ve yüksek devirde mi kullanıyorsunuz? Ama yine de ölçümde veya benzin aldığınız yerde bir sorun var.1 lira yakması demek neredeyse 25lt/100 km demek. kesin bu işte bir hata var.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Muhtemelen araç yeni alınmıştır ve bu ilk ölçümüdür diye tahmin ediyorum..

Işık ile ölçüm yapılmaz..

Doğru ölçüm için,

Depo tabanca atana dek doldurulacak.. minimum 100 km'lik bir yolculuk sonucunda, yine aynı istasyon ve aynı pompaya girilip aynı şekilde depo yine doldurulup hesap edilecek..

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Semih İzgi

Böyle bir değer mümkün değil Benimde çok ivmeli ve yüksek devirli kullandığım zamanlar oldu. Onda bile 100km'yi geçtim. Kesinlikle sorun var.

Araçta çekiş nasıl? Ben ışık yandıkdan 1 2 km sonra kesin benzin alırdım 50TL her ışık yanışında 50TL alırdım, hiç birzaman ışık 50 KM hata payı taşımadı ;) max 5-12 km menzil farkı doğardı bence ışığa güvenilebilinir..

Velhasıl kelam soruna odaklanalım aracınız haddinden fazla yakıtı tüketmiş durumda. kaput içindeki benzin hortumlarına bi göz ucuyla bakın, araçta çekiş düşüklüğü sallantı varmı bize bilgi verin. Serviste benzin hortumlarını lifte aldırıp kontrol ettirin.

Kışın fazla yakacağımız kesin ama tam gaz gidiyoruz diye km/TL yakacak değiliz ;)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Harun Aydın

aracı çok kısa mesafelerde ve yüksek devirde mi kullanıyorsunuz? Ama yine de ölçümde veya benzin aldığınız yerde bir sorun var.1 lira yakması demek neredeyse 25lt/100 km demek. kesin bu işte bir hata var.

Muhtemelen araç yeni alınmıştır ve bu ilk ölçümüdür diye tahmin ediyorum..

Işık ile ölçüm yapılmaz..

Doğru ölçüm için,

Depo tabanca atana dek doldurulacak.. minimum 100 km'lik bir yolculuk sonucunda, yine aynı istasyon ve aynı pompaya girilip aynı şekilde depo yine doldurulup hesap edilecek..

Şimdi şöyle 1-2 dk arabayı ısıtıyorum durduğu yerde sonra gittiğim yol işten eve yada oraya buraya şehir içi işte yani çalıştırdığımda max.5 km yapıyorum...

yeni aldım ama ilk ölçüm değil bunun gibi 20 tl de denedim 30 ada daha depoyu fullemek nasip olmadı 250 tl ye doluyormuş:) istasyon konusundada beypazarında shell petrol ofisi total ve bi garip markası:) benzinlik var bukadar ben po dan alıyorum burda fiyatlar sabit benzin butun istasyonlarda 4.436 cıvarında bişey yanlış hatırlamıyorsam ankarada ne kadar şuan benzin nekadara alıyosnz onu bilmiyorum burda biraz fazla ama ankaradan :)

Yorum bağlantısı
Harun Aydın

55km yi kaç günde gitmiştiniz?

4 gün abi işte işe gidip geliyorum 3 km evle iş yerinin arası öyle ufak tefek işlere yani

Böyle bir değer mümkün değil Benimde çok ivmeli ve yüksek devirli kullandığım zamanlar oldu. Onda bile 100km'yi geçtim. Kesinlikle sorun var.

Araçta çekiş nasıl? Ben ışık yandıkdan 1 2 km sonra kesin benzin alırdım 50TL her ışık yanışında 50TL alırdım, hiç birzaman ışık 50 KM hata payı taşımadı ;) max 5-12 km menzil farkı doğardı bence ışığa güvenilebilinir..

Velhasıl kelam soruna odaklanalım aracınız haddinden fazla yakıtı tüketmiş durumda. kaput içindeki benzin hortumlarına bi göz ucuyla bakın, araçta çekiş düşüklüğü sallantı varmı bize bilgi verin. Serviste benzin hortumlarını lifte aldırıp kontrol ettirin.

Kışın fazla yakacağımız kesin ama tam gaz gidiyoruz diye km/TL yakacak değiliz ;)

arabanın çekişi güzel gidişide iyi 1 inci viteste kalkışlarda çok hafif bir silkeleme oluyor ama motor soğuktan kaynaklanıyor olabilir birde araca cok az gaz vermeden pedaldan çalışmıyor gaz vermem gerikiyor illaki azda olsa ama bazende çalışıyor mesela araç stop edeyim sonra 4 5 saat sonra tek basıyorum alıyor ama 3 4 km yaptıktan sonra stop edeyim 5-6 dkika sonra tek marşta çalışmıyor gaz veriyorum biraz çalışıyor.

Yorum bağlantısı
Cihan Tiftik

Ölçüm yanlış gibi bence. Işık yandıktan sonra 50-60 km gidiyorum ben şehir içi. Tam depo bir ölçüm yapmayı deneyin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

1. Depoyu tam doldurup ölçüm yapın, 5 günde bir 50TL lik almak ile, 20 günde bir 200TL lik almanın maliyeti aynıdır, hem pompanızı da korur

2. Marşa basıp 1-2 dak. ısıtmak için beklemeyin, tüketimi artırır

3. Marş-stop arası 2-3 km lerde ise, diesel bile olsa +tüketim oluşur, zira motor ısınamaz

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Harun Aydın

1. Depoyu tam doldurup ölçüm yapın, 5 günde bir 50TL lik almak ile, 20 günde bir 200TL lik almanın maliyeti aynıdır, hem pompanızı da korur

2. Marşa basıp 1-2 dak. ısıtmak için beklemeyin, tüketimi artırır

3. Marş-stop arası 2-3 km lerde ise, diesel bile olsa +tüketim oluşur, zira motor ısınamaz

anladım abi şimdi yani aracı çalıştırır çalıştırmaz bas gitmi diosn :) zararı olmazmı ısıtmadan az ? birde araca cok az gaz vermeden pedaldan çalışmıyor gaz vermem gerikiyor illaki azda olsa ama bazende çalışıyor mesela araç stop edeyim sonra 4 5 saat sonra tek basıyorum alıyor ama 3 4 km yaptıktan sonra stop edeyim 5-6 dkika sonra tek marşta çalışmıyor gaz veriyorum biraz çalışıyor

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...