İçeriğe Yönlendir

Fiesta V - Yakıt Tüketimi

Tufan Efe

Recommended Posts

Celal Aydın

Merhaba.
5.6 lt şu soğuklarda iyi bir değer, hiç canınızı sıkmayın. Yukarıda kendi ölçümümü yazdım okuduysanız, aynı araç aynı model var bende de.
3.000 devirde vites değiştirmenize gerek yok, araç yüklü iken, yokuş çıkarken yapın bunu.
90’la gitmek bu araca az yaktırmıyor, en az 110 ile gidin, 2.500 devire tekabül edecek, o zaman az yakıyor bu araç.

Ben 130 hızıyla 3.000 devir civarı seyrederim, 5.5 litreyi geçtiğini görmedim henüz.
En az yaktığım bugüne kadar 5.1 lt, en çok yaktırdığım ise 5.9 lt (şehir içi motor ısınmadan, tın tın 1-2-3 viteslerde)
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

3000 devir gereksiz yüksek, düşük devirde sürün az yakar

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Celal Aydın

Düz yolda vites yükseltmek için bence de gereksiz yüksek 3.000 devir.
Otobanda da normal yakma sınırı kabul edilebilir 3.000.
En az yakacağı hız ve devir ise 110 km/h 2.500 devir.
Yorum bağlantısı
Fatih Kurnaz
3 dakika önce, Celal Aydın yazdı:

Düz yolda vites yükseltmek için bence de gereksiz yüksek 3.000 devir.
Otobanda da normal yakma sınırı kabul edilebilir 3.000.
En az yakacağı hız ve devir ise 110 km/h 2.500 devir.

Celal bey değerli yorumunuz için teşekkürler.

Bahsettiğim gibi enjektörlerin ve turbo şarj ünitesinin 130bin km araçta değişimi beni çok düşündürmüştü. Tüm ustalardan görüş aldığımda aracın düşük devirde kullanılması ve yakıttan kaynaklanabilecek sorunlar masaya yatırılmıştı. Toplamda 9000 TL kadar bir masraf yapınca ne derlerse yapmak zorunda kaldım :) Öncesinde ki araç kullanımım şu şekildeydi; 2000 devir./dak. normal araç kullanımı ve 2500 dev./dak. vites değişimleri. Problem sonrasında 2100 devir./dak. normal araç kullanımı ve 3000 dev./dak. vites değişimleri için kullanmaya başladım. Ama yukarıdaki yorumlara bakılırsa buna da çok gerek yokmuş.

Bu arada en çok dediğinize sevindim açıkçası çünkü 90 km/saat hem güvenli hem ekonomik bir hız olmasıyla günlük kullanım ın parçasıydı ama boş yollarda özellikle gündüz çok düşük bir hız idi benim için. Şimdi onu 100 km/saat sınırına çekmek hem zaman kazancı hemde daha ekonomik olmasına çok şaşırdım açıkçası. Harika haber!

Peki 3. ve 4. viteslerde de 2500 dev./dak. olarak mı kullanalım şehir içinde?

14 dakika önce, Evren Erakçora yazdı:

Evren bey öneriniz için teşekkürler.

3000 deviz vites değişimleri içindi. Normal hızlarda araç sürekli 2100 devir bandında. Düz uzun yollarda 2000 devirde kullanıyorum.

Celal beyde 2500 devirde düşük yakıt tüketimi demiş ama sanki aracın sesi ve performansını dinlediğimde en normal kullanımı 2000 devir sağlıyor gibi hissediyorum.

Yorum bağlantısı
Celal Aydın

Rica ederim Fatih bey.
Usta kısmen haklı, dizel motorlar çok düşük ve çok yüksel deviri sevmezler.
Uzun vadede arızaya sebep olur.
Şehir içi düz yolda minimum 2.000 devirde kullanın, ne boğulsun ne bağırsın motor.
Vites yükselttiğinizde araç öne kapaklanmayacak şekilde devirlendirin aracı.
Mesela sıkışık bi trafik var, fiestada çok olur bu durum; 2 ye atsanız boğulacak, 1 de gitseniz bağıracak; bırakın bağırsın, ta ki önünüz açılıp gaza yüklenip 2. Vitese çektiğinizde boğulmayacak devre gelene kadar.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Murat ATAŞ
(düzenlendi)

merhabalar aracıma sıfır motor yapıldı hemen hemen heryeri değişti silindir kapağı piston segmanlar kol yatak dahil motorda rektefiye oldu  50 tl ye 100 km yol gidiyorum eskiden 0,40 kuruş yakıyordu 0,5 kuruşa çıktı 6 7 kez hesap yaptım 0,50 kuruş yakıyor nedeni ne olabilir? birde ford fiesta 2005 tdcı araçlarda silindir kapağına takılan tayzik subabı diye birşey varmı bir usta motor yapılırken eskisini çıkarıp yeni silindir kapağına takmamışlar dedi aracım sabahları şakırdıyor 500 metre 1 km gittikten sonra kontak kapat aç yapıyorum düzeliyor!

tarihinde Murat ATAŞ tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Mehmet Ozyurek
On 22.02.2019 at 12:17, Murat ATAŞ yazdı:

merhabalar aracıma sıfır motor yapıldı hemen hemen heryeri değişti silindir kapağı piston segmanlar kol yatak dahil motorda rektefiye oldu  50 tl ye 100 km yol gidiyorum eskiden 0,40 kuruş yakıyordu 0,5 kuruşa çıktı

Zam geliyor sürekli..

Litre cinsinden son durum nedir ?

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Murat ATAŞ
(düzenlendi)

100 km de 8 litre şehir içi araç 1. vitesten 2, vitese geçişlerde genelde duman atıyor sanki zorlanıyor gazı kökleyincede aşırı siyah duman atıyor sanki çiğ yakıyor egr yi soküp baktık çok pis değildi fakat içindeki 1,5 cm çapındaki pim ancak tornavida ile itilebiliyordu biraz sertti eğr manuel bunlarda vakumlu arızalı olabilirmi?

tarihinde Murat ATAŞ tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 5 ay sonra...
Fatih Saygın

2008 Fiesta 1.4 aracım var. Şehirlerarası yolda klima kapalı iken 5.8-6.1 arası yakıyor araç. Ortalama 90 ile gidince 5.8 e düşüyor 110 ile gidince 6.1 e çıkıyor. Normalde daha fazla fark olması gerekmiyor mu? Genelde 2000 devrin biraz üzerinde vites değişirim. Tüketimi daha fazla düşürmenin bir yolu var mıdır? Yoksa normal mi bu değerler? Fabrika verisi 5.5 L/100 km.

Yorum bağlantısı
Vasfi Gişten
Fatih Saygın yazdı:

2008 Fiesta 1.4 aracım var. Şehirlerarası yolda klima kapalı iken 5.8-6.1 arası yakıyor araç. Ortalama 90 ile gidince 5.8 e düşüyor 110 ile gidince 6.1 e çıkıyor. Normalde daha fazla fark olması gerekmiyor mu? Genelde 2000 devrin biraz üzerinde vites değişirim. Tüketimi daha fazla düşürmenin bir yolu var mıdır? Yoksa normal mi bu değerler? Fabrika verisi 5.5 L/100 km.

Normal değil benim arabam 90km ile giderken 5lt nin altina iniyordu 4.5filan yakıyordu 

Yorum bağlantısı
Fatih Saygın
Vasfi Gişten yazdı:

Normal değil benim arabam 90km ile giderken 5lt nin altina iniyordu 4.5filan yakıyordu 

Araç benzinli söylemeyi unutmuşum 

Sizinki de benzinli miydi?

Yorum bağlantısı
Vasfi Gişten
Fatih Saygın yazdı:

Araç benzinli söylemeyi unutmuşum 

Sizinki de benzinli miydi?

O zaman bence normal benim araç dizeldi.

Yorum bağlantısı
Selim Kaya
Fatih Saygın yazdı:

Kıyaslama açısından sağlıklı olmayabilir ama, benim 2004 1.4 Fiesta 'mda da uzun yolda aracı rahat yürütebilecek hızlardayken daha az tüketim oluyor gibi geliyor bana.

90 ve altı hızlarda yürütebilmek için daha fazla güze ihtiyaç duyuyor gibi. 100 - 110 arası daha istekli gidiyor ve bu istek tüketimi düşürüyor.

Yorum bağlantısı
Hacı Şenyurt
Fatih Saygın yazdı:

Aracınız da kullandığınız lastik te tüketime etki eder. tıpkı bahsettiğiniz klima kullanımı gibi. A verimlilikte bir lastikle fabrika verisini yakalayabileceğinizi düşünüyorum. Tabi tüm ateşleme elamanlarınında sağlıklı çalıştığını farz ediyorum. 

Yorum bağlantısı
Yigit Özdal

Benim araç benzinli 2011 1.4 şehir içi 8.4 yakıyor normalmıdır [emoji23]

Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Yorum bağlantısı
Hacı Şenyurt
Benim araç benzinli 2011 1.4 şehir içi 8.4 yakıyor normalmıdır [emoji23]

Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Sanki şehir içi fabrika verisi bir tık daha yüksekti. Bence normalde biz kullanıcılar normalmiyiz o tartışılır. [emoji3166]
Yorum bağlantısı
Fatih Saygın
Hacı Şenyurt yazdı:

Aracınız da kullandığınız lastik te tüketime etki eder. tıpkı bahsettiğiniz klima kullanımı gibi. A verimlilikte bir lastikle fabrika verisini yakalayabileceğinizi düşünüyorum. Tabi tüm ateşleme elamanlarınında sağlıklı çalıştığını farz ediyorum. 

Benim orada asıl sormak istediğim 90 ile 110 arasında bu kadar az fark olması normal midir? 

Recep Selim Kaya yazdı:

Kıyaslama açısından sağlıklı olmayabilir ama, benim 2004 1.4 Fiesta 'mda da uzun yolda aracı rahat yürütebilecek hızlardayken daha az tüketim oluyor gibi geliyor bana.

90 ve altı hızlarda yürütebilmek için daha fazla güze ihtiyaç duyuyor gibi. 100 - 110 arası daha istekli gidiyor ve bu istek tüketimi düşürüyor.

Belki de öyledir. 90 ile gitmek daha zor oluyor benim için zaten ister istemez hızlanıyorum :) 

Yorum bağlantısı
Arif Aykın
Fatih Saygın yazdı:

Benim orada asıl sormak istediğim 90 ile 110 arasında bu kadar az fark olması normal midir? 

Belki de öyledir. 90 ile gitmek daha zor oluyor benim için zaten ister istemez hızlanıyorum :) 

Bence normaldir. Bende de 2003 vardı ortalama hesaplayamıyordum ama LPG de 100 km de 7-8 lt değişiyordu şehirlerarası basarsam daha da artıyordu ama bahsettiğim 90 dan 110 çıkmak değil 130-140 çıkmak.

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Alp Tankut

Oncelikle herkese iyi forumlar. Yaklasik 1 ay once 2008 model 1.4 benzin&lpg li fiesta aldim. Aracim 26 lt lpg ile 250 km yol gidiyor araci sehirici normal trafikte sakin kullaniyorum. Bana biraz fazla yakiyor gibi geldi diger kullanicilarda tuketimlerini yazabilirse kiyaslama imkanim olur simdiden tesekkurler

Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Şehir içi 100 kilometrede 10 litre LPG tüketimi normal Fiesta 1.4 için. Uzun yol sürekli 3000 d/d civarı az yakıyor. 30 litre ile 450 kilometre görebiliyorum uzun yolda. Ama şehir içi hele ki havalar soğumaya başlayınca boyun eğiyorum ben. 

Yorum bağlantısı
Alp Tankut
Recep Selim Kaya yazdı:

Şehir içi 100 kilometrede 10 litre LPG tüketimi normal Fiesta 1.4 için. Uzun yol sürekli 3000 d/d civarı az yakıyor. 30 litre ile 450 kilometre görebiliyorum uzun yolda. Ama şehir içi hele ki havalar soğumaya başlayınca boyun eğiyorum ben. 

Sehirici gercekten fazla yakiyor arkadasimda 2002 1.2 corsa var 29 lt lpg ile sehirici 380 km yol gidiyor.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

1.4 tdci 200 binde 5 litre karma şehir içi kısa mesafe İstanbul çevre yolu vs

Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Açıkçası çevremden soranlarda olmuştu zamanında Fiesta’yı. Kimseye öneremedim. Bana göre alınmaz, alınca satılmaz, satınca unutulmaz. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Gözümde en iyi Fiesta Gülen surat 1.4 fun marjinallik varsa az bişi 1.6 Sport

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alp Tankut

Vites küçülterek yavaslamak yakit tuketimini arttırir mi azaltir mi bilgisi olan var mi?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...