Tufan Efe

Fiesta V - Yakıt Tüketimi

Recommended Posts

Celal Aydın

Fiesta 2007 1.4 tdci aracım ile 630-650 km arası gidiyorum depoyu doldurduğumda. Klima açık veya kapalı, uzun yol veya şehir içi çok farketmiyor. Karma tüketimim 5.4 litre civarında. 35-36 litreye doluyor (36 x 6,37= 229,32) (229,32/650km = 35 kuruş) iyi mi kötü mü bilmiyorum ama dikkat etsem daha da aşağı çekebilirim. Lakin araç dinamik bir araç, dikkat etmeye çok müsait değil. Gaz pedalını okşamak yetiyor zıplaması için :)

En sevdiğim yanı, ne yaparsan yap, nasıl sürersen sür, aşırı yakmaması.

Saygılar.

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Celal Aydın

Adana-Malatya-Mersin arası 1076 km yol yaptım yenilerde.
Bir dolu depo (36ltX6,50₺=235₺) ile yola çıktım.
Hızım 130’dan aşağı nadir düştü, ara ara 110 ile stabilize yollarda gittim. Geçiş ve varış yerlerinde trafiğe dahil oldum, dur kalk çok oldu. Hiç dikkat etmedim, acımadım aracıma.
Klima yolculuğun %15’inde açıktı sadece, Adanayı çıkana dek. 
Dönüşte de 115₺’lik mazot ekledim depoya, Mersin’e geldim.
Toplam 235+115=350₺ aldığım yakıt.
350₺/1076km=32,5 kuruş.
32,5₺/6,50₺=5 lt mazot yakmış 100 km’de. 
Bakımın üzerinden 13.000 km geçti, Mazot filtresini değiştireli 20.000 km’yi geçti.
Hava filtresini dahi değiştirmedim, 15.000 km’yi bekliyorum bu kez.
Bu kez beni şaşırttı aracım, bunca olumsuzluklara rağmen sonuç çok güzel.
Havalar serinleyince interkul varmışçasına soğuk hava girişi olduğundan mıdır, klimayı çok az kullanmamdan mıdır nedir, bu değeri ilk kez görüyorum, o kadar rakım tırmanmama rağmen.
Ah o 3 yıl önceki mazot fiyatları olacaktı günümüzde, sudan ucuz gezermişim bu araçla.

• Beğen 2

Mesajı paylaş

Mesajın linki
mehmet akyıldız

Abiler bende yeni sayılırım ama yardıma ihtiyacım var 2006 fiesta var bende 165 bin km de yaklaşık 10 bin önce enjektor işe yaptimemeleri değişti 1000 tl verdik ama yakiti cogaldi sanki tarih 1 aralık 2018 100 tl ile 300 km gidiyurum normalmi acaba dizel arac.teşekkür ederim yardimci olan olmayan.baskı balata 20 bin oldu bakımlar tam sadece mazot filtresi 15 bin.

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Celal Aydın
Abiler bende yeni sayılırım ama yardıma ihtiyacım var 2006 fiesta var bende 165 bin km de yaklaşık 10 bin önce enjektor işe yaptimemeleri değişti 1000 tl verdik ama yakiti cogaldi sanki tarih 1 aralık 2018 100 tl ile 300 km gidiyurum normalmi acaba dizel arac.teşekkür ederim yardimci olan olmayan.baskı balata 20 bin oldu bakımlar tam sadece mazot filtresi 15 bin.

Yakıt tüketim değerleriniz gayet iyi.
Ortalama 5.3 lt/100km ‘ye tekabül ediyor.
Yani 33 kuruş yakıyor kilometrede (6,09₺ shell pompa fiyatından hesapladım)

Benim araç 255.000 km’de uzun yolda 130-150 km/h bandında ortalama 5.1 litre, şehir içi uzun süreli kullanımda 5.8-6.0 aralığında yakıyor.
Havalar da soğudu, yakıt tüketimi cüzi miktarda yükselecektir.

Mesajı paylaş

Mesajın linki
mehmet akyıldız

Normal yani oylemi abi.gerçi 68 hp araba motorda sıkıntı yok ama daha çok gidilebilecegi inancindayim yada öyle teselli ediyorum kendimi hep.diyorum bunu satım 1.6 focus tdci alayım 2009 2010 tavsiyesi ne olur

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Celal Aydın
Normal yani oylemi abi.gerçi 68 hp araba motorda sıkıntı yok ama daha çok gidilebilecegi inancindayim yada öyle teselli ediyorum kendimi hep.diyorum bunu satım 1.6 focus tdci alayım 2009 2010 tavsiyesi ne olur

Gayet normal yakıt tüketimi.
Daha aşağı yaktıramazsın. Çok çabalaman gerek, 90’ı geçmemen gerek, böyle atik bir araçta o da imkansız bişey.
Bir depo ile 650 km gidersin şehir içi-dışı karışık.
Uzun yolda maksimum 700 km gidersin.
Bunlar hep normal ve seri kullanımlar için geçerli.

Gerçekten çok dikkat edersen, sabır taşını çatlatırsan, daha yüksek kilometreler gidebilirsin.

Focus’lar güzel araçlar, dizellerini 6 litreden aşağı zor yaktırırsın o dediğin modellerde. Şehir içinde 7’leri bile görürsün.
Ama uzun yolda, aracın motoru güçlü olduğundan, fiesta’ya göre daha az yaktırabilirsin.

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Fatih Kurnaz

Herkese merhabalar.

Araç 2007 model Fiesta 1.4 TDCI Comfort. 3 hafta içinde hassas bir ölçüm yaptım. Genelde 2 kişi ve az eşya yüklü olarak kullanıyoruz. Aracı genelde sakin, yavaş hızlanan ve en yüksek hız olarak da 90-100 km/saat hızlarında kullanan birisiyim. Vites geçişlerini 3000 dev./dak. yapıyorum ve aracı genelde 2000 dev./dak. ile kullanıyorum. Şunu da belirtmeliyim ki aracın tüm enjektörleri ve turbo şarj parçası 2 ay önce orijinal ürünler ile değiştirilmiştir. Bir arkadaşım bir süre yakıt tüketimi normalin üzerinde seyredebilir diye uyarmıştı. Ardından da ortalamanın altına inersin dedi ancak tam olarak nasıl bir süreç olduğunu anlayamadım.

Dolumdan sonra sayacı sıfırladım ve toplam 550 km (400 km uzun yol + 150 km şehiriçi) yol yaptım. Araç hala 160 km kadar menzil gösteriyordu ancak yeniden hassas dolum yaparak toplam 31 lt yakıt dolduruldu. 19 Ocak 2019 İzmir bölgesi pompa fiyatları ile 191 TL ödedim. Yani ortalamaya vuracak olursak; km de 0,056 lt yakıt kullanıp, km başına 0,347 kuruş harcamış. 100 km de ortalama 5,6 lt bana çok fazla geldi ancak arkadaşın dediği gibi acaba bu yeni takılan ürünlerin bir rodaj süresi var mıdır? Tahminen ne kadar sürer ve son dönem ki soğuk havanında yakıt tüketimine abartılı etkisi olur mu merak ediyorum. En sağlıklı ölçüm ne zaman ve nasıl yapılabilir? Yorumlarınızı alabilirsem çok sevinirim. Şimdiden çok teşekkürler.

• Beğen 1

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Celal Aydın

Merhaba.
5.6 lt şu soğuklarda iyi bir değer, hiç canınızı sıkmayın. Yukarıda kendi ölçümümü yazdım okuduysanız, aynı araç aynı model var bende de.
3.000 devirde vites değiştirmenize gerek yok, araç yüklü iken, yokuş çıkarken yapın bunu.
90’la gitmek bu araca az yaktırmıyor, en az 110 ile gidin, 2.500 devire tekabül edecek, o zaman az yakıyor bu araç.

Ben 130 hızıyla 3.000 devir civarı seyrederim, 5.5 litreyi geçtiğini görmedim henüz.
En az yaktığım bugüne kadar 5.1 lt, en çok yaktırdığım ise 5.9 lt (şehir içi motor ısınmadan, tın tın 1-2-3 viteslerde)

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Evren Erakçora

3000 devir gereksiz yüksek, düşük devirde sürün az yakar

• Beğen 1

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Celal Aydın

Düz yolda vites yükseltmek için bence de gereksiz yüksek 3.000 devir.
Otobanda da normal yakma sınırı kabul edilebilir 3.000.
En az yakacağı hız ve devir ise 110 km/h 2.500 devir.

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Fatih Kurnaz
3 dakika önce, Celal Aydın yazdı:

Düz yolda vites yükseltmek için bence de gereksiz yüksek 3.000 devir.
Otobanda da normal yakma sınırı kabul edilebilir 3.000.
En az yakacağı hız ve devir ise 110 km/h 2.500 devir.

Celal bey değerli yorumunuz için teşekkürler.

Bahsettiğim gibi enjektörlerin ve turbo şarj ünitesinin 130bin km araçta değişimi beni çok düşündürmüştü. Tüm ustalardan görüş aldığımda aracın düşük devirde kullanılması ve yakıttan kaynaklanabilecek sorunlar masaya yatırılmıştı. Toplamda 9000 TL kadar bir masraf yapınca ne derlerse yapmak zorunda kaldım :) Öncesinde ki araç kullanımım şu şekildeydi; 2000 devir./dak. normal araç kullanımı ve 2500 dev./dak. vites değişimleri. Problem sonrasında 2100 devir./dak. normal araç kullanımı ve 3000 dev./dak. vites değişimleri için kullanmaya başladım. Ama yukarıdaki yorumlara bakılırsa buna da çok gerek yokmuş.

Bu arada en çok dediğinize sevindim açıkçası çünkü 90 km/saat hem güvenli hem ekonomik bir hız olmasıyla günlük kullanım ın parçasıydı ama boş yollarda özellikle gündüz çok düşük bir hız idi benim için. Şimdi onu 100 km/saat sınırına çekmek hem zaman kazancı hemde daha ekonomik olmasına çok şaşırdım açıkçası. Harika haber!

Peki 3. ve 4. viteslerde de 2500 dev./dak. olarak mı kullanalım şehir içinde?

14 dakika önce, Evren Erakçora yazdı:

Evren bey öneriniz için teşekkürler.

3000 deviz vites değişimleri içindi. Normal hızlarda araç sürekli 2100 devir bandında. Düz uzun yollarda 2000 devirde kullanıyorum.

Celal beyde 2500 devirde düşük yakıt tüketimi demiş ama sanki aracın sesi ve performansını dinlediğimde en normal kullanımı 2000 devir sağlıyor gibi hissediyorum.

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Celal Aydın

Rica ederim Fatih bey.
Usta kısmen haklı, dizel motorlar çok düşük ve çok yüksel deviri sevmezler.
Uzun vadede arızaya sebep olur.
Şehir içi düz yolda minimum 2.000 devirde kullanın, ne boğulsun ne bağırsın motor.
Vites yükselttiğinizde araç öne kapaklanmayacak şekilde devirlendirin aracı.
Mesela sıkışık bi trafik var, fiestada çok olur bu durum; 2 ye atsanız boğulacak, 1 de gitseniz bağıracak; bırakın bağırsın, ta ki önünüz açılıp gaza yüklenip 2. Vitese çektiğinizde boğulmayacak devre gelene kadar.

• Teşekkür 1

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Murat ATAŞ
gönderildi (düzenlendi)

merhabalar aracıma sıfır motor yapıldı hemen hemen heryeri değişti silindir kapağı piston segmanlar kol yatak dahil motorda rektefiye oldu  50 tl ye 100 km yol gidiyorum eskiden 0,40 kuruş yakıyordu 0,5 kuruşa çıktı 6 7 kez hesap yaptım 0,50 kuruş yakıyor nedeni ne olabilir? birde ford fiesta 2005 tdcı araçlarda silindir kapağına takılan tayzik subabı diye birşey varmı bir usta motor yapılırken eskisini çıkarıp yeni silindir kapağına takmamışlar dedi aracım sabahları şakırdıyor 500 metre 1 km gittikten sonra kontak kapat aç yapıyorum düzeliyor!

tarihinde Murat ATAŞ tarafından düzenlendi

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Mehmet Ozyurek
On 22.02.2019 at 12:17, Murat ATAŞ yazdı:

merhabalar aracıma sıfır motor yapıldı hemen hemen heryeri değişti silindir kapağı piston segmanlar kol yatak dahil motorda rektefiye oldu  50 tl ye 100 km yol gidiyorum eskiden 0,40 kuruş yakıyordu 0,5 kuruşa çıktı

Zam geliyor sürekli..

Litre cinsinden son durum nedir ?

• Teşekkür 1

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Murat ATAŞ
gönderildi (düzenlendi)

100 km de 8 litre şehir içi araç 1. vitesten 2, vitese geçişlerde genelde duman atıyor sanki zorlanıyor gazı kökleyincede aşırı siyah duman atıyor sanki çiğ yakıyor egr yi soküp baktık çok pis değildi fakat içindeki 1,5 cm çapındaki pim ancak tornavida ile itilebiliyordu biraz sertti eğr manuel bunlarda vakumlu arızalı olabilirmi?

tarihinde Murat ATAŞ tarafından düzenlendi

Mesajı paylaş

Mesajın linki