İçeriğe Yönlendir

Fiesta Van Araçlar Hakkinda Vergi Problemi

Mehmet Ozyurek

Recommended Posts

Cevdet Şentürk

teknik belgeyimi değiştiriyorlar ? nasıl oluyor biraz daha açıklayıcı bilgi verme şansınız varmı ?

eğer yasal yoldan bu problem 350 tl ye düzeltiliyorsa 4 yıllık mtv farkının yanında hiçbirşey.

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Ford a mail attım aramalarını beklerken TSE ve Makina Mühendisleri Odası İzmir Şubesi ile görüştüm. Araç projelendirme işi yapan bir mühendislik firması ile iletişime geçin denildi. İzmir de bu tip işleri yapan bir firma ile görüştüm araç etiketlerini mail attım aradılar detaylı konuştuk. Sonuç olarak siz haklısınız biz bu problemi resmi yoldan çözeriz maliyeti 350 TL dediler. Trafik ve vergi dairesi ile yazışmalar size ait masraflarıda size ait dediler.

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
350 TL ne ücreti?

Firmanın yapacağı işler için talep ettiği para.

Yorum bağlantısı
Cevdet Şentürk
(düzenlendi)

çok teşekkürler konu çok kısa sürede sayenizde büyük oranda aydınlandı.

yalnız birkaç sorum daha olacak.

kesinlikle kimsenin yaptığı işi engellemeye çalışmıyorum yanlış anlaşılmasın lütfen.

anladığım kadarıyla yeni bir araç gibi uygunluk belgesi hazırlayacaklar galiba ?

normalde bunu bize fordun temin etmesi gerekmiyormu ?

siz bu konuyu forda bildirdinizmi ?

ben ve birçok kişi sanırım bunca mtv yükünden kurtulmak için bu bedeli ödeyecektir.

ancak benim önerim forda bu durumu aktarıp onların bu konuda ne yapabileceği. sonuçta bu onların halletmesi gereken bir işlem.

neden sadece bu konudan haberi olanlar bundan faydalansın ki. fordun sorumluluğu alıp tek bir elden problemi çözmesi gerekiyor diye düşünüyorum.

herhangi birimiz forda bu durumu iletmeli ve ortak bir tavır sergilemeliyiz ve bunu tüm kullanıcılara iletmeliyiz diye düşünüyorum.

ayrıca avukatımlada bir görüşüp konuyu biraz daha araştırıp buradan yazacağım. bence kesin bir karara bağlanmadan boşa masraf yapmayalım derim ben

tarihinde Cevdet Şentürk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Cevdet Şentürk

bir konuyu daha gündeme getirmekte fayda var ayrıca;

bu sadece etiketlerinde 1500 kg yazan araçları mı kapsıyor yoksa daha önceki 2005 ve öncesi 1585 kg etiketli araçlarıda kapsıyormu ?

onlarda bir anlamda sıkıntı yaşayan insanlar ve çevremde çok sayıda var ?

öncelikli amacımız kendi problemimizi çözmek tabiki ama biz bu konuya değinirken onlarıda unutmamakta fayda var.

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

çok teşekkürler konu çok kısa sürede sayenizde büyük oranda aydınlandı.

yalnız birkaç sorum daha olacak.

kesinlikle kimsenin yaptığı işi engellemeye çalışmıyorum yanlış anlaşılmasın lütfen.

anladığım kadarıyla yeni bir araç gibi uygunluk belgesi hazırlayacaklar galiba ?

normalde bunu bize fordun temin etmesi gerekmiyormu ?

siz bu konuyu forda bildirdinizmi ?

ben ve birçok kişi sanırım bunca mtv yükünden kurtulmak için bu bedeli ödeyecektir.

ancak benim önerim forda bu durumu aktarıp onların bu konuda ne yapabileceği. sonuçta bu onların halletmesi gereken bir işlem.

neden sadece bu konudan haberi olanlar bundan faydalansın ki. fordun sorumluluğu alıp tek bir elden problemi çözmesi gerekiyor diye düşünüyorum.

herhangi birimiz forda bu durumu iletmeli ve ortak bir tavır sergilemeliyiz ve bunu tüm kullanıcılara iletmeliyiz diye düşünüyorum.

ayrıca avukatımlada bir görüşüp konuyu biraz daha araştırıp buradan yazacağım. bence kesin bir karara bağlanmadan boşa masraf yapmayalım derim ben

Bence fazla acele etme. Görüştüğüm firma bunları sadece telefonda söyledi. Gelip arabayı yerinde göreceklerdi fakat araba şehir dışına çıktığı için göremediler araba önümüzdeki hafta içi gelecek. Firma o zaman görmeye gelecek veya ben götüreceğim.

Yeni bir araç gibi değilde etiket ağırlığına göre hareket edecekler. Kendi kafalarına göre hareket edemezler.

Ford un bize ne teslim edeceğini bilemem. Ama adamların iddası şu, Ford Türkiye için bilinçli olarak kilo hafifletmiş olmalı ama araçlar gümrükden girerken teknik belgesine bakılıp düzeltme yapılmamış. Ford hatalı değil diyorlar. Hatta iylik yapmış diyorlar kilo hafiflettiği için.

Ford a mail attım konu ile ilgili cep telefonumdan ilk aradıklarında çekmediği için ulaşamadılar. İkinci aradıklarında 1 defa çaldı kapandı tekrar aramdılar.Yarın ararlar diye tahmin ediyorum.

Yine söylüyorum bence fazla aceleci davranma önümüzdeki hafta konuyu buradan takip et. Gelişmeleri paylaşacağım.

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

bir konuyu daha gündeme getirmekte fayda var ayrıca;

bu sadece etiketlerinde 1500 kg yazan araçları mı kapsıyor yoksa daha önceki 2005 ve öncesi 1585 kg etiketli araçlarıda kapsıyormu ?

onlarda bir anlamda sıkıntı yaşayan insanlar ve çevremde çok sayıda var ?

öncelikli amacımız kendi problemimizi çözmek tabiki ama biz bu konuya değinirken onlarıda unutmamakta fayda var.

Araç etiketinde 1500 kg yazıp ruhsatta 1585 kg yazan araçlar için.

Etiketinde 1585 kg yazan aracın ruhsatına 1500 kg yazamazlar.

Yorum bağlantısı
Cevdet Şentürk

uzunca bir süredir bende bu şekilde geliştiğini tahmin ediyordum. vergi sistemi 2004 te değişmiş galiba. o anda üretilen araçlar zaten 2004-2005 olarak ülkeye geldi.

onların değişiklik yapmasından sonra gelen araçlarda 2006 modele yetişebildi diye tahmin ediyorum.

burada ford kötü birşey yapti diye bir tabir kullanmadım ve ülkeye girerken ki sıkıntıyı başından beri söylüyorum. araçlarımızın tip onay noları bile 2004 tarihli. ancak forddaki yetkililerin hiçbir şekilde bana bir cevap vermeyişi beni bu konunun üzerine daha çok gitmeye sevketti. her seferinde konuyu kapatmaya çalışıyorlar çünki.

muhtemelen sizin bu bilgileriniz ışığında bu problem çözülecek.

ben de burada proje çizen bir mühendisle irtibata geçebilirsem aracımı gösterir durumu sorgulatırım.

siz madem ford tarafından bilgilendirilmek için arandınız. bence fordla olan irtibatı siz sağlarsanız daha iyi olacak.

benim görüştüğüm kişilerle uzunca bir süredir bir mesafe katedemedik çünki.

gelişmeleri yine bu ortamdan paylaşırız. ve diğer kişilerede ulaştırırz.

tekrar teşekkürler.

benim 8 ayda başaramadığımı 1 günde muhtemelen başardınız .

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

uzunca bir süredir bende bu şekilde geliştiğini tahmin ediyordum. vergi sistemi 2004 te değişmiş galiba. o anda üretilen araçlar zaten 2004-2005 olarak ülkeye geldi.

onların değişiklik yapmasından sonra gelen araçlarda 2006 modele yetişebildi diye tahmin ediyorum.

burada ford kötü birşey yapti diye bir tabir kullanmadım ve ülkeye girerken ki sıkıntıyı başından beri söylüyorum. araçlarımızın tip onay noları bile 2004 tarihli. ancak forddaki yetkililerin hiçbir şekilde bana bir cevap vermeyişi beni bu konunun üzerine daha çok gitmeye sevketti. her seferinde konuyu kapatmaya çalışıyorlar çünki.

muhtemelen sizin bu bilgileriniz ışığında bu problem çözülecek.

ben de burada proje çizen bir mühendisle irtibata geçebilirsem aracımı gösterir durumu sorgulatırım.

siz madem ford tarafından bilgilendirilmek için arandınız. bence fordla olan irtibatı siz sağlarsanız daha iyi olacak.

benim görüştüğüm kişilerle uzunca bir süredir bir mesafe katedemedik çünki.

gelişmeleri yine bu ortamdan paylaşırız. ve diğer kişilerede ulaştırırz.

tekrar teşekkürler.

benim 8 ayda başaramadığımı 1 günde muhtemelen başardınız .

Yukarıda söylediğim gibi, aceleci davranma henüz kesin birşey yok.

Yorum bağlantısı
Cevdet Şentürk

tmm. en azından önemli bir aşama kaydettik.

benim tesbit ettiğim düşük vergi ödeyen ama birtürlü ulaşamadığım fisesta van kullanıcıları da muhtemelen bu yöntemle problemi çözmüş olabilir.

şu anda araştırmalara devam safhasındayız. bir gelişme olduğunda tekrar paylaşırız.

Yorum bağlantısı
Cevdet Şentürk

bugüne kadar karşılaştığım 2006 ve üstü modellerde ilk defa 1585 kg yazan bir tanıtım plakası bu.

biz konunun çözümü için hala görüşmelere devam ediyoruz.

bir gelişme olduğunda yine buradan paylaşacağız. sizlerde herhangi bir bilgiye ulaşırsanız paylaşırsanız sevinirim.

demek ki farklı versiyonlarda gelmiş ama tek tip onayla ve uygunluk belgesiyle. muhtemelen sizin uygunluk belgenizde de 1585 kg yazıyor.

mantık olarak sizin en azından belgelerinizle uygun belgeleriniz örtüşüyordur. konunun gelişiminden anlayacağınız üzere bizim birbirini tutmayan değerler var.

tanıtım plakalarımızda 1500 kg ama uygunluk belgemizde 1585 kg.

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

bugüne kadar karşılaştığım 2006 ve üstü modellerde ilk defa 1585 kg yazan bir tanıtım plakası bu.

biz konunun çözümü için hala görüşmelere devam ediyoruz.

bir gelişme olduğunda yine buradan paylaşacağız. sizlerde herhangi bir bilgiye ulaşırsanız paylaşırsanız sevinirim.

demek ki farklı versiyonlarda gelmiş ama tek tip onayla ve uygunluk belgesiyle. muhtemelen sizin uygunluk belgenizde de 1585 kg yazıyor.

mantık olarak sizin en azından belgelerinizle uygun belgeleriniz örtüşüyordur. konunun gelişiminden anlayacağınız üzere bizim birbirini tutmayan değerler var.

tanıtım plakalarımızda 1500 kg ama uygunluk belgemizde 1585 kg.

Erhan Yılmaz ın arabası 2007 değil. Senin araban 2009 değil.

Yorum bağlantısı
Cevdet Şentürk

erhan beyin modelini bilemem ama benim aracım 2008 martta üretilmiş 2009 model olarak tescil edildi.

farklı bir durum mu tesbit ettiniz ? örnek tanıtım plakalarına koyduğum örnekteki 1500 kg olan plaka benim aracımın.

bu arada ben bursada araç tadilat projeleri yapan bir firmayla görüştüm. yeni bir proje vs ile problemin çözülemeyeceğini söylüyorlar.

böyle bir durumla da karşılaşmamışlar. konuyu onlar da araştıracak. haklı olduğumuz düşünmekle beraber çözüm olarak fordu adres gösteriyorlar.

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

iJdv6.jpg

Erhan Yılmaz diye kastettiğim kişi sizsiniz. Aracınız dediğim gibi 2006 model 2007 değil. Model diye kastettiğim üretim yılı. İlk tescil tarihi zaten 2006. Sizin aracınız 2006 yılının 6. ayından sonra üretilmiş. Şase numarasından sorgu yaparsanız ne zaman üretildiğini görebilirsiniz gün olarak.

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

erhan beyin modelini bilemem ama benim aracım 2008 martta üretilmiş 2009 model olarak tescil edildi.

farklı bir durum mu tesbit ettiniz ? örnek tanıtım plakalarına koyduğum örnekteki 1500 kg olan plaka benim aracımın.

bu arada ben bursada araç tadilat projeleri yapan bir firmayla görüştüm. yeni bir proje vs ile problemin çözülemeyeceğini söylüyorlar.

böyle bir durumla da karşılaşmamışlar. konuyu onlar da araştıracak. haklı olduğumuz düşünmekle beraber çözüm olarak fordu adres gösteriyorlar.

Araç tadilat projesi değil. Araç tip yanlışlığı düzelten firma olacak. Hatalı yazı ( motor hacim yanlışlığı, ağırlık yanlışlığı gibi ) düzeltme işlemi.

Yorum bağlantısı
Cevdet Şentürk
(düzenlendi)

Araç tadilat projesi değil. Araç tip yanlışlığı düzelten firma olacak. Hatalı yazı ( motor hacim yanlışlığı, ağırlık yanlışlığı gibi ) düzeltme işlemi.

bahsettiğiniz tanımda bir firma bulamadım. ancak bugün önce tüvtürk bursa istasyonuna gittim. durumu izah ettim. teknik personel haklısınız ortada bir hata var dedi. benim dışımdaki araçlarda da 1500 kg yazdığınız söyledim. yine fordun çözebileceğini söyledi. aynı problem başka ticari araçlarda da olmuş transitler gibi. hafif kusurlu olarak muayeneden geçmişler.

eğer aracınızı muayeneye gitirdiğinizde bu konuyu arkadaşlara iletirseniz size kusurlu raporu veririz dedi. ancak bu yılki düzenlemelere göre evraklar arasındaki ağırlık farkı hafif kusur sayılmaktaymış. eğer ağır kusur olsaydı problemimiz emin olun çok daha kısa sürede çözülürdü.

buradan muayenesi yaklaşmış fiesta van kullanıcılarına sesleniyorum. eğer muayenede bu konuyu yetkili teknik elemanlara bildirirseniz alacağınız raporda hafif kusurlu olarak muayeneden bir sıkıntı yaşamadan geçersiniz ancak biz bu konuyla ilgili resmi bir belge kazanmış oluruz ve bunu forda iletip konunun aydınlanması için gerekli süreyi kısaltma şansı buluruz.

tüvtürkden sonraki durağım buradaki Türk standartları enstitüsü oldu. burada sadece tadilat projeleriyle ilgili işlemlerin yapıldığını ve tip onay işlemlerinin sadece ankara merkezde yapıldığını öğrendim. konuyla ilgili telefonda görüştüğüm yetkiliye konuyu izah edip kendi aracıma ait bilgi ve belgeleri kendisine mail olarak gönderdim.

sizin ulaşabilidiğiniz bilgiler varsa paylaşırsanız sevinirim.

Yorum bağlantısı
Cevdet Şentürk

Fordun tanımlamaları:

"bkz: kullanıcı el kitabı / basım ve güncelleme tarihi: ağustos 2007"

Yorum bağlantısı
Cevdet Şentürk

avukatım tarafından 15.03.2012 tarihi itibariyle; noter kanalıyla ford genel merkezine konuyla ilgili ihtarname gönderildi.

belki konunun aydınlanması için artık birşeyler yaparlar.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Cevdet Şentürk

Böyle somut adımlar gerekliydi, tebrikler :)

ben bir sonraki aşama olarak davada açacağım,

ancak aynı problemden muzdarip herkes en azından Fordu arayıp şikeyetini bildirmezse gene bir çözüme ulaşamayacağız galiba.

tekrar söylüyorum, benim forddan en son beklentim eğer aracımın yüklü ağırlığı 1585 kg ise yeniden bana araç tanıtım plakası basıp göndermeleri.

sadece ben bunu istersem konuyu kapatmak için bunu yapabilirler. ancak 1500 kg yazan araç sahiplerinin çoğu bunu talep ederse gerçek ortaya çıkar.

hiç kimseden de henüz bir bilgi yada belge gelmediğine göre sanırım konu hala çözümsüz. forum sayesinde konudan haberdar olanların sayısı hergün artıyor izlenimlerime göre ama henüz netice yok.

aracımı satışa çıkardım ancak alacak kişiden yazılı bir belge vb. alıp konunun takibini yapacağım.

ayrıca n1 sınıfı araçların hız limitleri artırılmış, katkısı olan herkese teşekkürler.

bilgisi olmayanlarda forumun ilgili sayfasından öğrenebilirler

Yorum bağlantısı
Nihat Balta

merhabalar bu konuyla ilgili araştırma yaparken forumda yazılanları okudum ve sırf bu konunun takipçisi olmak için üye oldum bende yarın 2006 model ford fiesta van alıcam fakat bu araçların vergi sigorta ve muayene konusunda pek çok sıkıntıları var yarın alacağım aracın hangi vergi dilimine girdiğini henüz bilmiyorum alıcağım kişide galeri olduğu içinde sorsamda yanlış bilgi vereceklerinden eminim :) aracın vergisinin ne kadar yatırıldığını nasıl öğrenebilirim..

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Önce aracın ruhsatına bakın. Daha sonra bu konuyu baştan okuyun. Vergi muayene ve sigorta ile herhangi bir sıkıntılı durum yok.

Yorum bağlantısı
Nihat Balta

baştan sona kadar okudum kafam iyice allak bullak oldu :) ben aracı hususi kullanım amaçlı almak istiyorum fakat projeyle koltuk ve cam işletme furyasını kaçırdığımız için bu pek mümkün olmayacak gibi aracın satışını üzerime alırken panelvan veya hususi olarak ruhsata işletmenin başka bir yolu yokmudur

Yorum bağlantısı
Cevdet Şentürk

öncelikle aracın içeriği ile ruhsat bilgilerinin örtüşmesi gerekiyor. koltuk ilaveleri var ise panelvan sınıfı, yok ise 1+1 şeklinde ise kamyonet sınıfı. 2012 mtv tablosunu daha önce eklemiştim. ancak bazı uyuşmazlıklar olabiliyor. en sağlıklısı aracın plakası ile vergi dairesinden yada herhangi bir bankanın internet bankacılığı kanalıyla sanki mtv sini ödeyecekmiş gibi giriş yaparsanız ödenmemiş taksitleri var ise oradan görebilirsiniz. ben araştırmamın başında bazı plakalar tesbit ettim bu şekilde ve onun akabinde araştırmamı sürdürdüm.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Nihat Balta

iş bankası internet bankacılığı aracılığıyla aracın sadece plakasını yazarak öğrenebiliyorum teşekkürler cevdet bey

Yorum bağlantısı
Cevdet Şentürk
(düzenlendi)

rica ederim.

trafik şubeye sordum şu anda koltuk ekletmek yasal olarak mümkün değil ama yolunu bir şekilde bulanlar var. cam konusunda da camları açmak mümkün diye biliyorum ama zaten cam açsanız bile araç sınıfınız değişmiyor. sanırım projesizde cam açılabiliyor ama genede trafik şubeye sormakta fayda var.

ayrıca internetten plakasına baktıysanız başka araçların plakalarınıda koyabiliyorlar dikkat etmenizi öneririm.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...