İçeriğe Yönlendir

Fiesta V - Yakıt Tüketimi

Tufan Efe

Recommended Posts

Çağlar Bayur

Hız sabitleyiciler, tam gaz mantığı ile çalışır, kısa sürelerde ama devamlı tam gaz yaparak aynı hızı tuttururlar, hatta otomatik vites benzinlide, CC + tuşu ile çok güzel hızlanılır.

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Tam gaz durumu için belli bir hız töleransı durumu yokmu. Atıyorum 100 km/sa hıza ayarladık ve belli bir töleransın dışına çıkıldığında tam gaz yapsın, tölerans içi mesela 99 km hıza düştüğünde hafif gaz vermesi gerek. Ozaman açık hava filitresi olan arabada ara ara devamlı yüksek motor sesi duymamız gerek. Özellikle hafif çıkışlarda limitöre girmiş gibi kesip kesip açardı.

Yorum bağlantısı
Barış Akıncı
Herkese merhabalar,

Fiestamı alalı birkaç ay oluyor, dizel az yakıyor diye bütün fikrimi fiesta 2006 1.4 dizelden yana kullandım.

Almadan evvel bana söylenen şehiriçi 16 - 17 kuruş yakar deniliyordu.

Geçenlerde depo fulleyerek deneme yaptım ama şok oldum adeta km de şehir içi 23 kuruş yaktı bu hesap milimetrik arkadaşlar hata yok ve tüm kurallara ( devirli kullanmak, aşırı hızdan kaçınmak, vs. gibi ) uyarak kullandığımı düşünüyorum ama zannediyorum ilk defa dizel bir araç kullundığım için bilmediğim bir şeyler var sanki yoksa bu yakıt çok fazla ben benzinli 1.6 araçta 30 - 35 kuruşu tutturuyorum zaten dizelin ne anlamı kaldı ki dedim kendi kendime..

Sizin araçlarınızın yakıt performansı nedir?

Umarım atladığım bir şey vardır..

Herekse Teşekkürler,

Şehir içinde benzinli ya da dizel farketmiyor...Gerçi şehir içi kavramı da göreceli bence...Ankara'nın,İstanbul'un şehir içi ile Yozgat'ın,Kırşehir'in şehir içi çok farklı.Sincan-Kızılay arasında araç kullanan arkadaşlar şehir içi kullanıyorsa,ben bu şekilde Yozgat-Kırşehir arasında 2 hafta da bir araç kullanıyorum ve buna şehir dışı diyorum.O zaman da 4,9 lt/100 km yi görüyorum.

Fazla takmamak gerekir.Yakıt tüketimine etkisi olan o kadar çok faktör var ki(araç yükü,kullanım alışkanlıkları,filtreler,yakıt türü,klima,pencere açıklığı,tekerler,hava durumu,yol...vs);hepsini başka arkadaşlarla eşitlemek de zor.Herkesin alışanlıkları farklı.

Ben de geçen hafta ölçtüm,şehir dışında 4,7 lt yi gördüğüm halde şehir içinde (YOZGAT) 9 lt yi gördüm.

Malum havalar soğuk,aracı fazal ısıtmadan yola çıkıyorum.Ev-okul arası 1,5-2 km.Yolda bir sürü çukur,kasis,çamur vs var.Bir de sürekli rampalar...Aracımın motoru ısınmadan okula geliyorum zaten.

Aracı devirli kullanmama rağmen az önce saydığım etkenler sanırım tüketimi arttırıyor.Daha önceden ben de buna benzer bir konu açmıştım.Önceleri takıyordum ama şimdi alıştım.Araba 3 kuruş az yaksın diye kasmaya gerek yok.Zaten dizel araçlar bence yakıt açısından şehir içi arabaları değil,uzun yolda ise süper...Ama benzinli akranlarına göre yakıt olarak daha kazançlı diyebiliriz...

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Hız sabitleyiciler, tam gaz mantığı ile çalışır, kısa sürelerde ama devamlı tam gaz yaparak aynı hızı tuttururlar, hatta otomatik vites benzinlide, CC + tuşu ile çok güzel hızlanılır.

Bence yanlışsınız. Eski CC leri bilirim resmen gaz telini motorla çekerdi. Şimdikiler de potansiyometre bilgisini güncelliyor. Niye tam gaz yapsın ki ormal yapmak varken ekstra zorluk çekmeden?

Yorum bağlantısı
Caner Güneş

ne güzel 23krş lardan bahsediliyor. :flowers:

ben 38 krş un altına inemyorum. lpg de :rolleyes:

Yorum bağlantısı
Yiğitcan Coşar
(düzenlendi)

90km/s hızla 30Tl'ye gittiğim yolu, fiestanın limit hızıyla 50Tl civarına gidiyordum. O yolda daha da fazla yakamaz heralde. Düzce-İstanbul/B.düzü

Kullanıma göre değişir. Babam bir yolu 20Tl'ye gidebiliyorsa ben sıksam sıksam 25Tlye giderim :flowers: Gaza tepkimeleriniz, frene dokunuşlarınız, vites atışlarınız, rüzgar vs vs bir dünya yakıtı etkileyecek zamazingo var :rolleyes:

tarihinde Yi?itcan Co?ar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Rıfat Çakar
Bende seviyorum.

Altıma 109'luk Focus alınca basmadan duramıyorum, beygirlerin hepsini kullanmak istiyorum, ama benim arabada basmıyorum, niye ? Biliyorum çünkü bassamda gitmeyecek :police:

Fiesta Forever. :D:)

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
Kullanıma göre değişir. Babam bir yolu 20Tl'ye gidebiliyorsa ben sıksam sıksam 25Tlye giderim :nazar: Gaza tepkimeleriniz, frene dokunuşlarınız, vites atışlarınız, rüzgar vs vs bir dünya yakıtı etkileyecek zamazingo var :rolleyes:

Bursadan bizim evden izmir-özdere arası git gel 780 km.

Depoyu fulleyince git gel babam kullanırsa gelince depo 35 litre yakıt alıyor. Ben kullanırsam 32 litre alıyor. :)

Fark şurda, babam devamlı gaza basıp çekiyor, 90-100 arasında geziyor, önünde araba olursa solluyor, rampalarda gaza yüklenip 5. vites çıkıyor.

Ben 95 ile sabit gitmeye çalışıyorum, düz yoldan rampaya girerken gazı sabit tutup hız 80'e düşene kadar bekleyip 4. vitese alıp hafif gaz ile çıkıyorum :(

5. viteste gaza yüklenip rampa çıkmak demek,

1. artan hızdan dolayı rüzgar direncine kat kat fazla enerji harcamak demek

2- tam gazda motorun verimini düşürmek demek..

Yorum bağlantısı
Yiğitcan Coşar
Bursadan bizim evden izmir-özdere arası git gel 780 km.

Depoyu fulleyince git gel babam kullanırsa gelince depo 35 litre yakıt alıyor. Ben kullanırsam 32 litre alıyor. :crazy:

Fark şurda, babam devamlı gaza basıp çekiyor, 90-100 arasında geziyor, önünde araba olursa solluyor, rampalarda gaza yüklenip 5. vites çıkıyor.

Ben 95 ile sabit gitmeye çalışıyorum, düz yoldan rampaya girerken gazı sabit tutup hız 80'e düşene kadar bekleyip 4. vitese alıp hafif gaz ile çıkıyorum :p

5. viteste gaza yüklenip rampa çıkmak demek,

1. artan hızdan dolayı rüzgar direncine kat kat fazla enerji harcamak demek

2- tam gazda motorun verimini düşürmek demek..

Aynen bunun gibi :) Kişiden kişiye kullanım tarzına göre daha fazla değişim bile olabilir. Hele ki araça daha alışmamışsanız yada benzinliden dizele geçmişseniz daha fazla olur :(

Yorum bağlantısı
Dündar Uyanık

13.6lt yakıtla 270km gittim.

Yani 5lt/100km

Bugünün parasıyla 18.5krş yapar...

Fena değil. Uzun yolu merak ediyorum. 19 Mayısta denicem inşallah...

Yorum bağlantısı
Melih Özlem

18-21 krş arası değişiyor şehiriçi kullanımda :D

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Hüseyin Dilsiz
Herkese merhabalar,

Fiesta'mı alalı bir kaç ay oluyor, dizel az yakıyor diye bütün fikrimi Fiesta 2006 1.4 dizelden yana kullandım.

Almadan evvel bana söylenen şehiriçi 16 - 17 kuruş yakar deniliyordu.

Geçenler de depo fulleyerek deneme yaptım ama şok oldum adeta km de şehir içi 23 kuruş yaktı bu hesap milimetrik arkadaşlar hata yok ve tüm kurallara ( devirli kullanmak, aşırı hızdan kaçınmak, vs. gibi ) uyarak kullandığımı düşünüyorum ama zannediyorum ilk defa dizel bir araç kullandığım için bilmediğim bir şeyler var sanki yoksa bu yakıt çok fazla ben benzinli 1.6 araçta 30 - 35 kuruşu tutturuyorum zaten,dizelin ne anlamı kaldı ki dedim kendi kendime..

Sizin araçlarınızın yakıt performansı nedir?

Umarım atladığım bir şey vardır..

Herkese Teşekkürler,

bence yanlışınız var benim araç şehir içi 17 kuruş yakıyor.aracınızda bir problem olabilir.

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Fiesta hafif şehir içi: 6.5-7.5 litre civarı 95 oktan. (1500-2500 devir bandına)

Min şehir dışı 4.4.

Getz dizel min 3.9, ortalama 5-5.5 litre mazot. (1800-2500 devir bandında)

Yorum bağlantısı
Metin Sinan Öz
(düzenlendi)

euro dizelin litresi neredeyse 4 lira, 100 kmde 5 litre yaksa arabanız -ki 5 litre inanılmaz güzel bir rakamdır- arabanız 20kuruş yakıyor demektir. aracınızı istediğiniz kadar güzel kullanın yolun durumu, dur kalklar, trafik ışıkları etkiler ve 23 kuruş normal bi hale gelir. benim yakıtım 20 ile 25 kuruş arasında sürekli değişip duruyor. hava filtresi bile yakıt konusunda etkilidir derken 23 kuruşa şoke olmamamk gerek bazen. Aracımın arkasında bir yazı var- dünyanın en pahalı yakıtını kullanan arabadır- ve bunun ceremesini görüyoruz. bu arada şehir içi fiesta 7.5 litre yakar diyen arkadaşım o değerlere tekrar baksın bence, 4,5 litre yazıyor diye hatırlıyorum şehir içi ise 5.5di galiba. zaten 7.5 litre yaksa 40 kuruşa yakın bir bedel eder ben en kötü kullanımımda şehir içinde bile 26 kuruştan fazlasını görmedim.

edit- 7,5 lt yakar denen fiesta dizel değilmiş sonradan farkettim, benzinli konusunda bi fikrim yok, değer normal ise benzinli arabalar neredeyse kullanılamaz demektir sanırım.

tarihinde Metin Sinan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Arda Calak

aracımın bütün bakımları yapılmış ama şehir içinde 6.7 litre yakıyo ..şu dikkatimi çekti son bir haftadır havalar güzel mazot göstergesi sanki biraz daha yavaş aşağı inmeye başladı. :D

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Çankırı da mesafe kısadır herhalde. Güzergah kaç km?

not: Anadolu kentlerinde iki ayda bir depo benzin/mazot kullanıp araç 7.5 yakıyor şeklinde şikayet etmeyi anlamıyorum. Biz öldük o zaman. Arabaya bindin mi 50 km en az.

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Size göre bedava geziyoruz hocam :D , ondan hala benzinle geziyorum; zaten İstanbul'da öğretmen maaşı ile zor yaşanır.

Yorum bağlantısı
Caner Kardeşseven

1.4 tdci ford fiesta , km si 197 bin civarı.

Sürücüsü , kuzey avrupanın en hızlı şöförü, hiç tartışmasız..

19 TL= 100 km. Ama kolay hesap olsun diye 20 Tl = 100 km. devirli hızlı ıvır zıvır hepsi bende..

Ama düzgün kullanıldığında uzun yolda 15 kuruşa da iniyor. yani 15 tl = 100 km.

Arkadaşların yaptığı litre hesabı aslında daha doğru hesaptır. Daha matematikçidir.

Ama ben mühendisim. harcadığım paraya bakarım :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
..

Arkadaşların yaptığı litre hesabı aslında daha doğru hesaptır. Daha matematikçidir.

Ama ben mühendisim. harcadığım paraya bakarım :)

Hı? İşletme masteri mi yaptınız?

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
İnsanlar çok yakıyor diye şikayet etmesin mi yani?

Şimdi öncelikle kötü amaçla zaten söylemedim ama olayda dikkat edilecek birkaç nokta var:

1- Kısa mesafe olunca zaten araç motoru ısınmadan gideceği yere gidiyor, normal yakıt performansını vermiyor. Bu nedenle şikayet etmemeli.

2- Yine böyle olunca ayda 100TL benzin masrafı olan birisi, benzin 6 liraya çıksa masrafı 150 liraya çıkıyor. 50 lira artış. büyük şehirlerde 500-1000 tl ya da yukarısı yakmak zorunda olanlar için ise 6 liraya çıkınca 500 lira artış oluşuyor. Yani kümülatif etki çok darmadağın edici.

3- Küçük şehirlerde araç eskimiyor. KM yapmıyor değerini koruyor. Sahibi buradan da kar ediyor.

Ben Istanbul'da yaşamaktan bıktım İzmir'e taşınmayı düşünüyorum orta vadede. Kazandığımızın "oran olarak" büyük bölümü benzine gidiyor. Kırsalda ise kazanılanın "oran olarak" o kadar büyük bölümü benzine gitmiyor. Diyeceksiniz ki averaj kazanç şehirde daha çok. Benimki öyle değil işte. Oran olarak da şehirde o kadar büyük paralar kazanıldığını sanmıyorum, abuk işler yapılmadığı sürece.

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Balıkesir'e gelin hocam, haftasonu arasıra Akçay, Altınoluk yaparsınız. :D

Yorum bağlantısı
Arda Calak

ya arkadaşlar fabrika verisi 3.7 ye 5.3 yakan bir araç litresi 3700 tl den nasıl 150 kuruş yakar birisi bana izah etsin.

Yorum bağlantısı
Caner Kardeşseven
(düzenlendi)
Hı? İşletme masteri mi yaptınız?

Bu cümleleri yazmam için işletme masteri yapmam gerekmez. Zaten manasız olurdu:

Ömer Dinçer'in 1996'da basılan ?İşletme Yönetimi? kitabında, Prof. Tamer Koçel'in ?İşletme Yöneticiliği? kitabından intihali ortaya çıkmıştı...

Saygılar

tarihinde Caner Karde?seven tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ama ben mühendisim. harcadığım paraya bakarım :nazar:

Yakıt fiyatlarının sabit olduğu bir ülkede düşüncende mantıklısın..

Ancak, bizim ülkemizde 3 ay sonra, yukardaki açıkladığın tüketim verileri bir şey ifade etmemeye başlayacaktır..

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...