İçeriğe Yönlendir

Volkswagen Polo 1.2 70 Ps Trendline 29.900,00

Göktuğ TÜZÜNER

Recommended Posts

Göktuğ TÜZÜNER

Göktuğ bey,

Bütün avantaj kurallarını benzinli lehine kullandığınız halde yılda 10.000 km kullanımla bile dizel yine kar ediyor, yine kar ediyor...

Ee daha neyi tartışıyoruz ki?

Bence sizin son hesabınızla konunun tartışılacak bir yönü kalmamıştır...

Teşekkürler...

:) :) :)

Format pek iyi çıkmamış :) Birdaha İnceleyin Lütfen. Pek benzinli lehine kullandığımı sanmıyorum. Aslında hesapta turboyu sıfır geçerek avantajı dizel lehine kullandım.

Öncelikle ;

BU HESABI YAPARKEN OPEL CORSA DİZEL VE BENZİNLİ ARASINDAKİ FABRİKA VERİLERİNİ BAZ ALDIĞIMI BİLİNİZ.

Dizel Litre Fiyatı : 3,96.-TL

Benzin Litre Fiyatı : 4,55.-TL

100 km deki 5 LT dizel yakıt = 19,80.-TL

100 km deki 8 LT benzin yakıt = 36,40.-TL Fabrika verileri yaklaşık 2lt olmasına rağmen (3lt den de fazla yakmaz herhalde, farkı 2 litreden hesaplarsanız eğer benzinli kara bile geçebilir.)

100 km deki fiyat farkı = 16,60.-TL

Yani 100 km de 16,60.- Dizel Karlı. 1 Yılda 15 bin km yaparsak eğer. 150 x 16,60 = 2.490,00.-TL Yıllık Dizel karlı.

GİDERLER

5 YILDA 10BİN DEN 7 BAKIM 150 TL dizel daha pahalı = 1.050,00.-TL

(Opel servisini arayıp 30bin km lik benzinli ve dizel corsa bakımlarını sordum bana verilen rakam 170 tl fark vardı ben 150 tl den hesapladım sizde sorabilirsiniz)

Yaklaşık 7 bin tl fazla para ödeyerek aldığımız dizel aracı 5 yıl sonra sattığımızda 2 bin tl karla sattığımızı düşünelim. = 5.000.-TL (Zarar)

(Sahibinden.com da inceledim 2007 model dizel ve benzinli corsalara baktım neredeyse fiyatlar başa baş ama ben yinede dizeli 2 bin tl kar ile sattığımızı düşündüm)

Aracımızı başta alırken fazladan ödediğimiz 7 bin tl için iş bankasının 60 aya uyguladığı sıfır araç kredisi faizi = 4.266.-TL

(Ben kredisiz alacam arabayı diye kendinizi kandırmayın o zamanda 7 bin tlnin 5 yıllık mevduat faizinden yoksun kalırsınız)

(sizde hesaplayabilirsiniz) http://www.isbank.com.tr/content/TR/Hesaplama_Araclari/BireyselKrediHesaplama.aspx

5 Yıl içinde olağan bir turbo masrafı = (SIFIR)

Bazı arkadaşlarımız ısrarla turboya 300 bin km hiç birşey olmaz :D falan filan diyorlar tabi bu belli olmaz ama ben yinede bu masraf kalemini sıfır geçiyorum.

GİDERLER TOPLAMI = 10.316,00.-TL

5 Yıllık Dizel Karımız = 12.450,00.-TL

Genel Bakış = 2.134,00.-TL Dizel Karda. Takdir sizin bana 2 bin tl kar yeter diyorsanız dizel almak tabi ki serbest.

Bizim ısrarla söylemeye çalıştığımız şey budur eğer yılda yaptığınız km 15 bin km den az ise dizel almak karlı değil hatta zararlı bile olabilir.

Herkese selamlar...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Heheh, birkere bakım farkı yok, marka seçerken dikkat edin, garantisi olmayan aracımızın bakımını zaten dışarda yaptırıyoruz, bakım farkı yoktur, zaten yarım saatlik iş, 7000 tl. fiyat farkı, bu ne yahu, fark az olan marka alın, şişme fiyatlı iphone tarzı aslında normal olan ama fazlaca havalı markalardan almayıverin.

Ayrıca ne diyoruz, çok yol yapanlar için dizel, sizin yaptığınız yolları ben yürüyerek yaparım be :D az yol yapan benzinli alsın, alırken servis bakım fiyatlarındada bakın, opel deki gibi kazık yemeyin.

Bakım farkı yoktur, tekrar ediyim, yıllık yakıt karım 2.490 tl. ise X 5= 12450 tl. eder. (15.000 km yürüyerek yapılan yol gibi) yani bu iş biter. Turbo masrafını hiç ama hiç katma, bir kere turbosuz benzinli bu devirde alınmaz, turbolu benzinlide aynı turbo derdi vardır ve gaza dizel gibi basarsan senin kredi fazinde dahil olmak üzre herşey yalan olur. Turbo' da bakımlı araçta öyle zırt diye bozulmaz, bozulsa' da yerim turbosunu, 150.000 km den önce çok zor bozulması, bu km. yi yıllık 15.000km. yaparak 10 senede anca yaparsın, zaten o zamana benzinliye göre fiyat farklı olarak arabanı satarsın :D 10 sene sonra ne faiz kalır ne omayan bakım farkı, komple bitersin :)

Yıllık 30.000 km kullandığını düşünürsen sadece mazot karın 5 senede 24900 tl. eder nerdeyse sıfır araba alırsın, o yüzden dediğim gibi arabayı çok kullanıyorsan dizel alınır, isterse bakımı 2 katı olsun fiyat farkıda 10.000 tl. olsun...

1. Sonuç= Çok kullanan, Diesel forever

2. sonuç= az kullanan benzinli alsın, ama hep az kullansın yoksa tokadı yer :D :D

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
(düzenlendi)

Heheh, birkere bakım farkı yok, marka seçerken dikkat edin,

Abi bakım dizel-benzinli bakım farkı Ford'da bile var. Yok değil.

marka seçerken dikkat edin, 7000 tl. fiyat farkı, bu ne yahu, fark az olan marka alın, şişme fiyatlı iphone tarzı aslında normal olan ama fazlaca havalı markalardan almayıverin.

Sen de öyle birşey diyorsun ki madem onu alma bunu al vs dacia , tata filan niye almadın?

tarihinde Mert Metin Yelkan tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Göktuğ TÜZÜNER
(düzenlendi)

az yol yapan benzinli alsın, alırken servis bakım fiyatlarındada bakın, opel deki gibi kazık yemeyin.

Abi nerdeyse ben tatile yürüyerek gidiyorum diyeceksin :D :D

tarihinde Göktuğ TÜZÜNER tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Niye yürüyeyim, bende dizel araba var :)

Hesabından sadece dizel bakım farkını çıkar, o kadar uçuk değil, ikincisi hesabın az km yapana göre, hesabını boşver falan diyenlere bakma sen, ben 30.000 km. yapıyorum bunu hesaplarsan hepsi yalan olur zaten, şuan arabam 6 yaşını geçti, dahada hesap yapmama gerek yok, sonuç net, karımla gider üstüne ekler baba bir araba alırım, sizin hesap arabayı yatıranlara yada korkudan gaza basamayanlara göre, size iyi günleeer :D :D

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Polo'nun iç hacmi Fiesta'dan geniş mi dediniz?

Benim bindiğim, şöförle yakın ilişki içinde olmak zorunda kaldığım pololar neydi o zaman :)

Güncel kasa pololar golf4 ile hemen hemen aynı iç hacim olarak.

Sürücü koltuğunu kendime göre ayarlayıp arkaya oturduğumda dizim koltuğa değmiyordu. 179Cm 91 KG biri olarak söylüyorum bunu :)

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

O zaman golf' ü de daratmışlar, artık nereden çalacaklarınıda şaşırdılar vallahi :)

Bu arada tüm markalarda bir dandikleşme var, ekonomi kötüleştikçe bunlarda işi bozuyor, eskisi gibi sağlamda yapmıyorlar artık ...

Yorum bağlantısı
Ali Elöver

İç hacim istiyorsanız da Aveo alınız.

Murat bak çok pis patlıycam senin o Avoe'na Insignia ile, madem iç hacmi o kadar büyük salon salomanj ben vurunca arka odaya kaçarsın canın kurtulur.

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

O zaman golf' ü de daratmışlar, artık nereden çalacaklarınıda şaşırdılar vallahi :)

Bu arada tüm markalarda bir dandikleşme var, ekonomi kötüleştikçe bunlarda işi bozuyor, eskisi gibi sağlamda yapmıyorlar artık ...

Golf4 diyorum abi Golf4 :) Taaa 1998 de çıkan model :)

Yorum bağlantısı
Cihangir Elbasan

Fiesta 2011 yılının en çok satan 10 otomobil listesine girdi.Fantezi olsun,acaba kaçtan gider diye satılığa koyduğum fiestama 36000 veren oldu.Telefonlardan sıkılıp ilanı kaldırdım. :) 34.500 e almıştım.Ayrıca polo,corsa ve fiesta arasında seçim yap deseniz yine fiesta derim.

Yorum bağlantısı
Ali Elöver

Bu arada düz yolda iki aracı da çok zorladık, 2012 Fiesta'yı arkadan kaydırabildik ama Aveo'yu kaydıramadık. ESP devreye bile girmedi daha, çok dengeli bir araç Aveo. Amerika'da yapılan bir televizyon testinde "handling konusunda sınıfının en iyisi olduğunu düşünüyoruz" ifadesini kullandılar. ADAC testlerinde de sınıfının en yüksek puan ortalamasına sahip. (Bizim denediğimiz araçlarda 1.4 TDCi ve 1.3D motorlar vardı)

Plakanı aldım, eşgalin bende zaten... Aynı yakada oturuyoruz Murat, allahın izniyle bir gün denk geleceğiz yolda o zaman göreceğiz yol tutuşun ne kadar başarılı benden kaçarken hünerlerini sergile bakalım :seytan:

Yorum bağlantısı
Ali Elöver

GM ailesinden tüm abilerimize saygımız var :D

GM dedin Multijet motorun da Fiattan gelme, gene yumuşak karnımdan vurdun beni :D

Bu seferlik de seni affettim, bir dahaki sefere değil GM ailesi, Türk soyundan Olcayto ortak akrabamız desende kurtaramazsın paçayı haberin ola ;)

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Necati Dur

Fiestayı satsam benzinli hatta en boşu bile olsa poloyu alırdım. :)

Dediğinizi ben yaptım :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Tahsin Şipit

Dediğinizi ben yaptım :)

Hayırlı olsun kaç model. :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...