İçeriğe Yönlendir

Fiesta V - Yakıt Tüketimi

Tufan Efe

Recommended Posts

Ayhan Şentürk

1.4 tdci 6 litreyi geçmemeli. Normali şehir içi 5.5. Trafik sıkışıktır kısa mesafe kullanıyorsunuzdur en fazla 6 litre. Şehir dışındada 4.5 litreye düşer. Şehir dışında araba boş ve yol iyi durumdaysa 90 ile gittiğinizde 4 litrelere düşüyor.

Yorum bağlantısı
Enver Küçükdoğan

arkadaşlar;

ben yakıtımı shell den alıyordum. Şu an PO ne dönüş yaptım. Aracımda rolantide çalışırken titreme yapıyordu. şuan yok kesildi. yakıt ve hatta alındığı yer çok önemli.

Yorum bağlantısı
Görkem Azizoğlu
slm arkadaşlar

2 aydır shell euro dizel kullanıyorum 1.4 fiesta ile günlük 40-60 km yol yapıyorum ortalama 16-17 krş hatta sıkıştırdığım zamanlar 19krş yakıyordu şehir içi depoyu bitirip opet eurodizell doldurdum ağzına kadar denemek için tekrar yakıt aldım 171km için 8.09litre aldı yani 25 tl hesapladım 14.5 krş şok oldum çok sevindim acaba opettenmi yoksa havaların ısınmasıyla bir ilgisi olabilirmi.ilginen arkadaşlara teşekkür

Depoyu bitirip sonra fulleyin bu şekilde yaparsanız daha homojen olur. 150 160 km de net bi sonuç çıkmayabilir.

Yorum bağlantısı
Mahir Günebakan

arkadaşlar yaklaşık hesaplamam ile şehir içi 7.8 - 8 litre yakıyorum.

aracımla trafiğe girdiğim söylenemez.aracı kullandığım sattlerde trafik yoğunluğu olmuyor.

herkes maksimum 6 litre derken 122.000 de olan aracım canımı sıkıyor.

bu işten anlayan bana yardımcı olacak iyi bir dizel ustası yada fordclub anlaşmalı bir yer önerirmisiniz.

Yada sizce olası ihtimaller nedir. ?

(ilginiz için ayreten teşekkürü borç bilirim)

Dua ve Selametle...

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Mahir bey, önce hangi ilde ikamet ettiğinizi bilirsek usta tavsiye ederiz tabiki... :)

Yorum bağlantısı
Mahir Günebakan

üstadım ilk yardım talep ettiğim mesajımda belirttim ama sanırım gözünüzden kaçtı

sorun değil Ankarada ikamet ediyorum.

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Tamam, şimdi profilinizde de yazıyor artık... :) Tur oto' da Can umut Baykan arkadaşımız var, yardımı olabilir. Gerçi oraya gitmiştiniz yanlış hatırlamıyorsam...Ankara'da servis tavsiyesi diye bir konu vardı, linkini bulup buraya yazarım...

Yorum bağlantısı
Mahir Günebakan

Sizden haber bekliyorum üstadım

şimdi açıkça söylemem gerekirse gittiğim yerde belkide hararetli bir çalışma sonrasına denk geldim ve güler yüz göremedim.onlarında kendilerince haklı nedenleri vardır.

ama sıkıntım olduğunu aracın derdini anlattım ve ekonomik gücüm yetermi yaptırmaya diye sordum.bu aralar biraz durumlar sıkışık.bir kaç yerine bakmalıyız arızayı tespit eder size ücretini çıkartırız dediler.ama arıza tespiti içinde her baktığımız parçadan kontrol işçilik ücreti alırız dendi.bende buna kendi kendime kızdım bu nasıl hizmet dedim.

bu tip bir şeyi ilk defa orada duydum.bu yüzden şimdi oraya gitmeyi düşünmüyorum.

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

İskitlerde ACL servis var, İkiler Ford parçacısının yanında. Herhangi bir parça lazım olduğunda parçacıdan alırken durumu izah edin, serviste kontrol ederler. Ben mazot filtresini değiştirtmiştim en son orada. Parçacıdaki arkadaşın sayesinde epey ilgilenmişlerdi...Bir görünmekte fayda olabilir. Olmazsa başka yerlerde tavsiye ederiz sonrası için.. :)

Yorum bağlantısı
Mahir Günebakan
(düzenlendi)

acl biliyorum işyerimin 100m arkası. Bu yakıt sıkıntım için kontrole burayı tavsiye ediyorsunuz yani? herhangi bir isim varmi yoksa direkt gideyim mi?

not;

mazot uyari ışığı yandığında depoyu fullemistim bugün ışık yandı 440 km şehir içi :D(

tarihinde Mehmet tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Mahir Günebakan

Üstadım dediğiniz gibi dün ACL gittim.(şehir dışında olduğum için ancak gidebildim.)

Gerçekten bahsettiğiniz gibi çok iyi ilgilendiler.Çalışan tüm personel kalifiye ve ilgili insanlar.

Derdimi anlattım aracımın çok yaktığını söyledim.bilgisayara bağlayıp kontrol ettiler.

aracın herşeyinin gayet iyi durumda olduğunu söylediler.Olası ihtimaller

* 10 000 bakımında kullanılan parçaların orjinal olmayışı ihtimali

* Araca aldığım yakıtın farklı istasyonlardan alınmış düşük yakıt olması ihtimali

bunların dışında bir sorun yok gibi dediler.Usta bana bir istasyon tavsiye etti biraz orayı deniyeceğim

eğer hala çok yakarsa yeniden bakacak.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Erdoğan Temur

Merhabalar,

Forumu hergün takip ediyorum ve sizlerle bir konuyu taştışmak istiyorum. Aşağıdaki tabloda fiesta modellerinde kullanılan lastik ebatlarına göre yakıt tüketim oranı verilmiş ve çok az fark olmasına rağmen uzun süreli totale vurulduğunda çok fark olduğu ortaya çıkıyor.

Benim arabada 175/65 R 14 Bridgestone lastikler var. Pertrol ofisinden aldığım 50 TL (16litre) motorin ile İstanbul içerisinde makimum 300-310 km yapabiliyorum. Önceden Opetten alıyordum ve çok yakıyor ve arabanın çekişi azdı. Forumu takip ettiğim için petrol ofisini öneren ler sayesinde petrol ofisinden motorin alıyorum azda olsa tasarruf sağlamış durumdayım. Bu yakıt tüketimi normalmidir. Daha fazla tassaruf için neler yapılabilir.

İyi Günler.

Yorum bağlantısı
Orhan Duran

Yazdığın değerlere göre full depo ile şehirçi 900 km yol yapıyorsun. Bence gayet normal, hatta normalinde altında yakıt tüketimin.

Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur

Bu farkı daha düşürmek için önerileriniz var mı ? ( Devir Tasarruf Devri)

Araç 2006 model daha 34000 km de bir 40.000 km daha yaparım sanırım :D

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

175 65 14 t ebadında michelin enegy saver alın. yüzde 3 de oradan tasarruf edersiniz. :blink: Ama yağmurda dikkat edin.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Telat Karayel

Arkadaşlar şehirler arası yolda genelde 110-140 arası hızlarla gittiğim bir yolculuk sonucu aynı pompadan depoyu iki kere tam doldurarak 90 tl ye 600 km yol yaptım.Sizce bu yakıt durumu nasıl?Aracım 2004 dizel fiesta...Teşekkürler...

Yorum bağlantısı
Erkan Yancar
Arkadaşlar şehirler arası yolda genelde 110-140 arası hızlarla gittiğim bir yolculuk sonucu aynı pompadan depoyu iki kere tam doldurarak 90 tl ye 600 km yol yaptım.Sizce bu yakıt durumu nasıl?Aracım 2004 dizel fiesta...Teşekkürler...

normal değerlerde bence. bende 2006 fiestayla 50 tl ile 360 km yaptım. 300 ü otoyol du.... ama dizel fiyatı okadar değişiyorki her yakıt alımında farklı sonuç çıkıyor

Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

fiestanın depo hacmini tam olarak bilmiyorum ama normal sayılacak değerlerde bi yakıt tüketimi var aracınızın

Yorum bağlantısı
Özkan Yenigün

Benim araçta değerler o kadar oynuyorki....100 Tl ye 540 km şehir içi ....Geçen de 50 Tl ye 330 km gittim...Aradaki değer farkını görebilirsiniz...birinde sabit hız 110/120 aralığı 2500 devir lerde ....330 km olan...Diğerini 120/140 arasında yaptım...Değişkeni çok bu işin..İlk zamanlar kafaya çok takardım...Ama artık saldım valla...

Şehirler arası yolda bence değerlerin normal..Benim araçla da şehirler arası yolda 1 km yi 150 -165 kuruş arası gittiği düşünülürse iyi bence... Sen benim aracın yaktığı en iyi değerdesin...

Yorum bağlantısı
  • 8 ay sonra...
Yasin Mehmet Özdemir

Turbo dizel araçlarda belli bir hızdan sonra yol şartları uygunsa , vitesi boşa alıp gitmek yakıt tüketimini artırır mı , yoksa azaltır mı?

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Turbo dizel araçlarda belli bir hızdan sonra yol şartları uygunsa , vitesi boşa alıp gitmek yakıt tüketimini artırır mı , yoksa azaltır mı?

Yeni nesillerde Cut-Off denen özellik olduğundan, boşa aldığınızda motoru çevirmek için yakıt harcayacağınızdan yakıt artar, halbuki sadece ayağınızı gazdan çekerseniz, araç kendi ivmesiyle gideceğinden, rolantiye devrine yaklaşana kadar gazı tamamen keser ve tassaruf olur.

tarihinde Ali Cihangiro?lu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Yasin Mehmet Özdemir
Yeni nesillerde Cut-Off denen özellik olduğundan, boşa aldığınızda motoru çevirmek için yakıt harcayacağınızdan yakıt artar, halbuki sadece ayağınızı gazdan çekerseniz, araç kendi ivmesiyle gideceğinden, rolantiye devrine yaklaşana kadar gazı tamamen keser ve tassaruf olur.

tşkler Ali Bey, Yakıt tasarrufu için eğimli yollarda boşa almak yerine 2000 devrin üstündeysek ayağımızı gaz pedalından çekeceğiz.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...