İçeriğe Yönlendir

Fiesta Van Araçlar Hakkinda Vergi Problemi

Mehmet Ozyurek

Recommended Posts

Cevdet Şentürk

sorgulamalar için bir yöntem daha var. e devlet üzerinden giriş yapıp trafik tescil sorgusu yapıp araca ait rehin, model, renk vs gibi bazı bilgileri de öğrenebilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

baştan sona kadar okudum kafam iyice allak bullak oldu :) ben aracı hususi kullanım amaçlı almak istiyorum fakat projeyle koltuk ve cam işletme furyasını kaçırdığımız için bu pek mümkün olmayacak gibi aracın satışını üzerime alırken panelvan veya hususi olarak ruhsata işletmenin başka bir yolu yokmudur

Adınıza alırken yoktur. Daha sonrası için, sözde tek yöntem vardır ama tam sonuca ulaşamadığım için kesin cevap veremiyorum.

Kullandığım araç sürekli şehirdışında olduğu için sözde yöntemi gerçeğe dönüştürecek fırsat bulamıyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Nihat Balta

şuan nette satışta olan 2006 modellerin çoğuna baktım kamyonet sınıfı olarak en kötü ihtimal temmuz ayı vergisi 7-15 yaş arasına girdiği için 303 tl gibi gözüküyor makul bir rakam sayılır ama 520 tl çok fazla geldi bana bu yüzden aracı almaktan vazgeçmeyi bile düşündüm sigortasıda pahalı diye biliorum ama artık girdik bu yola geri dönüş yok :) bu araçlar hakkında birşey daha duydum k veya src belgesi bulundurmak gerekiyormuş aksi takdirde cezası varmış doğrumudur sizce

Yorum bağlantısı
Cevdet Şentürk

Adınıza alırken yoktur. Daha sonrası için, sözde tek yöntem vardır ama tam sonuca ulaşamadığım için kesin cevap veremiyorum.

Kullandığım araç sürekli şehirdışında olduğu için sözde yöntemi gerçeğe dönüştürecek fırsat bulamıyorum.

dün tse ankarada tip onayın zannedersem başındaki adam mustafa beyle telefonda görüştüm. problemin ford tarafından çözülmesi gerektiğini yineledi.

dava açacaksanda 2001 yılında .. sayılı resmi gazetede yayınlanan yönetmeliği konu ederek dava aç dedi. ihtar süresi bugün doldu. ama bir sonuç yok. aradım kimseye ulaşamıyorum. forumdan sn murat ayarla telefonda görüştük. konuyu forda iletmiş. fordu aradığında yasal bir talebiniz olmadan cevap veremeyiz demişler. ne yapacaklarını onlarda şaşırmış durumdalar.

bakalım biraz daha bekleyeceğim sonra mecburen dava.

Yorum bağlantısı
Cevdet Şentürk

şuan nette satışta olan 2006 modellerin çoğuna baktım kamyonet sınıfı olarak en kötü ihtimal temmuz ayı vergisi 7-15 yaş arasına girdiği için 303 tl gibi gözüküyor makul bir rakam sayılır ama 520 tl çok fazla geldi bana bu yüzden aracı almaktan vazgeçmeyi bile düşündüm sigortasıda pahalı diye biliorum ama artık girdik bu yola geri dönüş yok :) bu araçlar hakkında birşey daha duydum k veya src belgesi bulundurmak gerekiyormuş aksi takdirde cezası varmış doğrumudur sizce

ben hususi kullandığım için hiç bir sorunla karşılaşamdım. bahsettiğiniz belgeler sanırım ticari niteliği olan mal taşıyanlar için geçerli yinede detaylı araştırmanızda fayda var.

sigorta konusuna gelince benim aracım 2009 model geçen yılki trafik sigortası primi makbuzuma baktım 260 tl civarı kaskosuda 510 tl hasarsızlık indirimiyle.

evet 6 aylık 521.50 tl ciddi bir rakam aracın bugünkü satış bedeline bakarsanız çok çok ciddi bir rakkam.

bu konuyu açış nedenim de kamyonet olan ve 2006 üstü modellerde farkettiğim 1500 kg olan ağırlık değeri. çözüm gelirse vergi çok makul olan bir düzeye düşecek.

Yorum bağlantısı
Nihat Balta

Aracı alırken ruhsata bakın. Panelvan ve kamyonet ayrımı koltuk sayısı ile yapılıyor. Ruhsatta çift sıra koltuklu yazıyorsa panelvan sınıfından vergi ödersiniz. Bu arada kaça alıyorsunuz aracı? Piyasasını merak ettim.

ben 2 haftadır arıyorum ama ne kadar araç baktıysam motorunda üfleme yada birsürü hasar kaydı çıktı soğudum bugün baktığım araç düzgün olduğu için piyasasından biraz daha yüksek fiyata aldığımı biliyorum ama ben alıp satmak için değil biraz kullanayım ve başım ağrımasın diye alıyorum fiyat 12.500e anlaştık..

Yorum bağlantısı
Nihat Balta
ben hususi kullandığım için hiç bir sorunla karşılaşamdım. bahsettiğiniz belgeler sanırım ticari niteliği olan mal taşıyanlar için geçerli yinede detaylı araştırmanızda fayda var. sigorta konusuna gelince benim aracım 2009 model geçen yılki trafik sigortası primi makbuzuma baktım 260 tl civarı kaskosuda 510 tl hasarsızlık indirimiyle. evet 6 aylık 521.50 tl ciddi bir rakam aracın bugünkü satış bedeline bakarsanız çok çok ciddi bir rakkam. bu konuyu açış nedenim de kamyonet olan ve 2006 üstü modellerde farkettiğim 1500 kg olan ağırlık değeri. çözüm gelirse vergi çok makul olan bir düzeye düşecek.

biraz önce aracınızın ilanına rastladım çözüm gelirse vergi düşecek ama sizden sonraki sahibine yarayacak sanırım :)

12.500 TL yüksek mi? Ruhsata işli camlı + koltuklu + panelvan Fiesta orjinal KM'si de 150bin'den aşağıysa kaçırmayın derim. Bu arada fiesta motorlarından yağ kapağını açınca çıkan duman normal olarak yorumlanıyor.

aracın sadece camı açılmış ,ruhsata işletilmemiş, koltuk yok ve kamyonet olarak geçiyor muadillerine göre yüksek fiyata alıyorum ama düzgün araç

Yorum bağlantısı
Cevdet Şentürk

biraz önce aracınızın ilanına rastladım çözüm gelirse vergi düşecek ama sizden sonraki sahibine yarayacak sanırım :)

işin açıkçası problem çözülürse ben geriye dönük küçük bir miktar vergiyi geri alabilirim ancak. esas amaç problemin çözümünü getirip tüm kullanıcılara iletmek. şu anda fordun ilgisizliği yüzünden iş biraz inada bindi bende. açacağım davanın masrafları problem çözülürse benim alacağım iadenin çok üstünde.

Yorum bağlantısı
Nihat Balta

işin açıkçası problem çözülürse ben geriye dönük küçük bir miktar vergiyi geri alabilirim ancak. esas amaç problemin çözümünü getirip tüm kullanıcılara iletmek. şu anda fordun ilgisizliği yüzünden iş biraz inada bindi bende. açacağım davanın masrafları problem çözülürse benim alacağım iadenin çok üstünde.

bende haksızlığa gelemem ama böyle işler olunca çabuk sıkılır pes ederim sizin sabrınız ve takipçiliğiniz takdire değer umarım adalet yerini bulur fiestacılarda size duacı olurlar :)

Yorum bağlantısı
Cevdet Şentürk

bende haksızlığa gelemem ama böyle işler olunca çabuk sıkılır pes ederim sizin sabrınız ve takipçiliğiniz takdire değer umarım adalet yerini bulur fiestacılarda size duacı olurlar :)

her şeyde devlet bizi güzel bir şekilde soyuyor. eğer böyle bir hak varsa neden kullanmayalımki. forumda bahsettimmi bilmiyorum. o kadar hassas bir ayar yapmışlarki 2009 da bir yönetmelik çıkartıp eğer ağırlık %20 gibi bir değer aralığında oynuyorsa yeni bir tip onay almaya gerek kalmıyor. ama o tarihten sonrada bu araç türkiyeye gelmedi. ford muhtemelen bizi düşünüp 2006 dan sonra araç ağırlığını 1585 ten 1500 e düşürüyor ama ülkeye gene 1585 uygunluk belgesiyle sokuluyor. burdaki tescilde sıkıntı var. hala kamyonet 1. sınıf vergi diliminin hangi araçlar için var olduğunu anlayabilmiş değilim. fiesta van, palio van, corsa van. aynı sınıf araçlar diğerlerinin ne ödediğini bilmiyorum ama daha küçük bir araç bildiğim kadarıyla yok. herhalde 3 tekerlekli pırpırlar için yapmadılar bu sınıfı.

çözüm için uğraşmaya devam ...

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Cevdet Şentürk

ford türkiye genel merkeziyle en son görüşmemde hala problemi çözmeye uğraştıklarını iddia ettiler.

bende ford almanya ve ford abd nin iletişim mail adreslerine türkçe olan bu forumun linkini mail olarak gönderdim.

henüz aracı muayeneye götüremediğim için aracın kusurlu olduğuna dair tüvtürk raporunu alamadım.

henüz davada açamadım.

benim cephemde son durum bu. konuyla ilgili başka bir bilgiye ulaşan varsa paylaşırlarsa sevinirim.

tekrar hatırlatmakta yarar görüyorum. problemi çözecek tek kurum var oda ford türkiye. yeni bir tip onay alıp bize gerekli teknik belgeyi ulaştırmak.

yada şasi nomuzun yazdığı ve 1585 kg yazan araç tanıtım plakalarını bastırıp bize yollamak.

onlarda daha fazla sayıda şikayet aldıklarında mı yoksa dava açıldığında mı hareket edecekler bilmiyorum. dava süreci uzun ve sıkıntılı ve masraflı olacağı için bu sürece girmeden forddan çözüm bekliyorum. konuyla ilgili aynı problemi yaşayan herkesin forda şikayetini bildirmesini rica ediyorum.

Yorum bağlantısı
Cevdet Şentürk

ilk nasıl başladığımı unuttum neredeyse bir sene oldu.

muhtemelen önce ford direkt hattına böyle böyle bir durum var dedim. beni geri aradılar. bende mail adresi aldım.

elimde ne varsa;

kendi ruhsatımın, araç tanıtım plakamın, ve bize verilen uygunluk belgesinin ön ve arka yüzünün mtv tutar tablolarını, düşük vergi ödeyen fiesta van plakalarını,

hatta aracı ilk aldığım faturayı bile resim olarak o dönem görüştüğüm kişiye yolladım. evrakların kendi içinde tutarsız oluşunu izah ettim.

ayşegül hanımlara mı, ergin beyleremi, mahir beylere mi, ali barış beylere mi, aykut bey beyleremi hangi departmana yönlendirdilerse hepsine izah ettim.

sonuç: koca bir "0" dan ibaret. konuyla ilgileniyoruz.

en son resmi olarak avukatım noterden ihtarname çekti. içeriği bende bilmiyorum. muhtemelen bu konuların hukuk alanındaki tercümesi.

sonuç şu; ben dedimki ya benim araç tanıtım plakamda yazan 1500 kg a göre uygunluk belgesi verin yada benim araç tanıtım plakamı 1585 olarak basıp bana yollayın.

işte bu kadar basit bir sorun.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Cevdet Şentürk

çok olumlu bir gelişme.

benim görüştüğüm bayiler hatta aracı aldığım bayi dahi konuya çözüm için herhangi bir davranış sergilemedi. hepsi ford genel merkezini işaret etti.

bu belge ile sanırım henüz trafik şubeye gitmedin. inşallah orda bu belgeyi kabul ederler ancak benim tahminime göre bu evrakta trafik şubeyi tatmin etmeyecektir.

elimizdeki mevcut uygunluk belgelerinde çok kapsamlı teknik bilgiler var. elindeki belgenin daha üst bir kurumdan onayı olmadan inşallah kabul ederler.

trafik şubeye gittiğinde neler olduğunu da paylaşırsın. umarım bu belge işe yarar. tüm kullanıcılarda bundan faydalanır.

araştırmaların için teşekkürler. devamını da bekliyoruz .

Yorum bağlantısı
Cevdet Şentürk
:) ben burdan söylüyorum şimdiden. biz bu vergiyi haklı olarak düşürtürsek tahminime göre geriye dönük devletten 6-10 milyon tl çıkacak. hemen arkasından yeni bir mtv düzenlemesi gelecek. ama biz önce şu sonuca bir ulaşalım bakalım :) gerisini sonra düşünürüz. iyi haberleri artık senden bekliyoruz. ilgilendiğin için tekrar teşekkürler.
Yorum bağlantısı
Cevdet Şentürk

ilaveten;

trafik tescil şubesi belgeyi kabul edip ruhsatını düzeltirse vergi dairesine gitmen gerekecek oradan da kayıtların düzeltilmesi için. orada da bu belgenin aslını isteyeceklerdir. bir şekilde yanında bulundur. vergi dairesinin de bu belgeyi kabul etmesi gerekecek bildiğim kadarıyla.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Cevdet Şentürk

Bu belge ile emniyette 1500 kg. olarak işletmeyi başardım arkadaşlar. Cevdet şimdi vergi dairesinemi gitmem gerekiyor oradada bir düzeltme işlemi yaptırmamız gerekiyor..

Ya birde Cinsi bölümünde önceden Kamyonet(Kapalı kasa) yazıyordu. Şimdi Kamyonet(Panelvan) yazıyor. ben bunu değiştirmeleriyle ilgili herhangi birşey talep etmedim. Böyle işlendi panelvan ile kapalı kasa aynı şeymi??

öncelikle uyarayım ruhsatında kişisel bilgilerin olduğu için tamamını forumlarda paylaşma. kötü amaçlı kullanılabilir.

konuya gelince;

kamyonet kullanıcıları için önemli bir yol katetmişsin ancak panelvan ve kamyonet arasında ciddi bir ayrım var ve vergi sınıfları değişiyor.

senin paylaştığın ilk ruhsatta aracın kamyonet olarak geçiyordu.

panelvan sınıfı zaten ayrı bir vergi ödüyor. konunun başlarında mtv 2012 tablolarını paylaşmıştım.

senin aracında hakikaten 3 koltuk mu var da panelvan sınıfı yoksa ordada bir hatalı yazım mı var ?

eğer koltuk sayın 2 nin üzerindeyse aracın panelvandır ve panelvan sınıfından vergi ödersin. ağırlığın panelvan sınıfında hiçbir önemi yoktur.

panelvan sınıfı şu an bizim ödediğimiz 6 aylık 521.50 tl yerine 6 aylık 384.00 tl ödüyor. (1-6) yaş arası araçlar.

eğer koltuk sayın 1+1 yada 2 şeklinde ise kmyonet sınıfıdır ve yüklü ağırlığa göre vergi ödersin.

kamyonet sınıfında şu anki vergilendirme sisteminde direkt ağırlığa bakılıyor. yine daha önce aklediğim tabloda hangi ağırlığın hangi vergiyi ödediği görülüyor.

eğer senin aracın panelvansa uğraştığın ağırlık meselesi senin hiçbir şekilde işine yaramayacaktır. ancak koltukları söktürüp tekrar ruhsata kamyonet yazdırırsan işine yarar.

ama buraya kadar gelebilmişken aracın panelvan olsa da vergi dairesine gidersen beni ve diğer kullanıcıları mutlu edersin diye düşünüyorum.

çünki görüştüğüm hiçbir bayi bize böyle bir evrak vermedi. en azından bizler için bir çözüm bulmuş olursun.

haberlerini bekliyoruz.

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Ruhsat resmi düzenlendi.

öncelikle uyarayım ruhsatında kişisel bilgilerin olduğu için tamamını forumlarda paylaşma. kötü amaçlı kullanılabilir.

Yorum bağlantısı
Cevdet Şentürk

benim ruhsatımda şu anda koltuk sayısı 2 yazıyor. senin koltuk sayın muhtemelen 3 yazdığı için panelvana çevirdiler. panelvanlarda daha önce bu forumun biryerinde vardı çift sıra koltuklu gibi bir ibare yazıyor aslında. ama senin ruhsat iyice karıştı. normalde sonradan koltuk ekletip ruhsata işletebilenlerin ruhsatında panelvan yazarlar onun içinde proje isterler. mesela bende genelde kullanmadığım halde arkaya koltuk eklettim birkaç ay önce ama ruhsata işletmemiz yasaklanmış. o yüzden panelvana geçemedim.

sen istersen yine önce trafiğe git koltuk sayısını 2 olarak düzelttir. ondan sonra vergi dairesine git. emniyet koltuk sayısınız düzeltir. sınıfınıda kamyonet yapar. o zaman karışıklık çözülür. ve vergi dairesine gittiğinde kabul ederlerse 259 tl üzerinden ödersin.

bende senin tan otodan aldığın belgeyi örnek gösterip aracı aldığım bayiden aynı belgeyi isteyeyim bakalım ne diyecekler. aynı işlemleri bursada bir deneyeyim tekrar ne sonuç alacağım.

Yorum bağlantısı
Cevdet Şentürk

2 koltuk olarak düzeltmeye giderim şimdi proje isterler :) vergi dairesine gitcem bakalım ne diyecekler orda.. Sen bu benim aldığım belgeyi burdan çıktı al gerekirse örnek göster al bayiden aynısını senin koltuk sayında 2 on numara olur 259 tl verirsin.. Ben olmadı 384 verrim artık hayırlısı haberleşelim gelişmeleri paylaşalım. Mağdur bu kadar insan vardı hiçbirinden ses çıkmıyor 521e razı bizim millet hiç hakkını arayan yok ya

aynen öyle yapayım bende bakalım nereye kadar gidebileceğim. gelişmeleri paylaşırım. hakkımızı aramazsak kimsenin umrunda değil.

Yorum bağlantısı
Cevdet Şentürk

2 koltuk olarak düzeltmeye giderim şimdi proje isterler :) vergi dairesine gitcem bakalım ne diyecekler orda.. Sen bu benim aldığım belgeyi burdan çıktı al gerekirse örnek göster al bayiden aynısını senin koltuk sayında 2 on numara olur 259 tl verirsin.. Ben olmadı 384 verrim artık hayırlısı haberleşelim gelişmeleri paylaşalım. Mağdur bu kadar insan vardı hiçbirinden ses çıkmıyor 521e razı bizim millet hiç hakkını arayan yok ya

aracı aldığım bayiye gittim. durumu tekrar anlattım. senin tan otodan aldığın evrakı gösterdim. ruhsatındaki düzeltmeyi gösterdim.

aynı evrakı benim aracıma ait motor ve şasi no ile düzenleyip kaşeleyip imzaladılar. senin aldığın yazınında kopyasını aldılar. senin için bir problem oluşturmayacağını tahmin ediyorum.

oradan trafik tescil şubeye gittim. onlara da izah ettim fakat ikna edemedim.

diyorlarki elinizdeki belge yasal değil. ruhsata 1500 kg yazabilmemiz için aracın dosyasında olan uygunluk belgesi gibi resmi onaylı bir uygunluk belgesi getireceksiniz.

bir ihtimal de bugün satıcı bayiden aldığınız belgeyi asıl fabrikadan, yetkili mühendise imzalatıp ve o mühendisin yetki belgesini ekleyerek getirirseniz dosyasına koyarız ve ruhsatınızı 1500 kg olarak düzeltiriz.

aksi halde yasal olmayan bir işlem yapmış oluruz diyorlar. ankarada bu evrakla ruhsatı düzeltmişler diyorum. senin ruhsatı gösteriyorum. orada yapılan yanlış işlem bizi bağlamaz diyorlar.

yarın tekrar ford genel merkezi arayacağım. konuyu tekrar aktaracağım. bakalım bir gelişme olacak mı.

Yorum bağlantısı
Nihat Balta

benim aracın ruhsatıda burak kardeşin ruhsatı gibi 3 koltuklu diye tescil edilmiş bugün muayeneye gittim ve korktuğum başıma geldi :) araçta iki koltuk olduğu için ağır kusur verdiler trafik şubeye gidip 2 koltuk olarak düzelttirmemi istediler..Trafik şubeden bununla ilgili dilekçe formu aldım birde şahsuvaroğlundan sizin aldığınız evrağa benzer bir dilekçe alırsam iki işi birden halledicem gelişmeleri yazarım..

Yorum bağlantısı
Cevdet Şentürk

benim aracın ruhsatıda burak kardeşin ruhsatı gibi 3 koltuklu diye tescil edilmiş bugün muayeneye gittim ve korktuğum başıma geldi :) araçta iki koltuk olduğu için ağır kusur verdiler trafik şubeye gidip 2 koltuk olarak düzelttirmemi istediler..Trafik şubeden bununla ilgili dilekçe formu aldım birde şahsuvaroğlundan sizin aldığınız evrağa benzer bir dilekçe alırsam iki işi birden halledicem gelişmeleri yazarım..

bursada bayinin verdiği evrakı kabul etmediklerini belirtmiştim.

tek baz aldıkları belge uygunluk belgesi. zannedersem uygunluk belgesi örneği paylaşmamıştım. 2 sayfayı ayrı ayrı paylaşıyorum. bu belgenin düzeltilmesi halinde problem kalmıyor. onuda ford genel merkezden yapmaları gerekiyor.

bence koltuk meselesini bu belge olmadan düzeltebilirsiniz ama ağırlığı düzeltmeyeceklerdir. birde eğer ruhsatta 1500 kg'ı eğer düzeltemezsen muayeneye gittiğinde özellikle ordaki görevliye bu konuyu bildir ve hafif hasarlı olarak muayene raporu al derim ben. sen söylemezsen farketmezler. o raporla forddan hak iddia etme şansımız artar.

eğer 1500 kg olarak düzeltebilirsen çok daha iyi tabi ama işin vergi dairesi boyutuda var. burak çabuk'tan henüz bir cevap gelmedi, ruhsata işletebilmiş fakat vergi dairesi kabul ettimi acaba ?

uygunluk belgesinin ikinci sayfası da bu.

Yorum bağlantısı
Cevdet Şentürk

Vergi dairesi emniyetin ruhsata işlediği 1500 kg. bizi bağlamaz dedi ve uygunluk belgesi istedi uygunluk belgesini ford gönderdi 1585 kg. yazıyor. Ben anlamıyorum daha önce ford ile olan görüşmelerimizde evet aracınız otosan kayıtlarında 1500 kg. olarak geçiyor diyorlar ve ona göre elimize bir belge veriyorlar. Uygunluk belgesi istiyoruz 1585 kg. geliyor. Ruhsatada işlendi 1500 diye :) kafamın tasını attırdılar sonunda ne vergi ödicem ne muayene yaptırcam nede sigorta yaptırcam 12-13binlik arabaya 521 tl vergi isterlerse bende ödemiyorum. Nereye kadar giderse artık bundan sonra böyle ensonda giderim hurdacılara parçalatırım arabayı bu devlete böyle yapcan.

:D taksimde fiestaları toplayıp parçalayalım.

başından beri söylüyorum ford türkiye yeni bir tip onay almadan uygunluk belgesini çıkartamıyor. buda uluslar arası bir evrak birçok ülkeye bildirmesi lazım ve muhtemelen hatrı sayılır bir bedeli var. bu yüzden ben bedel ödeyeceğime van kullanıcıları varsın biraz yüksek vergi ödesin diyor. vergi mevzuatı diğer ülkelerde nasıl bilmiyorum ama muhtemelen orada böyle saçma bir durum olmadığı için kimse olaya müdahale etmiyor.

işin birde üstünden yaklaşık 6 yıl geçmiş olması var. o zaman bu uygunluk belgelerini düzenleyenler kontrol etselerdi bugün bu problemler olmazdı.

daha önce yazdığım gibi en son bursa trafik bizim bayilerden aldığımız belgeyi fordun yetkili mühendisinden alırsak kabul edeceğini söyledi.

bende genel merkezde en son görüştüğüm kişiye bunu söylemek için aradım. muhatap bulamadım. biz sizi arayacağız. madem çözüm üretmiyorsun. bizim çözümümüzü niye yapmıyorsun ? geri döneceklermiş. 1 sene oldu tamda bu günlerde.

Yorum bağlantısı
Cevdet Şentürk

bisiklet gibi bincem ödemiyorum abicim vergi nasıl olsa af geliyor bi süre sonra bugüne kadar ödedikte ne oldu ödemeyen daha karlı çıkıyor :D

haklı iken haksız durumu düşmemek lazım. vergi ödememekte çözüm değil.vergiyi ödemeyince muayene de yapmıyorlar. daha büyük sıkıntı.

araştırmaya devam bu işi çözeceğiz inşallah.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Cevdet Şentürk

Vergi dairesi emniyetin ruhsata işlediği 1500 kg. bizi bağlamaz dedi ve uygunluk belgesi istedi uygunluk belgesini ford gönderdi 1585 kg. yazıyor. Ben anlamıyorum daha önce ford ile olan görüşmelerimizde evet aracınız otosan kayıtlarında 1500 kg. olarak geçiyor diyorlar ve ona göre elimize bir belge veriyorlar. Uygunluk belgesi istiyoruz 1585 kg. geliyor. Ruhsatada işlendi 1500 diye :) kafamın tasını attırdılar sonunda ne vergi ödicem ne muayene yaptırcam nede sigorta yaptırcam 12-13binlik arabaya 521 tl vergi isterlerse bende ödemiyorum. Nereye kadar giderse artık bundan sonra böyle ensonda giderim hurdacılara parçalatırım arabayı bu devlete böyle yapcan.

aklıma takıldı, aracının ilk uygunluk belgesi ve sana gelen son uygunluk belgesi arasında bir karşılaştırma yaptın mı ? ağırlığın dışında onay numaraları gibi şeylerde bir farklılık varmı yoksa ilk uygunluk belgesinin kopyasını mı yollamışlar. burdan paylaşırmısın uygunluk belgelerini. üzerlerindeki tarihleri onay numaralarını merak ettim.

ben yeni bir uygunluk belgesi istemedim forddan elimde ilk aldığım belge duruyor diye. sadece uygunluk belgesi doğruysa aracın üzerindeki 1500 yazan tanıtım plakasını 1585 olarak düzeltin öyle yollayın madem dedim ama o da almanyadan basılıp gelecek ki zannedersem kasım ayından bu yana yok ortada.

ayrıca herzamanki gibi son 1 aydır da genel merkezden kimse telefonlarıma cevap vermiyor ve geri dönmüyor. sms ile "talebiniz alınmıştır. en kısa sürede bilgi verilecektir" :D cevabını alıyorum.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...