İçeriğe Yönlendir

Fiesta V - Yakıt Tüketimi

Tufan Efe

Recommended Posts

Arda Calak

Ben hiç farklı istasyon denemedim. aşehrinde ne ise b şehrindede aynısını kullanıyorum.. hatta aldığım aracımın eski sahibi bp kullanıyomuş bende devam ettirdim.. geçenlerde birsefer kırıkkalede opetten aldım.. ancak diğer arkadaşların dediği gibi yok 40 km eksik gittim çok çekiş arttı gibi şeyler hissetmedim.. bana hepsi aynıymış gibi geliyo.. a ilindeki istasyon başka ilde değişik bi karım dahi kullanabiliyo açıkçası

Yorum bağlantısı
Arda Calak

ya çok enteresan biz 750 km yi zor görürken 300 küsürü şehir içi 900 küsür...peki klima ve sürat ne alemde

Yorum bağlantısı
Fatih Mehmet Uslu

Forumun en ilgi çeken ve en tartışmalı konularından birisi de yakıt tüketim konusu, yakıtın ucuz olduğu ülkelerde insanlar arabalarının nasıl gittiğinden bahsediyorlardır, biz sivrisinekten yağ çıkarma dersi veriyoruz, hepimiz mağduruz.

Yorum bağlantısı
Uğraş Özyurt
Forumun en ilgi çeken ve en tartışmalı konularından birisi de yakıt tüketim konusu, yakıtın ucuz olduğu ülkelerde insanlar arabalarının nasıl gittiğinden bahsediyorlardır, biz sivrisinekten yağ çıkarma dersi veriyoruz, hepimiz mağduruz.

Artık zevk almaya başladığımı hissediyorum :s

uzun yolda ise 750 km az geldi bana şehir içi ise bence gayet iyi benim hızım 95-110 km aralığında idi klima hava serin olduğu için açılmadı şehir içide öyle köprü trafiği gibi değildi ama zaman zaman bol ışıklı bir şehir içi güzergahıydı ama hava filtrem 5 bini biraz geçmişti sadece uzun yolda çok rahat 1100 km yi aşacağımı düşünüyorum yarım depo olmaya çok az kala 500 km yi aştığımı gösteren bi foto var aktarma kablosunu bulur bulmaz ekleyeceğim ( kendi tecrübelerime göre yağ kalitesi hava filtresinin temizliği ani ivmelenmeme ve 1900-2000 dd in altından hızlanmaya çalışılmadığı sürece herkesin bu değerleri yakalayabileceğini düşünüyorum bu arada egr iptal aracımda

uzun yol 750 km az , kullanım tarzı daha öncede konuşmuştuk tdci için bence hava filtresinden bakımdan bile daha önemli , yolda gördüğüm dizellerin 100 de 50den fazlası ki bunun çoğuda muhtemelen yüksek beygirli ticariler ;asıldıkça asılıyor, sonra connect çok yakıyor falan, e ayağını paspasa yapıştırınca yakar .Tabiki benzinliye göre yine az yakar :fiuw:

Yorum bağlantısı
Aytaç Göksu
(düzenlendi)

çok merak ettiğim bir konu klimanın yakıta etkisi ne kadar fiestalarda....

tarihinde Ayta tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Kenan Kopuz
çok merak ettiğim bir konu klimanın yakıta etkisi ne kadar fiestalarda....

Bildiğim kadariyle %5-10 daha fazla yakar.

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Benzinli 1.25 ile karşılaştırmanız açısından yazıyorum. Şehirdışı zaman zaman klima kullanarak 100 km hız civarında, biraz da şehir içi ortalama 5.5 litre/ 100 km. Klimasız dikkatli kullanım 4.9 şehir dışı. 80 km yi geçmeden şehir dışı yaklaşık 4 / 4.4 litre arası. Hafif şehir içi dikkatli kullanım, 6-6.5 litre. Benzinli fiesta da az yakmak için 2000-2500 devir civarı bir üst vitese geçmek, gaza çok az basmak, bir de lastik havaları çok önemli. Babalarımızdan öğrendiğimiz "3000 -3500 deviri görmeden vites büyütme" tavsiyesi artık mazide kalmış durumda. :D 50-60 km ile giderken bile 5.vitesi kullanabiliriz. Bu basit motor doğal olarak, çekiş açısından dizelerin çok gerisinde;klimayla rampa çıkmak epey sıkıntılı.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Cihat Uzun
2007 1.4 tdi kullanıcısıyım depomu tam fulledikten 200 km sonra tekrar bir fulleme yaptığımda 40 tl lik bir mazot alışım oldu, buda şehir içi kullanımda 200 krş, 100 km de ise 5.71 lt ediyor.

257 km gittikten sonra tekrar aldım 47 tl lik yakıt aldı..18 kuruş ediyor..100 km lde 5 lt..

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...

Öncelikle merhabalar;

Ford club TR'ye 2005 model fiesta almam vasıtasıyla tanıştım.

Aracım 2005 model 1.4 TDCI otomatik vites.

Depoyu fulledikten sonra kilometreyi sıfırladım ve yakıt ışığı yanana kadar kullandım.Bu sayede 656 km gittim. Tekrar depoyu fullediğimde 130 TL'lik mazot aldım.

Aracımı şehir içi kullanıyorum. Ortalama 20 kuruş gibi düşünülebilir.

Saygılarımla

Yorum bağlantısı
Hüseyin Onurlu
(düzenlendi)

Bugün 2004 fiestamın yakıtını ölçtüm 4,65LT/100km civarında yakıyor karma kullanımda yakıtı PO'dan alıyorum.

Hız olarak 110 km'yi pek geçmedim klimayı az açtım ancak piknik için İzmirden Bozdağ Gölcük civarına gidip geldim yol

çok kötü bilenler bilir bu yüzden arabanın yakıtını normal buldum.

tarihinde H tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Geçen gün bir akrabamızın 2004 model 1.4 tdci fiestasına yakıt almaya gittik. İlk defa 42 litre yakıt alan fiestaya rastladım. :D

Yorum bağlantısı
Serdar Şen
(düzenlendi)

Merhaba arkadaşlar.

Yeni tatilden geleli 1 hafta oldu tatilde tam 1163 km yol yaptım.

40 litre shell den mazot aldım km sıfırladım ve yola çıktım.Litresini 3.5 den aldım fişi duruyor :unsure2: traih 1 temmuz :ninja: Tam 890 km gittim. ortalama 0,16 yakıyor heralde..

gittiğm yol istanbul-körfez-yalova-bursa-balıkesir-altınoluk dönüşüde çanakkale üzerinden yaptım.Bunu 100 km sinide şehir içinde kullandım.

Bir kezde iyii fiesta almışım diye kendime teşekkür ettim :good1:

Saygılar...

tarihinde Serdar ?en tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Faruk Yılmaz

ben uzun yolda 5. vites 90 100 kmhız arası tek başıma giderken 2.9 3.0 lt civarında yakabiliyor aracım ama şehir içinde neyapsam yapıyım

1.4tdci den fazla yakıyo

Yorum bağlantısı
Uğraş Özyurt
ben uzun yolda 5. vites 90 100 kmhız arası tek başıma giderken 2.9 3.0 lt civarında yakabiliyor aracım ama şehir içinde neyapsam yapıyım

1.4tdci den fazla yakıyo

Ne kadar yakıyorki şehir içinde? işyerinde iki arkadaşımda 1.4 var benim alet ikisinden de az yakıyor.

Yorum bağlantısı
Dündar Uyanık

Merhaba,

3.64den 100tl'lik mazot aldım. Bu bitene kadar 600km yol gittim. 0,17kr veya yapıyor.

Yorum bağlantısı
Özgür Ahkem Gökce

Yakıt tüketim değerlerine bakıp adana diliyle bir "ABOOOOOOOV" desem :nazar:

benim 2004 (D)tüplü fiesta ş. içinde 18 kuruş yakıyordu (lpg'nin litresini 2.30'dan aldığımda ) :nazar:

dizel almakla yanlış mı yaptım acep :nazar:

ama dizelde klima açıkken gidişi lpg'li fiestada yok, dizel biraz daha rahat :p

Yorum bağlantısı
Göktuğ Bozkurt

arkadaşlar sevgili ford sever güzel dostlarım şu gelen son zamlardan sonra ki motorini opette 3,73 okuyorum, daha benim arabam kaç kilometrede ne kadar yakıyor diye hesaplamamaya karar verdim, bu nedir a can dostlarım ayda bir kere zati mazot alıyorum o 1 ayda akaryakıta 3 kere zam geliyor, hadi ben 1 depo mazotla 1 ay idare ediyorum Allah otomobille ekmek kazanan arkadaşlarıma sabır versin herkese iyi geceler diliyorum.:bambam:

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Guest Oğuzhan Özen

Arkadaşlar 2006 model fiesta 1.4i comfort ABS li 5 kapı benzinli aracın şehiriçi ve şehir dışı yakıt tüketimi nedir?

Yorum bağlantısı
Hasan Tarlacı

Şehir içi 8 lt şehir dışı 6 lt sakin ve normal kullanımda.

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Şehir içi kullanım şartlarına göre çok farklılıklar gösteriyor ; mesela ben şu sıralar 7.5 civarı yakıyorum ..

Şehir dışı ise en dikkatli haliyle 5.8 yakıyor. Normal kullanımdada 6.2 cıvarı..

Yorum bağlantısı
Kadem Eğinli

şehir içi km de 30-35 kuruş arası şehir dışı otabanda 23 kuruş yakıyor geçen gün 100 tl lik benzin aldım 300 km yol aldım (şehir içi dışı karışık)bi 30-40km daha giderdi.lpg taktırsam nasıl olur diye düşünüyorum bende......

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Hakan Duran
(düzenlendi)

arkadaşlar arabamın motor bakımını yaptıralım yaklaşık 1 ay oluyor. geçen gün depoyu fulladım ve 201 km gittim ve tekrar fulladım 59 tl ücret verdim. yani kısacası şimdi 200 km ye 60 ytl yakması normalmı. (araç dizel)

tarihinde Hakan Duran tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
İsmail Yanık

arkadaşlar arabamın motor bakımını yaptıralım yaklaşık 1 ay oluyor. geçen gün depoyu fulladım ve 201 km gittim ve tekrar fulladım 59 tl ücret verdim. yani kısacası şimdi 200 km ye 60 ytl yakması normalmı. (araç dizel)

Normal değil çok yakmış. 45,00 TL yi geçmemesi lazım.

Yorum bağlantısı
Ekrem Şişman

abiler benimde bi sorum olacak size 2005 1.4 benzinli fiestam var yakıt lambası yandığında kaç km daha gidebilirim ve ya kaç lt benzin kalıyor depoda dijital gösterge olmadığı için bilemiyorum ve her lamba yandığında benzin almak zorunda kalıyorum saygılar....

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Zaten lamba yandımı benzin almak zorundasın:)30 KM yapar en az.

:)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...