İçeriğe Yönlendir

Fiesta V - Yakıt Tüketimi

Tufan Efe

Recommended Posts

Ekrem Şişman
(düzenlendi)

yunus beyefendi tavsiyen için çok saol:D:D ama fusion lamba yandığında 80 km gösteriyor ve 2 3 gün daha gezebiliyoruz ama fiestada dijital gösterge yok ondan hemen almak zorunda kalıyoruz ki sıkıntıda orda yinede teşekkürler yunus bey:D

tarihinde Ekrem Şişman tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Lamba yandıktan sonra 100 km yapılır ama gerek varmı tartışılır..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İsmail Yanık

Benim bir arkadaşımın şahini vardı hep lamba yandımı benzin alırdı. Lambayı çok yakmaktan ampulü patlamıştı ve yolda kalmıştı.

Yorum bağlantısı
Ekrem Şişman

Benim bir arkadaşımın şahini vardı hep lamba yandımı benzin alırdı. Lambayı çok yakmaktan ampulü patlamıştı ve yolda kalmıştı.

galiba benimde başıma gelecek abi:))

Yorum bağlantısı
İsmail Yanık

galiba benimde başıma gelecek abi:))

Risk almamak lazım. Mümkün olduğu kadar çeyrekden aşağıya düşürmeyin. Acil bir durum olur benin istasyonu armak zorunda kalırsınız.

Yorum bağlantısı
Emre Tosun
(düzenlendi)

selam arkadaşlar 2008 1,6 100 beygir otomatik ford fiestam var

yol bilgisayarında 14.8 Lt diyor 100km de :shok:

acaba şehir içi ve şehir dışı yakıt tüketimini bilen var mı ? teşekkürler

tarihinde Onur Berktaş tarafından düzenlendi
MESAJLARINIZDA....İ-Ç-Ş-Ü-Ö-Ğ GİBİ HARFLERİ KULLANINIZ...
Yorum bağlantısı
İlker Kadılar

mesala 2 km,lik motorun ısınmadığı yolculukda çok sıkışık trafikğe giriyorsanız yakar..

uzun yolda 5.8 yakan aracım şehir içinde 11 litre yakıyor..

Yorum bağlantısı
Emre Tosun

mesala 2 km,lik motorun ısınmadığı yolculukda çok sıkışık trafikğe giriyorsanız yakar..

uzun yolda 5.8 yakan aracım şehir içinde 11 litre yakıyor..

:biggrin: cumartesi pazar 100km yapsam yani 75tl civarı :nea:

Yorum bağlantısı
Emre Tosun

pekı sehırler arası mesela ? ıstanbuldan c.tesi tekirdağ şarköye gidicem 260Km civarı acaba maliyeti ney olur

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

1,6+otomatik+istanbul+kış+kısa mesafe=15 litre..

Bence yakar...

Ama şu kafama takıldı.. 1,6 otomatik fiesta var mı ?

pekı sehırler arası mesela ? ıstanbuldan c.tesi tekirdağ şarköye gidicem 260Km civarı acaba maliyeti ney olur

Kar olmaz ise, 18 litre yakmanız normal..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Tosun
(düzenlendi)

var suan kapıda =) ogle yemegıne cıkınca karlı karlı resımlerı atarım sıze .)

tarihinde Onur Berktaş tarafından düzenlendi
W HARFİNİ KULLANMAYINIZ...
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Emre Bey, otomatik vites kullanımı çok kolaydır ama biraz tecrübe gerektirir..

Vites büyütmesini bilmeli, vites küçültmesini bilmelisiniz.

Hangi viteste çıkacağınıza ve hangi viteste ineceğinize siz karar vermelisiniz ve bunu yapabilmelisiniz..

Her şeyi otomatik şanzımana bırakırsanız 14 litre yakar...

Mesela

D'ye alıp kalktınız, 2. vitese geçmesi için gaza basmak yerine gazı bırakmalı ve devamında gaza yavaşça basmalısınız.. Bu tüm viteslerde böyledir..

Öyle bir yerdesiniz ki, vites sürekli 3-4 arasında geziyor.. Burada O/D off düğmesine basıp 4. vitesi iptal etmeli aracı ve şanzımanı yormadan çıkmalısınız..

Yine uzun bir rampa ve iniş.. yavaş inmeniz gerekiyor.. Bu durumda da yine O/D Off yapıp 3 vitesle indirebilirsiniz.. Bu da yetmez ise vites kolunu 2 ye almalısınız.

Şanzıman triptronik ise bu işler daha kolaydır ama kısa ve net son cümle; otomatik vites kendi haline bırakırsanız % 30 fazla yakabilir.. Bu şanzımanı siz yöneteceksiniz..

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Emre Tosun

Hangi viteste çıkacağınıza ve hangi viteste ineceğinize siz karar vermelisiniz ve bunu yapabilmelisiniz..

Mesela

D'ye alıp kalktınız, 2. vitese geçmesi için gaza basmak yerine gazı bırakmalı ve devamında gaza yavaşça basmalısınız.. Bu tüm viteslerde böyledir..

Öyle bir yerdesiniz ki, vites sürekli 3-4 arasında geziyor.. Burada O/D off düğmesine basıp 4. vitesi iptal etmeli aracı ve şanzımanı yormadan çıkmalısınız..

Yine uzun bir rampa ve iniş.. yavaş inmeniz gerekiyor.. Bu durumda da yine O/D Off yapıp 3 vitesle indirebilirsiniz.. Bu da yetmez ise vites kolunu 2 ye almalısınız.

Şanzıman triptronik ise bu işler daha kolaydır ama kısa ve net son cümle; otomatik vites kendi haline bırakırsanız % 30 fazla yakabilir.. Bu şanzımanı siz yöneteceksiniz..

O/D onn -off tusu vites kolunundakı buyuk tusun altında olan kucuk tusmudur acaba ?

Yorum bağlantısı
Emre Olgum

emre bey adaş olduğumuz gibi hemşeriyiz de

ben de şarköylüyüm

siz yerlisi misiniz yoksa gezi amaçlı mı gidiyorsunuz

kısa mesafede araç çok yakıyor

benim aracım ş.içi 70 kr. ş. dışı 100 ile sabitle 30 kr. yakıtor

Yorum bağlantısı
Emre Tosun

yazlıkcıyım adaş ben haftasonu kacmak ıstıyorum bakalım havanın durumuna göre kaçıcagım hemde ne kadar yaktıgını deneyecegim şu O/D tusuna takıldım onu arastırıyorum :unsure2: anne-baba da arabayı kullanacagı ıcın otomatık tercıh ettık ama bakalım nolacak :D

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
(düzenlendi)

Mesela

doğru bildiğimz yanlışlar :p

rampa aşağı od kapamın tüketimi düşürme adına bir şey yapmadığını gördüm. çünkü araba cut offa girmiyor.

otomatik arabayı kendi haline bırakırsak fazla yakmaz. gereksiz müdahalelerde daha fazla yakar. otomatik arabada tek yapılması gereken gaza az basacaz vites geçiş devirlerine gelince de şanzımana geçiş için zaman tanımacağız.

tarihinde Mustafa Tüfekçi tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Emre Tosun

açıkçası şöyle söyleyim semt içinde gezerken vites 2 de gezmeye başladım. d ye pek atmıyorum bakalım böyle nasıl olacak.

Yorum bağlantısı
Mehmet Demirbay

1.4 2008 benzinli fiestada uzun yoda 550 km gittim ışık yandı. tahmin ediyorum bi 100km daha giderdi. şehir içi ortalama 7-7.5 litre yakıyor.

depo 45 litre olması lazım ama ışık yand bi 20km daha yaptım depo 33 litre aldı, 45-33= 8 lt varmış demekki içinde. genelde ışık yandıktan sonra 30lt alıyor bazen terslik olabilir diye düşünüyorum..

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Emre Tosun

Biz yanmışız arkadaşlar benzinin litresi tam 4.45TL Petrol Ofisi Levent :shok: :shok: :shok:

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Murat Tanrıöver

Merhabalar,

1.5 ay önce yağ değişimi, filtre vs. bakımlarını yaptırdım.

Ama yakıt tüketimim oldukça fazla geliyor. 100 Liralık (22-22,5 lt) benzinle 200 km anca yapıyorum.

Günlük okula gidip geliyorum ve oda toplamda geliş gidiş 12km.

Mesafenin yakın olması büyük etken olur mu. Yakıt tüketiminin bu kadar fazla olmasının nedeni ne olabilir. Bu konu kafama çok takıldı. Bütün hevesim kaçtı ya :(

Yorum bağlantısı
Orçun İnce

1.4 benzinli fiestalar zaten çok yakmalarıyla meşur resmen.

yolun çok uzun olmaması da, ayrıca kış şartlarıda ayrı faktörler tabi.

1.25 fiestalar çok daha seri ve daha az yakıyorlar hatta. 50 kuruş yakıyorsun ki bu düşse düşse o mesafede 40 kuruşa anca düşer..

Yorum bağlantısı
Murat Tanrıöver

Arabayı almadan önce hesapladığım 40 kuruş'du. Ağırlık falanda yok arabada. Umarım düşerim bu rakama

Depoyu doldurup birde öle 200 km yapıp tekrar fulleyin derim .

2 kez 100 liralık benzin aldım. Hesaplamama göre 200 km çıktı. En son yine 100 liralık aldım ve şuanda çeyreğin yarısında ibre. Kalan km 100 olarak gözüküyor. (Genelde yarısı kadar gidebiliyorum) ve yaptığım km 143 dü.

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Depoyu fulleyip düz yolda sabit 90 km hızla 100 km yapıp tekrar fulleyin ; tüketim 5.8 6.0 lt civarı olursa sorun yok demektir..

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...