İçeriğe Yönlendir

Volkswagen Polo 1.2 70 Ps Trendline 29.900,00

Göktuğ TÜZÜNER

Recommended Posts

Ali Cihangiroğlu

Birde arkadaşlar bence en büyük sıkıntılardan birisi de şu.Alper hesabı güzel yapmış ama bunu da gözden kaçırmış.Araç alırken 5 bin tl fazladan ödüyoruz.Bu bize 5 yıl dan sonra kar olarak dönüyor.Yani bana ilk 5 yıl bunun bir faydası yok...Yanlış mıyım? O zaman bana 5 yıllığına 5 bin lira versenize :) 5 yıl sonra size yine 5 bin olarak takdim ederim..Yani düşününce bana dizele 5 bin lira fark vermek mantıklı gelmiyor.Ticaretten anlayan bir insan gidip de dizel araç almaz.Siz ticari araç olupta benzinli olan araç gördünüz mü? Dizel araç yüksek tork sahibi olduğu için ticarette kullanılır.Bu dünyanın her yerinde böyledir.Ben yılda 10-15 bin km yol yapacağım diye dizel almam.Alana saygı duyarım ama yanlış yaptığı içinde üzülürüm..

Cepten peşin 5 bin fazla ver sonra da bekle ki 5 yıl sonra kar edeyim diye..Böyle bir hesap günümüzde yok.LPG de bile ne diyoruz 10 bin km geçmiyorsan gerek yok diyoruz çünkü LPG kitine verdiği parayı 3 yıl sonra amorti etmeye başlayacak.Yazık...Ancak 10 bin üzeri 1 yıl içinde amorti eder.1 yıl kabul edilebilir bir rakamdır ama 5 yıl çok fazla..

:) ben yılda 30.000 km civarı yaprım, o farkı 1 senede hatta daha kısa sürede kaparım.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

:) ben yılda 30.000 km civarı yaprım, o farkı 1 senede hatta daha kısa sürede kaparım.

İşte abi dediğim şey bu..Eğer 1 yılda yapıyorsan zaten mesele yok.Ama 3-5 yılda oluyorsa bu iş dizele de gerek yok.Hesap kitap bunu gösteriyor..

Yorum bağlantısı
Göktuğ TÜZÜNER

Sen kardasın zaten abi. Bakım işçiliği de yok. :) Bizim iddia ettiğimiz konu dizel arabadan kesin kar etmek için mutlak suretle 15-20 bin km yi geçmek tir.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

İşte abi dediğim şey bu..Eğer 1 yılda yapıyorsan zaten mesele yok.Ama 3-5 yılda oluyorsa bu iş dizele de gerek yok.Hesap kitap bunu gösteriyor..

Hala yanlışsın kardeşim, şu 5000 tl. fark nerden geliyor.

Trend 1.4i 96PS A/T 5K 36.275tl. titanyumsa 39 kaat

Trend 1.4TDCi 70PS 5K 37.790tl. titanyumsa 40 kaat

Hani fark, bu farkı hiç kullanmayan bile 6 ayda kapatır yahu :biggrin:

Dizel anca günde 5-10 km yapıyorsa alınmaz, ki ben olsam yinede alırdım oda ayrı :)

Not: dizelci 1 sene sonra yanında ıslık çalmayı bırak, sipsi çalsan amanın turbom demez, zaten 2 turbo alacak karı yapmıştır, ben 4 turbo kar ettim o ayrı :biggrin:

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Birde arkadaşlar bence en büyük sıkıntılardan birisi de şu.Alper hesabı güzel yapmış ama bunu da gözden kaçırmış.Araç alırken 5 bin tl fazladan ödüyoruz.Bu bize 5 yıl dan sonra kar olarak dönüyor.Yani bana ilk 5 yıl bunun bir faydası yok...Yanlış mıyım? O zaman bana 5 yıllığına 5 bin lira versenize :) 5 yıl sonra size yine 5 bin olarak takdim ederim..Yani düşününce bana dizele 5 bin lira fark vermek mantıklı gelmiyor.Ticaretten anlayan bir insan gidip de dizel araç almaz.Siz ticari araç olupta benzinli olan araç gördünüz mü? Dizel araç yüksek tork sahibi olduğu için ticarette kullanılır.Bu dünyanın her yerinde böyledir.Ben yılda 10-15 bin km yol yapacağım diye dizel almam.Alana saygı duyarım ama yanlış yaptığı içinde üzülürüm..

Cepten peşin 5 bin fazla ver sonra da bekle ki 5 yıl sonra kar edeyim diye..Böyle bir hesap günümüzde yok.LPG de bile ne diyoruz 10 bin km geçmiyorsan gerek yok diyoruz çünkü LPG kitine verdiği parayı 3 yıl sonra amorti etmeye başlayacak.Yazık...Ancak 10 bin üzeri 1 yıl içinde amorti eder.1 yıl kabul edilebilir bir rakamdır ama 5 yıl çok fazla..

:good1: Mantıklı.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Dizelci olmayan arkadaşlar turbodan ne de korkuyorlar. Bende 2007 model var, dediğiniz gibi 5 yaşında, gayet sağlam...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Tahsin Şipit

Fiestayı satsam benzinli hatta en boşu bile olsa poloyu alırdım. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Göktuğ TÜZÜNER

Hani fark, bu farkı hiç kullanmayan bile 6 ayda kapatrı yahu :biggrin:

Dizel anca günde 5-10 km yapıyorsa alınmaz, ki ben olsam yinede alırdım oda ayrı :)

Not: dizelci 1 sene sonra yanında ıslık çalmayı bırak, sipsi çalsan amanın turbom demez, zaten 2 turbo alacak karı yapmıştır, ben 4 turbo kar ettim o ayrı :biggrin:

Bende birkaç örnek aldım.

Polo 1.2 70 PS Trendline 29.900,00

Polo 1.2 TDI 75 PS Trendline 38.200,00

Yeni Corsa 5 Kapı 1.2 i Twinport Essentia 30.132

Yeni Corsa 5 Kapı 1.3 CDTi Dizel ‐ 75 HP (Euro 5) Essentia 37.133

Ford da benzinli fiesta nın fiyatı yüksek

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Fiestayı satsam benzinli hatta en boşu bile olsa poloyu alırdım. :)

Neden? fiyatları aynı, donanım aynı sayılır, sadece trim az daha kaliteli diye- satarken bizdeki saçma şahin-doğan fiyatlandırma mantığına göre daha pahalı diye- yoksa daha kazık bakım maliyeti içinmi, hangisi? Yoksa aynı sağlamlıkta hatta daha iyi yol tutan fiesta mı alırdın?

Bence sadece satarken ki 2. el değerini seçtin.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Hani fark, bu farkı hiç kullanmayan bile 6 ayda kapatır yahu :biggrin:

Alper'e sor abi farkı.Yıllardır hesap yapmış..dizel-benzinli en kötü 3 bin fark eder.Sen bu rakamları nereden buldun bilmiyorum :D

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Bende birkaç örnek aldım.

Polo 1.2 70 PS Trendline 29.900,00

Polo 1.2 TDI 75 PS Trendline 38.200,00

Yeni Corsa 5 Kapı 1.2 i Twinport Essentia 30.132

Yeni Corsa 5 Kapı 1.3 CDTi Dizel ‐ 75 HP (Euro 5) Essentia 37.133

Ford da benzinli fiesta nın fiyatı yüksek

Dediğim gibi, opel ve vw la işim olmaz, evet ford pahalı ama corsa hem eskidi, hem tipsiz (göreceli) hemde güçsüz, fiesta daha iyi bir araba ayrıca...

O opel fiyatlarının üstüne kazık bakım maliyetinide ekle yalnız :)

Alper'e sor abi farkı.Yıllardır hesap yapmış..dizel-benzinli en kötü 3 bin fark eder.Sen bu rakamları nereden buldun bilmiyorum :D

Kolay, burdan huldum :)

http://www.ford.com.tr/otomobiller/fiesta/fiyat-listesi

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
(düzenlendi)

Neden? fiyatları aynı, donanım aynı sayılır, sadece trim az daha kaliteli diye- satarken bizdeki saçma şahin-doğan fiyatlandırma mantığına göre daha pahalı diye- yoksa daha kazık bakım maliyeti içinmi, hangisi? Yoksa aynı sağlamlıkta hatta daha iyi yol tutan fiesta mı alırdın?

Fark yok abi. İkisi de çok iyi yol tutuyor. Ford'un yol tutuş özelliği artık kıstas özellik olmaktan çıktı.

tarihinde Mert Metin Yelkan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Aslında kısmen doğru,

Fark yok abi. İkisi de çok iyi yol tutuyor. Ford'un yol tutuş özelliği artık kıstas özellik olmaktan çıktı.

eskiden Ford baz alınırdı, şimdiyse çok az fark kaldı :)

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

İyi de ali abi dizel alacaksak sadece ford fiesta mı alacağız..Diğer araç markalarına ve ford modellerine baksana.Birde onların karşılaştırmasını yap elin değmişken :D

Yorum bağlantısı
Hasan Tahsin Şipit

Eniştemde bir alt kasası var. İçi çok ferah ve çok hoşuma gitti. Süspansiyonu da gayet güzel. Işıklandırma, döşeme vs. daha çekici geldi. Bu sebeplerden alırdım. :)

Yol tutuşunda da bir coil yeter. :p Bomba gibi olurdu. :)

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Eniştemde bir alt kasası var. İçi çok ferah ve çok hoşuma gitti. Süspansiyonu da gayet güzel. Işıklandırma, döşeme vs. daha çekici geldi. Bu sebeplerden alırdım. :)

Yol tutuşunda da bir coil yeter. :p Bomba gibi olurdu. :)

Güzel araba hakkını yemem, yanlış anlaşılmasın, sonuçta teknik olarak aynı ayardalar, gerisi zevk, bana göre içi, gıcık teybi ve fazlaca ileri uzamış bu yüzden arkayı daraltmış konsol yüzünden fiesta dan daha güzel.

Yalnız aynı coil i fiestayada takarsak .... :D

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
(düzenlendi)

Ali abi,

Yok abi cidden diyorum bak. 2009 Fiestamla girip 2007 Polomla giremediğim hiç bir viraj vs yok.

Fiesta'da 15" jant 50 yanak 195 taban lastik ve takoz gibi süspansiyon, Polo da ise 14" jant 65 yanak 185 taban lastik ve yumuşak süspansiyonlara sahip olmasına rağmen.

Az fark kaldı kısmı ise uzak doğu (hyundai, kia) araçları için geçerli. Yolda geziyorlar :)

Ek olarak; LPG takılacaksa

Güncel Kasa benzinli Fiesta'ya LPG'nin sıkıntılı olduğunu unutmamak lazım. Magnezyum alaşımlı sübap bilmemnesinden.

tarihinde Mert Metin Yelkan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

İyi de ali abi dizel alacaksak sadece ford fiesta mı alacağız..Diğer araç markalarına ve ford modellerine baksana.Birde onların karşılaştırmasını yap elin değmişken :D

Şimdi işim var kardeşim, şantiyedeyim, biryandan netcad le uğraş bir yandan fiyat araştırması, zor iş, anca arada yeni pedallarım nerde diye kargoya bakıyorum birde foruma balıyorum, yahu iş yapamaz oldum, nerde kalmıştım, bak işte koordinatlar karıştı :D

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Daha ne hesabı yapmam lazım bilmiyorum... ;)

Einstein der ki: Ön yargıları kırmak atomu parçalamaktan bile zordur."

:) :) :)

Bakınız ileti #98 :D

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Ali abi,

Yok abi cidden diyorum bak. 2009 Fiestamla girip 2007 Polomla giremediğim hiç bir viraj vs yok.

Fiesta'da 15" jant 50 yanak 195 taban lastik ve takoz gibi süspansiyon, Polo da ise 14" jant 65 yanak 185 taban lastik ve yumuşak süspansiyonlara sahip olmasına rağmen.

Az fark kaldı kısmı ise uzak doğu (hyundai, kia) araçları için geçerli. Yolda geziyorlar :)

Az farka fransızları (özellikle reno) katmayı unutma.

Bu arada benim fiesta da 175-65-14 ler takılı, durum bendede aynı, sen 15" fiestayı güzel zorlayamamışsın, neyse sakın zorlama, o zaman farkı anlarsın ama anlamanı istemem. :tongue:

1.2 TSI İbiza :) Ya da gelirse 1.2 TSI Polo

Şu tsi çok sıktı, 1000cc ecoboost gelsinde konu değişsin, aslında şu mondi 2.0 240 hp ecooboost olacakki ah.. yerim ekonomisini :)

104 papel de çokmuş vallahi.

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Az farka fransızları (özellikle reno) katmayı unutma.

Bu arada benim fiesta da 175-65-14 ler takılı, durum bendede aynı, sen 151 fiestayı güzel zorlayamamışsın, neyse sakın zorlama, o zaman farkı anlarsın ama anlamanı istemem. :tongue:

Zorladığım da, Adana Kozan Yolu ( Güney çıkışı ) Otoban çıkışında incirliğe bağlanan yolda bir viraj var orada spin attım, jant lastiği yandan kaldırım vurdum da durdum. Tarlaya uçuyordum :) Zorlamak bana 1 adet rot başına, balon yapmış lastiğe maal oldu :D Sınırımı bilirim artıkın

Yorum bağlantısı
Hasan Tahsin Şipit

Yalnız aynı coil i fiestayada takarsak .... :D

:f1::crazy::pilot::rallici:

:p

Sanırım yeterince iyi anlattım. :p

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Zorladığım da, Adana Kozan Yolu ( Güney çıkışı ) Otoban çıkışında incirliğe bağlanan yolda bir viraj var orada spin attım, jant lastiği yandan kaldırım vurdum da durdum. Tarlaya uçuyordum :) Zorlamak bana 1 adet rot başına, balon yapmış lastiğe maal oldu :D Sınırımı bilirim artıkın

Amanın, geçmiş olsun, vazgeçtim aman zorlama, hepsi iyiler artık, teste gerek yok.

Bu arada benzinli araba alıpta tüp taktırmaya gıcık oluyorum, bu yakıt fiyatlarıyla benzinli alıyorsan tüp müp takmayacaksın, paşa paşa bineceksin, derdin ekonomi ise gidip dizel alın, aynı ayarda bir benzinli bir dizel arabadan, dizel olan tüplünün tepesinden atlar, hız ise alsana hız, tork ta ayrı keyif üstelik, motor ömürünü yemesi, yok ayardı yok hararetti derdi de olmaz ayrıca...

:f1::crazy::pilot::rallici:

:p

Sanırım yeterince iyi anlattım. :p

Aboov süper anladım, coilli fiestanın poloya yaptıklarını çok net anlatmışsın :D:tongue:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...