İçeriğe Yönlendir

Fiesta V - Yakıt Tüketimi

Tufan Efe

Recommended Posts

Erdem Artuvan

Merhaba,

2004 model TDCi fiestam var ve şu anda 87000 km'de. 83000 km'de rutin bakımı yapıldı (şu anda aralık ayının ortalarındayız ve bakımı mayıs ayında yapıldı) ve 4 filtre+yağ değiştirildi. Son 2 aydır aracın yakıt sarfiyatının arttığını gözlemledim. Fiestamda dijital çubuklu yakıt göstergesi var ve depoyu fulledikten sonra ilk çubuk daha önceleri 120 km'den sonra düşerken son 2 aydır 75 km'de düşüyor ve toplamda da öncekine göre bir depo ile çok daha az kilometre (yaklaşık 200 km daha az) yapıyorum.

İlk başlarda lastikten olduğunu düşünmüştüm, çünkü lastik havalarını konrtrol ettiğimde sol arka lastiğin basıncının diğerlerine göre oldukça düşük olduğunu gördüm ve aracı lastikçiye götürdüm, lastikte patlak vardı ve o tamir edildi. Ancak yakıt sarfiyatı sorunu düzelmedi.

Sorun nerden kaynaklanıyor olabilir? Filtrelerle ilgili veya yağ ile ilgili bir sorun olabilir mi?

Teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Erdem Artuvan

Bir sorum olacak:

Klimalı araçlarda, klimayı açmazsak sadece fanı çalıştırırsak yakıt sarfiyatını arttırmış olur muyuz?

Teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Mehmet Barın
Bir sorum olacak:

Klimalı araçlarda, klimayı açmazsak sadece fanı çalıştırırsak yakıt sarfiyatını arttırmış olur muyuz?

Teşekkürler.

Hayır,artmaz.

Yorum bağlantısı
Özkan Yenigün

Kimseye kulak asma bence normal yakıyor......Kafana da fazla takma....Taktıkça sorun bulursun fiesta da :()))

Yorum bağlantısı
Harun Kurşun

Benim fiesta 120 tl mazot ile 910 km yaptı uzun yolda genelde 100 km/h ortalama ile shell mazotunun da farkı var die düşünüyorum

Yorum bağlantısı
Gürbüz Yılmaz
(düzenlendi)

1.4 TDCI fiesta bir araç en fazla 2 kişilik yolcu ve 36 litre mazot ile şehirler arasında 900 km'den az yol yapıyor ise ve ortalama hız 90 km ise o motorda veya mazotta sorun var demektir. Enjektörler tıkanmış, hava filtresi kirlenmiş olabilir mesela. Shell ve BP mazot iyi bence.

tarihinde G tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ahmet Öksüz

Aynı araç bende de var yakıt tüketiimi nasıl çok mu yakıyo bi de lpg taktırsak mı avantajlar ve dez avantajları nelerdir bilg olan var mı tşk ederim şimdiden herkese . .

Yorum bağlantısı
Erdem Artuvan
(düzenlendi)

Yakıt Sorunum devam ediyor, aracın son 3 aylık geçmişini yazayım, belki bir çözüm bulunur.

Yakıt sarfiyatının arttığını 3 ay önce farkettim. Lastik havalarını kontrol ettiğimde sol arka lastiğin yarı yarıya düştüğünü gördüm, hava basıp 1 hafta kadar kullandım, haftanın sonunda tekrar basınçlara baktım ve aynı lastikte yine düşük basınç gördüm. Lastikçiye gittim ve o lastiğin patladığını gördüm. Lastik tamir edildi. 3 aydır basınçlarda azalma yok, 4üde normal ama yakıt sarfiyatı hala çok yüksek.

Ben de bunun üzerine aracı servise götürdüm. Hava filtresini kontrol ettiler ve fazla kirlenmediğini söylediler. Enjeksiyon sistemini temizleyelim dediler ve temizlediler.

Ancak hala yakıt sarfiyatı çok yüksek.

Araç 87000 de ben 83000 de bakımlarını yaptırmıştım. Önceleri şehir içinde 43 litreyle 800 km civarı yaparken, şimdi 600 km civarına düştü.

Mevsimseldir diye cevaplar vermeyin lütfen, aracı 2 senedir kullanıyorum, tek şoförü benim ve 2 yıldır yaz kış yakıt performansı aynıydı. Şimdi neden düştü.

Çözüm arıyorum, lütfen yardım.

tarihinde Erdem Artuvan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Erdem Artuvan
Yakıt Sorunum devam ediyor, aracın son 3 aylık geçmişini yazayım, belki bir çözüm bulunur.

Yakıt sarfiyatının arttığını 3 ay önce farkettim. Lastik havalarını kontrol ettiğimde sol arka lastiğin yarı yarıya düştüğünü gördüm, hava basıp 1 hafta kadar kullandım, haftanın sonunda tekrar basınçlara baktım ve aynı lastikte yine düşük basınç gördüm. Lastikçiye gittim ve o lastiğin patladığını gördüm. Lastik tamir edildi. 3 aydır basınçlarda azalma yok, 4üde normal ama yakıt sarfiyatı hala çok yüksek.

Ben de bunun üzerine aracı servise götürdüm. Hava filtresini kontrol ettiler ve fazla kirlenmediğini söylediler. Enjeksiyon sistemini temizleyelim dediler ve temizlediler.

Ancak hala yakıt sarfiyatı çok yüksek.

Araç 87000 de ben 83000 de bakımlarını yaptırmıştım. Önceleri şehir içinde 43 litreyle 800 km civarı yaparken, şimdi 600 km civarına düştü.

Mevsimseldir diye cevaplar vermeyin lütfen, aracı 2 senedir kullanıyorum, tek şoförü benim ve 2 yıldır yaz kış yakıt performansı aynıydı. Şimdi neden düştü.

Çözüm arıyorum, lütfen yardım.

Ek bilgi:

Lastiğin patlak olduğunu farkedinceye kadarki sürede aracı patlak lastikle kullanmamdan dolayı rot balans ayarı bozulmuş olabilir mi ve bunun yakıt sarfiyatına etkisi ne kadar olur???

Yorum bağlantısı
Gürbüz Yılmaz

Benzer durum benim de başıma gelmişti. Wurth mazot katkısı alıp kullandım ve sorun çözüldü. Tavsiye ederim.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
arkadaşlar buyrun uzun yolda yakıtımız budur:

grnt027j.jpg

grnt026x.jpg

E güzel tabii,ama o şekilde uzun süre kullanırsan ve bunu alışkanlık yaparsan, yaptığın tasarruf yeni alacağın enjektör turbo sibob vs. yanında harçlık kalır, 2000 devrin altında 5. viteste uzun süre gidersen motor kuruma doyar ona göre, bişey olmaz diyenler uzun süre kullansında görelim bakalım tasarrufmu oluyormuş, ayrıca o durumda sollama yapamzsın araç hantaldır en ufak yokuşta çekmez, 4 e alıp basman gerekir ki o zamanda daha çok yakar vs. ama şuan için motorun iyi durumda gibi, bence devrini 5. viteste 2050 altına düşürme, benden söylemesi.

Yorum bağlantısı
İhsan Yargıcı

aracımı şehir içi kullanıyorum. 2,76 tlden 100 tl lik mazotla depo full oluyor menzil 804 km gösteriyor. 80 kmde ışık yandığında yaptığım km 730 civarında oluyor ve bu hiç sekmedi.100 kmde 5 lt

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
hayda şimdi şimdi şunu belirteyim bu araç 1.6 kurum demişinizde 87 ile yola gidiyom tamam araba çekmez kurum basar ama bu arabanın motoru kendini yeniyor 2000 devir altında kurum basar diye bir kanun duymadım özellikle googlde araştırdım bulamadım.

Kurumun kanunumu olurmuş ;)

İşaretlediğim yerde ne demek istediniz... ?

Yorum bağlantısı
Mehmet Barın
yani motor arabaya büyük geliyor onun için fazla gaza basmaya gerek kalmıyor. her viteste arabasanki şahlanıyor önü kalkı veriyor bilmiyorum bir daha dünyaya gelsem yine fiesta 1.6 tdci alırım. daha önceki ömrüme ve ettiğim masrafa gerçekten yazık olmuş. benim diğer araba olan connect 6.1 çok az yakıyor derken bu ilaç gibi geldi gerçi connectin yaptığı iş farklı ama fiestanın kalbimde başka bir yeri var yani tamamen duygusal.

:flowers:

Yorum bağlantısı
Berker Mert

200 km şehir içi kullanım geriye kalan şehirlerarası 100 km'yi geçmeden.

bence gayet iyi tüketim..

ii forumlar.

Yorum bağlantısı
Enver Küçükdoğan

Arkadaşlar

650 km ile depo bitiyor. Bende şimdi Shell ile PO karşılaştıracağım.

PO 650 km giden arabam Shell Eurodizel ile 750 km. gitti. Tabiki

şehir içi kullanımınada bağlı ancak sanki shell yakıtı daha iyi gibi

sizlerin bu konuda hiç araştırması oldumu. Öneriniz nedir

Yorum bağlantısı
Yakup Gönül
şehir dışı kullanımda 830 km yol gittim 1 depoyla. şehir içide 730 falan gidiyo. sizin arabanız çokyakıyo bence.kı 50 lıraya 280 km demişşınız en son 280 km yi 30 liralık mazotla gitmiştim.

Aynen...

Yorum bağlantısı
Hakkı Öz
Arkadaşlar

650 km ile depo bitiyor. Bende şimdi Shell ile PO karşılaştıracağım.

PO 650 km giden arabam Shell Eurodizel ile 750 km. gitti. Tabiki

şehir içi kullanımınada bağlı ancak sanki shell yakıtı daha iyi gibi

sizlerin bu konuda hiç araştırması oldumu. Öneriniz nedir

Eğer öyle bişi varsa bizde shell den alalım :D arada 100 km var yani...

Yorum bağlantısı
Fatih Yalçın

%30 şehiriçi %70 şehirdışı yaklaşık 4.9 lt/100 km

muğlada ikamet ediyorum ve şehirdışı kmyi muğla fethiye arasında yapıyorum genelde.

bölge dağlık olduğu için rampada yakıt tüketimi yükseliyor.

hiç denemedim ama sadece ş.dışı kullanımda tüketim 4.5 km/100 km ye inebilir. ;)

Yorum bağlantısı
Ali Öz

Bende de 2006 makyajlı kasa fiesta var şu anda gaz 1.890 lira iken aldıgım 50 liralık gazla antalya tamamen şehir içi 299 km yaptım.buda 170 kuruşa yakın bir deger çıkıyor.bence şu ortamda benzinli araba için lpg mantıklı.ilk arabamda 2004 fiesta idi sorun yaşamadım.Kısmetse bunda da sorun yaşamam.

Yorum bağlantısı
Ali Eren

arkadaşlar benim araç 2005 tdci fiesta yakıtı denemek için önce fulledim şehir içi 45 km yol yaptım tekrar fulledim 8,75 lira yakıt aldı. burada eurodizel 3,13 tl bu durumda 6lt/100km gibi bi rakam çıkıyo sizce Muş gibi soğuk bi memleket için bu rakamlar nasıl? ayrıca 2005 fiesta tdcilerin yakıt deposu 40 lt'mi yoksa 45 lt'mi

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

O soğuk ortam için bence 6 lt. normal, yakıt deposu 43 lt. bu arada...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...