İçeriğe Yönlendir

Fiesta V - Yakıt Tüketimi

Tufan Efe

Recommended Posts

Mehmet Yeter

Aracın her şeyi guzel de motor zayıf süspansiyonlar sert tipi modifiye ye açık en azından ben öyle dusunuyorum yakıt olarak 5 yıldır kullanıyorum bir kere bile beni üzmedi şeytan kulağına kurşun.

Yorum bağlantısı
Arif Aykın
2 saat önce, Mehmet Yeter yazdı:

Aracın her şeyi guzel de motor zayıf süspansiyonlar sert tipi modifiye ye açık en azından ben öyle dusunuyorum yakıt olarak 5 yıldır kullanıyorum bir kere bile beni üzmedi şeytan kulağına kurşun.

Dizel olduğu içindir üzmemesi ?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 5 hafta sonra...
Mehmet Akif Güler

Ankara -Kayseri otoyolu 2 kişi klima açık 110 km ortalama hızla 45 tl-330 km yol yaptık. Halay çekecektik hesaplamadan sonra :)

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Zülküf Akkılıç

merhaba arkadaşlar. ben yaklaşık 3 ay önce ford fiesta 2006 comfort tdci (dizel) model araç aldım. 157000 km de. aldıktan sonra tüm bakımlarını da yaptım ( yakıt filtresi hava filtresi,motor yağı, karbon filtresi,antifriz ve  yağ filtresi komple değişti) şuan 158000 km de.  açıkçası yakıt yönünden ekonomiktir diye tercih etmiştim.geçen hafta depoyu fulledim.km yanıma yazdım.100 km 7,85 Lt yakıt tüketti.40 kuruşa geliyor.şuan Ankara da mazot fiyatı 5.10 TL.Aracıda ev ile iş arasında kullandım gidiş geliş ortalama 15 km yoldur.şehir içi ve genelde yoğun bir trafik arabayı 4. vitese nedir atıyorum. bana çok yüksek geldi bu konuda bilgisi ve fikri olan lütfen paylaşır mı.ekonomik tüketim için aracı nasıl kullanmam gerekir. ayrıca turbo kaç devirde devreye girer. bu arada ilk arabam acemi şöfür sayılırım.

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış
Bir saat önce, Zülküf Akkılıç yazdı:

merhaba arkadaşlar. ben yaklaşık 3 ay önce ford fiesta 2006 comfort tdci (dizel) model araç aldım. 157000 km de. aldıktan sonra tüm bakımlarını da yaptım ( yakıt filtresi hava filtresi,motor yağı, karbon filtresi,antifriz ve  yağ filtresi komple değişti) şuan 158000 km de.  açıkçası yakıt yönünden ekonomiktir diye tercih etmiştim.geçen hafta depoyu fulledim.km yanıma yazdım.100 km 7,85 Lt yakıt tüketti.40 kuruşa geliyor.şuan Ankara da mazot fiyatı 5.10 TL.Aracıda ev ile iş arasında kullandım gidiş geliş ortalama 15 km yoldur.şehir içi ve genelde yoğun bir trafik arabayı 4. vitese nedir atıyorum. bana çok yüksek geldi bu konuda bilgisi ve fikri olan lütfen paylaşır mı.ekonomik tüketim için aracı nasıl kullanmam gerekir. ayrıca turbo kaç devirde devreye girer. bu arada ilk arabam acemi şöfür sayılırım.

Aynı araca sahibim, uzun dönem ağırlıklı şehir içi tüketimim 6.25 LT son şehir içi tüketimim 6.55 LT.

Bana göre ortalama 1 LT fazla yakmışsınız ama acemi olduğunuzu belirtmişsiniz, sürüş karakteriniz araca alışınca tüketim miktarınızda düşecektir.

Bir kaç defa tam dolu depo ile ölçüm yapmanızı tavsiye ederim, gerçek değeriniz ortaya çıkar. Ayrıca turbo her daim devrededir siz etkisini ağırlıklı olarak 1750/2750 arasında daha çok hissedersiniz. Soğuk motorda aracı zorlamayın yüksek devire çıkmayın düz yolda ortalama 2500 ve üzeri devirde bir üst vitese geçiş yaparsanız sağlıklı olur, zamanla aracın sesine bakarak kendi sürüş karakterinizi oluşturursunuz. Aracınız hayırlı olsun güle güle kullanın

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Az yakmak için mümkün olduğunca erken vites büyütün. Lastik havaları tam olsun.

Yorum bağlantısı
Zülküf Akkılıç

yorumlarınız için teşekkür ederim arkadaşlar sağ olun

Yorum bağlantısı
Akan Belen
Son depo tamamen bana ait, diğerleri hanım ile karışık ve çok kısa mesafe ve tamamı şehir içi tüketim.

88364f66638f4d1e326ed99888262594.jpg
Hangi program bu detayları gösteriyor ana sayfada. Ben drivvo kullanıyorum ama bu şekilde göremiyorum
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış
Son depo tamamen bana ait, diğerleri hanım ile karışık ve çok kısa mesafe ve tamamı şehir içi tüketim.

Hangi program bu detayları gösteriyor ana sayfada. Ben drivvo kullanıyorum ama bu şekilde göremiyorum

Ana sayfada bu ayrıntılar yok, ayrıntılarda görünüyor. Programın adı Fuelio Link

Ana sayfada son yakıt tüketimi ortalama yakıt tüketimi birde son yakıt fiyatı var, ayrıca maliyet ve girdi bilgileri var.

8cf54529e792a17a2f9ff6f6a6108a5d.jpg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Zülküf Akkılıç
(düzenlendi)

İyi akşamlar arkadaşlar yukarıda yazdığım bakımlarda ayrıca triger kayışı ve seti de değişmişti. Devir daim pompası da değişmişti. Bunu yazmayı unutmuşum. Yaptığım takipte tüketim dahada artı.100 km artık 11 lt yakıyor. Sizce triger ile ilgili olabilirmi. 

tarihinde Zülküf Akkılıç tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
İyi akşamlar arkadaşlar yukarıda yazdığım bakımlarda ayrıca triger kayışı ve seti de değişmişti. Su pompası da değişmişti. Bunu yazmayı unutmuşum. Yaptığım takipte tüketim dahada artı.100 km artık 11 lt yakıyor. Sizce triger ile ilgili olabilirmi. 

Sente hatası varsa mümkün.
Ancak. Başka etkenler de olabilir. Bir müddet gözleyin bakalım.
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Güncel Şehir içi son tüketim değerlerimiz

a884ee03aef2ee2c1c99b333cb208767.jpg

Yorum bağlantısı
Necip Basmaz

merhaba arkadaşlar aranıza yeni katıldım. aracım ford fiesta 1,4 benzin şu an 123000 km yaklaşık olarak bir depo benzinle 500- 550km yapıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Kaya
Bir saat önce, Necip Basmaz yazdı:

merhaba arkadaşlar aranıza yeni katıldım. aracım ford fiesta 1,4 benzin şu an 123000 km yaklaşık olarak bir depo benzinle 500- 550km yapıyor.

Kullanım güzergahınızı detaylandırırsanız daha doğru yorum yapabiliriz bence.

Örneğin 2004 Fiesta 1.4 Benzin ile şehir dışı 5 litre tüketimim var. Hesaplamayı da 720 km sonunda depo doldurdum 35 küsur litrede tabanca attı.

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Abidin Dirik

fiesta 1.4 tdcı 50 tl ye 184 km de ısık yandı  şehiriçi sakin kullanım

Yorum bağlantısı
  • 5 ay sonra...
Arif Aykın

Bugün gece 00:30 da karabükten yola çıktım depoyu doldurdum lpg ve benzin. Lpg kullanımı ilr Trabzon Akçaabat a geldim. 740 km yol yaptım 174. TL verdim lpg yakıtına. 47.74 lt yakıt alımı gerçekleştirmişim. 1 lt lpg ile 15.5 km yol yapmışım.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
(düzenlendi)
2 saat önce, Arif Aykın yazdı:

Bugün gece 00:30 da karabükten yola çıktım depoyu doldurdum lpg ve benzin. Lpg kullanımı ilr Trabzon Akçaabat a geldim. 740 km yol yaptım 174. TL verdim lpg yakıtına. 47.74 lt yakıt alımı gerçekleştirmişim. 1 lt lpg ile 15.5 km yol yapmışım.

Gayet guzel...akici trafige denk gelince arac uzun yolda yakit yonunden memnun etmis..

tarihinde Alpay Sumer tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Arif Aykın
22 dakika önce, Alpay Sumer yazdı:

Gayet guzel...akici trafige denk gelince arac uzun yolda yakit yonunden memnin etmis..

Aynen öyle abi 😃

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Celal Aydın

Fiesta 2007 1.4 tdci aracım ile 630-650 km arası gidiyorum depoyu doldurduğumda. Klima açık veya kapalı, uzun yol veya şehir içi çok farketmiyor. Karma tüketimim 5.4 litre civarında. 35-36 litreye doluyor (36 x 6,37= 229,32) (229,32/650km = 35 kuruş) iyi mi kötü mü bilmiyorum ama dikkat etsem daha da aşağı çekebilirim. Lakin araç dinamik bir araç, dikkat etmeye çok müsait değil. Gaz pedalını okşamak yetiyor zıplaması için :)

En sevdiğim yanı, ne yaparsan yap, nasıl sürersen sür, aşırı yakmaması.

Saygılar.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Celal Aydın

Adana-Malatya-Mersin arası 1076 km yol yaptım yenilerde.
Bir dolu depo (36ltX6,50₺=235₺) ile yola çıktım.
Hızım 130’dan aşağı nadir düştü, ara ara 110 ile stabilize yollarda gittim. Geçiş ve varış yerlerinde trafiğe dahil oldum, dur kalk çok oldu. Hiç dikkat etmedim, acımadım aracıma.
Klima yolculuğun %15’inde açıktı sadece, Adanayı çıkana dek. 
Dönüşte de 115₺’lik mazot ekledim depoya, Mersin’e geldim.
Toplam 235+115=350₺ aldığım yakıt.
350₺/1076km=32,5 kuruş.
32,5₺/6,50₺=5 lt mazot yakmış 100 km’de. 
Bakımın üzerinden 13.000 km geçti, Mazot filtresini değiştireli 20.000 km’yi geçti.
Hava filtresini dahi değiştirmedim, 15.000 km’yi bekliyorum bu kez.
Bu kez beni şaşırttı aracım, bunca olumsuzluklara rağmen sonuç çok güzel.
Havalar serinleyince interkul varmışçasına soğuk hava girişi olduğundan mıdır, klimayı çok az kullanmamdan mıdır nedir, bu değeri ilk kez görüyorum, o kadar rakım tırmanmama rağmen.
Ah o 3 yıl önceki mazot fiyatları olacaktı günümüzde, sudan ucuz gezermişim bu araçla.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Mehmet Akyıldız

Abiler bende yeni sayılırım ama yardıma ihtiyacım var 2006 fiesta var bende 165 bin km de yaklaşık 10 bin önce enjektor işe yaptimemeleri değişti 1000 tl verdik ama yakiti cogaldi sanki tarih 1 aralık 2018 100 tl ile 300 km gidiyurum normalmi acaba dizel arac.teşekkür ederim yardimci olan olmayan.baskı balata 20 bin oldu bakımlar tam sadece mazot filtresi 15 bin.

Yorum bağlantısı
Celal Aydın
Abiler bende yeni sayılırım ama yardıma ihtiyacım var 2006 fiesta var bende 165 bin km de yaklaşık 10 bin önce enjektor işe yaptimemeleri değişti 1000 tl verdik ama yakiti cogaldi sanki tarih 1 aralık 2018 100 tl ile 300 km gidiyurum normalmi acaba dizel arac.teşekkür ederim yardimci olan olmayan.baskı balata 20 bin oldu bakımlar tam sadece mazot filtresi 15 bin.

Yakıt tüketim değerleriniz gayet iyi.
Ortalama 5.3 lt/100km ‘ye tekabül ediyor.
Yani 33 kuruş yakıyor kilometrede (6,09₺ shell pompa fiyatından hesapladım)

Benim araç 255.000 km’de uzun yolda 130-150 km/h bandında ortalama 5.1 litre, şehir içi uzun süreli kullanımda 5.8-6.0 aralığında yakıyor.
Havalar da soğudu, yakıt tüketimi cüzi miktarda yükselecektir.
Yorum bağlantısı
Mehmet Akyıldız

Normal yani oylemi abi.gerçi 68 hp araba motorda sıkıntı yok ama daha çok gidilebilecegi inancindayim yada öyle teselli ediyorum kendimi hep.diyorum bunu satım 1.6 focus tdci alayım 2009 2010 tavsiyesi ne olur

Yorum bağlantısı
Celal Aydın
Normal yani oylemi abi.gerçi 68 hp araba motorda sıkıntı yok ama daha çok gidilebilecegi inancindayim yada öyle teselli ediyorum kendimi hep.diyorum bunu satım 1.6 focus tdci alayım 2009 2010 tavsiyesi ne olur

Gayet normal yakıt tüketimi.
Daha aşağı yaktıramazsın. Çok çabalaman gerek, 90’ı geçmemen gerek, böyle atik bir araçta o da imkansız bişey.
Bir depo ile 650 km gidersin şehir içi-dışı karışık.
Uzun yolda maksimum 700 km gidersin.
Bunlar hep normal ve seri kullanımlar için geçerli.

Gerçekten çok dikkat edersen, sabır taşını çatlatırsan, daha yüksek kilometreler gidebilirsin.

Focus’lar güzel araçlar, dizellerini 6 litreden aşağı zor yaktırırsın o dediğin modellerde. Şehir içinde 7’leri bile görürsün.
Ama uzun yolda, aracın motoru güçlü olduğundan, fiesta’ya göre daha az yaktırabilirsin.
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Fatih Kurnaz

Herkese merhabalar.

Araç 2007 model Fiesta 1.4 TDCI Comfort. 3 hafta içinde hassas bir ölçüm yaptım. Genelde 2 kişi ve az eşya yüklü olarak kullanıyoruz. Aracı genelde sakin, yavaş hızlanan ve en yüksek hız olarak da 90-100 km/saat hızlarında kullanan birisiyim. Vites geçişlerini 3000 dev./dak. yapıyorum ve aracı genelde 2000 dev./dak. ile kullanıyorum. Şunu da belirtmeliyim ki aracın tüm enjektörleri ve turbo şarj parçası 2 ay önce orijinal ürünler ile değiştirilmiştir. Bir arkadaşım bir süre yakıt tüketimi normalin üzerinde seyredebilir diye uyarmıştı. Ardından da ortalamanın altına inersin dedi ancak tam olarak nasıl bir süreç olduğunu anlayamadım.

Dolumdan sonra sayacı sıfırladım ve toplam 550 km (400 km uzun yol + 150 km şehiriçi) yol yaptım. Araç hala 160 km kadar menzil gösteriyordu ancak yeniden hassas dolum yaparak toplam 31 lt yakıt dolduruldu. 19 Ocak 2019 İzmir bölgesi pompa fiyatları ile 191 TL ödedim. Yani ortalamaya vuracak olursak; km de 0,056 lt yakıt kullanıp, km başına 0,347 kuruş harcamış. 100 km de ortalama 5,6 lt bana çok fazla geldi ancak arkadaşın dediği gibi acaba bu yeni takılan ürünlerin bir rodaj süresi var mıdır? Tahminen ne kadar sürer ve son dönem ki soğuk havanında yakıt tüketimine abartılı etkisi olur mu merak ediyorum. En sağlıklı ölçüm ne zaman ve nasıl yapılabilir? Yorumlarınızı alabilirsem çok sevinirim. Şimdiden çok teşekkürler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...