İçeriğe Yönlendir

Fiesta V - Yakıt Tüketimi

Tufan Efe

Recommended Posts

Cihangir Elbasan

Ben 2 hafta önce 197 km yaptım.50 TL yakmış.Bana da çok geldi. :)

Yorum bağlantısı
Can Aldemir

Çanakkalede öğrenciyim Fiesta collection 1.4 benzinli kullanıyorum. Bir depoyla 450 km yol yapıyorum. şu an yarım depo benzin var ve 230 km yaptım.. yol bilgisayarı 300 km ye yakın gösteriyor ama en fazla 200 km daha gider..

hafta sonu arkadaşımın '08 Corsa 1.3 cdti sport u ile istanbula gittim.. tamam kabul çok az yaktı ama Çanakkale ye geri dönüp arabamın direksiyonuna oturunca farkettim ki opel odun gibi bi arabadan başka bişey değil..

ne kadar yakarsa yaksın helali hoş olsun arabama ;):good1:

ayrıca;

1.4 benzinli fiestalar zaten çok yakmalarıyla meşur resmen. yolun çok uzun olmaması da, ayrıca kış şartlarıda ayrı faktörler tabi. 1.25 fiestalar çok daha seri ve daha az yakıyorlar hatta. 50 kuruş yakıyorsun ki bu düşse düşse o mesafede 40 kuruşa anca düşer..

1.25 fiesta 1.4 den nasıl olur da daha seri olur??

Yorum bağlantısı
Mehmet Demirbay

beygir gücü yüzünden seri olabilir,yada torq.

bende 1.4 fiesta 2008 model aracımla uzun yolda 550km yaptım daha ışık yanmamıştı gidilebilir 100km gibi bişi gösteriyodu ama dediğim gibi uzun yolda.... sonra bikaç depoda hesapladım 6lt ile 7.5lt /100 km ( şehiriçi coğu) değişiyo tüketim

Yorum bağlantısı
Mehmet Demirbay

bu arada uzun yolda hızım 110 belki 120, normalde ilçeden ile giderken maximum 110..

Yorum bağlantısı
Barış Akıncı

Yazın ben uzun yolda 1 depo ile yaklaşık 900 km yol yaptım.Yaklaşık 4,7lt/100 km tüketim vardı.Kışın kısa mesafe ve sadece okul-ev (4 km)arası kullandım.Yokuşlar,kasisler çok fazlaydı.Depoyu tekrar fulleyip baktığımda tüketim 9,9lt/100 km idi...Bazı arkadaşlara çok gelebilir ama iklim şartları mı,mesafe mi,yoksa kullanım alışkanlığı mı bilinmez bende böyle.Ama yazın uzun yolda 90 km/h hız üstünde bile 4.7 lt yi görüyorum.

Yorum bağlantısı
  • 5 hafta sonra...
Kadir şimşek

Selam, bir kaç ay önce aldığım fiestanın yakıt tüketimini hesaplamak geçtiğimiz hafta sonu nasip oldu (malum sebeplerden;) ) olay şu; araç 04 comfort otomatik lpg'li, depoyu fulleyip göstergeyi sıfırladım, tam tamına 98,5 km sonra tekrar fulledim, 9,43 litre gaz aldı depo ( aynı marka -shell-; farklı istasyonlardan)... yani aşağı-yukarı 100 km de 10 litre yakıt tüketimi ve tamamı şehir içi. 10bin bakımını yaptıralı 1500 km oldu, araçta hala dört tane iyi durumda kışlık lastik var... önceki yorumlarda 4 - 5 - 6 - 7 litre gibi müthiş rakamları görünce durumun vehameti daha da arttı... yorumlarınız, tavsiyeleriniz nedir, ne önerirsiniz, bu abartı tüketimi düşürmenin bi yolu varmıdır yokmudur napmak lazım?

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

O gördüğünüz tüketimler dizel için geçerli; sizin tüketiminiz şehir içi olarak gayet güzel bence ;)

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Selam, bir kaç ay önce aldığım fiestanın yakıt tüketimini hesaplamak geçtiğimiz hafta sonu nasip oldu (malum sebeplerden;) ) olay şu; araç 04 comfort otomatik lpg'li, depoyu fulleyip göstergeyi sıfırladım, tam tamına 98,5 km sonra tekrar fulledim, 9,43 litre gaz aldı depo ( aynı marka -shell-; farklı istasyonlardan)... yani aşağı-yukarı 100 km de 10 litre yakıt tüketimi ve tamamı şehir içi. 10bin bakımını yaptıralı 1500 km oldu, araçta hala dört tane iyi durumda kışlık lastik var... önceki yorumlarda 4 - 5 - 6 - 7 litre gibi müthiş rakamları görünce durumun vehameti daha da arttı... yorumlarınız, tavsiyeleriniz nedir, ne önerirsiniz, bu abartı tüketimi düşürmenin bi yolu varmıdır yokmudur napmak lazım?

normal, lpgli araç

Yorum bağlantısı
Emrah Uludağ

kısa mesafe kullanıcıları olarak artık hatamızın farkına varalım ve yürüyelim arkadaşlar. sabahları 20 dk erken kalkacağız, hem tasarruf edeceğiz hem de daha sağlıklı bir yaşam süreceğiz. ben bunu yıllardır kendime söylüyorum ama henüz uygulamaya başlayamadım, toplu gaza gelirsek belki başlarım :)

kısa mesafe, tüketimi uçuruyor. uzun yolda 90'ı gecmezsem rahatlıkla 4 lt'ye iniyorum ama, 3 km'lik yolu her gun arabayla gidip gelirsem özellikle de kışın, 6 lt'yi buluyor tüketim.

Yorum bağlantısı
Kadir şimşek

Adnan Bey sizin verdiğiniz rakamlara göre 100 kilometrede 7,1 litre lpg tüketimi gibi bir değer çıkmakta, bendeki tüketim ise 100 kilometrede 9,5 litre... Yukarıdaki yorumlarda Evren Bey, Ersen Bey durumun normal olduğundan bahsetmiş, sizdeki araçla bendeki araç aynı, tek farkı yarı otomatik oluşu sanırım, bir de lpg kiti bende BRC takılı, tüm bunlara rağmen %50 ye yakın bi oranla fazla tüketim sözkonusu... Yani demek istediğim; sırf şanzuman ve lpg kiti farkından dolayı mı bendeki tüketim sizdekinin neredeyse %50 fazlası? Veyahut Ersen ve Enver Beylerin dediği gibi her şey normal de sizin tüketiminiz mi anormal?

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Mehmet Gün

benim aracımda 1.4 benzinli ve aynı sorundan dolayı lpg taktırdım sorunu çözdüm. biraz da sert kullanıyosanız km de 50 kr yakması normal.

benim aracım lpg de km de 20 kr yakıyor şu anda..

Yorum bağlantısı
Engin Karadayan

Eğer çok dur kalk yapılmıyorsa 100 km de 11-11,5 LT bu mevsimde fazla.

Yorum bağlantısı
Cihangir Erçetin

2009 fiesta 1.4 full depoyla 580 km yapıyorum...

Yorum bağlantısı
Kadir şimşek

Ben en iyisi en kısa zamanda lpg montajı yaptırılan yere götürüp kontrol ettireyim, her 10bin km de değişmesi gereken lpg filtresi vs. varmış forumdan (Emmi'den) edindiğim bilgiye göre, takılalı 30bin olmuş değişmediğine eminim, ilaveten bir de kalibrasyon yaptırmayı düşünüyorum, umarım sizin tüketimi ben de yakalarım Adnan Hocam yoksa resimlerini çekip ilan hazırlamaya başlıycam bu gidişle ;)

Yorum bağlantısı
Murat Tanrıöver

benim aracımda 1.4 benzinli ve aynı sorundan dolayı lpg taktırdım sorunu çözdüm. biraz da sert kullanıyosanız km de 50 kr yakması normal.

benim aracım lpg de km de 20 kr yakıyor şu anda..

lpg taktırmayı düşünüyorum. Lpg niz hangi marka ve kaça mal oldu?

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Orçun İnce
(düzenlendi)

Bugün pist günüydü, çekime gidecekken aklıma geldi boşa atmadan viteste gitsem sürekli ne yakarım diye. uzun yolda 3.2 ile antalyaya gitmiştim (depoyu fulleyerek bakmıştım).

o zaman yol bilgisayarı 3.1 diyordu. şimdi ki çok daha ilginç oldu. ankara asfaltından çekmeköy-izmit körfez istikameti. yol çok müsaitti. şok edici bilgiler videoda :)

TDCI candır :)

tarihinde Orçun İnce tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Murat Altındal
(düzenlendi)

valla orçun işte bu, fark burada, yazın izmirden bir giricem yukarıdan aşağıya antalya ya kadar, bu değerleri değil 4 litre yaksın bence süper ötesi, ama 4 kişi bakalım sonuç ne olacak, ben de hiç denemedim çok merak ediyorum :)

tarihinde Murat Altındal tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Orçun İnce

Çağlar abi döndüğümde 3.0'dı. sebebi dudullu'da trafiğe girdim 5-10 dakika tüketim arttı :)

Yorum bağlantısı
Uğraş Özyurt

Güzel tüketim :good1: .Benim şu an İstanbul şehir içi ortalamam 4.8 (halis hocam bugün gördü ve şaşırdı :D ) .

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...