İçeriğe Yönlendir

Focus 1,Km'ye,Neredeyse 1 TL Yakıyor..

Harun Aydın

Recommended Posts

Harun Aydın

motor bakımlı yağ yakma üfleme vs ses yok saat gibi maşşallah tıkır tıkır motoru yeni değiştirdim yağını filtresini bujisini

Yorum bağlantısı
Mahmut Türkmen

yok hayır ya sakin sürüyorum şimdi o dediğiniz aklıma geldide benzin pompasının yanma ihtimali yokmu o şekilde? bitene kadar ?

herhangi bir yerden kaçak olsa kokar değilmi yani nerden olursa olsn koku yapar sanırım ?

Benzin pompasına birşey olmaz merak etme . Benzin bitene kadar, sürekli gerekli soğutmayı yapacaktır pompaya.

Yorum bağlantısı
Şahin Topaloğlu

akşam parkettiğiniz yerde depodan hortumla benzini çekmiş olmasınlar... :police:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

akşam parkettiğiniz yerde depodan hortumla benzini çekmiş olmasınlar... :police:

herkes mesleğiyle uyumlu yorum yapıyor ; Şahin abi bir olay yeri inceleme yaparsın artık :)

Yorum bağlantısı
Harun Aydın

bunun benzin pompa ayarı oluyormuş galiba yada enjeksyonlardan yapar falan diyorlar burda tam anlayan yok beypazarında bi yardımcı olun artık bulalım bunun sebebini kış günü ankaraya gitmeyi pek gözüm yemiyor.

Yorum bağlantısı
Turkay Enez

Aracın çok yakmasının bir çok sebebi olabilir. Arkadaşlar bahsetmişler zaten bunlardan. Arızalı enjektörler, arızalı lambda sensörü, çok eskimiş bujiler, tıkalı hava filtresi, vs yakıt tüketimini artırır. Ancak eğer bu arızalardan biri varsa mutlaka kendini gösterir.

Normal çalışan bir motor (f1 1.6) kmde 1 TL yakamaz. Bende Rover 620 Si vardı. 2000 cc. Kışın kısa mesafede ve performanslı kullanımda bile 14-15 Lt yi geçmezdi. Kaldı ki sen sakin kullandığını söylüyorsun. Hatta sadece 1. viteste tam gaz bile gitsen yakmaz yine de.

Peki neden 50 TL ye 55 km gidiyor? sorusunun cevabı: Ölçüm yanlış ya da 50 TL lik benzin gerçekten 50 TL lik değil...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Depoyu tam doldurup ölçüm yapmadığınız sürece bizim söylediklerimiz tahminden öte gidemiyecek..

Yorum bağlantısı
Harun Aydın

Doldur artık şu depoyu :D

:D Bizim konuda hit oldu googleye focus 1 tl yazınca 4 üncü sırada çıkıyor konu :) ama hala care yok derde dolduracam depoyu inş :) bizim sanayide usta var oda kullanmış sordum böyle böyle yakıyor diye yakar abi yakar dedi başından geçen bi olayıda anlattı yakıt konusunda ama biraz uzun şimdi o :unsure2:

Yorum bağlantısı
Ahmet Aydınlar

1. Depoyu tam doldurup ölçüm yapın, 5 günde bir 50TL lik almak ile, 20 günde bir 200TL lik almanın maliyeti aynıdır, hem pompanızı da korur

2. Marşa basıp 1-2 dak. ısıtmak için beklemeyin, tüketimi artırır

3. Marş-stop arası 2-3 km lerde ise, diesel bile olsa +tüketim oluşur, zira motor ısınamaz

bu arada kitapçığında 3 dk. boşta çalışması 1 km de yaktığı benzini yakar diye yazıyor anti parantez

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Harun Aydın

ankarada ford özel servisten bir ustayla görüştüm silindirin birisi çalışmıyordur dedi bunu başka türlü nasıl anlarız aklıma takıldı nedir bu olay ?

Yorum bağlantısı
Harun Aydın

Sat gitsin kardeşim. Biz laf anlatamadık sana. İlla ustaları zengin edeceksin.

abi dedimki çok yakıyor neden yapar dedim silindirin biri çalışmıyor olabilir dedi harbi satıcam ama şimdi başka ne gibi etken olabilir bu silindir çalışmamasında başka ne gibi etkenleri olabilir nasıl anlarız ?

Yorum bağlantısı
Harun Aydın

anladım abi tabiki fulleyim ölçmek mantıklı ama bu şekildede 3 aşşağı 5 yukarı ölçüm yapılır benimki hattinden fazla

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

ankarada ford özel servisten bir ustayla görüştüm silindirin birisi çalışmıyordur dedi bunu başka türlü nasıl anlarız aklıma takıldı nedir bu olay ?

Çalışmayan silindiri bulmak çok kolay...

El frenini çek, Kaputu aç, motoru çalıştır..

Motorun yanına git, buji kablolarını sırayla sök ve dinle.. söktüğünü geri tak bir sonrakini sök..

Hangisini sökünce tepki almıyorsan o silindir düzgün çalışmıyordur..

Ancak..

Silindirin biri çalışmayan motorun, yakın tüketiminden başka belirtileri de olur.. Rolantide titreme, performans kaybı ki az değil % 25.. gibi..

Bence sen depoyu doldur :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Harun Aydın

Çalışmayan silindiri bulmak çok kolay...

El frenini çek, Kaputu aç, motoru çalıştır..

Motorun yanına git, buji kablolarını sırayla sök ve dinle.. söktüğünü geri tak bir sonrakini sök..

Hangisini sökünce tepki almıyorsan o silindir düzgün çalışmıyordur..

Ancak..

Silindirin biri çalışmayan motorun, yakın tüketiminden başka belirtileri de olur.. Rolantide titreme, performans kaybı ki az değil % 25.. gibi..

Bence sen depoyu doldur :)

sanayiye uğradım dedim ustaya usta açtı kaputu çalıştırdık bujinin kablosunun birini cıkarttı araba titrmeye başladı stop etcek gibi oluyordu silindirin biri çalışmasa araba bu şekilde çalışır dedi

Yorum bağlantısı
Mehmet Acar

Silindiri çalışmayan araba olduğu yerde hoplar durur. Benim bobinde hafif bir sıkıntı vardı, onda bile arabanın canı çıkıyordu ki, silindir herhalde daha kolay anlaşılır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Harun Aydın

hava gündüz 3-4 derece gece -5 -6 derece 30 40 sn rolanti sonrası 4 km gece yine aynı şekilde ve benzin bitti sayılır 20tlbölü27km şehir içi 740 tl :unsure2::shok: bunlar normal bir değermidir hiçmi bu şekilde ölçen ark yok aramzda yani ?depoyu fulllerim ama kıyamıyorum okadar :) gider tüp taktırırım bu değerler 3 aşşa 5 yukarı tutması gerekiyor olsnda 70 krş olsn ? çok değilmi sizce bi derdi olmalı bunun bukadar yakma sebebinin :unsure2:

Yorum bağlantısı
Tolga Eray
(düzenlendi)

Bu kadar üstad-erbap ''depoyu full'le test et,değerleri bildir,ona göre sorunu halledelim beraberce'' dedikten sonra,ben 10 dk içinde gider test etmeye başlardım..Burada sadece fazladan kelime kilometresi yapar ve yaptırırsın herkese..Bence sen sabah erkenden kalk deponu fulle, 100 km yap gel sonuca bakılsın..haksızmıyım..

edit..kelime hatası..

tarihinde Tolga Eray tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Harun Aydın

Hava filtresini en son ne zaman değiştin..

3-4 gün önce değiştirdim abi yeni ama hava filtresinin köşesinde bir sünger vardı o hafif nemli idi böle benzinde kokuyor gibiydi hafifte ondan bulamadım burada değiştiremedim onu o ne işe yarıyor bilmiyorum...

Yorum bağlantısı
Harun Aydın

Bazı forum sitelerindeki focus kullanıcı yakıt değerlerinde 2008 deki 3,15 tl benzin fiyatlarında 100 tlye 350 km yapıldığını söyleniyor burdaki şuan benzin fiyatı 4,400 benim şuanki değerlerle aşşağı yukarı aynı bu hava filtresinin oradaki süngerin ne olduğunu bilmiyorum söktüm gecen ondan bulamadım sadece filtreyi değiştirdim oda nemliydi biraz sıvı vardı orada hafiften benzin kokusu vardı birde pisti :s bunun zararı olurmu neki bu dedim geri taktım(:

Yorum bağlantısı
Harun Aydın

Sen arabayı sat kardeş :(

NEDEN?

Harun hava filtresi aldığında kutunun içinde o süngerden bazen çıkıyor bazen çıkmıyor. Sende çıkmadıysa sanayiden veya herhangi bir yerden bir sünger alıp kesip oraya koyabilirsin.

Yakıt konusunda üstadları dinleyip deponu fulle bir 100 km ister şehir içi ister şehirdışı yap , şehirdışı sabit hızda yaparsan daha iyi olur ve sonra deponu fulle. Ne kadarlık yakıt aldığını ücretini buraya yaz eminim sorununa bir çözüm bulunacaktır.

Nokta atışı yapan üstadlarımız var , sadece onların dediklerini yap ;)

peki tek çözüm yolu bu olacak galiba öyle yapayım yada tüp taktirayım tabi satmassam (: ama seviyorum arabamı

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

focus filitresi alırsan o karter süngeri çıkar. connect flitresi alırsan çıkmaz.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...