İçeriğe Yönlendir

Fiesta V - Yakıt Tüketimi

Tufan Efe

Recommended Posts

Uğur Çakmak
Sani bey paraya kıydım bügun yağ bakımını yaptırdım,hava filtresini değiştirdim.185 lirama mal oldu..kullanımdan kaynaklı olabileceği benim de aklımda..3000 deviri geçince vites değiştiriyordum.son bakımlardan sonra yapacağım analizi sizlerle paylaşırım inşallah

3000 değilde 2500 devirde değiştirseniz biraz daha tasarruflu olur bence.

Yorum bağlantısı
Tunahan Bozkurt
3000 değilde 2500 devirde değiştirseniz biraz daha tasarruflu olur bence.

uğur bey öyle yapınca a araba gitmiyomul gibi hissediyorum....1.4 motora alışamadık daha :flowers: ama yakıt tasarrufu için katlanacağız artık

Yorum bağlantısı
Alper Durkan
(düzenlendi)
uğur bey öyle yapınca a araba gitmiyomul gibi hissediyorum....1.4 motora alışamadık daha :) ama yakıt tasarrufu için katlanacağız artık

Merhaba,

Aracımı ikinci el aldım motoru gayet iyiydi ( 83.000 ) ama pimpirikli olduğum için uzun yola çıkmadan önce , carbon clean, enjektör ultrasonic temizleme, yüzük değişimi, genel bakım, lastik değişimi ( 4 mevsim fulda ecocontrol ), egsoz değişimi gibi çeşitli bakım ve onarımları yaptırdım. Yolcu ve yük durumuna göre 180 - 200 kg ile aracı full 'ledim Tekirdağ'dan çıktım Antalya Manavgata indim. 912 km ve manavgatta 20 - 30 km daha Sarı ışık yandı :D Tekirdağ'dan bilecik sapağına kadar tem'den gittim 110 - 130 km ile, sonrası 90 - 100 kimse inanmadı. :) giderken ( 89 TL ) Dönüşte (91 TL )

Ama aynı araçla tekirdağ içerisinde 630 km yaptım.

not: Vites devir değişimleri 2500 - 3000 arası yapıyorum.

unutmulum yazmayı 2 defada mola verdim.

tarihinde Alper Durkan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı

Arkadaşlar;

Ford Fiesta Flair 1.25 sahibiyim. Arabayı daha yeni aldım. Alır almaz 50 TL'lik 95 Oktan benzin attım arabaya. 1/4 çizgisinin biraz altına geldi çizgi. Arabada hiç benzin yoktu kırmızı ışık yanıyordu. 14,99 lt benzin aldı 50 TL'ye. Kilometre sayacını sıfırladım benzinlikte ve 86 km yol yaptım. İbre sıfır çizgisinin neredeyse üzerine geldi. Acaba arabam çok muyakıyor diye düşünmeye başladım. 7-8 lt/100 km yakıt yaktığını söylediler bu araç için. Bilgi sahibi olan var mı? şimdiden teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Guest Yunus G

Önder bey bendeki fiesta bir depo benzın ile yaklasık 35 33 litre arası 410 430 km yol yapıyordun full şehir içi

Yorum bağlantısı
Önder bey bendeki fiesta bir depo benzın ile yaklasık 35 33 litre arası 410 430 km yol yapıyordun full şehir içi

Sizdeki Fiesta benimkiyle aynı mıydı?

Yorum bağlantısı
Evet 1,25 ghia 2000 modeldi.Full istanbul trafiği köprü trafiğide dahil.

Sizdeki değerler de bana söylenenle aynı doğrultuda yani 8lt/100km civarında. Benim aklıma takılansa 50 TL benzin aldık ve 86 km yol yaptık ibre epey bir aşağı indi. Aracı trafiğin yoğun olduğu saatlerde kullandım. Aklıma gelen acaba aracı yeni aldığım için bir Ford Servisine götürüp baktırmak. Belki hava filtresi, buji vs. değişmesi gerekiyor, bilemiyorum. Ustam aracı alırken aracın bir sorunu olmadığını söyledi aldık ama yine de aracın yakıtını arttıran bir faktör varsa önlem almak gerekiyor. 50 TL ile 180-200 km gitmesi gerekiyor şehir içinde diye düşünüyorum. Yanlışım var mı?

Yorum bağlantısı
Haluk Gümüş
(düzenlendi)

Tum bu anlatilanlara ek olarak lastik basinclarinizi olcun ve uygun degilse dogru degerlerde hava basin. Lastiklerin eski olmasi, problemli olmasi ve hava basinci bozuklugu yakit sarfiyatini oldukca olumsuz yonde etkiliyor.

tarihinde Haluk G tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
uğur bey öyle yapınca a araba gitmiyomul gibi hissediyorum....1.4 motora alışamadık daha :vreka: ama yakıt tasarrufu için katlanacağız artık

Araç gitmiyorsa zaten az yakıyoruz :unknw: Varsın gitmesin .

Yorum bağlantısı
Tum bu anlatilanlara ek olarak lastik basinclarinizi olcun ve uygun degilse dogru degerlerde hava basin. Lastiklerin eski olmasi, problemli olmasi ve hava basinci bozuklugu yakit sarfiyatini oldukca olumsuz yonde etkiliyor.

Lastiklerim yeni Michelin marka ama yine de basıncını kontrol edeceğim. Teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı

Arkadaşlar 95 Km yol yaptım ve yakıt lambası yandı. 50 TL benzin almıştım Totalden ve arabada benzin yoktu. Işık yandıktan sonra kaç Km gidiyor Fiesta Flair 2000 model. Fazla yakıyorsa arabaya hafta sonu baktıracağım. Hava filtresi, lastik basıncı vs.

Yorum bağlantısı
Işık yanınca 7 lt benzin kalıyor ama 95 km çok çok az kesin bir sorun var.

O zaman sorun yok Yunus Gökhan Bey. 15 lt benzin almıştım. Demek ki 8 lt ile 95 km gitmişim. 7 lt ile ortalama 83 km daha giderim. 83+95=178 km yapar. 28 kuruş yakıyor demektir. Senin verdiğin veriye göre 33-35 lt ile 410-430 km gidiyormuş senin araç. Ne dersin?

Yorum bağlantısı
Turan Ballıkaya

yahu benim araba sakin kullanımla 10lt yakıyor neredeyse arabalarınızın değerini bilin :good1:

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Guest Yasir Sezer

slm. 2006 model makyajlı kasa 1.4 comfort benzinli otomun yakıtı iehir içerisinde cok fazla gibi geliyor bana

ustalar normalde yakıt tüketimininşu an km bazında kac lira olaması uygun dur asağı yukarı

Yorum bağlantısı
Tunahan Bozkurt

arkadaşlar uzun yolda 100 km de 4.5 lt yaktı araba..127 kuruşa tekabül ediyor.sizce bu değer nasıl..bir de yol bilgisayarı ilk defa 750 leri gördü.

Yorum bağlantısı
Eray Sireli
(düzenlendi)
arkadaşlar 2006 model makyajlı fiesta aldım yeni..aracın yakıtını hesaplayım dedim.shellden 50 liralık euro dizel aldım.şehir içinde 280 km gitti..bu durum normal mi..sizce fazla yakmıyor mu..hayal kırıklığına uğradım.

ben birkaçgün önce 100TL mazotla 550km yaptım. bu da bugün için ortalama km basına 180lira yapıyor. genel itibariyle 100-130 arası kullandım ama çogunlukla 130 da gittim tabi arasıra yüklendim baya... sizin araç birkaç binlira daha az yakmış.. bence gayet normal ki şehir içi yaptım diyorsunuz çok iyi...

tarihinde Eray Sireli tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tunahan Bozkurt
ben birkaçgün önce 100TL mazotla 550km yaptım. bu da bugün için ortalama km basına 180lira yapıyor. genel itibariyle 100-130 arası kullandım ama çogunlukla 130 da gittim tabi arasıra yüklendim baya... sizin araç birkaç binlira daha az yakmış.. bence gayet normal ki şehir içi yaptım diyorsunuz çok iyi...

şehiriçi değil şehirler arası yaptığım bir değer bu...2000 devirde 90 km/h ile gittim.en az sarfiyat değerleri için bu hız aralıklarında mı gidilmeli

Yorum bağlantısı
Süleyman Çetin

Bayramda 1.79TL den aldığım gazla toplamda 865 km yol yapmışım.Bu da 7.3lt/100km, yani km de 131 Kuruş yakmış.Sizce Lpgli Fiesta'ya göre fiyat nasıl?

Yorum bağlantısı
Tunahan Bozkurt
Bayramda 1.79TL den aldığım gazla toplamda 865 km yol yapmışım.Bu da 7.3lt/100km, yani km de 131 Kuruş yakmış.Sizce Lpgli Fiesta'ya göre fiyat nasıl?

hocam sizin depo kaç lt alıyor?

Yorum bağlantısı
Eray Sireli
(düzenlendi)

daha nasıl olacak scooter denilen otomatik şanzıman motorsikletler 90 kuruş yakıyor zaten :)

tarihinde Eray Sireli tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...